Moje první LED žárovky

Už poměrně dlouho sleduji vývoj okolo LED osvětlení. Líbí se mi rychlý náběh světla i nízká spotřeba. Jako všichni ostatní zatím nelibě sleduji vysoké ceny u vyšších výkonových modelů LED žárovek. Přesto jsem chtěl nějaké vyzkoušet, a tak jsem doma vytipoval místa, kde by mohly stačit ekvivalenty cca 40W žárovky.

Kam s nimi

Například v garáži mám dvě světla osazené slabšími žárovkami, stejně tak na sklepní nebo domovní chodbě. Nakoupil jsem tedy 5 kusů 3W LED žárovek s čistým bílým světlem v ceně 99,- Kč za kus. Tomu ovšem předcházelo slušné studium.

WP_001248

Podle čeho vybírat

Jak určit požadovaný výkon? Prodejci se snaží, seč mohou a k popiskům zboží zadávají hrubé ekvivalenty Wattů u starších žárovek. Ideální je sledovat hodnotu světelného toku a hlavně vyzařovací úhel, nalézt lze modely od 120 do 360 stupňů.  V tomto mi hodně pomohl starší článek na PC Worldu a tento článek, byť produkovaný v režii OSRAM. “Barva” světla záleží na vašich osobních preferencích.

Jak to svítí?

A jaký je výsledek? Osvětlení 3W LED žárovkou je dostačující tam, kde nepotřebujete nic dělat dlouhodobě. V mém případě tedy vystoupit z auta, projít chodbou. Investice do 3W LED žárovky není velká, byť je cena v porovnání v běžnou žárovkou 10x vyšší. Ani si nemyslím, že bych si pár úspornějších žárovek všiml na účtu za elektřinu. Chtěl LED prostě vyzkoušet, protože v nich je budoucnost. A jsem geek, co víc si budeme povídat:)

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

1 Comment
  1. Taky jsem měl období “úsporných žárovek” ale že bych něco ušetřil … to teda ne. Máme v domě spojovací chodbu, hodně používanou, vystřídalo se tam pár LEDek a pořád nic. Tak jsme nakonec s ženou pořídili světlovod a musím říct, že je to jediná věc, která mi dokázala snížit účet za elektřinu.

    Leave a reply

    GeekLife.cz