Hra světel s wifi LED žárovkami

Hra světel je název produktu ze série chytrých sad pro domácnost od českého výrobce ELKO EP. Jestli rádi doma měníte atmosféru pomoc světel, mohla by vás sada zaujmout. Navíc nabízí ovládání pomocí aplikace.

Co v sadě najdete

V poměrně velké krabici dostanete sadu tří žárovek, tzv. chytrou krabičku a pár kabelů. Nechybí ani papírový návod, který musím ocenit pro jeho úroveň detailů týkající se produktů nebo fungování wifi a RF sítě včetně slabin a jejich řešení. Výrobce se zde prostě snaží, aby vše zvládli i laici.

Zapojení

Samotné zapojení je velmi snadné. Krabičku s malou anténou připojíte do elektrické sítě a také k vašemu routeru. Ten jí v ideálním případě přidělí vlastní IP adresu. U žárovek není třeba montáž popisovat, prostě je namontujete, kam je ctěná libost.

Hra světel

Výkon a ovládání

K žárovkám samotným směřuje moje první výtka. Chybí na nich údaje o výkonu nebo příkonu, podle čehož se můžete alespoň trošku orientovat. Indicie poskytuje označení LED žárovky sexy zkratkou RF-RGB_LED-550, kde by číslovka mohla odkazovat na 550 lumenů. To se potvrdí, jakmile narazíte na tabulku na konci papírového manuálu. To je velmi slabá hodnota, kterou jsem si ověřil v praxi.

Žárovka ze sady nemůže nahradit tu, kterou máte doma jako hlavní osvětlení. To samozřejmě nemusí být problém, pakliže máte v místnosti další světelný zdroj, který využijete pro “dělání atmosféry”. Každý žárovka ze sady umí totiž měnit takřka libovolně barvu.

K tomu slouží aplikace pro mobilní telefony s Androidem a iOS. V ní po vytvoření místností a spárování vybíráte z předem definovaných odstínů, nebo si jednoduše prstem navolíte odstín úplně vlastní.

U barev můžete nastavit i samovolnou změnu. Její frekvence mi ale byla dost nepříjemná a hodila by se spíše někam na diskotéku.

Kromě toho snadno změníte i intenzitu osvětlení (0-100%) a žárovky můžete ovládat jako po jedné, tak i ve skupinách. Ovládání aplikace mi ale moc nesedlo, vyžaduje hodně zvyku a studování, co a jak funguje. Tady má ELKO EP ještě příležitosti ke zlepšení.

Velkou výhodou bezdrátového ovládání je možnost připojit se k žárovkám odkudkoliv, pokud máte správně nastavenou síť. To může výborně posloužit při odjezdu na dovolenou, línější typy ocení, že nemusejí vstávat k vypínačům. Samotné žárovky s krabičkou komunikují na rádiové frekvenci (RF) 868 MHz.

Shrnutí

Kompletní sada není úplně levná, stojí lehce pod 5000,- Kč. Běžné RGB LED žárovky sice stojí od několika stokorun za kus, nemůžete je ale ovládat přes wifi, což je dobrá přidaná hodnota. Na sadu je navíc záruka 5 let, což je velmi slušné. Sada by učitě mohla najít uplatnění v restauracích nebo barech, kde se dálkově ovládané barevné žárovky s dobrou spotřebou vyplatí.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

3 komentáře
  1. Tuhle sadu jsem koupil nedávno. Je to příjemná změna v zapínání světel. Ještě zvažuji koupi částí pro regulaci topení. Za mě doporučuji.

  2. Pěkná hračka, nicméně při výběru z Chytrých sad jsem si vybral Jeden ovladač za všechny. Přijde mi praktičtější.

    Leave a reply

    GeekLife.cz