LEDifikace pokračuje

Už je to skoro rok, co jsem postupně začal vybavovat náš dům LED žárovkami. Na začátku loňského dubna jsem koupil první kousky.

Proč LED

Jaká byla moje motivace? Líbí se mi nižší spotřeba, ale nedělám si kalkulace návratnosti. Vzal jsem to prostě jako rozhodnutí. Žárovky jsem kupoval postupně, pokud byly někde v akci nebo mě zaujaly například hodnotou světelného toku.

Ještě víc oceňuji rychlý náběh osvětlení. Běžné úsporky mě rozčilují, jak po spuštění mžourají. Deklarovaná životnost je velice slušná a mnozí výrobci tuto skutečnost podporují prodlouženou zárukou. Poslední kousky mám z eshopu Mr. LED, který třeba dává 5 let záruku. To už je slušný benefit.

Mám rád i možnost vybrat si barvu světla. V neobytných částech mám bílé denní světlo, jinde teplé bílé.

Průběh

Začal jsem v garáži malými 3W žárovkami, u kterých jsem preferoval studené světlo. Aktuálně tam mám 3 kousky těch malých (dvě na stěnách a jednu v osvětlení vrat) a jednu silnější, protože garáž občas slouží jako dílna a bylo potřeba silnější osvětlení.

LED v jídelně

lampa nad jídelním stolem s 11W LED

Na všechny chodby v domě jsem použil ty samé modely s příkonem 3W. K osvětlení to plně postačuje, kvůli dětem necháváme rozsvíceno i večer po delší čas. Na schodech mezi patry, kde je vysoký strop, jsem dal takové prcky dva.

Do místností, kde je potřeba více světla, jsem nasadil silnější 10-11W žárovky a v kuchyni máme extra silnou 20W LED se svítivostí 1800 lumenů.

Jinak mám už jen dvě klasické žárovky u senzorem spouštěného osvětlení před domem a dvě běžné úsporky v dílně a kotelně. Až opět narazím na nějakou akci, vyměním i ty.

Tip: U cenových akcí si ale dávejte pozor, často bývá sleva fiktivní nebo se odkazuje na nějakou původní historickou cenu.

Nevýhody LED

Pro většinu lidí to bude jednoznačně cena. Pokud si chcete udělat jednoduchý odhad úspory, zrovna Mr. LED má na webu udělanou kalkulačku pro jednotlivé místnosti. Výsledky jsou ale spíše orientační, chybí jim investiční část a pro skutečný výpočet hlavně návratnosti investice bude lepší, pokud si uděláte tabulku s patřičnými vzorci. Já jsem se spokojil s tím, že nám E.ON za roční zálohy poslal sympatický přeplatek, aniž by se naše domácí aktivity nějak zásadně změnily (beru v potaz i snížení cen elektřiny).

Většina LED žárovek má také omezený úhel svícení. Nejvíce jich osvětluje prostor pod úhlem 180 stupňů. Pokud chcete víc, většinou se to projeví na ceně. Dobře se ale zamyslete, jestli je to skutečně nutné. U stropních nebo bodově zaměřených svítidel to potřeba určitě není.

Problémem, kterému prodejci čelí, je srovnání svítivosti s jinými technologiemi v ostatních typech žárovek. Zapomeňte na srovnání, že něco svítí jako 100W žárovka. Tohle rozhodně neodpovídá a moje pozorování jsou spíše následující. Pro místnosti, kde trávíce hodně času, čtěte, jíte nebo se oblékáte, chtějte minimálně 1000 lumenů světelného toku. Chodby si naopak bohatě vystačí s rozsahem 250-400 lumenů. Stolní nebo bodové lampy jsou ideální okolo 700-900 lumenů.

Jaký je váš přístup k LED osvětlení? Přecházíte nebo jdou tyto trendy mimo vás?

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

9 komentářů
 1. Skutečná životnost úsporných žárovek (ať již klasických či LED) je někde úplně jinde než ta deklarovaná (LED sice vydrží hodně, což ovšem neplatí o elektronice). Takže si důsledně schovávejte účtenky a důsledně reklamujte. Jinak si o úsporách můžete nechat jen zdát.

 2. fyi, než si dáte studenou ledku do lampičky u postele…
  https://www.stream.cz/adost/10004655-nebezpecne-led-osvetleni

 3. Už dva roky bydlím v pasivním domě a všechna světla jsou ledková (cca 80 kusů). Důležité je vybrat správnou teplotu barvy, která je člověkovi příjemná, my jsem si vybrali 2700K. Matně si pamatuji poučku, že 100w žárovka má 1400 lumenů a u ledek se počítá waty krát lumeny. Hned si orientačně uvědomím jak ta ledka svítí. Za dva roky nám zatím nepřestala svítí ani jedna ledka, přijdou mi pocitově spolehlivější než klasické žárovky.

  • Máte stejnou teplotu v celém domě? Co jsem si tak zjišťoval, tak to není moc doporučováno. Obecný platí, že to do místností pro práci (kancelář, dílna, garáž,…) se více hodí studenější barva a do obytných/relaxačních teplejší, viz např. http://www.t-led.cz/barva-svetla Koupil byste si i teď všude stejnou, nebo byste to udělal jinak?

  Leave a reply

  GeekLife.cz