Průvodce výběrem a montáží tvrzeného skla na mobil

Tvrzená skla na mobil chrání tu nejdražší část telefonu, tedy dotykový displej. Když telefon spadne na tvrdý povrch, prasknutí dotykového displeje je téměř jisté. Když na něm ale máte ochranné tvrzené sklo, energie nárazu se rozloží po celém povrchu tvrzeného skla, takže pro dotykový displej už jí mnoho nezbude. Pokud něco praskne, bude to právě ochranné tvrzené sklo, nikoliv samotný dotykový displej. Výsledná škoda je proto minimální. Dokonalou ochranu poskytne tvrzené sklo i proti poškrábání. Už zase můžete mít telefon i klíče v jedné kapse!

Vyberte si kapitolu, která je pro vás důležitá:

Co je to tvrzené sklo?

iphone 7 8 tvrzene sklo

Tvrzené sklo dokonale chrání displej před poškrábáním a nárazy. Ve skutečnosti jde vrzený plast. A je téměř nezničitelný. Přestojí škrábání klíči, dokonce i řezání nožem. A díky pružnosti plastu pojme velkou část energie z jakéhokoliv nárazu.

Alternativou tvrzeného skla je obranná fólie, o ní však později.

Tvrzené sklo u nás dříve bylo nazýváno temperovaným sklem, z anglického pojmenování „tempered glass“. Později si však někdo uvědomil nesprávnost překladu (tempered = tvrzený) a postupně se vžil pojem tvrzené sklo.

Sklo dobře rozvede nejen energii nárazu, ale i energii dotyku (resp. povrchové napětí prstu). Ovládání mobilu s ochranným sklem je proto snazší, příjemnější. Navíc je displej lépe vidět, díky sklu mnohem více vnímáme detaily z Full HD a z Quad HD displejů, obraz je kontrastnější.

Současné nejkvalitnější materiály pro výrobu tvrzeného skla vyrábějí společnosti Asahi z Japonska nebo americký Corning.

Jaké jsou typy tvrzených skel?

Typů tvrzených skel na mobil nebo tablet je několik, v zásadě potkáte 2D, 2,5D nebo 3D modely. Liší se nepatrně, ale přesto významně.

Typ sklaPopis
2DMají hranaté zakončení a jsou vyrobena tak, aby pokrývala jen samotný displej, nikoliv rámeček. Jsou proto na povrchu displeje dost vidět, při přejetí prstem jejich okraje cítíte, jinými slovy jde o první pokusy v oblasti tvrzených skel a postupně se od nich upouští.
2,5DNabídnou v podstatě to samé, co skla 2D, tedy pokrytí pouze pro dotykový displej, ale ne pro rámečky, lepší modely 2,5D skel pokryjí celý povrch smartphonu či tabletu, avšak s výjimkou zaoblených modelů, od kterých mohou dost nepříjemně odstávat. 2,5 D tvrzené sklo se od 2D skla liší zakončením okrajů, které nejsou rovné, ale zkosené, takže přejetí prstem přes okraj 2,5D tvrzeného skla je příjemné, jde o plynulý přechod mezi telefonem a povrchem ochranného tvrzeného skla.
3DKopírují celý povrch telefonu, ať jsou jeho okraje a rámečky jakékoliv. Mají vyseknuté otvory pro reproduktor, mikrofon, kameru (někdy ne) nebo pro fyzické (hardwarové) ovládací tlačítko uprostřed pod displejem, které je typické pro některé telefony (Apple, Samsung apod.). 3D tvrzená skla mají zaoblený okraj přesně přizpůsobený modelu telefonu, takže po nanesení na telefon s ním prostě splynou. A pokud se na přítomnost skla vyloženě nezaměříte, ani ji nepoznáte.
 

Jak se vyznat ve stupnicích tvrdosti ochranného skla na mobil?

Tady jsou možná trochu zmatky, ale pojďme si ukázat obě stupnice, které mohou být použity.

Komerčně využívanější je stupnice podle tvrdosti grafitu. Ve spojení s tvrzenými skly je sice nesmyslná, protože grafit nikdy nebude takt tvrdý jako ochranné sklo na mobil (nemohli bychom s grafitovou tužkou pak ani psát). Jde však o symbolické použití této stupnice, kde ta nejtvrdší ochranná skla mají stupeň tvrdosti 9H, kterým se označuje i nejtvrdší používaný grafit.

Další a méně používanou stupnicí je klasická Mohsova stupnice tvrdosti minerálů, kde běžné sklo najdeme na stupni 5 a diamant na stupni 10. V Mohsově stupnici mají kvalitní tvrzená ochranná skla tvrdost okolo stupně 6,5.

Jakou zvolit tloušťku tvrzeného skla?

Dalším parametrem kvality a použitelnosti tvrzeného skla je jeho tloušťka. Samozřejmě, že čím tlustší, tím pevnější, ale i těžší. Pro použití dotykového displeje nemá tloušťka skla vliv. Takže tloušťku vybíráme spíše podle toho, zda chceme, aby bylo ochranné sklo na našem telefonu patrné nebo ne.

Také podle toho, zda chceme extrémní či spíše průměrnou ochranu proti jakémukoliv nárazu nebo zda už nechceme mobil nijak zvětšovat, aby se vešel do pouzdra, nebo je nám naopak jedno, jak silnou vrstvu na telefon ještě přidáme.

Běžně doporučovaná tloušťka tvrzeného skla je 0,3 mm. Tenčí skla slouží spíše jen proti škrábancům (podobně jako fólie), energii nárazu už ale tolik nepohltí. A silnější skla zase lépe pohltí ničivou sílu nárazu, jsou však o dost těžší a dražší.

300x300 Tvrzene sklo

Tvrzené sklo versus ochranné pouzdro

Lze použít tvrzené sklo, když máte mobil v ochranném pouzdře? Samozřejmě, že ano. Ale musíte si vybrat sklo, které je tzv. „case friendly“, tedy doslova „přátelský k ochrannému pouzdru“. V češtině se používá označení “vhodné s pouzdrem“, „vhodné do pouzdra“.

Taková skla jsou vyrobena s ohledem na to, aby se nedotýkala okraje pouzdra, takže jsou dokonale zaoblená. Případně se jedná o rovné sklo, které nedosahuje až k okraji rámečků telefonu. Pro použití bez pouzdra je vždy vhodné sáhnout po zahnutém tvrzeném skle, které pokrývá co největší plochu displeje.

Full glue sklo, oleofobní vrstva a další „nesrozumitelná“ pojmenování

Ve spojení s tvrzenými skly na mobil nebo tablet narazíme ještě na další označení, která nemusejí být na první pohled jasná. Pojďme se na ně podívat:

Full glue“ sklo je takzvané „celolepící“ sklo, kde je lepivá plocha po celé ploše skla a nikoliv jen po jeho okraji. Jde o ta nejkvalitnější skla, která snadno a dokonale přilepíte. Drží pak perfektně, nikde se neodchlipují.

Oleofobní vrstva je speciální vrstva na povrchu tvrzeného skla, která slouží k tomu, aby se sklo nezamašťovalo.  A zde platí, že čím dražší sklo, tím kvalitnější oleofobní vrstva. To znamená, že se jeho povrch bude méně mastit a také snadněji čistit.

Adhezní lepidlo je další pojem, se kterým se v souvislosti s ochranným sklem na mobil nebo tablet také často setkáme. Jde o speciální lepidlo, které je použito u každého ochranného skla, i toho nejlevnějšího. Jeho vlastností je možnost s ním kdykoliv hýbat, nikdy nezasychá, sklo můžete kdykoli odlepit a vyměnit. Adhezní lepidlo pouze vyzrává, nejdéle 24 hodin.

Je lepší tvrzené sklo nebo folie?

Zvolit tvrzené sklo nebo folii? Rozhodnout se musíme podle toho, co od ochranné vrstvy na displeji očekáváme. Pokud jen ochranu proti poškrábání, nikoliv nárazu (protože používáme pouzdro typu kniha), stačí nám fólie. Ve všech ostatních případech je lépe sáhnout po skle. Proč? To si hned řekneme.

Ochranné sklo zajistí lepší viditelnost displeje. A displej je přes ochranné sklo nejen lépe viditelný, ale i lépe ovladatelný. Při nanášení tvrzeného skla se netvoří bublinky, takže jeho nalepení zvládnete snadno i doma.

Sklo netrpí na škrábance, na rozdíl od fólie. Takže po několika měsících používání budete mít fólii plnou škrábanců, sklo nikoliv. Fólie se proto musí častěji měnit. A v domácích podmínkách je její výměna dost náročná, lépe ji zvládne servis nebo obchod s mobily, samozřejmě za úplatu.

Nebo pořídit raději tekuté sklo?

Celkem novou záležitostí na trhu s ochrannými skly na mobil je tzv. tekuté sklo. Jde o nano materiál „Nano Glass“, jehož tenkou vrstvu naneseme na povrch displeje. Tím se zvýší tvrdost původního skla telefonu, ale celkový efekt je spíše proti poškrábání než proti prasknutí skla displeje po nárazu. Ve výsledku jde tedy (zatím) o jinou podobu folie.

Nejlepší tvrzená skla podle výrobců

Protože telefonů je obrovské množství typů, zaměřte se na konkrétního výrobce. Investice ve výši pár stokorun může ochránit každý telefon.

Tady jsou ty nejlepší značky:

Jak nalepit sklo na mobil

Postup lepení skla na mobil není nijak složitý, jde spíše o trpělivost a snahu o maximální přesnost a čistotu. Postup je zhruba takový, že displej telefonu či tabletu odmastíte, usušíte, položíte na něj sklo a vyhladíte. Pak necháte vyzrát adhezní lepidlo a je hotovo.

Pojďme se teď podívat na podrobnosti a malé vychytávky, které s lepením tvrzeného skla pomohou.

Ke každému sklu dostanete v balení i sadu hadříků. Mokrý je napuštěný látkou, která displej dokonale omyje a odmastí. Suchý slouží jako utěrka pro odstranění posledních chloupků. A pak je tu ještě i nálepka, kterou nalepíte na displej a strhnete, což z displeje sundá poslední pozůstatky sebemenších kousků prachu, textilie nebo otisků.

Nálepku použít nemusíte, pokud se vám povedlo displej dokonale vyčistit. Až budete chtít lepit sklo na displej, běžte na to místo doma nebo v kanceláři, kde není průvan a kde je i minimální prašnost. Ano, lepení tvrzeného skla na displej se nejsnáze dělá po generálním úklidu domácnosti…

Některá tvrzená skla mají v balíčku i aplikátor. To je jakýsi rámeček (šablonu), který vám pomůže umístit ochranné sklo naprosto přesně. Rámeček přiložíte na mobil. A do rámečku vložíte samotné sklo. Díky tomu ho umístíte naprosto přesně tam, kde má být.

Základem úspěchu je samozřejmě pořízení správného tvrzeného skla – tedy přesně pro váš telefon. Výřezy musejí sedět, velikost samotného skla samozřejmě také. U některých skel není výřez pro kameru. To však v ničem nevadí. Po přitlačení tvrzeného skla je totiž i čočka fotoaparátu chráněna. A hlavně: na focení selfie nebo na kvalitu záznamů v rámci videohovoru nemá ochranné sklo žádný vliv, na čočku doléhá naprosto těsně.

Pojďme na samotný postup nalepení tvrzeného skla krok za krokem:

  1. vyčistit povrch displeje pomocí mokrého hadříku, suchého hadříku a případně i speciální nálepky. Dokonale setřete všechna místa, včetně okrajů displeje a jeho zakřivení. Na suchý hadřík tlačte, má mikrovlákna, která umějí díky tlaku nabrat maximum možného
  2. sundat z tvrzeného skla krycí folii
  3. sklo chytit čtyřmi prsty na jeho okrajích a přenést přesně nad telefon
  4. sklo opatrně přiložit na displej a uprostřed přitlačit, aby přilnulo k povrchu dotykového displeje
  5. postupně od středu k okrajům vytláčet vzduch, co zbyl pod sklem. Použijeme přibalený suchý hadřík a důkladně na něj při hlazení povrchu skla a vytláčení bublin tlačíme. Adhezní lepidlo musí dokonale přilnout
  6. nechat telefon nějakou dobu v klidu, aby lepidlo vyzrálo

Zde je videonávod, jak při nanášení tvrzeného skla postupovat.

Rovné sklo na zaobleném displeji? Pomůže olej

Pokud jsme si pro zaoblený displej pořídili rovné sklo (2,5D), může se začít od okrajů časem odlepovat. Budou pod ním vidět smítka prachu a nejjemnější nečistoty, které létají vzduchem nebo které potká cestou do kapsy a zpět. Proti této veskrze estetické vadě se dá bojovat s trochou oleje.

Stačí totiž po okrajích přejet vatovou tyčinkou namočenou v kapce oleje. Díky tomu zmizí ony nevzhledné okraje plné drobných chloupků. A ochranné tvrzené sklo bude nadále dobře držet a chránit dotykový displej našeho telefonu.

Jak vyřešit špatně nalepené sklo

Velmi snadno. Díky adheznímu lepidlu máme spoustu pokusů. Takže špatně nalepené tvrzené sklo jen sundáme a nalepíme znovu, použijeme naprosto stejný postup jako při prvním pokusu, jen se (poučení pokusem předchozím) budeme snažit napravit nepřesnosti nebo chyby v postupu.

Dobrý výsledek přinese jen důkladně čistý povrch displeje i čistá vrstva adhezního lepidla. Jestli jsme udělali jen chybu v umístění skla, jen ho sundáme a zase hned nalepíme. Pokud nám pod sklem zůstala nečistota, bude náprava složitější – bude nutné odstranit ji z povrchu adhezního lepidla, na kterém jistě ulpí. Pomoci může pinzeta (předtím dokonale omytá).

Pečlivý postup čištění povrchu displeje před prvním nalepením se rozhodně vyplatí. Pozdější odstraňování nečistot je pak dost komplikované, někdy až nemožné (v domácích podmínkách).

Kde koupit

Odkazy na prověřené obchody vás zavedou rovnou do té správné sekce:

Často se ptáte

Pomůže mi tvrzené sklo?

Neznám lepší ochranu displeje, poradíme, kde koupit.

Jak vybrat to pravé?

Existují tři základní kategorie, klikněte sem pro přehled.

GeekLife.cz
Logo