Nejlepší powerbanka. Jak vybrat?

Co je powerbanka

PowerSeed PS-6000SPower Bank (můžete přeložit jako energetická banka) je mobilní baterie, která funguje stejně jako nabíječka. Výhodou je mobilita, nemusíte hledat zásuvku na cestách. Powerbanku si nabijete vždy před cestou a podle kapacity, kterou externí baterie má, vám zajistí i několikanásobné nabití vašeho zařízení.

zpět do menu článku ↑

Proč mít externí baterii?

Vybije se vám telefon právě když potřebujte nutně volat? Jedete vlakem bez zásuvky a nemůžete už poslouchat hudbu z mobilu, protože by se vybil? Nemůžete si nad ránem zavolat taxi?

Poznáváte tyto situace? Pomůže vám externí baterie (powerbanka).

Než vyberete tu správnou, musíte se sami sebe zeptat:

  • cestuji na dlouho?
  • cestuji dlouhé trasy?
  • jaká je kapacita baterie v mém telefonu nebo tabletu?
  • jsou pro mě důležité rozměry a váha externí baterie?
  • chci ji levně?

Od odpovědí na tyto otázky by se mělo odvíjet hledání té nejlepší powerbanky pro vás.

Podívejme se teď na parametry, které byste měli při výběru externí baterie sledovat.

zpět do menu článku ↑

Kapacita powerbanky

Ta bývá typicky udávána v mAh, což odpovídá měrné jednotce, která se používá i pro baterie v telefonu. Správně by se měla kapacita uvádět v Wh (Watt hodina), kdy se zohledňuje napětí v baterii. To výrobci neuvádějí, předpoklad je, že u většiny je nižší, než 5V, které vyžadují mobily a tablety. Protože při nabíjení dochází ke změně napětí, v důsledku se část kapacity ztratí a proto nelze tvrdit, že 3000 mAh v powerbank nabije do plné kapacity baterii v mobilu o velikosti 3000 mAh.

Pro zjednodušení ale stačí vědět, že pro nabití 3 000mAh akumulátoru v telefonu tedy potřebujete zhruba 3 600 mAh energie v powerbance (Zdroj: (Technet).

Při hledání té nejlepší powerbanky si tedy nejprve zjistěte, jak velká je kapacita baterie ve vašem telefonu. Pak se zamyslete, jestli budete potřebovat telefon z externí baterie nabíjet více, než jedenkrát do doby, než budete zase u nejbližší zásuvky nebo počítače.

zpět do menu článku ↑

Velikost externí baterie

Jednoduše se dá říct, že čím větší kapacitu powerbank potřebujete, tím větší bude tělo samotné baterie. Po leckdy elegantním obalem se ukrývají články a ty prostě nějaké místo zaberou. A pochopitelně ruku v ruce s tím jde i hmotnost.

zpět do menu článku ↑

Rychlost nabíjení

Ta se odvíjí od velikosti výstupního proudu. Čím vyšší, tím rychlejší nabití.

Nejlevnější powerbanky mívají hodnotu výstupního proudu 1A. Jestliže má vaše baterie v telefonu kapacitu 3000 a více mAh, na plné dobití si počkáte docela dlouho.

Rychlejší je nabíjení proudem na 2A. Nevýhodou pochopitelně je, že kapacitu své baterie vyčerpáte rychleji.

zpět do menu článku ↑

Podívejte se na užitečné video o powerbankách

Během necelých osmi minut se můžete dozvědět hodně užitečných věcí o externích bateriích.

zpět do menu článku ↑

Další tipy pro výběr té nejlepší powerbanky pro vás

Zamyslete se také, jestli z baterie budete chtít nabíjet více přístrojů současně. Menší a levnější modely mívají často jen jeden výstup, ty lepší pak dva.

Některé powerbanky mají také funkci, že se umějí dobíjet a současně nabíjet další zařízení. Můžete tak někomu posloužit jako určitý rozbočovač.

Pozor si dejte na kvalitu kabelu. Pokud není kvalitní, dochází při nabíjení ke ztrátě napětí.

GeekLife.cz