Jak vybrat chytrý telefon?

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství mobilů. Každým dnem přibývají nové modely a spousta lidí začíná ztrácet přehled. Jakmile pak dojde ke koupi nového smartphonu, je výběr velmi obtížnou situací. V následujícím článku se zaměřím na otázku, se kterou se potýká mnoho z nás, tedy jak vybrat ten správný smartphone? Nebudu zde jmenovat konkrétní modely, ale zaměřím se na parametry, podle kterých byste měli vybírat vašeho nového “miláčka”. Pokud pátráte jmenovitě po typech k nejlepším modelům, můžete využít např. chystané srovnání mobilů na Vybero.cz.

Obsah článku

Operační systém

Operační systém je základ chytrých telefonů. Na trhu jsou nejrozšířenější tři operační systémy a to iOS, Android a Windows.

  • iOS – operační systém firmy Apple. Tato firma se vyznačuje kvalitou a také tento operační systém je dokonale funkční. Ze zmíněných tří systémů je tento nejkvalitnější. Nevýhodou může být cena chytrých telefonů, které s tímto systémem pracují. Výhodou je, že ani po čase neztrácejí výrazně a hodnotě a starší iPhone prodáte pořád za dobré peníze.
  • Android – tento operační systém je jednoznačně mezi lidmi nejpoužívanější. Důvodem je fakt, že jej využívá velká škála výrobců mobilních telefonů. Kvalita tohoto systému neustále stoupá. I modely za velmi rozumné peníze jsou už dnes velmi použitelné, takto mě například překvapil Xiaomi Redmi 4A Global.
  • Windows – tento operační systém se také stále více zdokonaluje, avšak z tří uvedených systémů je nejmladší a také jej používá nejméně uživatelů. Často chybí populární aplikace, nebo jsou k dispozici výrazně později.

Jak vybrat v prvním kroku?

  1. Pokud neřešíte peníze, je iPhone jasná volba.
  2. Jestliže chcete ušetřit, jděte do Androidu.

zpět do menu článku ↑

Výkon procesoru

Výkon procesoru je jeden z nejzákladnějších parametrů, na který bychom se měli dívat. Výběr je velice individuální podle toho, na co budete svůj chytrý telefon používat. Pokud bude telefon určen k telefonování, SMS a prohlížení internetu, bohatě vám postačí například čtyřjádrový procesor s výkonem 1.0 GHz.

Naopak, pokud budete používat náročnější aplikace, pak je vhodné koupit výkonnější procesor a zajistit tak plynulý chod přístroje.

Výkon procesoru také ovlivňuje výdrž telefonu.

zpět do menu článku ↑

Operační paměť

Zajišťuje, že si běžící aplikace kam kam ukládat data.

Pro Android je rozumné naprosté minimum 2 GB, lépe však uděláte se 3 GB. Aktuální vlajkové lodě už se honosí i 6 GB. Systém iOS pracuje s operační pamětí lépe a tento parametr nemusíte v zásadě řešit.

zpět do menu článku ↑

Vnitřní paměť

Dalším důležitým parametrem je vnitřní paměť mobilního telefonu. Jde o místo, kam se ukládají data, jako fotky, hudba nebo textové dokumenty. Položte si otázku, co budete s telefonem dělat.

Zde platí jednoduché pravidlo – čim více, tím lépe. Důležité je také zjistit, o kolik a zda můžeme paměť navýšit díky paměťové kartě. Toto obecně nejde u iPhone, u Androidu je paměťová karta velmi rozšířená a díky cenové dostupnosti vám na základní fungování stačí telefon s 16 GB vniřní paměti, zbytek vyřešíte kartou.

Tip: podívejte se na microSD paměťové karty právě teď.

zpět do menu článku ↑

Výdrž baterie

Každý po svém mobilním telefonu vyžaduje, aby vydržel co nejdéle. Ta se uvádí v mAh a v zásadě platí, že čím lépe, tím více. Zlatý střed se pohybuje okolo 3 000 mAh, které ve střední a vyšší třídě zajistí výdrž zhruba 1 den. Pro lepší představu u vybranéhu kusu projděte i recenze mobilů, kde se často uvádějí výsledky testů.

Tip: životnost baterie na cestách si můžete vylepšit pomocí powerbanky.

zpět do menu článku ↑

Jaké jsou aktuální nejlepší mobily?

Několik dalších parametrů shrnu pouze do jednoho podbodu. Jedná se o parametry, které jsou velmi individuální pro každého uživatele a záleží, na co se chystá uživatel svůj chytrý telefon používat:

  • Fotoaparát – zde je vhodné sledovat rozlišení, dále je vhodné, aby měl fotoaparát blesk, přední kameru a automatické ostření. Klíčový parametrem je světelnost. Obecně ale platí, že sebelepší mobil neporazí kvalitní fotoaparát.
  • GPS – většina mobilních telefonů GPS má, ovšem najdou se i výjimky, proto si raději ověřte, zda vybíráte smartphone s GPS či nikoliv. Tato funkce bývá mnohdy velice užitečná.
  • Velikost mobilního telefonu – záleží jen na vás, jak bude váš mobilní telefon velký a jak vám padne do ruky. Pokud třeba chcete ovládat mobil jen jednou rukou, moc velký výběr už mít nebudete. Někteří výrobci upravují rozhraní operačního systému tak, abyste jej mohli snadno zmenšit v případně potřeby a skutečně telefon ovládat jednou rukou.

Na závěr je nutno doporučit, ať si při výběru chytrých telefonů pročítáte recenze k jednotlivým modelům, v některých případech vás to může ušetřit výběru poruchového či jinak vadného přístroje.

zpět do menu článku ↑

Tipy na aktuálně slevněné chytré mobily

GeekLife.cz