Lenovo IdeaPad D330-10IGM – v základní verzi čekejte jen ten základ

Lenovo umí udělat kvalitní kousky, se kterými se dobře pracuje a které se snadno používají, jsou svižné, skladné a člověk u nich má pocit, že udělal dobrou koupi. I proto jsem se těšila na recenzování IdeaPadu, tedy kombinace notebooku a tabletu, který má připojitelnou klávesnici, takže i velmi široké použití.

Bohužel námi recenzovaný základní model IdeaPad D330-10IGM v Mineral Grey provedení toto pravidlo porušuje. Jde opravdu o základní kousek za základní cenu, který se bude hodit do běžné domácnosti na lehkou zábavu a spíše na sjíždění webovek než na hry. Už vůbec ne na práci, leda snad jako levný doplněk na cesty, když si na samotné cestování vlakem ponecháte pár snadných úkolů v texťáku. Pojďme se na Lenovo IdeaPad D330-10IGM v provedení Mineral Grey podívat podrobněji.

Obsah recenze

Balení

Balení modelu Lenovo IdeaPad D330-10IGM je, jak jsme si u Lenova zvykli, designově i bezpečnostně dobře zvládnuté. Papírová krabice, ve které IdeaPad přišel, má svůj styl. Je laděna do kovově modrých tónů, pozadí za nápisem Lenovo je vyvedeno s prvky peří z papouščího křídla, jak jsme viděli například u generace telefonů Lenovo Moto G5.

Jde o krabici s odklopným víkem, která je vevnitř v bílém provedení, s papírovými chlívečky a s krabičkami na nabíječku. I samotný IdeaPad je zde dobře zaklesnutý a převoz tedy v podstatě nehrozí poškozením.

Obsahem balení je pouze IdeaPad, nabíječka s USB-C zakončením. A nutné manuály. Doplňkové příslušenství není v tomto základním modelu přibaleno. Návod k použití je velmi stručný a obrázkový. Není však potřeba, vše je intuitivní, IdeaPad se umí chovat jako notebook i jako tablet, takže si s ním poradí každý, kdo má s těmito zařízeními alespoň základní zkušenost.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

IdeaPad je kombinace notebooku, respektive ultrabooku a tabletu. Jde o model, který je poměrně malý, příjemně kompaktní. A lze ho rozdělit na dvě části, na tablet a přídavnou klávesnici. Spoje drží dva bodce a poměrně silný magnet, komunikace mezi tabletem a klávesnicí probíhá přes pogo piny, které jsou již osvědčenými komunikačními cestami mezi dvěma elektronickými zařízeními.

Že jde o rozkládací model, to není na první pohled až tak znát. Dojde vám to v momentě, kdy IdeaPad otevřete a zjistíte, že klávesnice je lehčí než část s obrazovkou, takže většina hardware je soustředěna do části, ve které je displej.

Stejné je to s konektory. Ty jsou z velké části na horním dílu IdeaPadu, kde je obrazovka, nikoliv na spodním dílu, jak jsme zvyklí z ultrabooků, třeba u velmi povedeného Lenovo Yoga 730-13IKB.

Velikostní parametry Lenovo IdeaPad D330-10IGM jsou následující:

 • rozměry (š x v x h): 249 x 186 x 18 mm
 • hmotnost: 1,35 kg (tablet 605 g, klávesnice 530g)

IdeaPad je příjemný do ruky, co se velikosti týká, ale už ne z pohledu hmotnosti. Když ho vidíte poprvé, myslíte si, že se snadno přenáší a vejde se i do větší kabelky. Vejde. Ale je poměrně těžký, tedy na to, jakou práci odvádí.

Zejména tablet, který se od klávesnice odpojí, je poměrně mohutný. Jeho hloubka je 1 cm na straně u pogo pinů, půl centimetru na straně opačné. A je to při manipulaci s tabletem poměrně nepříjemné, ruce jsou zvyklé předpokládat stejný tvar, zde je ale kónické zúžení.

Když je IdeaPad v celku, lze ho otevřít pouze do úhlu cirka 130 stupňů. Pokud jej chcete převrátit jako konvertibl, jde to udělat tak, že tablet sundáte a nasadíte opačně. Pak jakoby zavřete celé zařízení, ale bude sestaveno obrazovkou nahoru. I spodní díl je takto kónicky zužovaný.

Celý Lenovo IdeaPad D330-10IGM je v tomto modelu vyveden ve stříbrně barvě, povrch má vzhled kovu, ale jde o plast. Spodní díl má z levé strany USB konektor, z pravé strany také. Na jeho horní části je klávesnice, klasická Lenovo, s příjemným rozložením kláves. Jen se mačkají o něco hůře, než například na mém notebooku Lenovo Ideapad V330-15IKB. Podsvítit se však tato klávesnice nedá. A to je docela škoda.

Touchpad je tu také a dokonce ve stejné velikosti, na jakou jsme zvyklí právě i u notebooků. Zadní část spodního dílu má pant a na něm základnu pro nasazení tabletu, který tvoří horní díl celého IdeaPadu. Základna má dva hroty a pogo piny. Také poměrně silný magnet, protože sundat tablet ze základny, to chce docela fortel.

Samotný tablet, chcete-li obrazovka, má vzhled klasického tabletu. Boční strany jsou osazeny konektory i ovládáním. Na levé straně je 3,5 mm audio jack, na straně pravé pak hlavní tlačítko ovládání sloužící k zapnutí, vypnutí, probuzení a uspání tabletu. Hned pod ním je kolébka hlasitosti. Na pravé straně najdeme pak ještě konektor pro nabíjení kulatou nabíječkou (která v balení nebyla) a také USB-C konektor, přes který se nabíjí také (USB-C nabíječka v balení byla).

Horní hrana tabletu je zcela hladká, ta dolní je osazena již zmiňovanými pogo piny. Na víku, respektive ze zadní strany tabletu, je čočka fotoaparátu s kapacitou 5 MPx. Ta je i na přední straně tabletu, hned nad obrazovkou, zde s kapacitou 2 MPx. Nic moc, ale na videohovory nebo základní obrazovou dokumentaci čehokoliv to stačí.

Reproduktory najdeme pod obrazovkou, dva poměrně malé, ale překvapivě výkonné. Na hudbu to samozřejmě není, avšak na film už ano. Lenovo se tu ale nechlubí spoluprací s žádnou známou značkou zabývající se ozvučením, jako vídáme u vymazlenějších modelů, například Lenovo Yoga 530 – 14ARR, kde je spolupráce s Harman.

zpět do menu článku ↑

Displej

Obrazovka Lenovo IdeaPad D330-10IGM má příjemné rozlišení full HD. Jde o dotykový multikapacitní IPS displej s těmito technickými parametry:

 • úhlopříčka: 10,1 palce
 • rozlišení: 1920 x 1200 px (WUXGA)

Rozlišení je příjemně jemné. Horší je to s úrovní podsvícení displeje. Jak vidno z fotek, ani u zamračené oblohy si toho na lesklém povrchu obrazovky moc nepřečtete, zejména pokud jste mimo hlavní úhel (abyste mohli displej vyfotit bez vašeho odrazu v něm). A to výrobce tvrdí, že povrch displeje je s antireflexem.

Pokud však IdeaPad používáte v místnosti, není se zobrazením nejmenší potíž. Minimální jas je dost mírný na to, aby se dalo s obrazovkou vydržet i ve tmě. Klávesnice se však nepodsvítí, takže noční použití jen s virtuální klávesnicí v režimu tabletu nebo pro znalé psaní všema deseti a poslepu.

Vzhledem k tomu, že IdeaPad zvládne jak Windows klasické, tak i režim tabletu, můžete si na obrazovce nastavit takové rozložení a takový režim, jaké vám budou vyhovovat. Pozorovací úhly jsou v pořádku, ale jen do doby, než se na obrazovce něco zaleskne.

zpět do menu článku ↑

Konektivita a úložiště

Lenovo IdeaPad D330-10IGM je vybaveno tou nejzákladnější konektivitou, kterou bychom u zařízení tohoto typu čekali. Jednotlivé možnosti připojení jsou tyto:

 • 2x USB 2.0 Type-A
 • 1x USB-C
 • 1x 3,5 mm audio jack
 • Bluetooth 4.1
 • Wi-Fi a, ac, b, g, n

Bluetooth je zmíněná verze 4.1, což potěší majitele starších telefonů nebo jiných starších zařízení, která budou chtít s IdeaPadem párovat. Jde samozřejmě o starší Bluetooth, které spotřebuje více energie. USB 2.0 konektory jsou pomalejší na přenos, celkově konektivita tohoto modelu odpovídá základní verzi.

Úložiště je středně velké. Vzhledem k tomu, že IdeaPad má SSD, nikoliv klasický harddisk, je úložiště ve velikosti 128 GB eMMC poměrně uspokojující. Vejde se spousta filmů i domácích videí. Velké hry sem stejně ukládat nebudete, systém by si s nimi neporadil k vaší spokojenosti.

Kup na Mall.cz Vyber na Heuréce Kup na Alza.cz

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

Už jsem nakousla nižší výkon. RAM je sice průměrně velká a její typ patří k relativně novým, ale vše brzdí procesor. Zde jsou konkrétní informace o výkonu tohoto modelu.

 • procesor: Intel Pentium, Gemini Lake – 6. generace
 • počet jader procesoru: 4jádra/4vlákna
 • frekvence procesoru: 1.1/2.7GHz
 • velikost operační paměti RAM: 4 GB
 • typ operační paměti RAM: LPDDR4 (na desce)
 • operační systém: Windows 10 Pro
 • grafika: Intel UHD Graphics 605
 • zvuk: Dolby Audio Premium

Na výkonu IdeaPadu je velmi znát poddimenzované vybavení. Co si budeme povídat, jsme většinou zvyklí na ostřejší žihadla, tohle je prostě líný brouček. Sice zvládne vcelku vše, ale počkáte si, a to i přes fakt, že má SSD. Kdo vyžaduje rychlou odezvu a rychlou práci stroje, tomu se základní model líbit nebude. Dobrou zprávou je, že vyšší modely jsou vybaveny mnohem lépe.

Výdrž testovaného IdeaPadu dosahuje lepších hodnot než je tomu u notebooků, a to až ke 13 hodinám běžného provozu. Kapacita baterie je totiž 39 Wh, přičemž je baterie dvoučlánková. Nabíjení má dvě možnosti, a to buď starší nabíječkou s kulatým zakončením, kterou možná máte doma od některého z předchozích modelů, nebo přibalenou nabíječkou s USB-C zakončením.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Vzhledem k tomu, že https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+IdeaPad+D330-10IGM#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link je vybaven operačním systémem Windows 10 Pro, je ovládání možné ve dvou režimech. A to jak v režimu počítače (notebooku), tak v režimu tabletu. Ovládat lze tento model jak touchpadem, tak klávesnicí a tak samozřejmě dotykově na obrazovce.

Ovládání bylo vždy snadné, přesné, dotyková obrazovka pracovala skvěle. Horší to bylo s odezvou přístroje, protože vše bylo mnohem pomalejší, než jsem doposud u Lenovo modelů poznala. A že mi jich rukama prošlo už poměrně dost.

Klávesnice má příjemné Lenovo rozložení, jednotlivé klávesy jsou dostatečně široké a stisk není příliš hluboký. Na klávesy se musí přitlačit o malinko víc než u jiných modelů. Ale stále jsme v mezích příjemného použití.

I touchpad se osvědčil. Reagoval tak, jak jsem čekala. Běžné povely bral na první dobrou, nebylo nutné nic opakovat. I zde platí, že klik je nutné dělat v levé části touchpadu. Posunutí funguje jako na dotykové obrazovce, takže posunutí obrazovky dolů chce tah dvěma prsty po touchpadu směrem nahoru. Levé a pravé tlačítko nejsou graficky zvýrazněny, ale fungují dobře, obě v dolních rozích touchpadu.

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

Lenovo IdeaPad D330-10IGM je překvapivě těžký. A je pomalejší, než bych čekala, tedy alespoň vzhledem k jeho ceně a k tomu, že má SSD. Na druhou stranu je nutno dodat, že jde o kombinovanou technologii, kdy obrazovka, respektive tablet, je sundavatelná, takže vyšší cena má své odůvodnění.

Na základně je obrazovka držena pomocí magnetu, což pro výrobce znamenalo vymyslet dobré odstínění magnetického pole, protože jak známo, elektronika se s magnety příliš nekamarádí. Sundat tablet ze základny je trochu náročnější, je nutné opravdu zabrat, a třeba malé dítě to napoprvé nezvládne. Ale při několikátém sundávání jsem přišla na to, že je potřeba sundávat jen jakoby z jedné strany, třeba zleva. Ne se snažit vytáhnout celý tablet rovně nahoru, magnet prostě drží.

Možnost sundání tabletu a jeho použití bez klávesnice je příjemná v momentech, kdy se jdete dívat na video nebo něco hledáte na webu a tablet chcete držet v rukou. Nebo při cestování, kdy vám vlastně odpadne téměř polovina hmotnosti přístroje.

Klávesnici oceníte, když budete na IdeaPadu psát texty, používat tabulkový program apod. Předem je zde nainstalován Office 365, takže není nutné pro základní pracovní využití copywritera nic stahovat a zdržovat se s instalací.

Provoz IdeaPadu je příjemně tichý, SSD technologie je znát. Nijak se nepřehřívá, neruší, prostě funguje, jenže o dost pomaleji, než bych já potřebovala nebo než jsem zvyklá. Nicméně jsem si jistá, že vyšší řady, které jsou našlapané RAM s 8 a více GB, procesorem s frekvencí přes 3,5 GHz, by splnily má očkovávání na celé čáře. Tenhle model je prostě základní.

Baterie ovšem nezklamala, Ideapad jsem s sebou brala na víkend, vždy jsem na něm pár hodin pracovala a baterie to ustála bez nabíjení, dokonce i o prodlouženém víkendu. Nabíječka je sice mohutnější a těžší, než jsem čekala, ale na víkendy nebo na pracovní dny do kanceláře ji s sebou není potřeba tahat.

zpět do menu článku ↑

Kde koupit

Last update was on: 21.7.2020 21.32
zpět do menu článku ↑

Hodnocení

6.5 Total Score
Lenovo IdeaPad D330-10IGM

Základní model pro základní použití v domácnosti, též na méně náročné pracovní záležitosti na cestách. Chybí mu LTE, aby byl opravdu cestovní (vyšší modely mají), na druhou stranu nabídne odnímatelnou klávesnici, což umožní využití přesně podle toho, co zrovna potřebujete dělat. Skvělý rodinný společník, když si chcete prohlížet fotky nebo se ve dvou dívat na film. Rozlišení displeje je dostatečně jemné na to, abyste si film užili v plné parádě. Když budete chtít brouzdat po netu nebo přecházet mezi mnoha spuštěnými aplikacemi, už to taková sláva nebude, přece jen jde o základní variantu se základní výbavou. Potěší však SSD a tichý provoz, dlouhá výdrž baterie až na 13 hodin práce. Nechybí USB-C konektor. A Bluetooth 4.1 nahrává majitelům starších telefonů – bude možné se s nimi spárovat (s těmi telefony, samozřejmě… 😉 )

PRO
 • model 2 v 1
 • displej s dostatečným rozlišením i jasem
 • dlouhá výdrž baterie
 • snadné ovládání dotykem i touchpadem
 • systém není zahlušen bloatwarem
 • podpora Lenovo
PROTI
 • vyšší hmotnost
 • pomalejší procesor
 • menší RAM
 • jen jedno USB-C
 • chybí podsvícení klávesnice
 • vyšší cena

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

3 komentáře
 1. To nízké hodnocení mně hodně překvapilo, když vezmene v úvahu, že renomovaný notebookcheck mu dal mnohem více – 84% když procesor prý nebyl slabinou tohoto stroje…

  • U nás byl notebook opravdu pomalý, při práci jsme stále na něco čekali.

   • Zřejmě jede o kus od kusu protože já jsem ho taky zakoupil a musím pŕiznát že mně právě naopak příjemně překvapil protože používám i databankové programy procesor N5000 mi připadal jako dost rychlý ve srovnání s mašinou která má i5 -7200U kde byly ty rozdíly nepatrné. Ale jak jsem se zmínil každý kus může být jiný.

  Leave a reply

  GeekLife.cz