Lenovo Yoga 530 – 14ARR s procesorem AMD Ryzen 5

Měli jsme možnost osahat si menší Lenovo notebook s alternativním procesorem (respektive s procesorem jiným než od Intelu). Jde o čtrnáctipalcovou lesklou záležitost, s dotykovým displejem, s interaktivním elektronickým perem, s SSD diskem, s možností odklopit displej až o 360 stupňů, tedy udělat si z notebooku větší tablet. Jak se s ním pracuje a jak se s ním cestuje? Na časté cestování (pracovní i ve volném čase) je totiž určen především.

Obsah recenze

Balení

Balení je klasika, plochá notebooková krabice a v ní v pěnové výztuži uložený notebook. V oddělené části krabice byla pečlivě zabalená nabíječka a také interaktivní elektronické pero. Samozřejmě i nezbytné manuály a bezpečnostní příručky.

Samotný notebook byl ještě proložen výstelkou pro oddělení klávesnice od displeje, vložen byl do obalu z netkané textilie. Lze ho využít jako provizorní ochranné pouzdro, ale k dispozici je spousta krásných a praktických brašen přímo od Lenova, takže na časté cestování se vyplatí sáhnout po nich. Balení je vymyšleno tak, aby notebook byl v bezpečí i při méně opatrné manipulaci s krabicí.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Design odpovídá současnému trendu všech notebooků Lenovo. Víceméně stříbrno-černé provedení, v případě Lenovo Yoga 530-14ARR jde o plast na horní straně horní části (s displejem) a na dolní straně základny. Horní část základny, kde je klávesnice, je kovová.

Plast je ovšem vyveden v takovém designu, že jedině pohmatem poznáte, že nejde o kov. Díky plastu je notebook ve výsledku lehčí a také se na něm tak nechytají otisky. Ovšem pozor, i povrch základny s klávesnicí je navržen tak, aby se na něm otisky neuchytávaly, a to přestože jde o kov. Povrch je natolik dokonale vybroušen do jemných drážek, že se otisků netřeba bát.

Notebook je pohodlný do ruky, vejde se i do velké kabelky, zcela spolehlivě ho umístíte do batohu. Přesto má dostatečně velkou plochu displeje na to, aby se na něm dalo slušně pracovat i v textovém nebo tabulkovém programu. A dvě okna vedle sebe tu jsou také ještě slušně viditelná a obsluhovatelná. Velikostní parametry notebooku Lenovo Yoga 530-14ARR jsou následující:

 • rozměry (v x š x h): 328 x 229 x 20 mm
 • hmotnost: 1,6 kg

Spodní díl je ve více šedém provedení, ten horní zase spíš v černém tónu. Rozdíl v tónech je významný. Spodní díl je o něco silnější než horní. Když se podíváme na notebook seshora, uvidíme jen víko a nápis YOGA (značka Lenovo zcela chybí). Zespodu pak výrobce umístil nožičky, část větrání, ale hlavně poměrně velké reproduktory, které míří dospod, do podložky, na kterou notebook postavíte. Pak už jen nezbytné nálepky s informacemi o modelu, a to je vše.

Pojďme se podívat na osazení jednotlivých partií notebooku. Na levé dolní hraně najdeme kombinovaný 3,5 mm audio jack (vstup/výstup), jedno USB-C 3.1 Gen1, dále jedno USB 3.1 v plné velikosti (USB-A), které slouží i k doplňkovému nabíjení baterie z notebookové powerbanky, vedle něj je obrazový výstup HDMI a nakonec ještě malá kulatá zdířka napájení.

Pravá dolní hrana nabídne druhé USB 3.1, vedle čtečku paměťových karet SD XC, vedle pak ještě hlavní tlačítko napájení (vypínač). Jde o menší notebook určený zejména k cestám, takže musíte oželet GLAN neboli připojení do sítě přes kabel, chybí i VGA.

Zadní strana notebooku je osazena pouze průduchy chlazení. Větráky jsou často zcela bez činnosti, protože jde o stroj s čistě SSD diskem, kde je potřeba chlazení menší, než u harddisků. Přední strana notebooku je ponechaná čistá, bez prvků.

Hrany jsou na přední straně zkosené, aby se notebook lépe otevíral. Ale záměr designérů moc nevyšel, kdo má suché ruce, ten se bude prsty po hranách jen klouzat, a dokud nezapojí nehty, notebook prostě neotevře. Snazší otevírání je při položení prstů na boční hrany, zde je hranice mezi oběma deskami znatelnější a lépe se podaří horní víko uchopit.

Desky notebooku u sebe drží slabý magnet. Je nutné překonat jeho sílu, pak se na asi pět centimetrů otevře notebook zcela bez odporu. Potom je nutné opět zapojit větší sílu, takže otevření jednou rukou je zhola nemožné. Jde však o záměr, notebook je polohovatelný do jakékoliv pozice – takže v ní musí i držet.

A já musím potvrdit, že notebook drží přesně v té poloze, do které jej nastavím. Jen při dotykovém ovládání se obrazovka vždy trochu rozkýve, ovšem pouze v mezích toho, co jí povolí konstrukce dvojitých pantů, díky nimž je stroj konvertibilní. Proto pro dotykové ovládání doporučím spíše polohu stanu nebo tabletu.

Konstrukce je celkově pevná – na to, že jde o plast. A dílenské zpracování precizní. Displej se trochu nechá „ohnout“, ale rozhodně bych neměla strach z poškození při běžné manipulaci a převážení v zavazadle s dalšími věcmi. Na klávesnici se voda dostat může, ale tekoucí lahev v baťohu nebude úplně nejlepší parťák.

Lenovo Yoga 530
Tablet PC - AMD Ryzen 5 2500U, multidotykový 14" 1920x1080 IPS antireflexní, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Vega 8, M.2 PCIe SSD 256GB, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.1, HDMI, HD webkamera, USB-C 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 1, čtečka otisků prstů, čtečka karet, pero, podsvícená klávesnice, Windows 10 Home 64bit
Lenovo Yoga 530 – 14ARR s procesorem AMD Ryzen 5
zpět do menu článku ↑

Displej

Displej je zatraceně lesklý, přímo zrcadlo, jak ostatně můžete vidět na fotkách. Jde o TFT/IPS LDC obrazovku, která má poměrně dobrý rozsah jasu. Venku je sice dost málo čitelný, ale vše závisí na úhlu odrazu světla od obrazovky, protože lesk je zde absolutní. V domácích podmínkách se na displej dívá dobře, zcela nejlépe pak v tmavších místnostech nebo v šeru, kdy se v obrazovce nemá co odrážet.

Parametry displeje jsou následující:

 • typ: dotykový a lesklý TFT/IPS LCD
 • úhlopříčka: 14,0“
 • rozlišení: full HD 1920 x 1080 Px

Obrazovka nabídne bohaté zobrazení barev a poměrně jemné rozlišení. Nepatří sice ke špičce, ale na běžný život je více než dostatečné. Pokulhávat může zobrazení u náročnějších 3D her, ale zde nutno poznamenat, že tohle není stroj na náročné hry plné grafiky, tento notebook je určen spíše pro práci, prezentace, komunikaci a zábavu na bázi videí, filmů.

Díky dotykovému displeji a možnosti přepnout do režimu tabletu (dáno systémem Windows 10) je notebook snadno využitelný v mnoha situacích. V pohybu po displeji a práci na něm může navíc pomoci interaktivní pero, které se snadno spáruje a které funguje bez nutnosti se nějak zdlouhavě učit ho ovládat.

Pozorovací úhly jsou díky IPS displeji široké.

zpět do menu článku ↑

Konektivita a úložiště

Notebook má veškerou běžnou konektivitu, kterou bychom od přístroje této kategorie čekali, tedy:

 • Wi-Fi Realtek 8821CE (ac/a/b/g/n)
 • 3,5 mm audio jack, kombinovaný, in/out
 • SD XC
 • 2x USB 3.0
 • 1x USB-C (Gen1)
 • HDMI
 • Bluetooth

Úložiště patří k menším, protože jde o notebook pouze s SSD diskem. Konkrétně jde o 256 GB. Takže jestli budete chtít stahovat kvanta filmů, bude to chtít ještě externí paměť. Na běžnou práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi tahle paměť bohatě stačí, takže opět se ukazuje, že jde více o stroj pro kancelář než pro běžné domácí použití, kde rádi saháme spíše po filmech a videích.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

Notebooku Lenovo Yoga 530-14ARR byl do vínku vložen středně dobrý výkon. Alespoň co se jeho cenové kategorie týká. Při běžných úlohách se nezapotí, po zapnutí vydrží celkem dlouho bez chlazení, takže nějaký čas po zapnutí máte naprosto tichý stroj.

Pokud Yougu 530 zatížíte více operacemi najednou nebo například náročnějším sledováním filmu online (ve vyšší kvalitě), spustí větrání. Naštěstí je poměrně tiché, neobtěžuje, pouze v naprostém tichu budí dojem pískání. Ovšem, komu se dnes povede být v naprostém tichu, zejména když bydlíte ve městě, no ne?

Opakuji, že nejde o notebook pro hry, ale pro práci v dokumentech, prezentacích, tabulkách, v online systémech, nebo ke sledování videa. Výkonové parametry má tyto:

 • procesor: AMD Ryzen 5 2500U
 • frekvence procesoru: 2,0 GHz, s možností krátkodobého navýšení na 3,6 GHz
 • RAM: 8 DDR4-2400 (4+4)
 • grafika: AMD Radeon RX Vega 8
 • zvuková karta: Realtek HD Audio

Výdrž notebooku není úplně ideální. Představovala jsem si tak osm hodin, když je tu jen SSD. Ale není tomu tak. Baterie je Li-Pol s kapacitou 45 Wh, při běžném použití je možné se dostat s výdrží k šesti hodinám. Tu samozřejmě lze natáhnout vypnutím Wi-Fi (převedením notebooku do režimu letadla) a minimalizací spuštěných programů.

Nabíjení je inovované, adaptér má totiž integrovanou vidlici. Takže už nemáte klasický drát, potom trafo a z něj zase další drát, pak teprve vidlici. Druhý drát je vynechán a do zásuvky se dává přímo adaptér s integrovanou vidlicí. Drát je navíc nezvykle tenký, napájecí konektor má kulatý tvar.

Notebook může být nabíjen i z powerbanky přes konektor USB 3.0. Celková doba nabíjení pomocí originální nabíječky trvá asi hodinu a půl (když notebook nepoužíváte). Jakmile provádíte během nabíjení i běžné pracovní úkony na notebooku, prodlouží se doba nabíjení o necelé čtvrt hodiny.

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Už jsem zmínila, že k ovládání notebooku vede hned několik cest:

 • touchpad
 • dotyková obrazovka
 • interaktivní pero (na dotykové obrazovce)
 • plus samozřejmě klasická myš, ta však není součástí balení

Touchpad je hladký, příjemný na dotek, reaguje hned, nastavení velikosti posunu při přejetí po touchpadu vcelku odpovídá tomu, co jsem očekávala. Spodní tlačítka touchpadu nejsou nijak odlišená, je potřeba je tušit. Ale při přitlačení na levý nebo pravý dolní roh v podstatě není možné se splést, lze pro leváky přehodit opačně. Tlačítka touchpadu se snadno mačkají, klikají jen tichoučce.

Touchpad reaguje na kliknutí jen v levé polovině, na posun však kdekoliv. A byla zachována logika posunu jako na dotykové obrazovce mobilu, takže když chcete stránku posunout dolů, musíte jet (dvěma) prsty nahoru.

Dotyková obrazovka reaguje stejně dobře, jako jsem u Lenova zvyklá u tabletů nebo u telefonu. Nestalo se, že by dotyková vrstva nezaznamenala můj pokyn, a to jak v podobě gesta, tak dotyku. Práce přes dotykovou obrazovku je stejně rychlá jako práce s myší, možná vlastně ještě o fous rychlejší.

Jen ono kývání displeje o pár milimetrů po každém dotyku, to mě trochu znervózňovalo, takže dotykový displej jsem naplno využila jen při stanu nebo při úplném překlopení do tabletu. Jakmile notebook otevřete na něco víc než 180 stupňů, automaticky se deaktivuje klávesnice a touchpad, notebook pak lze ovládat pouze dotykově. Dáky tomu můžete mít tablet na klíně, ale klávesnice a ani touchpad se do ovládání nemíchají.

Režim tabletu je volitelný, takže i při dotykovém ovládání můžete zůstat v klasických Windows 10. Obrazovka se otáčí podle potřeby, proto když si notebook nastavíte jako stan, obrazovka se otočí o 180 stupňů.

Interaktivní pero slouží víceméně místo prstu během dotykového ovládání, nebo i místo myši. Má na sobě totiž dvě „myší“ tlačítka, která lze s plnou parádou využít. Díky peru je dotykové ovládání mnohem rychlejší.

Nezapomeňme však na klávesnici. Ta je tradičně pohodlná, s ne příliš vysokými klávesami a ani ne moc tvrdým nebo hlubokým stiskem. Podsvícení je přesné, svítí jen písmena. Okolo kláves prosvítá jas až při vyšší intenzitě a při určitých úhlech. Rozložení kláves je docela na široko, takže je dostačující i pro lidi s delšími, většími prsty. Ani muž s velkýma rukama nebude mít problém se na klávesnici vejít se všemi deseti. Já měla spíš problém si zvyknout na větší rozestupy, mám krátké prsty, a tak i k mému notebooku používám externí klávesnici s menšími klávesami a užším rozložením.

Podsvícení klávesnice na první stupeň je příjemné i během dne, když zrovna sedíte ve stínu nebo v tmavší místnosti. Funkční klávesy mají klasické rozložení, chybějí některé vychytávky, které se však vlezou jen nad numerickou klávesnici, například pokyny pro video.

Z důvodu ušetření místa nejsou přímo v základu tzv. dedikované klávesy pro práci s dokumenty (home, end, page up, page down). Jsou vloženy do šipek, ale aktivují se až při zmáčknutí Fn. S funkční klávesou Fn je spojeno i podsvícení obrazovky, které se přepíná pomocí Fn+mezerník.

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

S notebookem jsem byla spokojená, dobře se mi na něm psal i tento text. Surfování na internetu je rychlé (při kvalitním připojení), přechody mezi aplikacemi také, při pracovním nasazení se nijak nezadýchal. Opak nastal při hrách, tedy těch náročnějších, s 3D grafikou. Při plném zobrazení hry se totiž už sekal. Ale jak jsem avizovala, nejde o stroj pro hraní takových her.

Velikost notebooku Lenovo Yoga 530-14ARR je akorát pro toho, kdo chce na notebooku sice dost pracovat, ale také s ním cestovat. Vejde se do velké kabelky, i do menšího batohu. Hlavně na zádech ho v podstatě není ani cítit, protože váží hluboko pod dvě kila. Díky asi šestihodinové výdrži při běžném zatížení je možné s ním počítat i na delší cesty.

Vzhledem k možnosti použít jej jako tablet je to pohodlná a velkoplochá náhrada klasických tabletů, což oceníte, když potřebujete jen rychle vyřešit nějakou drobnost třeba v poště nebo ve vámi spravovaném online systému. Hodila by se LTE technologie, aby byl notebook ještě lépe použitelný v terénu, když už je určen pro ty, co často cestují.

Mně osobně nevyhovují lesklé obrazovky, ale tahle je dotyková, tak to asi ani jinak nešlo. Když je možné sedět s notebookem v místě, kde není co odrážet, je lesklá obrazovka příjemná, vypadá na pohled jemnější, než doopravdy je. Ale jakmile se posunete ven anebo do místnosti s velkými okny za plného slunečního svitu, přičemž potřebujete sedět ke zdroji světla zády, jste v kaši.

Naštěstí jsou tu však široké pozorovací úhly, takže si obrazovku můžete vyklonit tak, aby světlo odrážela jinam než na vás, ovšem to se pak nesmíte moc vrtět.

Za zmínku jistě stojí zvuková technologie od Harmanu. Samozřejmě je tu omezení velikostí reproduktorů, na přehrávání hudby to moc není. Ovšem na doprovodný zvuk k videu jsou vestavěné reproduktory zcela dostačující. Chybějí hloubky, zvuk je mírně plechový, ale třeba filmům je dobře rozumět, a to i v momentech, kdy se potřebujete na řeč více soustředit (když si pustíte ne české video, v originálním znění).

Coby NEprofesionál oceňuju podporu ze strany Lenovo. jednak v PC nastaví vše, jak je potřeba ke zdárnému fungování, jednak provozují webovky, kde si můžete spoustu dalších věcí zjistit, nastavit, zařídit. Není nutné zdlouhavě pátrat a zjišťovat, v Lenovo Vantage je vše jako na stříbrném podnose. Stačí ho jen otevřít a začít číst.

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce

8 Total Score
Lenovo Yoga 530-14ARR s procesorem AMD Ryzen 5

Pohodlný notebook na běžnou práci a zábavu, vhodný jako společník na delší cesty. Výdrž baterie je sice jen asi šest hodin, ale můžete si pomoci powerbankou pro notebooky, pro niž tu je připraven nabíjecí USB 3.0 konektor. Režim tabletu, možnost otočení o 360 stupňů, interaktivní dotykové pero a full HD IPS kapacitní dotykový displej dělají z notebooku Lenovo Yoga 530-14ARR snadno použitelného pomocníka. Náročné hry na něm spustíte jen s omezenou grafikou, ale běžné dokumenty, tabulky, prezentace a další pracovní procesy vám zpracuje bez mrknutí oka. Procesor AMD Ryzen 5 zastává svůj úkol statečně, DDR4 operační paměť o velikosti 8 GB nabízí dost prostoru pro práci. Notebook má jen něco málo přes kilo a půl, vlastně jako lahev s vodou. Takže vaše zavazadlo příliš nezatíží. A přesto poskytne pohodlný prostor pro práci v úhlopříčce 14 palců.

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce 

PRO
 • dílenské zpracování, nízká hmotnost
 • dotykový full HD displej
 • interaktivní pero
 • lesklá obrazovka (pro někoho nevýhoda)
 • konvertibl
PROTI
 • cena
 • lesklá obrazovka (pro někoho výhoda)
 • nedostatečný výkon pro graficky náročné hry
 • kratší výdrž baterie

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz