Yoga Book C930 – pro všechny, komu 2 v 1 nestačí

Dnešní nabídka ultrabooků se soustředí na produkty, kde je zkombinována možnost použít je jako celkem skladný notebook a také jako poměrně velký tablet. Konvertibly s dotykovým displejem a fyzickou klávesnicí, otočné až o 360 stupňů, tak vládnou současnému světu notebooků. Jenže to nemusí trvat věčně, protože se na trh tlačí ještě univerzálnější modely. A mezi nimi je i Yoga Book C930.

V čem je větší míra její univerzálnosti? V tom, že k obligátnímu notebooku a tabletu dodá ještě elektronickou čtečku knih (s elektronickým inkoustem) a také zápisník, na kterém pohodlně píšete ruční zápisky s využitím stylusu. Plus LTE zařízení, protože tu máme slot na SIM kartu.

Jde o obrovské rozšíření možností, co lze se takovýmto zařízením typu ultrabook podniknout. Ale asi je vám už nyní jasné, že univerzálnost si i tady vybrala svou daň. Můžu vás však uklidnit, zas tak velká ta daň není. Pojďme se na Yoga Book C930 podívat podrobněji.

Obsah recenze

Balení

Balení notebooku Yoga Book C930 je vkusné, pevné a překvapivě malé. Jde o elegantní šedou melírovanou papírovou krabici s tyrkysově modrým nápisem YOGA Book a se značkou Lenovo na víku. Víko je částečně odklopné, takže krabice se otevírá jako kniha. Po stranách žádné informace nejsou, pouze na spodní straně krabice najdete nálepku se specifikací a s objasněním, že zde je procesor Intel (klasické Intel Inside).IMG 20190622 101814665 HDR

Vnitřní výstelka krabice dělá zajímavý designový efekt, je jí totiž část vidět i při úplném zavření krabice. A je nastříknutá několika postupně přecházejícími odstíny barev, od kovově modré, až po příjemnou metalickou lila barvičku. Mě osobně designy obalů nijak neberou, ale tímto mě Lenovo oslovilo. Už podle obalu poznáte, že nedržíte zrovna levnou mašinku.

Krabice zůstane otevřená, jen když ji o to hezky poprosíte, ale to je opravdu drobnost. Vevnitř je pak samotná Yoga Book, ještě v ochranném obalu, dále je v přesně do sebe zapadajících papírových krabičkách přibalené pero, akumulátor k nabíjení, USB-C kabel, návod a ještě i jehla k otevření šuplíčku na SIM kartu a microSD kartu – jak už jsem zmínila, Yoga Book C930 umí i LTE.

Design a konstrukce

Tak, jako je designově vymakaný obal, je do dokonalosti doveden i design samotného notebooku. Yoga Book C930 je tvořen dvěma extrémně tenkými deskami spojenými třemi kombinovanými panty ve tvaru dlouhých tenkých tyčinek, v podstatě o průměru větší špejle. Ale jsou samozřejmě kovové, stejně jako celé tělo notebooku.IMG 20190622 100501414

Systém kombinovaných pantů je inspirovaný hodinkami (podle tvrzení výrobce). A podle mě je chytrý, elegantní a velmi pohodlný. Jenže malinko chrastí. Ne že by šlo o nekvalitní provedení, to ne, celý notebook je zpracován velmi precizně. Ale chrastí kovové obaly okolo samotných tyčinek. Nejsou v přesně stejném rozměru jako mezery mezi jednotlivými panty, což umožňuje pohodlné otevírání, ale způsobuje jemné chrastění. Ovšem nebojte se, miminko si tím neprobudíte!

Notebook lze nastavit do jakékoliv polohy a je plně otočný. V polohách drží dobře, ale také se s ním dá snadno hnout kterýmkoliv směrem a zaujmout jakýkoliv úhel.

Yoga Book C930 je opravdu kniha. I značku Lenovo má na sobě umístěnu tak, abyste notebook otevřeli jako knihu. A půjde to snadno, protože stačí položit na pevnou podložku a dvakrát zaťukat. Přepólují se magnety, které drží obě desky u sebe, takže ty povyskočí a udělají asi centimetr vysokou mezeru, do níž naprosto snadno vsunete prsty a notebook otevřete.

První kousek se otevírá zcela bez odporu. Teprve později začnou panty klást mírný odpor. Mírný si mohou dovolit proto, že Yoga Book C930 je vyloženě subtilní přístroj. Takže ho váha netlačí tolik k zemi. Jeho velikostní parametry jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 179,4 x 260,4 x 9,9 mm
  • hmotnost: 795 g

Po otevření vás čeká displej na jedné desce a bílá plocha místo klávesnice na desce druhé. Je na ní namalovaná skica mrakodrapů, a to z pozice člověka vzhlížejícího k nebi (úvodní skicu si můžete změnit). Když to nečekáte, tak zoufale hledáte, na čem budete v tomhle notebooku psát, respektive vyťukávat písmenka.IMG 20190622 101128616 HDR e1561196532801

To se ale vyřeší zcela samo ihned poté, co notebook probudíte. Skica zmizí a přeskupí se v klávesnici. Jde totiž o kapacitní dotykovou plochu s elektronickým inkoustem, takže na ní snadno budete psát všema deseti (pokud to umíte – já bohužel ne…). Klávesy mají normální rozložení, velikost je malinko menší než na fyzické klávesnici. Ale to se dá změnit, můžete si nastavit takzvané moderní rozložení, kde touchpad uhne ve prospěch zvětšení celé klávesnice. Touchpad se pak aktivuje kliknutím na spodní tlačítko. Moderní klávesnice odpovídá velikosti běžných kláves na fyzické klávesnici.

Jenže chybí mačkání, jde však nastavit zvuk kláves. Píšete jen dotekem jako na telefonu či tabletu, při zmáčknutí se klávesa zbarví opačně (je tu černobílé zobrazení a můžete navolit jak klávesnici bílou s černými písmenky, tak černou s bílými). Volíte jakýkoliv jazyk, ve kterém chcete psát. A podle něj se rozloží i znaky na klávesnici.

Pod klávesnicí je touchpad, který funguje stejně jako ten fyzický na běžných noteboocích. Jen je o kousek menší – a je to znát. Často jsem z něj zajela do mezerníku, což jsem samozřejmě nechtěla. A když tlačítko touchpadu nepromáčknete, jako u notebooku, těžko si ověříte, že ho opravdu máte stisknuté. Jde o hodně velký zvyk, než člověk dostane menší touchpad a elektronický inkoust do ruky…

Plocha s elektronickým inkoustem, která slouží i jako klávesnice (ovšem také jako čtečka knih, skicák nebo poznámkový blok), má úhlopříčku 10,8 palce, stejně velkou jako displej. Ale k němu se dostaneme později. Nad inkoustovou plochou pak je na pravé straně čtečka otisků prstů, která v případě mnou zkoušeného modelu v podstatě nefungovala. Ve čtečce je i indikátor provozu notebooku, který při zapínání nebo nabíjení svítí.

Trochu zamrzí docela velké rámečky, nicméně vzhledem k ultratenkým deskám jsou zcela pochopitelné. Horní deska notebooku nenese po stranách nic, pouze má na své spodní ploše displej a nad ním kameru. Pod displejem se vyjímá stylový stříbrný nápis YOGA Book.

Spodní deska je osazena konektory a reproduktory. V případě našeho modelu to byly na levé straně USB-3.1 (Gen 1) typu C, slot pro kartu microSD/SIM. A ještě reproduktor s technologií Dolby Atmos. Pravá strana nese (podobně jako tablety) kolébkové ovládání hlasitosti, hlavní tlačítko napájení. A pak ještě USB-3.1 (Gen 1) typu C, plus druhý reproduktor s technologií Dolby Atmos.

Vzhledem k tomu, že jde o model pouze s SSD diskem, není potřebné chlazení. Takže na notebooku už nic dalšího nehledejte. Opravdu je malý, placatý a skladný. Vejde se do kabelky, je poměrně lehký. v batohu ho ani poznáte. Když jsem s ním cestovala, musela jsem kontrolovat tašku, že v ní notebook opravdu mám, že nezůstal ležet ve vlaku na stolečku.IMG 20190622 103813016

Displej

Displej příjemně překvapil. Sice to není AMOLED, ale výrobce zvolil IPS LCD s velmi jemným rozlišením. A dává to znát i pomocí předinstalované tapety, na které jsou kapky (asi temperových) barev v různém stupni promíchání, ale s ostrými přechody mezi jednotlivými barvami. Vše je krásně vidět do posledního detailu. Displej je kontrastní, s dostatečným podsvícením. Parametry má tyto:

  • úhlopříčka: 10,8 palce
  • rozlišení: QHD, tedy 2 560 x 1 600 px
  • kapacitní dotyková obrazovka s podporou pera

Když jsme u pera, je nutné zmínit, že podporu pera má i spodní dotyková deska s elektronickým inkoustem (Flexible E Ink Mobius). Rozlišení této plochy je jen full HD (1 920 x 1 080 px), ale pro účely čtečky, skicování nebo psaní poznámek to bohatě stačí. Čára je při psaní příjemně tenká, jako od propisky.IMG 20190622 100908969 HDR e1561196513573

Displej pak má klasické funkce, jako u běžného notebooku. Vzhledem k tomu, že Yoga Book C930 jede na operačním systému Windows 10 Home, zobrazí se po zapnutí to, co důvěrně známe z Windows, plus minimum doplňků od Lenovo. Už jsme zvyklí, že Lenovo svá zařízení nezaplavuje bloatwarem a jsme za to rádi.

Zobrazení můžete ponechat klasické desktopové nebo přepnout do režimu tabletu. V obou bude fungovat jak dotykovost obrazovky, tak režim pera. Dotykové ovládání běželo svižně a nemusela gesta ani dotyky opakovat. Rozhodně jsem ovládání přímo na displeji používala raději než pomocí touchpadu. Ten je totiž o kousek menší, než na klasickém notebooku, a já s tím měla trochu problém.3

Konektivita a úložiště

Konektivita notebooku Yoga Book C930 je bohatá. K testování jsme totiž dostali model s LTE, takže mu vlastně nic nechybělo. Snad jen NFC, ale to jsme rádi oželeli. Jak lze tento přístroj propojit s okolním světem?

  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dvoukanálové
  • Bluetooth 4.2
  • LTE
  • USB-C

A to je konektivita, která je pro běžné využití naprosto dostačující. Díky LTE můžete být na internetu kdekoliv a ani se nemusíte spoléhat na potenciálně méně zabezpečené sítě, které bývají v autobusech, vlacích nebo v obchodních centrech.

Úložiště námi zkoušeného modelu má velikost 256 GB, což samozřejmě není nijak velká kapacita. Ale jde o SSD1 disk, takže v tomto případě patří úložiště k lepším. Připojit můžete jednak microSD až do 512 GB, jednak jakýkoliv externí disk, notebook jistě zvládne i velkokapacitní disky s několika terabajty úložného prostoru. Disponuje totiž i solidním výkonem, přestože ne špičkovým.5

Výkon a výdrž, nabíjení

Už jsme nakousli výkon, který postačí běžnému využití. Ovšem jako profi stroj bych jej používat nechtěla, přece jen je na dnešní požadavky náročnějších procesů už malinko pomalejší. Je tu sedmá generace Intel Core 5 a slušná grafická karta. Jenže operační paměť také bohužel není z nejnovějších. Pojďme se na výkon podívat podrobněji:

  • procesor: dvoujádrový, 7th Gen Intel Core i5-7Y54 Kaby Lake
  • frekvence procesoru: 1,2 GHz, boost až na 3,2 GHz
  • velikost operační paměti RAM: 4 GB
  • typ operační paměti RAM: LPDDR3
  • grafická karta: integrovaná, Intel HD Graphics 615

Jak jsem již zmínila, na domácí použití stačí, do kanceláře jistě také, ale jen na běžnou administrativu nebo jemně kreativní projekty. Díky možnosti ručních poznámek perem je možné využít notebook k zapisování na přednáškách, kdy zároveň můžete mít otevřeny stránky s doplňkovými dokumenty k přednášce, přehodit si je do poznámkového bloku a doplňovat k nim své zápisky.

Nutno však počítat s prodlevami po zadání pokynů, notebook nereaguje okamžitě. Zpracování dat z obou desek najednou je náročné, a odrazí se to na výsledném času.4

Výdrž notebooku je dostačující. Baterie s kapacitou 4 650 mAh zajistí až 9 hodin běžného provozu. To mohu potvrdit, baterie ubývala jsem velmi pomalu, na mnohahodinovou výdrž nebylo problémem se dostat. V klidovém režimu baterie téměř neubývala, tedy než jsem do notebooku strčila SIM kartu. Pak už to samozřejmě bylo o poznání horší.6

Ovládání

Ovládání naznačuje budoucí vývoj notebooků. Jde o šikovnou kombinaci dotykového ovládání s dotykovým ovládáním, kdy ale máte pocit, že pracujete na klávesnici a touchpadu, i když jsou jen virtuální, podobně jako v mobilu. Připojená myš fungovala normálně, jak jsem zvyklá.

Vyzkoušela jsem samozřejmě i pero. Jeho použití na displeji nepřekvapilo, už mi několik Lenovo modelů s podporou pera prošlo rukama, viz předchozí recenze například Lenovo YOGA 720-12IKB nebo Lenovo Yoga 530 – 14ARR. Tento model pera má také baterii AAAA, která se vkládá do těla poté, co jen vysunete horní díl pera. Žádné šroubování.

Ale vyloženě jsem si užívala pero v kombinaci s dotykovým panelem s elektronickým inkoustem. Funguje totiž skvěle, téměř jako opravdový papír s tužkou. Jen je nutné odmyslet si zpoždění pár setin vteřiny při zobrazování vytvořené čáry. Ale jakmile si zvyknete, už je vše ok.

Poznámkový blok nabízí různé režimy zápisu, a to jak perem, tak i jen prstem. Můžete do něj kopírovat cokoliv z hlavní obrazovky a pak si k tomu jen přidávat poznámky psané vlastní rukou. Díky černobílému zobrazení vás nic nerozptyluje. Problém nastane jen v momentu, kdy zkopírujete třeba slajd, na němž jsou barvy důležité.

Pero skvěle drží na ploše notebooku, a to magnetem v okrajové části, kde u sebe drží obě desky notebooku. Navíc má pero na jedné straně rovnou plošku, tou je nutné jej na notebook odkládat, zde je onen magnet.  Takže když pero na notebook odložíte, nikam vám neodcestuje.IMG 20190622 075214641 e1561196456297

Perem se dá cokoliv rychle načrtnout, třeba myšlenková mapa, postup, návrh čehokoliv. Tohle notebookům z mého pohledu doposud chybělo, a co se mě týče, já vývoj tímto směrem uvítám.

Yoga Book C930 se dá jakkoliv postavit, v každé poloze spolehlivě vydrží. Díky elektronickému inkoustu nezůstane strana s klávesnicí nevyužitá, jak tomu bývá u obyčejných konvertiblů, kde se klávesnice po přetočení a přepnutí do režimu tabletu prostě jen deaktivuje. Tady se deaktivuje opačná stran, než na kterou kliknete.

Notebook vás vždy vyzve k tomu, abyste mu dali vědět, kterou stranu budete po přetočení o 360 stupňů používat – popřípadě to zjistí sám, až ho na jednu ze stran položíte. Tu horní stranu aktivuje, a tu druhou naopak deaktivuje.

Postřehy z používání

Začněme otevíráním. Dvojitý poklep a následný bzučivý zvuk pólování magnetu a hned potom odskočení obou desek notebooku od sebe, to byl hit naší domácnosti. Děti se ptaly, zda mohou dál a zaklepaly. Notebook se vždy ochotně otevřel – tedy pokud byl na tvrdé podložce. Ano, hádáte správně, v poloze na klíně se po zaklepání neotevřel, musela jsem se do něj dostat klasicky s využitím nehtů.

Předpokládám, že zaklepání bez pevné podložky nemá dostatečné zpětné vibrace na to, aby magnety zareagovaly. Na druhou stranu, když jsem notebook rychleji položila, sám se otevřel. Takže opravdu bude asi důležitá právě odezva i odspodu.IMG 20190622 103746648

Klávesnice z elektronického inkoustu mě fascinovala a iritovala zároveň. Její výhodou je, že si necháte zobrazit jakoukoliv klávesnici s jakýmikoliv znaky, což u fyzické nejde – tam se vám písmenka a symboly prostě nepřepíší. Snadno tak nastavíte klávesnici německou se všemi přehláskami, když je potřebujete. Ruská klávesnice s azbukou se také může hodit. A dokonce i ta slovenská je malinko jiná, byť si to často ani neuvědomíme.

Teď ale k těm nevýhodám virtuální klávesnice. Je celkem těžké si zvyknout na psaní na virtuální klávesnici, když pod prsty necítíte jednak hranice kláves a jednak ono stlačení. Já nepíšu všema deseti, takže se na klávesnici dívám během psaní, a fyzické ohraničení kláves ani stlačení mi proto nechybělo (naučit se psát všema deseti mám na seznamu úkolů už několik let, ale není čas se do toho pustit).

Nicméně, když jsem dala klávesnici vyzkoušet lidem, co psaní všema deseti ovládají, fyzické klávesy jim chyběly, zejména ty obslužné typu shift, backspace, ctrl apod. Prý by si asi časem zvykli, ale se psaním na této klávesnici spokojení nebyli. Navíc chybí číselná klávesnice, což nepotěší ty, kdo potřebují zadávat čísla častěji.

Ovšem rozměry notebooku Yoga Book C930 překonaly jeho nevýhody při psaní na virtuální klávesnici. Já osobně jsem doma zvyklá mít k notebooku přidanou externí klávesnici a externí monitor, což pak znamená, že je jedno, jaká klávesnice a monitor jsou na notebooku, důležitá jsou pak jen střeva zařízení. A ta jsou v tomto případě celkem obstojná. Sice malinko pomalejší, než bych potřebovala, ale nejsou všichni tak „hrk brk“ jako já.

No a když míříte na cesty, máte s sebou malinké, ale celkem výkonné zařízení, na kterém se dá psát a které má neustále internet s sebou, protože v něm máte LTE technologii a SIM kartu. Můžete si kdykoliv udělat poznámku rukou, přečíst si knihu, aniž by vám svítil monitor protivně do očí, brouzdat na internetu, pracovat v programech, které potřebujete.

Touchpad sice téměř nepotřebujete, když máte dotykově ovládaný displej, ale někdy se hodí, pokud si nechcete připojovat myšku. Místo touchpadu se dá použít pero, protože si naprogramujete příkaz provedený po stlačení tlačítka na peru.

Yoga Book C930 zaujala všechny, komu jsem ji ukázala. I při cestě vlakem byla okukována, protože podobné přístroje ještě nejsou příliš známé. Reakce na ni byla veskrze pozitivní, líbila se skladností a multifunkčnost, i za cenu toho, že klávesnice není fyzická, a proto ani klasicky ovladatelná. Na druhou stranu, za cenu, za kterou je notebook nabízen, bych čekala Intel Core i7, nikoliv pět, s více jádry a s jejich vyšší frekvencí. A také novější i větší RAM, tedy DDR4, nikoliv trojkovou. Pak by šlo o super nabídku. V tomto případě to cena trochu kazí, ale můžeme doufat, že se brzy trochu sníží.

Video

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=21652&search.htm?exps=Yoga%20Book%20C930″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Yoga+Book+C930#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=Yoga%20Book%20C930″ ]

9 Naše hodnocení
Yoga Book C930

Skladný, lehký a celkem i svižný notebook s LTE technologií, který oceníte, když hodně cestujete nebo když často chodíte na přednášky, školení, na kurzy. Má mnoho typů využití a pomůže i s tím, co běžný notebook nezvládne, tedy s děláním si poznámek vlastní rukou, s kreslením skic, přičemž se bude vše ukládat automaticky. Nabídne i čtení knih zobrazených elektronickým inkoustem, aby do očí nešlo dlouhodobě tolik světla jako z běžného displeje. Je vybaven obrazovkou s velmi jemným rozlišením, má dlouhou výdrž baterie. Manipulace a nastavení do jakékoliv polohy jsou opravdu snadné. Nevýhodou je však chybějící číselná klávesnice nebo fakt, že klávesnice jako taková je pouze virtuální, takže nemáte co stlačit a podle čeho se hmatově orientovat, když píšete všema deseti.

[maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=21652&search.htm?exps=Yoga%20Book%20C930" ] [maxbutton id="2" url="https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Yoga+Book+C930#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link" ] [maxbutton id="6" url="http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=Yoga%20Book%20C930" ]

PRO
  • design, zpracování, rozměry
  • kvalitní dotyková obrazovka s jemným rozlišením
  • dotyková plocha s elektronickým inkoustem
  • konvertibl se snadnou manipulací
  • dobrá výdrž, programovatelné elektronické pero v balení
PROTI
  • může chybět fyzická klávesnice
  • málo konektorů
  • vysoká cena
  • nižší výkon, starší procesor i RAM
  • otevírání poklepem je hlasité, navíc funguje jen na pevné podložce

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

1 Comment
  1. Jak skvělý dobře napsaný článek. Je to tak užitečné…

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo