Notebook Lenovo YOGA 720-12IKB je rychlý a drobný univerzální notebook

Všestranné zařízení, které zvládne veškerou potřebnou domácí i kancelářskou práci, včetně zábavy a komunikace po síti. Notebook je lehoučký, konvertibilní, dodávaný i s elektronickým perem. Do vínku dostal kapacitní IPS polomatný displej se širokými pozorovacími úhly. A také rychlý, i když malý SSD disk. Na první pohled však má velmi málo konektorů. Co ještě jsme o něm za dva týdny používání zjistili?

Obsah recenze

Balení

Na stole nám přistála luxusně vyhlížející šedá papírová krabice, se vzhledem ručního papíru. Uprostřed víka je velký, modrý a lesklý nápis YOGA. V pravém dolním rohu víka je pak nápis Lenovo. A ještě na levém boku najdete symboly čtyř různých pozic, do kterých lze Notebook Lenovo YOGA 720 12 nastavit.

Po sundání víka uvidíte komplet černý vnitřek krabice a černou netkanou textilii, v níž je uložen samotný notebook. A pod ním je další krabice, která má výklopné víko. V ní jsou pak přihrádky na nabíječku s adaptérem a na elektronické pero Lenovo Active Pen, dále je tu baterie do elektronického pera (opravdu tužková, typ AAAA). Vše je pečlivě zabaleno v pytlíčkách, notebook má také vložku z netkané textilie, vloženou mezi klávesnici a obrazovku.

Design a konstrukce

Velmi decentní notebook. Rozhodně nebudete váhat, zda ho s sebou vzít na pracovní schůzku. Design je reprezentativní, i dost usedlý, ale ve výsledku působí velmi dobře. Zvenčí je vše vyvedeno v jedné barvě, my jsme měli k dispozici model v barvě Iron Grey, tedy kovové.IMG 20180121 160200375

A kovová je nejen barva. Celé tělo notebooku je z kovu. Konkrétně z hliníku, který díky své nízké hmotnosti nijak výrazně nepřidává na celkové váze přístroje. Obrazovka je pokrytá sklem. Vedle kovu a skla najdete na notebooku už jen pryžové proužky proti klouzání na pracovní desce. A proužky plastu okolo displeje.

Notebook s úhlopříčkou 12,5“ je opravdu drobeček, svou plochou je o kousek menší než papír A4. A je tenký, pouhých jeden a půl centimetru. Navíc je opravdu lehoučký. Takže je dokonale kompaktní na to, abyste jej mohli kamkoliv brát s sebou. Vejde se totiž i do kabelky. Velikostní parametry jsou tyto:

  • rozměry: 293 × 203,4 × 15,75 (mm)
  • hmotnost: 1,15 kg

Notebook má zaoblené rohy i hrany, takže manipulace s ním je snadná. Navíc jsou hrany vybroušené do vysokého lesku. A to nejen po okrajích základny. Pěkně se leskne i hrana touchpadu, který je zapuštěný mírně pod úroveň jejího povrchu. Naprosto stejně je na tom i čtečka otisků prstů, která je na pravém okraji základny.IMG 20180121 160508665

Touchpad je poměrně velký: 9 x 6 cm. Je zcela hladký a nechybějí spodní dvě tlačítka nahrazující tlačítka myši. Touchpad zvládne vnímat až čtyři prsty najednou a můžete si jeho ovládání dost přizpůsobit. Čtečka otisků prstů má centimetr na centimetr.

Trochu problém je s otevíráním notebooku. Horní i dolní část dost těsně sedí na sobě. A nikde jsem nenašla profilaci, která by usnadnila oddělení základny od obrazovky. Nejvíce horní část „odstává“ od základny v rozích. Tato místa ale pro dlouhodobě únosné otevírání notebooku asi nebudou to pravé ořechové. Otevírání chce trochu grif a hlavně ne suché ruce. Malinko delší nehet na palci otevírání dost pomůže.

IMG 20180121 154928353

Během otevírání klade notebook dostatečný odpor na to, aby se udržel v jakékoliv poloze stabilně, i když jej postavíte jako stan. Rozhodně se nemusíte bát, že by se vám rozplácnul na placku. Otočení o celých 360 stupňů jde bez potíží, notebook pěkně přilehne víkem a spodní stranou těla k sobě, takže jeho použití ve formě tabletu nic nebrání.

Zklamáním je minimum portů. V podstatě tu najdete jen konektor na nabíječku, kombinovaný vstup pro sluchátka a mikrofon (3,5 mm jack) – ty jsou na levém boku základny. Na tom pravém pak už je jedno USB typ C™ (DisplayPort™ + USB 3.0) a jedno USB 3.0 (Always-on nabíjení). Toť vše. Přes USB-C navíc nelze nabíjet. Takže možná se nevyhnete nutnosti nákupu dokovací stanice (není tu totiž ani NFC).

Zcela chybí například LAN (který se sem prostě nevejde, poněvadž notebook je příliš tenký), ale chybí i HDMI, třeba alespoň v mini provedení. Tohle mi docela vadilo, protože při práci často používám i externí velký monitor. Nehledejte ani optickou mechaniku, tedy DVD.

Na pravé straně základny je ještě hlavní ovládací tlačítko pro zapnutí, uspání, probuzení a vypnutí notebooku. Jde v podstatě o logiku umístění tlačítka podobně jako na tabletu či telefonu. V blízkosti klávesnice tedy zapínání nehledejte. A má to velkou výhodu – nevypnete si notebook jen proto, že jste omylem sáhli na jiné tlačítko na klávesnici. Na druhou stranu je nutné na tlačítko pamatovat v době, kdy s notebookem manipulujete (pokud je zapnutý).

Klávesnice je prostorná, jemně podsvícená a nemá numerickou část. Tlačítka se zmáčknou jen málo, takže se klávesnice dobře hodí i pro jedince s delšími nehty. Podsvícení je bílé, ale rozhodně nebije do očí.

Větrání je umístěné zespod notebooku, na několika místech. Celkem jde o dva malé a jeden velký větrací otvor. Nepřehlédnutelné jsou také reproduktory umístěné na zadní straně základny. Jde o Reproduktory Harman® s technologií Dolby Audio.

Zapomenout nesmíme na webkameru, která je klasicky na horním okraji displeje. A dělá poměrně slušné fotky i video. Pro Skypový hovor to naprosto stačí, selfie, například pro fotky do profilů, jsou odtud vynikající.

K notebooku přišlo také digitální pero, které ke kovové, celé černé a na sobě má jen jeden červený kroužek a nápis Lenovo. Pak také sponu pro přichycení ke kapse, k bloku či kamkoliv jinam. Poháněno je jednou AAAA baterií. Na povrchu pera, v místě, kde se při psaní dotýkáte prstem, jsou dvě drobná tlačítka nahrazující tlačítka myši. Používají se dobře, lépe ukazovákem. V předinstalované aplikaci Wacom Pen lze však nastavit spoustu variant použití obou tlačítek.IMG 20180121 163750478

Displej

Displej je nabitý technologiemi. Jde o 12,5“ širokoúhlý dotykový displej s úzkými okraji, Full HD (1920 × 1080), antireflexní úpravou, technologií IPS. Zvládá deset dotykových míst a reaguje na digitální pero. Při použití pera se vypne vnímání ruky, což velmi usnadňuje jeho použití (můžete si dlaň položit na obrazovku a nic se neděje, tahy perem jsou díky tomu velmi pohodlné).

Displej je popisován jako polomatný. Co to je? Moje zkušenost je následující: Polomatnost displeje se projeví při kolmém pohledu na něj, tedy když jste vyloženě před ním. Pohled je to velmi příjemný, displej je jasný, barvy věrné, ale přitom se nijak protivně neleskne. Platí to však jen pro pohled přímý.

Při pohledech ze strany a při protisvětlu jsem moc rozdílu mezi lesklým a polomatným displejem nezaznamenala. Tehdy se obrazovka leskne naprosto stejně. . Je fakt, že tu lze nastavit vysoký kontrast, díky kterému uvidíte na obrazovku i venku. Zobrazení zůstává věrné v širokých úhlech.

Displej reaguje na doteky rychle a přesně, stačí i letmý pohyb a obrazovka jej zaznamená. Na druhou stranu je fajn, že když notebook přetáčíte do polohy stan nebo do pozice tabletu, displej a ani klávesnice touchpad nereagují na doteky. Nechají vás v pohodě obrazovku přetočit do úhlu, který zrovna potřebujete.IMG 20180121 160636206

Konektivita a úložiště

Notebook Lenovo YOGA 720-12IKB se připojí jedině pomocí Wi-Fi (2 x 2 WiFi 802.11 ac) a Bluetooth 4.1. To je vše. Ethernet tu není kam zastrčit a NFC ani infraport do tohoto modelu nedorazily.

Wi-Fi funguje dobře, je dost rychlá, s připojením na internet jsem problém nezaznamenala. A to ani při několika rozjetých panelech a s hudbou spuštěnou na pozadí (i s videoklipem, aby toho nebylo málo).

Úložiště je hlavní devizou tohoto přístroje. Je sice poměrně malé, pouze 128 GB, ale je to SSD, konkrétně M.2 SATA SSD. Externí paměť si pak můžete přidat před USB 3 konektor a notebook si bude díky tomu sahat pro data na externím úložišti téměř v reálném čase.

Výdrž a výkon

S výdrží se notebook řadí spíše k průměru. Plné zatížení zvládne něco přes sedm hodin, kancelářskou práci okolo 10 – 11 hodin. Baterie je tříčlánková – 3CELL 36Wh.Nabíječka je překvapivě slabá, výstup 2,25 A.

Ale ocenila jsem, že notebook dokáže přes USB 3.0 konektor nabít mobil, hodinky či jiné zařízení, i když je zrovna vypnutý. Podporuje totiž tzv. always-on nabíjení.IMG 20180114 170715126

Výkon je více než uspokojivý. Díky kombinaci procesoru, RAM a úložiště toho notebook Lenovo Yoga 720-12IKB zvládá opravdu hodně. A rychle. Parametry jsou následující:

  • Procesor: Intel® Core™ i3-7100U Processor (3M Cache, 2.40 GHz), Kaby Lake
  • Operační paměť: 8G DDR4 2133 ONBOARD
  • Grafická karta: integrovaná grafika Intel HD Graphics 620

I když jsem notebook úkolovala různými zadáními, vždy byl rychlý. Používala jsem ale jen běžné procesy typu stahování a přehrávání videa, surfování na internetu, kancelářské záležitosti, vše v kombinaci různého zobrazení na displeji. Notebook občas zaváhal při přechodech mezi aplikacemi, ale nejednalo se o žádné dramatické prodlevy.

Kopírování přímo v počítači šlo bleskovou rychlostí. Multimediální data o velikosti 4,5 GB, což odpovídá třem filmům v podprůměrné kvalitě, notebook sfoukl ze složky do jiné složky za něco málo přes 50 vteřin.IMG 20180121 164539543

Postřehy z používání

Co mi rozhodně vadilo, bylo nepohodlné otevírání notebooku, a tak jsem ho většinou ani nezavírala. Zvuk mě také nijak nenadchnul, přestože jde o značkovou záležitost ve spolupráci s Harman. Tóny mi zněly dost plechově, neurčitě a nebyly dobře ohraničené. Pro filmy to stačí, ale hudba byla v podstatě neposlouchatelná.

Co mě také dost zklamalo, jsou porty. Najdete tu všeho všudy dva USB vstupy. Žádné HDMI (ano, UCB-C to dokáže nahradit, ale to si vyžaduje další náklady na redukci). Bez dokovací stanice to asi dost nepůjde. A ani konektivita třeba přes NFC tu není možná. A kdo by se tahal s daty přes BT, že?

Poslední z negativ, která mě u Lenovo YOGA 720-12IKB celkem nepříjemně překvapila, byl zvuk větráku. Sice se neozýval příliš často, ale když se větrák spustil, bylo to pro mě zpočátku velmi nepříjemné, pak jsem si zvykla. Zvuk větráku je totiž poměrně vysoký. A i hlasitý. Do tiché kanceláře nebo tam, kde je ticho vyžadováno, se notebook rozhodně nehodí. V ruchu kavárny se to samozřejmě ztratí.

A co byly pozitivní dojmy? Na prvním místě musím jmenovat rychlost. Ta byla opravdu dobrá. A věřím, že modely s i7 (zde je i3) budou dělat věci snad ještě dřív, než člověk stihne dokončit zadání…

Velmi pohodlné bylo používání touchpadu. Je hladký, příjemný na dotek, reaguje promptně a dokonce až na 4 prsty najednou. Dá se nastavit, jakou operaci si přejete provést, když po touchpadu přejedete třemi či čtyřmi prsty. Nastavit lze dokonce i směr posouvání prstů po touchpadu, aby se stránka odrolovala dolů.IMG 20180121 160550792

I tlačítka na touchpadu, která nahrazují tlačítka myši, reagovala perfektně. Levé tlačítko myši můžete nahradit i zmáčknutím prostředku touchpadu, což využijete třeba ve hrách.

Neskutečně pohodlné bylo i používání pera. A když jsme u pohodlí, musím zmínit i klávesnici. Je příjemná, dostatečně na široko rozložená a jednotlivé klávesy se snadno mačkají. Překvapení nastalo jen při zjištění, že chybí barevné rozlišení Fn označení kláves, které se funkce spustí po zmáčknutí Fn a odpovídající klávesy. Ale vzhledem k tomu, že se to týká jen klasických funkčních kláves F1 – F12, je rozlišení ve výsledku snadné.

Notebook se ani výrazně nezahřívá, mít jej na kolenou je pohodlné. Vnímání klávesnice se samozřejmě při přetočení do tabletu (o 360 stupňů) vypne, takže si můžete notebook položit na kolena a klávesy koleny jakkoliv mačkat. Nic se nestane.

Příjemné byly i předinstalované aplikace, kam patří například

  • Lenovo App Explorer
  • Lenovo Companion 3.0
  • Lenovo ID
  • Lenovo Settings
  • McAfee LiveSafe™ (30denní zkušební verze)
  • Microsoft Office 365 (30denní zkušební verze)
  • Minecraft
  • Skype
  • Sketchbook s neuvěřitelnými 3d kreslícími efekty

Zobrazení na displeji bylo příjemně ostré, barvy na fotkách docela odpovídaly realitě. A přestože je displej celkem jasný, nijak nebije do očí. Dobře se dívá i na podsvícenou klávesnici, která se automaticky rozsvítí až při šeru nebo ve tmě. Sledování videí z Youtube, která byla nahrána ve kvalitě Ultra HD (4K), bylo na tomto displeji opravdu požitkem.

Dost mi vyhovovala i výdrž baterie, která stačila na dva náročnější dny, kdy jsem notebook zatěžovala více, než můj počítač v běžných dnech. Jakmile se ale k notebooku dostali pánové z naší domácnosti a naistalovali si sem náročnější hry, raději jsme nechávali notebook na nabíječce. Ocenili však rychlost systému a pohodlí, s jakým si hry mohli zahrát.

Video

Hodnocení

Lenovo YOGA 720-12IKB
Lenovo YOGA 720-12IKB
Zjistit cenu
Offer anrdoezrs.net
Lenovo YOGA 720-12IKB
Zjistit cenu
Offer heureka.cz
Last update was on: 14.3.2024 18.52
8.5 Naše hodnocení
Notebook Lenovo YOGA 720-12IKB kovový

Drobek pro všestranné použití. A rychlý drobek. Jen jej nechtějte dávat do tichého prostředí, zvuk větráku by vás asi dost rušil. Užijete si na něm ale pohodlnou a jemně podsvícenou klávesnici, citlivý touchpad s mnohými možnostmi nastavení. Také kvalitní a jasný displej, který věrně zobrazuje barvy. Oceníte i rychlost, s jakou bude pracovat, chybět vám však budou konektory. Drobka si budete moci vzít s sebou kamkoliv, vejde se totiž i do kabelky – je ještě menší než A4. Je dobře použitelný v jakýchkoliv podmínkách, hlavně díky spolehlivému touchpadu, dotykové obrazovce, digitálnímu peru a bezchybné čtečce otisků prstů.

[maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=21131&search.htm?exps=Lenovo%20YOGA%20720-12IKB" ] [maxbutton id="2" url="https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+YOGA+720-12IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link" ] [maxbutton id="6" url="http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=Lenovo%20YOGA%20720-12IKB&b%5B%5D=lenovo&quRedir=1" ] 

PRO
  • decentní design, kvalitní zpracování
  • displej s vynikajícími vlastnostmi
  • dobrý a dlouhodobý výkon
  • touchpad citlivý, variabilně nastavitelný
  • elektronické pero
PROTI
  • málo portů
  • USB-C port nepodporuje nabíjení
  • zvuk není nic moc
  • větrák hlučí překvapivě dost a ve vysokých tónech
  • nepohodlné otevírání

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo