Xiaomi Redmi Note 5 je v poměru cena/výkon prostě skvělý

Otestovali jsme další telefon z dílny Xiaomi. Telefony Xiaomi se začínají na českém trhu zabydlovat stále pevněji. A není se čemu divit, protože poměr ceny a výkonu je u těchto telefonů zatím neopakovaný. Xiaomi si zkrátka (zatím) nehraje na značku a nenutí své zákazníky, aby platili za jméno firmy. Jak se nám Xiaomi Red Mi Note 5 s duálním fotoaparátem a s pamětí RAM 4 GB osvědčil?

Obsah recenze

Balení

Malá papírová krabička s oranžovým víkem a bílou základnou, která je jen o malinko širší než samotný telefon. Na oranžovém víku je pouze nahoře bílý znak Xiaomi, dole bílým písmem Redmi Note 5. Po stranách opět jen typ telefonu. A nálepka s nápisem Global Version.

Zespodu přistála na bílou základnu obligátní nálepka s vlastnostmi telefonu. Vevnitř je samozřejmě nejprve samotný telefon, který má ustláno na papírové výplni. V té je v plastovém pytlíčku i silikonový obal na telefon. Pak ještě základní manuál, nabíjecí/datový kabel se zakončením micro USB. Ovšem je překvapivě krátký, cirka o patnáct centimetrů kratší, než jsme zvyklí u jiných telefonů.

Nechybí ani nabíječka, tahle je s výstupem 2,0 A. Kabel i nabíječka byly v bílém provedení, pěkně zapasované do papírové výztuže. Zcela na dně krabičky pak byla šikovně za papírový lem umístěná jehla pro vysouvání a zasouvání hybridního šuplíčku na SIM kartu a na paměťovou kartu.

Design a konstrukce

Sympatická plácačka. To je první, co nás napadlo, když jsme telefon vybalili. Má totiž displej v poměru 19:9, takže na svou délku není tolik široký, jako dnes tak moderní poměry 18:9. Díky tomu se dobře drží, po nalepení PopSocketu ještě lépe!

My jsme měli v krabičce telefon červený, s metalickým a oku lahodícím odstínem. Velikostní parametry telefonu jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 158,6 x 75,4 x 8 mm
  • hmotnost: 181 g

Redmi Note 5 má celokovové, hliníkové tělo. A co se týká rozmístění ovládacích a dalších prvků a konektorů, je následující: na zádech telefonu je dominantou vystouplý duální fotoaparát s jedním bleskem. Čočky jsou umístněné v levém horním rohu a jsou pod sebou. Zvládají dokonalý hloubkový efekt. Zadní duální fotoaparát má:

  • rozlišení: 12 + 5 MPx
  • světelnost: f/2,2
  • PDAF autofokus
  • při natáčení videa natáčí ve Full HD

V horní části zad, asi uprostřed horní poloviny zad, je čtečka otisků prstů. Umístění je šikovné, ukazovák sem při uchopení telefonu doputuje vždy sám od sebe. V neposlední řadě jsou na zádech ještě designové proužky a znak Xiaomi, které sice na funkci telefonu nic neovlivní, ale příjemně dolaďují design.

Levá hrana telefonu v sobě má pouze vypichovací hybridní šuple na nano SIM kartu a mikro paměťovou kartu SDXC, která může mít až 256 GB. Šuple ale můžete využít na dvě nano SIM, když nepoužijete paměťovou kartu. Na protilehlé hraně najdeme androidovská ovládací tlačítka, tedy kolébku hlasitosti a hlavní tlačítko napájení, co slouží pro zapnutí a vypnutí mobilu, dále k jeho uspání a probuzení.

Horní hrana hostí mikrofon a štěrbinu infračerveného vysílače. Ano, i v Redmi Note 5 totiž najdete MIUI, se kterým můžete kouzlit třeba s ovládáním domácí elektroniky reagující na klasické dálkové ovládání. Zde ve verzi MIUI Global 10.0.

Spodní hrana telefonu nabídne poměrně bohatou výbavu. Na jedné straně reproduktor s docela slušným zvukem, bez přílišného plechového efektu. Vedle něj mikro USB konektor (nikoliv USB-C, jak bychom možná očekávali), pak mikrofon pro snímání hovorů a ještě i 3,5 mm jack konektor pro sluchátka.

Zbývá přední strana telefonu, které samozřejmě vévodí displej. A to do slova a do písmene, protože je jakoby nalepen na telefonu, přímo z něj vystupuje. Nijak dramaticky, samozřejmě, ale je prostě nad telefonem, nikoliv v něm. Nutno však dodat, že displej foceného telefou už byl opatřen bezpečnostním sklem, takže vystupuje ještě víc než originál. Nechat si nalepit ochranné sklo totiž lze v každém lepším eshopu s telefony.

Ale o displeji později. V horní části, nad displejem, je zleva fotoaparát s rozlišením 13 MPx, dále sluchátko neboli reproduktor pro hovory, k tomu ještě snímač okolního světla a přiblížení. Dalším prvkem tu je blesk, respektive přisvětlovací LED. A v neposlední řadě zmiňme notifikační LED, která bliká bílou barvou.

Telefon je dílensky precizně zpracovaný. Nic nevrže, nehýbe se, vše sedí jak „hrnec na zadku“. Při držení telefonu rozhodně nemám strach, že bych ho nevhodnmh úchopem poškodila nebo že by se mi rozsypal za pochodu. Vše je pevné, bytelné.

Displej

Xiaomi Redmi Note 5 je vybaven kvalitním displejem typu IPS LCD, na kterém jednotlivé pixely rozhodně neuvidíte. A stěží je rozlišíte i pod kapkou vody, která luxusně zvětšuje. Ano, možná mohl výrobce použít AMOLED panel, který umí nádhernou černou, ale podle mě je tento typ displeje vzhledem k ceně telefonu zcela dostačující. A běžné oko běžného uživatele je s ním zcela spokojeno. Číselné charakteristiky displeje jsou následující:

  • úhlopříčka: 5,99 palce
  • rozlišení: 1080 x 2160 Px
  • poměr stran: 19:9
  • jemnost displeje neboli hustota pixelů: 403 PPI

Displej nabídne realistické barvy, přičemž zobrazování lze samozřejmě různě při způsobit. V možnostech jsou barvy teplé, přirozené nebo studené. K tomu je i volitelný kontrast, který se nastaví na automatický, vyšší nebo standardní.

Široké jsou jak pozorovací úhly, tak škála jasu obrazovky od čtení ve tmě až po čtení na přímém slunci. Při troše snahy na něm v podzimním slunném dopoledni, kdy paprsky dopadají dost zešikma, uvidíte vše, co vidět potřebujete.

Už jsem naznačila, že s displejem je spojena jedna nepříjemnost – vystupuje totiž nad telefon, je jakoby nalepený na tělo telefonu. Takže když spadne, displej, respektive ochranné sklo, je první na řadě. Ochranné sklo je tu sice Corning Gorilla Glass 3. generace, ale i tak…

Pro koncové uživatele to často bývá nepěkné zjištění, že je displej jejich telefonu tak moc vystaven nepříznivým vlivům okolí. Řešení jsou však celkem snadná. Dokoupit ochranné sklo a třeba i kapesní držák na telefon (např. PopSocket). Vzhledem k celkově nízké ceně Redmi Note 5 se i s další investicí za několik stovek vejdete pod ceny telefonů jiných značek s podobným vybavením.

Na displeji se můžeme rozloučit s androidovskými symboly kolečka, čtverečku a trojúhelníčku. A to v případě, že se rozhodneme pro zobrazení na celou obrazovku. Tehdy androidovská ovládání zmizí a nastoupí MIUI. Konkrétní pokyny uvedu v Ovládání.

Konektivita a úložiště

My jsme testovali Redmi Note 5 s úložištěm o velikosti 64 GB. K tomu je možné dokoupit mikro paměťovou kartu SDXC, která smí mít až 256 GB. Takže slušná paměťová výbava. Tohle jen tak nezaplníme.

Telefon disponuje vynikající konektivitou:

  • začnu FM rádiem, protože tohle klasické rádio je u novějších modelů dost na ústupu. A to považuju za velkou škodu
  • pak je tu LTE, tedy schopnost přijímat u nás zatím nejrychlejší internet, vše je nastaveno na české LTE
  • dále Wi-Fi ve standardu 802.11 a/b/g/n/ac
  • Bluetooth Low Energy 5 (BLE 5 – verze 5 je na trhu s telefony zatím nejnovější)
  • infraport
  • GPS, A-GPS, GLONASS, činský BDS (BeiDou)

Citelně chybí NFC. Tedy tomu, kdo už si na jeho používání zvykl. Pokud se však řadíte mezi průměrné uživatele telefonu, a nejste žádní fajnšmekři, bez NFC se v klidu obejdete. Na placení prostě stále budete z kapsy vyndávat kartu, nikoliv telefon. A data budete přenášet kabelem.

Výkon, výdrž, nabíjení

Telefon má poměrně velkokapacitní Li-Pol baterku, se 4000 mAh. Na jedno dobití vydrží několik dní, pokud s telefonem neděláte psí kusy. Při náročnějším uživatelském zatížení telefonu budete dobíjet za asi jeden a půl dne. Baterie podporuje rychlonabíjení, ale na to si musíte obstarat rychlonabíječku. Ta přibalená základní má výstup pouze 2 A. S ní nabijete telefon za cirka dvě hodiny, do poloviny za asi 45 minut.

Výkon je zajištěn následovně:

  • procesor: osmijádrový (octacore) Qualcomm Snapdragon 636
  • frekvence procesoru: až 1,8 GHz.
  • operační paměť RAM: 4 GB
  • operační systém: Android 8.1 Oreo

Ano, jedná se o starší a méně výkonný typ procesoru, než má například Mi Note 3, ale také je Redmi Note 5 mnohem levnější. Pracuje tedy o něco pomaleji, avšak stále svižně. Nižší řadu procesoru, ovšem vyšší takt (2,2 GHz), nabídne podobně velký, ale o kousek dražší telefon Lenovo Moto G6 Plus. Velikost operační paměti je pak u obou kousků stejná. Se starším Androidem (7.0 Nougat) je za podobnou cenu, s vyšším taktem a stejně velkou RAM, ovšem s polovičním úložištěm k mání třeba Lenovo Moto G5s Plus.

Xiaomi Redmi Note 5 pracuje rychle, poradí si s kdejakou hrou nebo rychlým zpracováním fotek. Díky foťáku a výkonu zvládá točit Full HD videa. Novější Android je perfektně doplněn o již klasické Miui, na které si uživatelé Xiaomi rádi zvykli.

Vyzdvihnout bychom měli Bluetooth 5.0, které má své nesporné technologické výhody, ale které zatím na moc novějších telefonů osazováno není. A i přes přítomnost BLE 5 patří Xiaomi Redmi Note 5 k těm levnějším! Přitom rychlost spojení BLE 5 je 2 Mbps, kdežto u BLE 4.2 je pouze 1 Mbps. Stejné je to s rychlostí datového spojení.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?idp=6415&banner_id=19244?exps=Redmi%20Note%205″ ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=redmi%20note%205″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://mobilni-telefony.heureka.cz/xiaomi-redmi-note-5-4gb-64gb-global/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

Ovládání

Trochu předělaný Android, plus MIUI prvky. Z tohoto pohledu asi žádné velké překvapení. Launcher klasicky infantilní, po vzoru Applu. Ale ten se dá kdykoliv změnit. Tím netvrdím, že by nemohl vyhovovat každému. Xiaomi se netají svou touhou napodobení Applu, a podle toho to vypadá i s Launcherem. Kdo rád Apply, ale chce mobil s Androidem (je někdo takový?), bude mu Redmi Note 5 vyhovovat právě proto, že má launcher dost vizuálně podobný Applu. Osotní si stáhnou launcher jiný.

V ovládání by se dalo vytknout, že chybí odemykání obličejem. Čtečka otisků prstů je totiž vzadu. Takže jakmile dáte mobil do držáku v autě, je trochu komplikace jej odemknout. Pomoci může odemknutí obrazovky pomocí chytrého náramku nebo hodinek, které, když je máte na ruce, odemknou telefon za vás. Displej lze probudit dvojitým poklepem.

MIUI se tu samozřejmě projeví ve velkém. Notifikace nechodí primárně na oznamovací lištu, ale jako čísílko k dané aplikaci. No, kdo má aplikací hodně, bude notifikace hledat jen stěží. Dá se to však změnit v nastavení, jen se v možnostech musíte pohrabat o něco hlouběji.

Ikony všach aplikací se umísťují na základní obrazovku. Stále je tedy máte nahoře, nejde je skrýt do žádného seznamu, do kterého byste se dostali přes ikonu gestem. Nebo do zajížděcí lištičky, jak jsme zvyklí u telefonů Motorola a i dalších. Alternativní launcher to ale snadno vyřeší všem, kdo přehršel aplikací na základní obrazovce prostě nesnesou.

Nezapomínejme ale na Quick Ball, tedy kuličku s rychlou nabídkou aplikací a funkcí, které můžeme snadno spustit právě tím, že si Quick Ball vytáhneme ze strany displeje, kde právě spinká. Vejde se do něj však jen pět zástupců, tedy musíme velmi přemýšlet, které si zvolit. A během používání telefonu doladit Quick Ball podle četnosti použití do dokonalosti.

Důležitým prvkem je Druhý prostor. Prostor oddělený od toho prvního. Ano, telefon se může tvářit jako dva v jednom. Oba prostory jsou zcela odděleny, takže je můžete využívat jako pracovní versus soukromý. Anebo jako pro manželku versus pro milenku. Jen pak pozor na jejich správné přepnutí!!! Oba prostory se odemykají předem nastaveným heslem v podobě gesta, pinu nebo otisku prstu, případně jejich kombinací.

Ještě se podívejme na ovládání telefonu v momentě, kdy si zvolíme zobrazení na celou obrazovku, tedy vyrušíme androidovská kolečko, čtvereček a trojúhelník. Tehdy nastoupí následující ovládání:

  • místo kolečka: rychlé gesto úplně zespod nahoru (návrat na domovskou obrazovku)
  • místo čtverečku: pomalé gesto úplně odspodu displeje nahoru (seznam otevřených aplikací)
  • místo trojúhelníku: rychlé gesto do strany, vždy od okraje displeje (návrat o krok zpět)

Pokud gesta neděláme od okraje displeje, systém je nevnímá jako androidovské ovládací povely, ale jen jako náš pohyb v rámci aplikace. Proto nefungují. Vždy tedy najeďme až k okraji displeje.

Postřehy z používání

Telefon je poměrně rychlý. Hry zvládá s přehledem, jen ty mega náročné občas trochu zaváhají, takt procesoru je přeci jen 1,8 GHz. Ale běžné činnosti, jako je komunikace, surfování na internetu, stahování, pouštění online videí nebo nahrávání Full HD videí, to vše jede jako po másle.

Automatický jas displeje reagoval vždy rychle. Sotva jsem zhasla, displej telefonu se ztmavil. Stejně rychlé bylo přecházení mezi aplikacemi nebo z hlavního prostoru do prostoru druhého (detaily v Ovládání).

Duální fotoaparát s mnoha funkcemi, drobnostmi a způsoby použití. V obrázcích vidíte některé možnosti foťáku, pak i vzorové fotky jak z interiéru, tak exteriéru. Perfektní je hloubkový efekt, kdy focenou osobu nebo předmět máte zaostřené v popředí, ale kulisa za nimi je rozmazaná (viz fotky s dívkou).

Dotyková vrstva reaguje precizně. Jde samozřejmě o multidotykovou technologii se schopností snímat až deset míst najednou. I když mám poměrně suché ruce, nikdy se mi u Xiaomi Redmi Note 5 zatím nestalo, že by telefon na mé gesto nebo dotyk nereagoval. U jiných mobilů nebo tabletů jsem někdy musela povely opakovat, případně si nejdříve trochu navlhčit prsty, aby se něco vůbec dělo.

Launcher je kapitolou sama pro sebe. Nám ten originální moc nesedí, takže po focení na recenzi hned šoupneme alternativní. Ale to neznamená, že by se neměl líbit nikomu. Na můj vkus nechává příliš nevyužitého místa na domovské obrazovce a ikony jsou jako určené pro hračku.

Vychytanou třešinkou na dortu je funkce nahrávání obrazovky. Pro všechny, kdo potřebují zaznamenávat proces dění na svém telefonu. Třeba jak hrají nějakou hru. Nebo natáčejí návod na nastavení kdečeho v kdečem v rámci telefonu.

Alternativní ovládání pomocí gest dalo sice chvilku zabrat, ale nakonec jsme si zvykli a s výhodou využíváme celou obrazovku. Stejné je to s Quick Ball. Oceňuju i velké spektrum nastavitelných drobností, pomocí kterých si lze telefon uživatelsky dost zpříjemnit.

Co však v ovládání telefonu citelně chybí, je práce na zamčené obrazovce, moci odpovědět na přišedší zprávu, aniž by se musela obrazovka odemykat. Nebo si na alespoň zprávu bez odemykání zobrazit.

Naopak skvělou vychytávkou je správce souborů, který v Androidech dlouhodobě chyběl. I v telefonu nebo tabletu je totiž nutné se o soubory a složky trochu postarat. S tím souvisí i předinstalovaný čistič, který udržuje systém v dobré kondici. Dovolí smazat i předinstalované aplikace, které víte, že využívat nebudete. Informuje také o době, kdy jste aplikace naposledy použili.

Dost vyžívám i systém poznámek, které jsem si do mého staršího telefonu doinstalovala. Tady je již v originální konfiguraci aplikací. Možná využijete i Mi Drop, nástroj pro přenos souborů i bez připojení k internetu. V podstatě obdoba Drop boxu, s malými odlišnostmi.

Optimalizace je další prvek ovládání, který má dobrý potenciál využitelnosti. Je v ní čistič, kontrola zabezpečení, využití dat, kontrola stavu baterie, seznam dostupných aktualizací, natavení blokace hovorů a zpráv, dále zámky aplikací, diagnostika sítě, duální aplikace nebo hloubkové čištění.

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?idp=6415&banner_id=19244?exps=Redmi%20Note%205″ ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=redmi%20note%205″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://mobilni-telefony.heureka.cz/xiaomi-redmi-note-5-4gb-64gb-global/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

8.5 Naše hodnocení
Xiaomi Redmi Note 5 je v poměru cena/výkon prostě skvělý

Střední třída telefonu za cenu ani ne na nižší střední úrovni. Je sice pravdou, že procesor patří k nižší řadě (636) a umí jen nižší takt (1,8 GHz), ale stále je čtyřmi giga velikosti vybavená operační paměť zárukou svižnosti celého systému. K tomu zatím celkem málo vídané Bluetooth LE 5. Telefon nabídne vše, co čekáme od střední třídy. Ale zaplatíme za něj cirka dvě třetiny ceny podobně vybavených telefonů jiných značek. Displej nezklame, je dostatečně jemný. A duální fotoaparát přímo nadchne, hlavně jeho světelnost a schopnost vytvořit na fotce požadovanou hloubku. Systém MIUI potěší své příznivce spoustou vychytávek. A ti, komu se nebude líbit originální launcher, si doinstalují jiný. Baterie je nadstandardně velká a připravená pro rychlonabíjení. K tomu ještě systém Quick Ball nebo samostatný druhý prostor – plusy, které mluví pro Redmi Note 5.

[maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/search.htm?idp=6415&banner_id=19244?exps=Redmi%20Note%205" ] [maxbutton id="6" url="http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=redmi%20note%205" ] [maxbutton id="2" url="https://mobilni-telefony.heureka.cz/xiaomi-redmi-note-5-4gb-64gb-global/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link" ]   

PRO
  • nižší cena, proti ní velký výkon i paměť
  • celokovové tělo a precizní zpracování
  • micro USB konektor (pro někoho dobře, pro jiného špatně)
  • velká RAM i vnitřní paměť
  • osmijádrový procesor
PROTI
  • displej umístěn nad telefonem, není zapracovaný do ochranných rámečků, proto snad až nutnost pořídit ochranné sklo, i když originál je Gorilla Glass
  • vystouplý fotoaparát
  • chybí NFC a odemykání obličejem
  • micro USB konektor (pro někoho dobře, pro jiného špatně)
  • nižší takt jader procesoru, nižší řada procesoru

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

4 Komentáře
  1. Docela by mě zajímalo, jak moc Note 5 hřeje. Měl jsem Redmi 4X, které má také velkokapacitní baterii a po trochu delším čase používání (nic náročného, třeba při čtení) se hrozně zahříval a bylo dost nepříjemný ho držet v ruce.

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 28.1.2019 at 6.07

      Jardo, syn má Redmi Note 5 a má ho v silikonovém obalu, na něm má nalepený PopSocket (https://www.geeklife.cz/popsocket-aneb-aby-vam-mobil-uz-nikdy-nevypadl-z-ruky-a-ani-z-kapsy/). Jsou momenty, kdy svůj telefon zatěžuje opravdu pořádně, ale s přehříváním problém není. Telefon je samozřejmě teplejší než ruce, ovšem jen o poznání, rozhodně ne nepříjemně. Můžu zkusit změřit teplotu povrchu digitálním teploměrem (se snímáním teploty objektů), pokud byste měl zájem o konkrétní číselný údaj. Dejte vědět.

      • Díky za tip Lenko, ten popsocket si na něm moc představit nedokážu, mobil nosim v kapse kalhot nebo u bundy a asi by mě rozčilovalo to zachytávání. Změřit teplotu můžete, docela by mě to zajímalo, předem díky.

        • Avatar photo
          Lenka Rutteová 31.1.2019 at 7.32

          Jardo, syn byl teď ráno na mobilu asi 40 minut, kombinace hry a sledování videa. Proměřila jsem celý povrch telefonu. Syn ho měl celou dobu používání v silikonovém obalu, na měření jsem obal sundala. Telefon byl celou dobu používání držen v rukou. Nikde jsem nenaměřila víc než 30 stupňů, většinou se teplota pohybovala od 29,1 do 30,0. Ještě sousedka má stejné Redmi, můžu provést podobný pokus, ale až příští týden. Mám v dosahu i Mi Note 3, také se nepřehřívá.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo