Lenovo Moto G6 Plus – plácačka střední třídy s vychytanými Moto funkcemi a duálním foťákem 4K

Středně nároční uživatelé mobilních telefonů s Androidem mají na českém trhu poměrně slušný výběr mezi nabídkami výrobců, kteří kotví převážně v Číně. A přestože někteří útočí na trh zejména výhodnou cenou, neztratí se zde ani ti, kteří k průměrné ceně nabídnou vyšší standard zpracování, hardwaru, firemního software a hlavně fotoaparátu. Typickým příkladem jsou telefony Lenovo Moto řady G, které vždy mají čím zaujmout. A přesto jsou v dobré cenové kategorii.

My jsme mohli dva týdny testovat nový model řady G, konkrétně G6. K tomu ještě v plusové variantě, s příjemnými vychytávkami. Telefon zanechal vynikající dojem po všech stránkách běžného používání. Zarazila nás jen absence optické stabilizace kamery a občasná nesmělost telefonu v boji o signál z Wi-Fi. Které přednosti Moto G6 Plus mohou zaujmout i vás?

Obsah recenze

Balení

Telefony Lenovo bývají vždy elegantně a pevně zabaleny, balení modelu G6 Plus není výjimkou: pevná papírová krabička kompaktních rozměrů, ve které je vše potřebné: telefon, nabíječka (turbo, s výstupem 3 A), jehla k vysouvání šuplíčku na 2 SIM karty a paměťovou kartu, micro UCB-C kabel. A nezbytné dokumenty s bezpečnostními pokyny a se základním manuálem. Plusem tu je silikonový obal na telefon, který sice ubere telefonu na eleganci, ale přidá mu na pohodlí při držení.

Krabička má nápadný design v živě zelených odstínech, což samo o sobě přitáhne pozornost a hlavně nabije příjemným dojmem, že v krabičce bude cosi, co je plné elánu. A musím říct, že to v ní opravdu je.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Telefon je na první pohled luxusním designovým počinem. Tmavě modré provedení, skleněná záda, duální fotoaparát, úzké rámečky, zúžené a zaoblené okraje. Displej téměř přes celou čelní stranu, v moderním poměru 18:9 (resp. 2:1). A opravdu velká úhlopříčka displeje: 5,9 palců.

Ve srovnání s předchozími modely je čtečka otisků prstů výrazně zúžena, ale nic to neubralo na její funkčnosti. Nahradí i všechny systémové ovládací prvky Androidu (jak už jsme u Moto zvyklí), takže displej pak můžete využít v celých 5,9 palcích, nic jeho prostor zmenšovat nebude.

Celkové velikostní parametry jsou následující:

 • rozměry (v x š x h): 160 × 75,5 × 8 mm
 • hmotnost: 167 g

Telefon je odolný proti mírému dešti a postříkání vodou – je upraven vodoodpudivou technologií p2i. Trochu překvapivá je tloušťka telefonu – už jsme si prostě zvykli na tenčí modely.

Pojďme k jednotlivým částem telefonu. Třeba k zádům. Zmínila jsem, že jsou skleněná a v tmavě modrém provedení. Na slunci hážou nádherné odlesky. Dominuje jim duální fotoaparát v již klasickém kruhovém orámování – což ve výsledku budí dojem obličeje či smajlíka, protože pod čočkami foťáku jsou ještě umístěny LEDkové blesky. A jsou umístěny do pozice úst. Na zádech ještě najdeme klasické logo Motoroly. A zcela dole je mikrofon.

Fotoaparát má nadstandardní vlastnosti:

 • rozlišení snímačů: 12 Mpx a 15 Mpx
 • světelnost snímačů: f/1,7 a f/2,2
 • fázové ostření
 • duální LED přisvětlovací dioda
 • bohužel chybí optická stabilizace (velká škoda)

Spodní hrana má několik konektorů. Samozřejmě nabíjecí a datové micro USB, již v céčkovém provedení. A co je opravdu super, je ponechání konektoru na sluchátka, tedy 3,5 mm audio jack. Výrobci totiž v poslední době často tento klasický sluchátkový konektor vynechávají. A ke sluchátkům dají redukcí z micro USB-C na 3,5 mm jack. Sluchátka se musejí připojit právě do micro USB-C konektoru. Jenže to dost omezuje možnosti využití telefonu. Poslouchat cokoliv ve sluchátkách a zároveň nabíjet telefon, to pak prostě nejde. Z naší strany velká pochvala Lenovu, že tomuto trendu nepodlehli.

Horní hrana telefonu je osazena mikrofonem a šuplíčkem na 2 nano SIM karty a jednu micro SD paměťovou kartu. Vejdou se sem všechny tři najednou, což u jiných modelů také nebývá běžné. Často jsou jen dvě kóje v šuplíčku, a člověk si musí vybrat, zda použije druhou SIM kartu nebo paměťovou kartu. Tady se žádné dilema řešit nemusí.

Levá hrana telefonu je ponechána zcela čistá. A napravo najdeme klasická androidovská tlačítka, tedy kolébku hlasitosti a hlavní ovládací tlačítko (zapnout, vypnout, probudit, uspat). No a zbývá čelní strana telefonu.

Té samozřejmě vévodí displej. V horním rámečku je fotoaparát a přisvětlovací dioda, foťák tu má tyto vlastnosti:

 • rozlišení: 5 Mpx
 • světelnost: f/2,2

Ve spodní části čela pak má své klasické místo čtečka otisků prstů, která je zároveň i multifunkčním ovladačem celého telefonu. A nechybí ani další mikrofon. K displeji se podrobně dostanu v samostatné kapitolce.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

Lenovo Moto G6 plus je po hardwarové stránce velmi solidně vybaveno. Proto fungovalo k naší spokojenosti, i když jsme mu občas dali zabrat. Surfování internetem běží svižně, vše je hned načteno, zobrazeno. Včetně 4K videí. Graficky náročnější hry také zvládne. Vybavení je totiž následující:

 • procesor: osmijádrový Qualcomm Snapdragon 630
 • frekvence procesoru: až 2,2 GHz
 • operační paměť RAM: 4 GB

Díky úspornému procesoru a poměrně dobré paměti RAM jsme nikdy nemuseli dlouho čekat (pokud na Wi-Fi nebyly připojeny další přístroje). Přechody i mezi náročnějšími aplikacemi nebyly nijak dlouhé, vše běhalo, jak jsme si od telefonu této třídy a cenové kategorie představovali, spíš bych řekla, že ještě lépe, než jsme čekali.

Moto G6 má i dobrou výdrž. Jednak díky velké baterii s kapacitou 3200 mAh, jednak právě díky již zmíněnému úspornému procesoru. Telefon jsme si během dne prostřídali doma všichni. A všichni jsme po něm chtěli internet, videa, nějaké hry, streamování hudby apod. A telefon statečně držel celý den. Ale opravdu v plném nasazení.

Při běžném používání si umím představit pravidelnou výdrž alespoň tři dny. Navíc je tu pomoc se snadnou orientací ve výdrži baterie – procenta jsou totiž převedena i na hodiny a dny. Takže v každém okamžiku můžete vidět, na jak dlouho vám baterie ještě vydrží. Jde samozřejmě o odhad, ale při mém zkoušení se příliš nelišil od skutečnosti.

Jako orientační údaj slouží předpokládaná doba výdrže skvěle. Například: jedu do města, potřebuji vyřídit několik záležitostí, a předpokládám, že mi to zabere minimálně čtyři hodiny. Telefon mě informuje, že vydrží ještě cirka deset hodin (přestože procentuální stav baterie na to ani nevypadá). Hurá, nemusím nabíjet hned teď, telefon mi do návratu domů vydrží. Takže jedem!

K nabíjení je určena turbo nabíječka s výstupem 3 A. Díky micro USB-C konektoru a díky turbo nabíječce je telefon nabitý za necelé dvě hodiny. To je vzhledem k velikosti baterie slušný výsledek. Na několik hodin použití stačí nabíjet pouze pár minut. Na cirka 40 % kapacity se telefon dobije asi za půl hodiny. Takže když někam spěcháte, můžete telefon píchnout do zásuvky opravdu jen na chvilku. A pár hodin vydrží.

Vzhledem k tomu, že jsou záda skleněná, jsem tak trochu doufala v bezdrátové nabíjení. Ale marně. Na to si u Lenova asi ještě chvilku počkáme.

Pozor: výrobce nedoporučuje používat k nabíjení pomalejší nabíječky, jen přiloženou TurboPowerTM. A další pozor – pokud ji budete mít doma běžně přístupnou, tak pomocí ní pro změnu nenabíjejte přístroje, jejichž baterie není na turbo nabíjení připravena. Informace o rychlosti nabíjení vždy najdete v základním manuálu.

zpět do menu článku ↑

Displej

Na displeji si Lenovo dalo záležet. Moto G6 je vybaven velkým IPS LCD displejem ve FullHD+, k tomu v moderním formátu:

 • úhlopříčka: 5,9 palců
 • poměr stran: 18:9
 • rozlišení: 1 080 × 2 160 pixelů
 • jemnost: 409 ppi

Displej má celkem přesné barvy, navíc s možnostmi přizpůsobit si jeho celkový podtón. Na výběr jsou barvy teplé, neutrální nebo studené. A zobrazení barev může být realistické (režim „standardní“) nebo s vylepšením barev a sytosti (režim „živé“).

Displej je velmi dobře viditelný i na slunci (při zapnutí plného jasu). Ale na noc se dá nastavit režim s teplými tóny a velmi nízkou intenzitou – klasické snížení jasu a omezení modré. Nebylo nepříjemné se na telefon dívat ani v naprosté tmě.

Telefon zvládne natáčet 4K videa, a tak jemný displej oceníte zejména při jejich prohlížení. Díky grafickému jádru Adreno 508 je obraz hluboký, výrazný, se schopností vykouzlit 3D – hlavně v graficky náročných hrách, které se nijak nesekaly.

Perfektní vychytávkou je forma always-on displeje, kdy se při zamknuté obrazovce zobrazuje nejen datum, čas, stav baterie, ale také zmeškané notifikace. Ještě lepší vychytávkou je možnost přímo na zamknuté obrazovce odpovědět na zprávu SMS, z Messengeru, Whats Appu, Skypu a dalších aplikací sloužících ke komunikaci.

zpět do menu článku ↑

Konektivita a úložiště, operační systém

Moto G6 plus má veškerou konektivitu, kterou v současnosti využijeme. Konkrétně:

 • USB-C, 3,5 mm audio jack
 • Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n
 • Bluetooth 5
 • A-GPS čip spolupracující s GLONASS a GALILEO
 • LTE, GSM, UMTS
 • NFC
 • FM rádio

I úložiště telefonu je obstojné. Vystačí jistě běžným uživatelům, protože obsáhne 64 GB, v reálu je pro uživatele k dispozici asi 51 GB. Úložiště jde rozšířit paměťovou SD kartou, a to až o dalších 128 GB. Možnost použít SD kartu v telefonu střední třídy mě dost zarazila, celkem se od ní z důvodu bezpečnosti informací upouští. Avšak Lenovo se snaží bezpečnost dat zajistit jinými kroky.

Operační systém zde výrobce zvolil nejnovější, tedy Android 8.0 Oreo. Opět jde o téměř čistý Android, který je doplněn jen několika „ MOTO“ drobnostmi. A Moto prvků znalý uživatel je vždy jedině vítá. Výrazně usnadňují každodenní práci s telefonem, urychlují ji.

Dalším přídavkem je aplikace fotoaparátu, která je, díky jeho dobrému vybavení, o hodně rozšířená (oproti standardu).

Výhodou jistě je i vytahovací hlavní nabídka aplikací. Takže pohotovostní plochy jsou obsazeny jen tím, co tam opravdu chcete. Vše ostatní si vyjedete na plochu, až to opravdu potřebujete. Díky tomu můžete pohotovostní plochy obsadit dostatkem widgetů, které umějí informovat přesně o tom, co zrovna chcete znát.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Velmi snadné, rychlé a jasné. To je to hlavní, co chci o ovládání Moto G6 plus napsat. Displej reaguje perfektně. Povely a displej Moto neuvěřitelně usnadňují práci s telefonem. A Android je tu čistý, proto nenastávají žádné pochybnosti, jak se kam dostat, jak co nastavit a kde se k čemu natrefit.

Pojďme se na Moto prvky podívat podrobněji. Jsou tu všechny prvky, které již měly předchozí modely Moto G5s a Moto G5s plus, přibylo však i něco dalšího. Moto prvky jsou rozděleny na:

 • Moto Key
 • Povely Moto
 • Displej Moto
 • Hlas Moto

Pojďme se podívat na jednotlivé skupinky funkcí.

Moto Key

Podle názvu je jasné, že půjde o zabezpečení. Konkrétně se jedná o přístup k webům, aplikacím a zařízením otiskem prstu. Jde o přihlašování do jednotlivých aplikací v Androidu, ale také do zařízení se systémem Windows, kde se pak lze otiskem prstu bezpečně přihlašovat k webovým stránkám, bankovnictví a platby nevyjímaje. Všude, kde bude možné k přihlášení použít otisk prstu, se objeví ikona s bílým klíčem v zeleném kroužku, viz obrázek.

Povely Moto

 • Navigace jedním tlačítkem – jde o již zmíněné ovládání systému pomocí gest prováděných pouze na čtečce otisků. Tím se nahradí všechna tři virtuální systémová tlačítka v dolní části displeje. A celý displej je pak využitelný.
 • Odemknout zvednutím – jde o odemknutí telefonu vaší aktivitou, tedy zvednutím. Ale pozor, odemknutí se dokončí až vaším pohledem na obrazovku, tedy ověřením obličeje.
 • Dvojitým zatřesením zapnout svítilnu – perfektní vychytávka. Světlo máte hned. Nemusíte nic odemykat, zapínat. Jen zatřesete.
 • Snímek obrazovky třemi prsty – není nutné složitě hledat soulad při mačkání onou bočních tlačítek, aby se pořídil snímek obrazovky – jako tomu bylo u starších modelů. Ani nemusíte vyjíždět funkci snímku obrazovky z horní lišty. Prostě jen na obrazovce podržíte tři prsty.
 • Otočením pořídit Rychlý snímek – stačí dvakrát překlopit telefon v ruce a spustí se fotoaparát, stejným gestem pak snadno přepnete přední a zadní čočku fotoaparátu.
 • Gestem zmenšit obrazovku, tedy klasicky jako u všech větších telefonů – tahem prstu diagonálně dolů zmenšíte obrazovku pro snadné ovládání jednou rukou. Velikost Moto G6 už k ovládání jednou rukou fakt není. Ledaže jste dorostli alespoň na 190 cm, a ještě k tomu máte i dost dlouhé prsty…
 • Zvednutím ztišit vyzvánění – tahle funkce zajistí, že jakmile telefon vezmete do ruky, hned se přepne z vyzvánění na vibrace. Takže do doby, než přijmete hovor, už nebude zvonit hlasitě.
 • Otočením zapnout režim Nerušit – jakmile otočíte telefon displejem dolů – položíte ho takto třeba na stůl – zapne se režim nerušit. To znamená, že se ztiší oznámení a hovory.

Displej Moto

 • Noční zobrazení – v předem nastaveném čase, v závislosti na ranním budíku nebo od západu slunce displej redukuje intenzitu modrých barev. Tím usnadní vašemu mozku přípravu na spaní. Lze navolit intenzitu filtru modré barvy. A samozřejmě i ukončení režimu nočního zobrazení, tedy ranním budíkem, předem nastaveným časem nebo východem slunce.
 • Chytrá obrazovka – obrazovka zůstane zapnutá tak dlouho, jak dlouho se na ni budete dívat. A vůbec nebude vadit, že se nedotýkáte displeje.
 • Displej Moto – chytrá zamknutá obrazovka, která i v zamknutém stavu zobrazí notifikace, komunikaci a nechá vás na ni odpovědět. Dokonce zobrazí i případnou delší historii textové komunikace. Perfektní využití pro velmi rychlou práci s telefonem právě při chatování nebo SMS.

Hlas Moto

Tuhle vychytávku si v rodné češtině zatím neužijeme, podporuje totiž pouze angličtinu, Španělštinu, Francouzštinu, Portugalštinu, Italštinu, Němčinu a Ruštinu. Ale kdo ovládáte některý z těchto jazyků, můžete směle využít. O co jde? Vyslovíte příkaz. A váš telefon odpoví svou reakcí. Takže nemáte plné ruce práce, jen mluvíte.

Kup na Alza.cz Kup na Mall.cz  Vyber na Heuréce

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

Moto G6 plus nezklamal z pohledu displeje, rychlosti reakcí a zpracování toho, co jsme po něm chtěli. Jde o svižný telefon s mnoha vychytanými Moto funkcemi, s pokročilou čtečkou otisků a také se systémem zabezpečení pomocí rozpoznání obličeje. Všechno to jsou prvky, které ve velké míře usnadňují a urychlují použití telefonu. Ten je ve výsledku „vždy připraven“ a také se vším rychle hotov.

Horší je to s mobilitou telefonu. Je totiž už tak velký, že dát ho do kapsy, to v podstatě skoro nejde. V kabelce zabere spousty místa. K tomu vystouplé čočky fotoaparátu – někdy může být problém. Ale s přiloženým silikonovým pouzdrem není vystouplost foťáku tak masivní. Tato nevýhoda je vykoupena velkým a velmi jemným displejem, na kterém si vychutnáte jak surfování internetem, tak prohlížení vlastních záběrů, až do kvality 4K.

Trochu mě zarazily častější výpadky připojení přes Wi-Fi během prvních dvou nebo tří dní testování. Sice jsme doma na Wi-Fi připojeni s několika přístroji, takže vydobýt si své místo v signálu není snadné, ale ostatní přístroje (shodou okolností také Lenovo) s tím problém nemají. Ledaže by se Moto G6 Plus z počátku styděl se o své místo na slunci poprat. Ke konci používání totiž signál již nevypadával. Ale musím říct, že když jsme byli na wifině všichni (notebook, 2x Moto E4 a ještě Mi Note 3), měla G6 Plus stále problém vydobýt si dostatek dat pro svou práci. Nechala se zpomalovat nejvíce ze všech zařízení.

Mírné zklamání přišlo s duálním fotoaparátem, respektive při točení videí. Kvalita, tedy rozlišení, je sice vysoká, ale chybí optická stabilizace obrazu. No, a to je na výsledku prostě znát. Fotky a video lze dělat až na 4K, full HD video jede se 60 snímky za vteřinu. Fotky jsou dostatečně prosvětlené, mají díky duálu i kouzelnou hloubku.

Ohromné jsou možnosti nastavení fotoaparátu, kombinací automatického i manuálního ovládání, k tomu aplikace na úpravu fotek, která nabídne opravdu spousty možností, jak si s fotkami pohrát.

Velký displej umožňuje luxusní pracovní prostor i po rozdělení obrazovky. Osmičkový Android pak nabídne doplňkové funkce spojené s rozdělením displeje. Super je i automatické odsouvání streamování hudby do pozadí, zejména když jde o Wi-Fi rádio. Potěšilo i FM rádio, které se z telefonů jiných výrobců již vytratilo. Na cestách se totiž vždy hodí. Pomocí zesílení antény v podobě sluchátek se signál držel dobře.

I přes velké rozměry se s telefonem pracuje dobře. Silikonové pouzdro zajistí stabilitu telefonu v ruce. Tvar je velmi příjemný. A když je volná pouze jedna ruka, je snadné si zmenšit pracovní plochu displeje cca na polovinu. Skvěle se používají Moto funkce. Ty mi prostě budou chybět.

zpět do menu článku ↑

Zkušební fotografie

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Kup na Mall.cz  Vyber na Heuréce

9 Total Score
Lenovo Moto G6 Plus – plácačka střední třídy s vychytanými Moto funkcemi a duálním foťákem 4K

Lenovo Moto G6 Plus je vychytaná plácačka střední třídy za rozumnou cenu. Cena je ve srovnání s konkurencí v podstatě dvoutřetinová. Telefon nabídne vše, co od přístroje střední třídy čekáme: veškerou konektivitu, slušnou RAM, poměrně velké úložiště s možností jeho rozšíření, duální SIM – i při použití paměťové karty. K tomu velmi dobrý duální fotoaparát s mnoha funkcemi a nastaveními. Videa až ve 4k, bohužel s absencí optické stabilizace. Úžasné Moto funkce, pomocí nichž lze telefon ovládat bez odemykání (a přesto se zabezpečením), bez sahání na něj, nebo jen s jednoduchými gesty a pohyby s ním. Díky tomu je veškerá práce s telefonem velmi rychlá. Ale G6 Plus je plácačka, opravdu velký telefon, s displejem ve formátu 18:9. Nosí se trochu obtížně, používá se však perfektně. Občas se nechá na Wi-Fi zpomalit dalšími připojenými zařízeními. Ale když má prostor, tak jede výborně.

Kup na Alza.cz Kup na Mall.cz  Vyber na Heuréce 

PRO
 • střední třída za rozumnou cenu
 • duální fotoaparát ve 4K
 • luxusní skleněné provedení
 • velmi praktické Moto funkce
 • kvalitní displej ve FullHD+, v poměru 18:9
PROTI
 • někdy ztráta signálu z Wi-Fi, případně zpomalení při práci, když se k Wi-Fi připojí další přístroje (ty ostatní se zpomalí méně)
 • opravdu velký, nevejde se do kapsy
 • není podpora bezdrátového nabíjení (i přes to, že záda jsou skleněná)

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz