Notebook Lenovo Ideapad V330-15IKB – oceníte ticho a rychlost SSD

Notebooky se stávají stále častější náhradou klasických stolních počítačů. Jsou snadno přenositelné – to samozřejmě všichni víme. Důležitá je však jejich celková univerzálnost. Vedle přenositelnosti proto oceňujeme jejich možnost napojení na externí monitor a klávesnici, na projektor, jinými slovy možnost přizpůsobení vašeho notebooku tak, aby práce na něm doma, ve škole, v podnikání nebo v zaměstnání byla co nejpohodlnější – velký monitor, klasická klávesnice a samozřejmě myš. K tomu další volitelné výstupy, které zrovna vy potřebujete. Možnost LAN připojení je stále ještě nenahraditelná. A možnost počítač kdykoliv zaklapnout a vzít jej kamkoliv s sebou, nyní už také.

Právě spojením přenositelnosti a možnosti vytvořit z nich pohodlné pracovní stanice jsou notebooky v současnosti tím nejuniverzálněji použitelným počítačem, který si můžete pořídit. My jsme otestovali jeden z přístrojů Lenovo, s SSD diskem, čtyřmi jádry procesoru, s turbo boostem až na 3,4 GHz a s operační pamětí 8 GB. Jak si notebook vedl? Může se stát pracovním pomocníkem i pro vás?

Obsah recenze

Balení

Balení je prozaicky úsporné a velmi dobře zabezpečené proti poškození notebooku. Klasická plochá papírová krabice z kartonu, téměř celá vyplněná polystyrenovou vanou, ve které je šikovně uložen notebook. Na víku nápis Lenovo a upozornění, že vevnitř jsou baterie, které rády hoří. Vedle samotného přístroje je v balení ještě nabíječka a nutné dokumenty. Vevnitř v notebooku, mezi monitorem a klávesnicí, je vložena ochrana proti poškození displeje klávesami.

Design a konstrukce

Námi testovaný model je šedý. Povrch víka a desky v okolí klávesnice je sice na omak hladký, ale je znatelně vzorovaný tenkými rovnoběžnými vroubky. Jde však pouze o odstínové vzorování, povrch je jinak zcela lesklý a hladký, i když lesk není tak intenzivní, jako bývá u černých a vyloženě vyleštěných modelů.

Notebook je tak malý a tak tenký, jak jen to je možné u přístroje s displejem 15.6″, s optickou mechanikou a s konektorem LAN. Samozřejmě, že s ultrabooky jej srovnávat nelze, ale nezapomínejme, že ultrabook nenapojíte ani k externímu monitoru, ani kabelem k routeru a ani do nich nevložíte optický disk (CD, DVD).

Velikostní parametry notebooku Lenovo V330-15IKB jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 22,3 x 375 x 253 mm
  • hmotnost: 2,05 kg

Podívejme se na horní část s displejem. Když je notebook zavřený, vidíte jen designový povrch s vroubkovaným vzorováním (jen stínování, nikoliv skutečné vroubky) a do asi půlmilimetrové hloubky vylisovaný nápis Lenovo.

Jakmile notebook otevřete, zaujme vás displej, který je matný, s dobrým rozlišením, a také s velkou plochou. Rámečky nejsou přehnaně silné, výrobce se snažil minimalizovat rozměry přístroje. Nad displejem je umístěna webkamera s možností si zakrýt objektiv integrovanou západkou. Velký krok k vyšší bezpečnosti používání notebooků online.IMG 20181027 161320

Pod displejem je už jen profilovaný nápis Lenovo, dále dlouhá tenká gumová lištička držící displej dost daleko od kláves – když přenášíte notebook zavřený. Hrany horní desky jsou hladké, ale mírně zešikmené, aby se dal notebook snadněji otevírat.

Horní deska je s dolní spojená velkým pantem, kdy z dolní desky vystupují boční strany, z horní naopak prostředek. Spojení vypadá bytelně, horní deska jakoby obkružuje tu dolní. Takže když si notebook bude otevírat na klíně, ucítíte, jak vám horní deska pojede po nohou. Ale vše je dovedeno do dokonalosti, notebook lze otevřít až na 180 stupňů, tedy do roviny. Tehdy spodní okraj horní desky zajede pod desku dolní – a všechno perfektně sedí.

Dolní deska je samozřejmě osazena klávesnicí (plnou klávesnicí, tedy i s číslicemi). Klávesnice je podsvícená, kdy můžete volit mezi malým jasem, vyšším jasem nebo zcela zhasnutým podsvícením. Jas je příjemný, neřeže do očí.IMG 20181212 131658

A hlavně: svítí symboly na klávesách, nikoliv orámování okolo kláves – jak jsem už viděla na jiných klávesnicích, a bylo to velmi nepříjemné. Posvícení u tohoto notebooku je opravdu fajn. Aktivuje se kombinací kláves Fn+mezerník. Odolnost klávesnice je příjemnou zprávou – podle tvrzení výrobce jí nevadí polití celou sklenicí vody (ale zkoušet to nebudu).IMG 20181212 131941

Vedle klávesnice najdete na ploše dolní desky ještě touchpad, který je bez optického rozdělení na úseky, jak jsme byli zvyklí u starších notebooků. Ale funguje zcela jako myška, tedy levý dolní roh je místo kliknutí na levé straně myši, pravý dolní roh je místo kliknutí na pravé straně myši.IMG 20181027 161522

Touchpad má naprosto hladký povrch, což zvyšuje komfort jeho používání. Cekově je dostatečně citlivý, reaguje okamžitě, snadno se s ním zajistí přesuny přes celý displej. Posunutí obrazovky touchpadem dolů nebo nahoru je jako na dotykové obrazovce, takže musíte přejet dvěma prsty směrem nahoru, když chcete obrazovku posunout dolů. Už u testovaného notebooku Acer jsem upozornila uživatele starších notebooků, že jde o nové pojetí pohybu po obrazovce skrze touchpad.

Klávesnice a touchpad jsou pouze dva z celkově tří prvků umístěných na ploše dolní desky. Zcela napravo a pod klávesnicí je ještě čtečka otisků prstů, díky které můžete notebook snadno zabezpečit, ale i rychle zamknout nebo odemknout, podle potřeby.IMG 20181027 161456

Jen pozor, prst musíte přikládat v přesné poloze, jaké jste si do čtečky načetli. Jinak se čtečka nechytí. Takže doporučujeme načíst jeden prst několikrát, i jakože další prsty – a vymyslet u toho všechny možné pozice prstu při přikládání, protože stačí odchýlení o půl milimetru od některého ze vzorů, a do PC se nedostanete. Mě osobně čtečka tedy vůbec nenadchla.

Boční hrany dolní desky nabídnou spoustu konektorů. Ta levá disponuje dvěma USB-C konektory, jedním USB 3.0, HDMI výstupem, GLAN konektorem (RJ45, rozevírací LAN pro kabelové spojení mezi routerem a notebookem), VGA a vstupem pro nabíjení. Ten je nezvykle obdélníkový, ale oboustranný (není nutné hledat přesnou pozici, můžete otočit i vzhůru nohama).

Pravá hrana dolní desky pak nese čtečku karet, kombinovaný 3,5 mm audio jack, USB 3.0, optickou mechaniku. Tady pozor, optická mechanika je vyjímatelná. Dá se místo ní vložit druhá baterie (není v každé konfiguraci tohoto modelu, ale lze ji dokoupit). Jejím vložením prodloužíte výdrž notebooku o cirka osm hodin, tedy asi na dvojnásobek.

Zadní hrana dostala velké větrací průduchy. Spodní číst dolní desky má reproduktory, které jsou na straně směrem k uživateli. Ta je navíc zkosená mírně nahoru, takže zvuk je dobře slyšet, i když notebook stojí na podložce (na stole).IMG 20181027 161442

Dole najdeme pak už jen nožičky a pojistku, která drží optickou mechaniku (případně druhou baterii) zasunutou v desce. Jak už jsem zmínila, posunutím pojistky lze optickou mechaniku vysunout a do notebooku dát místo ní druhou baterii – tzv. šachta UltraBay. Moc dobře vymyšleno!

Displej

Displej sice nenabídne špičku mezi notebookovými modely, ale pro běžnou práci nebo pro sledování filmů je dostačující. Jeho parametry jsou následující:

  • typ displeje: matný
  • úhlopříčka displeje: 15,6 palce
  • rozlišení displeje: 1920 x 1080 (Full HD)

Matný displej zaručuje komfortní sledování. Neleskne se, nehází prasátka a vše je na něm dobře vidět. Podsvícení je dostatečné přes den, utlumení neřeže do očí při noční práci, displej totiž není ani ve tmě příliš ostře osvětlen.

Barvy jsou malinko prošedlé, což je však dáno matným tipem displeje. Kdo je zvyklý na AMOLED displeje z mobilu, bude z této obrazovky trochu zklamán. Ale pro práci, filmy a běžné hry obrazovka stačí. A to jak rozlišením, tak i velikostí.IMG 20181027 163028

I když si obrazovku rozdělím na dvě okna, celkem pohodlně mám zobrazeny údaje na obou z nich. Příjemně mě překvapilo vykreslení písmen v dokumentu, přestože si ho zmenším třeba na 80 procent velikosti  -i tečky nad „i“ a „j“ jsou krásně viditelné.

Displej si navíc lze donastavit podle potřeby. Jak kontrast, tak motivy, barevné kombinace, personalizace je prostě stoprocentní. Samozřejmostí je přepnutí do režimu tabletu, kde pak ovládáte vše jen myškou nebo touchpadem. V notebooku jsou Windows 10 Home, takže windowsáckého vzhledu se tak snadno nezbavíte.

Důležité jsou pozorovací úhly. Nijak výrazné omezení jsem u nich nezaznamenala, ale hitparáda to také není. Největší omezení nastane při již zmíněném sledování shora, kdy se barvy převrátily. Při sledování z ostatních směrů zůstávala obrazovka dlouho beze změn, barvy se převrátí až při větších úhlech.

Konektivita a úložiště

Notebook Lenovo Ideapad V330-15IKB má opravdu širokou konektivitu. Nabídne tyhle možnosti propojení s okolím:

  • Wi-Fi a, ac, b, g, n
  • GLAN
  • Bluetooth 4.1
  • USB 3.0
  • USB-C
  • čtečka karet
  • VGA
  • HDMI

Postrádat tedy můžete pouze NFC, vše ostatní ve výbavě notebooku najdete. Vytknout se dá Bluetooth ve staré verzi 4.1, protože nízkoenergetická verze Bluetooth 5 by byla samozřejmě použitelnější a příjemnější i pro samotnou baterii. Stačila by i verze Bluetooth 4.2.

O co jde? Bluetooth 4.1 je poslední z řady Bluetooth s vysokou spotřebou energie. Od 4.2 už se jedná o BLE, tedy Bluetooth Low Energy. To pracuje trochu jinak, než starší verze, takže dvě zařízení, z nichž jedno má Bluetooth 4.1 a druhé zase Bluetooth 4.2, se spolu většinou nespojí. A pokud spojí, tak jejich komunikace vypadává, což je samozřejmě k vzteku. Dvě zařízení, kdy na jednom je Bluetooth 4.2 a na druhém Bluetooth 5, spolu komunikovat budou.Lenovo9

Přejděme však k úložišti. Zde je k dispozici spousta místa. Notebook má dva disky:

  • SSD s kapacitou 128 GB
  • HDD s kapacitou 1 TB s 5 400 otáčkami

Jde o SATA 6.0Gb/s, 2.5″, 7mm. Místa dostatek. A díky SSD také vysoká rychlost odezvy na cokoliv. Herní notebook to samozřejmě není, ale popere se s kdečím. Nestalo se mi, že bych na cokoliv musela čekat. Prostě kliknu a mám.

Výdrž a výkon

Notebook nabízí poměrně velký výkon. RAM má k dispozici dost místa pro veškeré operace, parametry pro výkon jsou tyto:

  • procesor: Intel Core Processor i5-8250U (5 cores, 6M Cache)
  • frekvence procesoru: 1.60 – 3.40 GHz
  • operační paměť RAM: 8 GB typu DDR4
    • z toho DDR4 SODIMM (slot) a LPDDR4 (na desce)
  • grafická karta: Intel UHD graphics

Takt procesoru sice neoslní, ale nesmíme zapomenou, že jde tu velkým pomocníkem SSD úložiště, takže odpadá prodleva pro roztočení disku. Samozřejmě, že si notebook sahá pro data i na HDD, ale přednostně je využíván SSD.

Co se výdrže týká, baterie má pohodlně vydržet i 5 hodin náročné práce, nebo až 8 hodin lehkého provozu. Už jsem si několikrát ověřila, že Lenovo nekecá a že baterie opravdu jede takto dlouho.

Jak jsem už zmínila, místo optické mechaniky můžete vložit druhou baterii s výdrží až osmi hodin, dohromady tedy budete na šestnácti hodinách. Notebook Lenovo V330-15IKB s vámi prostě zvládne i celodenní služební cestu nebo víkendový pobyt na chalupě, když si zapomenete nabíječku a když notebook nepojede nepřetržitě celou dobu pobytu ve vašem víkendovém útočišti.IMG 20181027 161746

Nabíječka je poměrně malá a lehká, tedy alespoň ve srovnání se staršími notebooky, na které je spousta z nás zvyklá. Lze ji rozpojit, a tím rozdělit na dvě části, což usnadní převoz, a hlavně sníží riziko zlomení kabelu častým přenášením.

Postřehy z používání

Jak se mi notebook během testování používal? Perfektně. Jeho nespornými přednostmi jsou rychlost a nehlučný provoz. Samozřejmě, že občas notebook uslyšíte – když se zrovna začne točit ta část disku, co je točivá (HDD). Nebo když se spustí větrání. Je to však jen malý hluk, neobtěžuje a nepřehlušuje zvuky z okolí.

Co se rychlostí týká, mohu porovnávat jen s notebooky, co mají pouze HDD. Anebo s notebookem jedoucím sice čistě na SSD, ale s procesorem Intel Core Processor i3 (Lenovo 720-12IKB).

Rychlost reakcí Lenovo V330-15IKB mi zcela stačila, notebook se nezadýchal, ani když jsem měla otevřených přes deset programů, z toho tři prohlížeče, a v každém prohlížeči minimálně deset panelů, z toho bylo hodně videí, která jsem si na přeskáčku pouštěla. Ani přechod do her nebyl nijak dlouhý, notebook byl prostě stále připraven.

Manipulace s notebookem je snadná, a to jednak díky jeho nízké hmotnosti, i díky faktu, že se snadno otevírá. Přitom ale drží přesně v poloze, do které jej nastavíte. Nutné přihlášení k Microsoft účtu při prvním spouštění notebooku mě moc nepotěšilo. Ale s tím Lenovo nic neudělá, to se nese s Windows 10. Naštěstí se dá vypnout zamykání počítače – aspoň něco.

S čím si dalo Lenovo opravdu hodně práce, je klávesnice. Už jsem zmínila, že je příjemně podsvícená a je i se samostatným oddílem číslic. Symboly na funkčních klávesách jsou snadno pochopitelné.

Rozložení jednotlivých kláves mně osobně až tolik nevyhovuje, protože jednotlivá písmena jsou celkem daleko od sebe – a já má krátké prsty, celkově malé ruce. Ale lidem s větší rukou přijde tato klávesnice naprosto akorát, menší mezery mezi klávesami by nechtěli. Takže je to o zvyku i o proporcích vašich rukou.

Nehledě na to, že pokud je gró vaší práce v psaní, můžete si připojit externí klávesnici přesně takovou, která velikostí kláves odpovídá vašim požadavkům. Notebook máme z české distribuce, takže rozložení kláves je české, i označení kláves odpovídá češtině (úůěščřžýáíé atp.).

Nijak mě nenadchla čtečka otisků prstů. Jsem zvyklá na precizní čtečky na telefonech Lenovo Moto, takže tahle na Lenovo notebooku mě nepříjemně překvapila. Při běžném provozu je (pro mě) dost nepoužitelná, protože je nutné na čtečku položit prst do dokonale přesné polohy. A toho já nejsem pravidelně schopná.

Přestože jsem si nechala načíst ukazovák pravé ruky v opravdu mnoha polohách (dala jsem si do čtečky přidat další prsty a stále snímala ukazovák v různých polohách), tak se výsledný úspěch nedostavil, čtečka mě identifikovala ani ne v polovině přihlašovacích pokusů. A to mám na každé přihlášení celkově tři možnosti přiložení prstu.

Na téměř závěr testování jsem si nechala reproduktory. Nejsou nic moc, ale pro běžné sledování videa stačí. K puštění písniček asi nesáhnete po notebooku. A když jo, tak si přes Bluetooth odešlete přehrávání do externího reproduktoru, třeba do nějakého kousku od JBL. Díky umístění reproduktorů na sešikmené ploše spodní desky a jejich nasměrování směrem k uživateli jsou dobře slyšitelné. Jen je zvuk poměrně plechový, nemá hloubku, není dobře vykreslený.

Zmínit chi i podporu od Lenova. Pro mě je úžasnou vychytávkou je. Zejména program Lenovo Vantage, které sleduje počítač, diagnostikuje případné problémy, nabízí tipy ke zjednodušení práce s počítačem, prostě je to místo, kde můžete hledat pomoc v případě, že si s čímkoliv nevíte rady.

Také máte díky Lenovo Vantage jistotu, že se notebook v podstatě postará sám o sebe, nemusíte jej hlídat softwarově, dokonce i hardware je pod jeho neustálým dozorem – a nahlásí případnou začínající závadu, abyste ji mohli řešit dřív, než vám poškodí data nebo celý počítač. Tohle si myslím, že ocení většina běžných uživatelů.

A komu notebook doporučit? Lidem se středně vysokou náročností. Proč? Protože pokud chcete notebook pouze pro občasnou zábavu, se základními počítačovými hrami, jde o zbytečně vysokou investici. Naopak, pokud se chcete věnovat náročnějším PC hrám, investujte ještě o trochu více a pořiďte herní notebook.

Tento model vám bude zcela vyhovoat, pokud na něm plánujete pracovat, i se s ním bavit. Práce online v různých sdílených systémech je rychlá, bez čekání. A práce offline ještě rychlejší. Videa se načtou hned (když máte dostatčně silné připojení) a přechody mezi programy i panely prohlížeče jsou bleskové.

Tahle verze, tedy Lenovo Ideapad V330-15IKB, je všestranným počítačem pro ty, kdo na něm chtějí hodně pracovat a méně si hrát, kdo si chtějí notebook doma napojit na externí klávesnici i monitor, streamovat z něj hudbu do externích reproduktorů, ale také si jej chtějí často brát s sebou do terénu, kde jim vydrží dlouho nabitý a kde zvládne veškerou vyžadovanou práci, včetně té s optickými disky.IMG 20181212 132400

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?idp=6415&banner_id=20285?exps=Lenovo%20V330-15IKB” ] [maxbutton id=”2″ url=”https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+V330-15IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=Lenovo%20Ideapad%20V330-15IKB” ]

8.5 Naše hodnocení
Notebook Lenovo V330-15IKB - oceníte ticho a rychlost SSD

Povedený notebook vyšší střední třídy, který užijete na běžnou práci v kanceláři i na domácí PC zábavu. Zvládne spousty pracovních zadání najednou. Ani hromada otevřených programů a také panelů v prohlížečích ho nezaskočí, přechody mezi programy jsou rychlé. Notebook je lehký, tenký, ale přitom dostatečně vybavený veškerými konektory, co běžně používáme. Potěší dva USB-C porty, díky kterým vyřešíte mnohé přenosy ze zařízení a do zařízení zatraceně rychle. Podpora od Lenovo v podobě programu Lenovo Vantage umožní klidné spaní všem, kdo nejsou mistři v péči o hardware a software - vše totiž hlídá za vás, doporučuje vhodná řešení. Touchpad reaguje, jak má. A klávesnice má příjemné podsvícení, snadno se mačká. Jen čtečka otisků by mohla být o něco pružnější. Displej neohromí, ale také neurazí. Potěší tichost provozu, dlouhá výdrž baterie a možnost vyndat optickou mechaniku, místo ní pak zasunout druhou baterii, se kterou dosáhnete celkové výdrže až 16 hodin.

[maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/search.htm?idp=6415&banner_id=20285?exps=Lenovo%20V330-15IKB" ] [maxbutton id="2" url="https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+V330-15IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link" ] [maxbutton id="6" url="http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=Lenovo%20Ideapad%20V330-15IKB" ] 

PRO
  • pevná, ale lehká konstrukce vybavená všemi potřebnými konektory
  • kombinace disků SSD (128 GB) a HDD (1 TB)
  • citlivý a přesný touchpad, příjemná klávesnice s funkčním podsvícením
  • rychlost operací a tichost provozu
  • podpora od Lenovo
PROTI
  • cena
  • nižší rozlišení displeje
  • horší práce se čtečkou
  • horší zvuk
  • nejde o herní notebook

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

2 Komentáře
  1. Díky za recenzi.
    Jen prosím opravte tlačítko Vyber na Heuréce. Odkaz vede na začátek recenze místo na Heureku. Přitom pro lidi je takové tlačítko užitečné a vám může přes affiliate vydělávat. Případně ho odstraňte, pokud chcete lidi posílat přímo na Alzu a Mall.
    Ať se vám daří.

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 21.5.2019 at 10.41

      Jééé, moc díky za upozornění i přání, hned Heuréku přepošlu Zdeňkovi k úpravě! 😉

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo