Acer Aspire 1 – základní notebook pro ty, co nespěchají

Možná se poohlížíte po menším, a hlavně levnějším notebooku, který jednak vezmete kamkoliv s sebou, jednak bude schopen plnit běžná očekávání, která od přístrojů základní řady míváme. Tedy snadná práce s texťákem, zvládání tabulkového procesoru, no a samozřejmě internet. Surfování na webu, občas nějaké to video nebo film – ale nebudete se zlobit, když si na některé procesy budete muset chviličku počkat.

A počítačové hry vás příliš neberou, alespoň ne ty novodobé a náročné jak na grafiku, tak na výkon notebooku. Jestli patříte do takové skupiny spotřebitelů, přečtěte si náš test notebooku Acer Aspire 1. Na výše zmíněné požadavky totiž pasuje zcela přesně. Pojďme si ho probrat podrobněji.

Obsah recenze

Balení

Balení je ekologické, jak výrobce nezapomíná zmínit všude, kde to jen jde. Notebook je zabalen v papírové krabici přiměřené velikosti, přičemž ochranná pouzdra jsou také papírová. Příslušenství – v tomto případě pouze nabíječka – je v krabici také v papírové kóji. Základní manuály a poučení o bezpečnosti nesmějí chybět. A to je vlastně vše, co v balení najdete.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Notebook Acer Aspire 1 je příjemně malý a lehký. Je opravdu určen k častému přenášení, vejde se totiž do klasické pánské aktovky nebo i do objemnější kabelky. Displej má úhlopříčku 14 palců a formát 16:9, takže výsledná velikost notebooku je fakt příjemná. Klávesnice je samozřejmě bez čísel na pravé straně, musíte se spokojit s čísly umístěnými nad písmeny.

Povrch notebooku tvoří imitace starého dobrého vinylu z gramodesek. Alespoň tak to na mě působí – plastový povrch s rovnoběžnými drážkami jen o trochu mohutnějšímu, než jsou ty z gramodesek. Spodní strana je hladká.

Ovšem i přes toto vzorování je povrch notebooku lapačem otisků, to vidíte na fotce. Byla jsem touhle skutečností poměrně překvapená – nečekala jsem takové otisky na takto vroubkovaném povrchu. Dobrou zprávou je, že notebook se nabízí v různých barvách. Když vynecháte černou (kterou jsme měla já), bude to s otisky na pohodu.

Velikostní parametry notebooku Acer Aspire 1 jsou následující:

 • rozměry (š x h x v): 34,3 x 24,5 x 1,8 cm
 • hmotnost: 1,68 kg

Opravdu drobný notebook, který nijak zvlášť nezatíží tašku, se kterou chodíte do školy nebo do práce, se kterou cestujete. Nebo ho můžete využít v domácnosti jako lehce přenositelný přístroj a používat jej, kdekoliv chcete, i v posteli – nějaký ten filmeček na dobrou noc. Sice se to prý nemá skrz modré světlo z obrazovky, ale výrobci už na tato zjištění reagují změnou nastavení barevných filtrů.

Acer Aspire 1 se dobře otevírá, není nutné nic odjišťovat, mačkat, prostě jen odtlačíte dvě plochy od sebe. V otevřené pozici drží notebook dobře, obrazovka nemá potřebu se vracet nebo kamkoliv pohnout. Jakou pozici jsem si nastavila, ta mi držela.

Otevření je možné do úhlu více než 180 stupňů, lze udělat plošší stan – to je také vidno na fotografii. A vzhledem k tomu, že jsou tu Windows 10, tak lze přejít do režimu tabletu, kdy budete notebook ovládat pouze myškou (kterou si musíte přikoupit). A můžete sledovat filmek na obrazovce stanu. Dotyková vrstva tomuto notebooku chybí, režim tabletu využijete jen díky myši.

Krásný designový prvek je lišta, která vznikla na horní straně spodní desky notebooku. Je vyvedena v designovém povrchu a má v sobě vytlačeno označení Aspire. Když je notebook zavřený, krásně ji vidíte. Když ho otevřete, přesune se lišta před displej, takže se na ni stále můžete dívat a kochat se jí.

Acer Aspire 1 má totiž vyřešeno spojení horní a dolní desky dvěma „panty“. Ty nejsou nijak široké, takže uprostřed mezi nimi vzniká designový prostor právě pro onen zmíněný prvek s nápisem Aspire. Ostatně, je to vidět na fotce. Ale pozor, panty působí poměrně mohutným dojmem a rozhodně nevypadají, že by častou manipulaci nevydržely.

Dostáváme se k veledůležitým konektorům. Díky výšce notebooku se sem vešly v podstatě všechny, které běžně potřebujeme. Na levá hraně se usadil konektor pro ethernet, LAN, HDMI, USB 3 a čtečka karet. Na hraně pravé pak jsou dvě USB dvojky, kombinovaný 3,5 mm audio jack a konektor napájení. Zadní hrana je prázdná, bez konektorů.

I přes poměrně vysokou spodní desku tu však nečekejte optickou mechaniku pro čtení CD, DVD nebo Blu-Ray disků. Tohle ve výbavě prostě chybí.

Klávesnice je základní, bez číselné části, na kterou jsme zvyklí u notebooku větších. Nemá podsvícení. Rozložení kláves je příjemné a jejich stisk je tak akorát – má sice nějaký odpor, ale nemusíte na písmenka příliš tlačit. Rozložení funkčních kláves je originální, zachovaná je funkce klávesy F5, na kterou jsme všichni už zvyklí jako na refresh. Ostaní se musíte postupně naučit. Ale symboly na klávesách jsou všeříkající, včetně klávesy F7, která vypíná touchpad.

Na spodní desce notebooku najdete ještě touchpad a nálepku od výrobce s informacemi o základních přednostech notebooku Acer Aspire 1. Reproduktory byste tu hledali marně, jsou úplně dole, dva malé reproduktorky s dost hrozným zvukem – plytkým, plechovým. Ale na filmy bude stačit. Písničky si pustíte z notebooku do Bluetooth reproduktoru, protože Bluetooth je tu součástí výbavy.

Horní strana nabídne samozřejmě displej, webkameru a mikrofon. Nic jiného tu nečekejte (a ani na základním modelu není nic jiného potřeba).

zpět do menu článku ↑

Displej

Displej je dost velkým zklamáním. Ano, jde o notebook základní řady, ale displej je ještě pod úrovní základu. Zřetelně viditelný rastr, od toho jsme si odvykli již před řadou let. Parametry displeje jsou tyto:

 • úhlopříčka: 14 palců
 • formát: 16:9
 • maximální rozlišení: 1366×768 px (HD ready)
 • povrch: matný

Kdo se v rozlišení displejů trochu vyzná, tak ví, že kde jsou hodnoty pod tisíc, tam je to s rastrem špatné. Rastr je vidět, takže to může ve výsledku dost rušit. Jednotlivé pixely prostě vnímáte – jak dokazuje i fotka. Ale samozřejmě, dá se na to zvyknout. Pokud nepatříte k náročným konzumentům obrazu (pro které tento notebook opravdu není), bude vám rozlišení stačit.

Jas displeje má slušné rozpětí. A díky matnému povrchu se celkem dobře sleduje i v noci, za úplné tmy v místnosti. Ale je tu ještě jedna nepříjemnost, a to jsou poměrně malé pozorovací úhly. Co je na displeji, to dobře uvidí jen jeden člověk, maximálně dva, kteří budou namáčknutí těsně vedle sebe, a ještě budou mít oči v podobné výšce.

Při větším odchýlení se od optimální sledovací pozice se totiž rychle dostaneme do převráceného zobrazení barev, takže světlé části zčernají a tmavé naopak – přesně tak, jak to známe od starších a dávno překonaných displejů. Tady výrobce opravdu šetřil.

zpět do menu článku ↑

Konektivita a úložiště

Konektivita je díky mnoha konektorům a dalšímu vybavení notebooku Acer Aspire 1 poměrně slušná. Poslouží vám:

 • Wi-Fi – tady si dali záležet a namontovali rychlejší přijímač 802.11 ac
 • Bluetooth
 • LAN
 • Ethernet
 • USB (3x)
 • HDMI
 • čtečka karet
 • 3,5 mm audio jack

Velikost disku je volitelná, v nabídce najdete:

 • 32 GB
 • 64 GB
 • pevný disk typu eMMC.

Příjemné překvapení bylo, že točení disku nebylo nijak výrazně slyšet, rozhodně neruší při práci nebo při sledování videa. I větrání je celkem tiché, což tomuto modelu přidává plusy.

zpět do menu článku ↑

Výdrž a výkon

Baterie vydrží na jedno nabití až devět hodin nenáročného provozu, kdy si třeba jen ťukáte do texťáku a máte vypnutou Wi-Fi a Bluetooth. Jakmile začnete brouzdat po internetu, výdrž se samozřejmě zkrátí.

Nabíječka je malá, lehká, podporuje určení notebooku pro časté přenášení. Délka kabelu je dostačující, takže třeba i v restauraci, kde je jedna zásuvka na každé dva stoly, bude práce s připojenou elektřinou možná.

Co se výkonu týká, notebook Acer Aspire 1 samozřejmě pokulhává. Už jsem několikrát zopakovala, že jde o základní model. To potvrzuje i jeho osazení procesorem a grafickou kartou:

 • procesor: Intel Celeron N3350
 • takt procesoru: 1,1 GHz
 • počet jader procesoru: 2
 • operační paměť: 4GB,
 • typ operační paměti: volitelně DDR3 nebo DDR4
 • integrovaná grafická karta: Intel HD Graphics 500

Není to úplná katastrofa, kafe si mezi jednotlivými procesy uvařit nestihnete. Ale musíte se smířit s tím, že kolem dokola obíhající kolečko vyzývající vás k tomu, abyste měli strpení, se bude objevovat celkem často. Přechod mezi vnitřními aplikacemi, které má notebook už nahmatané, frčí dobře. Horší je, když mu do toho přihodíte internet.

Nebo například prohlížení velkoformátových fotek stažených z mobilu, to bude také běh na trochu delší trať. Jednoduché a základní windowsovské hry se však sekat nebudou, ty jsou notebookem zvládané perfektně.

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

U notebooku Acer Aspire 1 mi byla sympatická jeho velikost, nízká hmotnost, vroubkovaný povrch, díky kterému se s ním dobře manipuluje. Že povrch rád sbírá otisky, to můžeme pominout, na tom výkon a použití notebooku nestojí.

Výdrž baterky byla dostatečná. Otázkou vždy je, jak dlouho vydrží baterka v kondici. Ale to se během krátkého testu zjistit nedá. Navíc se to často liší kus od kusu. Na baterii prostě buď máte štěstí nebo ne.

Perfektní je touchpad. Reaguje hned, i na ten nejjemnější pokyn. Pohyb myší po displeji odpovídá poměru v přejetí prstem po touchpadu, takže na vzdálenosti a pohyb po něm se dá snadno a rychle zvyknout. Já měla trochu potíž se přeorientovat na posun stránky nahoru a dolů, protože donedávna jsem fungovala na starším HP notebooku, kde se po stránce dolů jelo tahem dvěma prsty dolů. Tady je to opačně – přizpůsobeno pohybu po dotykové obrazovce telefonu nebo tabletu. Tedy stále dvěma prsty, ale nahoru (a u mého nového Lenova, na nějž vám recenzi už chystám, je to také po novu – pořád se musíme učit nějako novoty 😉 )

Že je notebook pomalejší, to už jsem zmínila. Čekání nebylo extra dlouhé, ale mě dost znervózňovalo, protože už jsem svým novým notebookem s SSD diskem strašně rozmazlená. Pokud ale nemáte vysoké časové nároky na to, jak bude notebook pracovat, nižší rychlost vám vadit nebude. Třeba k psaní přednášek, popisu protokolů do laboratoří nebo zpracovávání semestrálních prací bude notebook naprosto dostačující. Kdo by ale chtěl pracovat online v různých sdílených systémech, měl by jistě sáhnout po vyšší výbavě.

Díky Windows 10 nabíhá notebook velmi rychle, protože teď už se systémy zcela nevypínají. Uspání je i na samostatné klávese, takže můžete notebook zastavit, aniž byste ho museli zavírat. Zajímavá vychytávka, ocenila jsem ji.

Trochu mi vadila absence samostatné číselné klávesnice, ale zase jde jen o zvyk. Kdo musí často ťukat čísílka, může přikoupit klávesnici s čísly zvlášť – je to otázka pár korun.

Zasmáli jsme se se synem při psaní rukou na touchpad, které je také v nabídce. Já jsem „nástroje“ napsala tak, že je systém rozeznal a vyhodil mi nabídku všeho, kde se nástroje zmiňují. Syn se pokusil napsat slovo „nastavení“ a systém to vyhodnotil jako „naotravuju“. A kupodivu v systému nic k nalezení nebylo, ihned jsme však dostali nabídku poohlédnout se na internetu…

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Mall.cz

6 Total Score
Acer Aspire 1 – základní notebook pro ty, co nespěchají

Notebook za málo peněz, který přinese uspokojivý výkon a poskytne dobrou službu všem, kdo nečekají nadupané herní nebo kancelářské dělo. Jistě bude stačit studentům pro plnění školních povinností nebo běžným uživatelům, kteří chtějí mít doma malý přenosný počítač s možností si ho snadno zabalit s sebou do vlaku, na chatu, chalupu, prostě kamkoliv. Acer Aspire 1 nabídne veškerou běžnou konektivitu (nemá pouze NFC). Můžete se spolehnout na rychlejší typ Wi-Fi nebo použít LAN (internet vedete z routeru kabelem), přičemž LAN u podobně velkých ultrabooků (které jsou ale mnohem tenčí) většinou chybí. Trochu zklamal displej, nesmíte od něj očekávat příliš. Rrastr je viditelný, barvy nijak bohaté, ale dá se na to zvyknout. Pozorovací úhly mají velká omezení, což vám při užití jedním člověkem vadit nebude. Společné sledování videa či prohlížení fotek vás hodně stmelí – budete se muset přitulit.

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Mall.cz 

PRO
 • nízká cena
 • zajímavý design
 • příjemná klávesnice
 • citlivý a přesný touchpad
 • malé rozměry a nízká hmotnost
PROTI
 • horší displej - nízké rozlišení a malé pozorovací úhly
 • notebook je pomalejší
 • chybí samostatná číselná klávesnice (nevešla by se)
 • poloha stanu je možná jen do malého úhlu
 • chybí dotyková vrstva displeje, aby šlo pohodlně využít nabízený režim tabletu

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz