Lenovo ThinkBook 13 s–IWL: dlouhá výdrž baterie vynahradí chybějící TrackPoint i nepřítomnost českých znaků na klávesnici

Novinka mezi notebooky od Lenovo je nevelký kovový business model s názvem ThinkBook 13 s-IWL. Prodává se v několika konfiguracích, my měli k dispozici model s procesorem Intel Core i5 8th Gen a s RAM 8 GB DDR4. Na první pohled chybí klávesnici české znaky, ale i TrackPoint, jehož přítomnost napovídá označení „Think“. Ale tento ThinkBook je bez TrackPointu. Má totiž být modelem stojícím mezi ThinkPadem a IdeaPadem. Kombinuje jejich přednosti a zaměřuje se hlavně na uživatele, kteří chtějí dostatečné šifrování pro business účely a snadno přenosný notebook s dlouhou výdrží baterie. Jak se s ThinkBookem pracovalo nám?

Obsah recenze

Balení

Balení nezklamalo, Lenovo vždycky dodá notebook zabalený velmi pečlivě a bezpečně – opět plochá obdélníková krabice s poměrně mohutnou pěnovou ochranou, v níž byl ThinkBook vložen. Součástí balení je vedle notebooku ještě i nabíječka s poměrně vysokým příkonem, aby se dalo využít rychlo nabíjení. Displej není dotykový, a tak v balení nenajdeme už nic dalšího, ani pero, ani jakékoliv jiné doplňky. Chybí i přenosná taška.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

ThinkBook 13 s je sympatický kovový notebook menších rozměrů, který se snadno vejde do pánské diplomatky nebo i do větší dámské kabelky, kufříku. Na první pohled jde o luxusnější záležitost, která se bude líbit. Možná jen označení ThinkBook na víku notebooku mohlo být trochu menší, dost bije do očí. Na druhou stranu bude každý vědět, po čem se má poohlédnout, když jej zaujme rychlost práce tohoto modelu.

Celokovové tělo ThinkBooku je rušeno plasty pouze na jednom místě, a tím je rámeček displeje. Horní a postranní rámečky jsou skvěle tenké, černá barva plastu je dostatečně tmavá, aby nerušila luxusní dojem z kovového provedení.

Ale spodní rámeček je překvapivě široký. Při celkové výšce víka notebooku (při pohledu zevnitř), která je 20,5 cm, zabírá spodní rámeček 3,3 cm, ten horní jen 1 cm, zbytek místa je vyhrazen displeji. Pro doplnění: boční rámečky mají jen 0,5 cm.

Podívejme se ale na celkové velikostní parametry notebooku ThinkBook 13 s:

 • rozměry (š x v x h): 307,6 × 216,4 × 15,9 mm
 • hmotnost: 1,4 kg

Hloubka notebooku se směrem k přední straně zmenšuje, a to na pouhých 9 mm. Tenčí se stává tělo notebooku, víko je stejně hluboké po celé své délce. Spojení mezi víkem a tělem notebooku není nijak speciální, Lenovo v tomto případě vsadilo na klasiku běžného plného pantu, který se dá rozevřít až do roviny (180 stupňů), vypadá stejně vkusně jako celokovové tělo. Pant je pevný, drží v každé poloze, nevrže. Vyvíjí mírný protitlak, ale to rozhodně není na škodu.

Na víku notebooku najdeme nápis Lenovo v černém obdélníku, jak jsme u značky za poslední léta zvyklí. Pak je tu ještě onen nápis ThinkBook, který je dost velký, dá se na něj však zvyknout. Spodní část těla notebooku je osazena větráním, reproduktory, nezbytnými silikonovými nožičkami a také natisknutými informacemi o modelu. Najdeme tu pouze jednu nálepku informující o přítomnosti operačního systému Windows. Devět šroubů drží kryt těla notebooku na správném místě.

Konektory jsou pouze po stranách těla notebooku (Lenovo má i modely s konektory v displeji), konkrétně vlevo je to nabíjecí adaptér Slim-tip, HDMI konektor, jeden USB-C a kombinovaný 3,5 mm audio jack. Na pravé straně jsou dva USB 3.1 konektory, z nichž ten blíže ke kraji je trvale napájený. Vzhledem k tomu, že jde o business model, tak docela zamrzí, že tu chybí Thunderbolt. Velká škoda.

O rámečcích displeje už jsem se zmínila, tak jen doplním, že v tom horním je samozřejmě oko webkamery s HD rozlišením 720 px. Příjemný je kryt ThinkShutter, který kameru překryje, ovládá se mechanicky, nehtem jen pošoupnete šoupátko a je hotovo. Kryt je červený, takže překrytí kamery je dobře vidět (není nutno dlouho zkoumat, zda je odkrytá či není).

Dobrým krokem bylo sloučení čtečky otisků prstů a tlačítka k zapnutí notebooku. Dobrý nápad, který musím ocenit. Je na pravé horní straně těla notebooku, nad klávesnicí. A v režimu spánku problikává, díky čemuž je hned znát, zda je notebook v pohotovostním režimu (stand-by) nebo zda je zcela vypnutý.

Klávesnice je klasická, lenovovská, jakou známe i z jiných Lenovo notebooků. Je vyvedena v tmavším odstínu šedi, než zbytek těla notebooku; integrovaný a poměrně velký touchpad je pro změnu o něco světlejší. Klávesnice je podsvícena dvěma stupni intenzity bílého světla, v šeru se při vyšší intenzitě podsvícení skvěle pracuje, ve tmě stačí pak jen ten první stupeň. Jednotlivé klávesy jsou výrazně odděleny, jejich pozice je pohodlná i pro pány s mohutnějšími prsty.

Stisk kláves není nijak hluboký, takže se na klávesnici dá psát pohodlně – tedy pokud píšete pouze anglicky nebo pokud umíte po paměti všema deseti a nechybějí vám české znaky, které tu prostě nejsou.

Jestliže používáte Skype pro internetové telefonování a videohovory, budou se vám hodit dvě klávesy hned vedle „delete“, a těmi jsou hot klávesy pro přijmutí a ukončení Skype hovoru. V kombinaci s tlačítkem Fn pak na těchto hot klávesách máte Insert nebo PintScreen (screenshoty, snímky obrazovky).

Touchpad je dostatečně velký, v podstatě ve velikosti, která je dávána i na větší notebooky. Reagoval skvěle, je dostatečně citlivý. A je hlaďoučký, takže ani po delším používání nehrozí pocit odřených prstů. Touchpad samozřejmě reaguje na dotyky více prsty, takže ovládání je o to snazší (jak jsme si u touchpadů tak rádi zvykli). Pod klávesnicí je proklamace, že zvukovou technologii dodal Harman a že je tu procesor Intel Core i5 8th Gen.

zpět do menu článku ↑

Displej

Musím říct, že displej nepřekvapí. Není ani nekvalitní, ale ani super kvalita. Jde o matné provedení, takže to na první pohled malinko zhoršuje rozlišení. Jde o FullHD IPS záležitost, která v matné verzi nevypadá úplně dobře, ale na druhou stranu jsem se celou dobu přesvědčovala o tom, jak pohodlný pro oči tento displej je.

Když jej srovnám například s jasným a velmi jemným displejem modelu Yoga Book C930, tak je výrazně horší, co se jemnosti týká, ale zase se mi z něj oči neunavily tak rychle, nemusely zpracovávat tak jasné, výzazné vjemy.

A obchodním partnerům se jistě bude více zamlouvat náhled na matný displej bez odlesků, který je poměrně dost podsvícen, výrobce uvádí 300 nitů, dívala jsem se na výsledky testování, kde naměřili 309 nitů v průměru. Pro běžné použití i za jasného dne dostačující, na přímém slunci už jsem měla trochu problém obrazovku dostatečně vidět. Ocenila jsem HDR, kdy zobrazení venku na přímém světle bylo díky zapnutí HDR o něco lepší (není zapnuto v základu, je nutné aktivovat).

Ale hlavně: nic se nelesklo a neodráželo do očí, vnímání obrazovky tedy nebylo ničím rušeno.

Celkové parametry displeje jsou následující:

 • Full HD IPS s LED podsvícením
 • úhlopříčka: 13,3 palce
 • rozlišení: 1920 x 1080 px
 • podsvícení: 300 nitů
 • technologie HDR

Dojem z displeje ruší velký jen spodní rámeček, ale to už jsem jednou konstatovala. Chybí dotykovost, otázkou však je, zda by ji uživatelé ocenili. Touchpad je dostatečně citlivý a multidotykový, navíc by obrazovka nemohla být matná. A právě mat je její velkou výhodou (z mého pohledu).

zpět do menu článku ↑

Konektivita a úložiště

Notebook Lenovo 13 s-IWL, který jsem měla v rukou já, nesl podrobnější označení 20R9006YMH. Tento model má jen malé SSD úložiště s kapacitou 256 GB. Zde se předpokládá, že uživatel bude používat externí paměti nebo spíše model fungování v cloudech, což je v současnosti jedna z nejpříjemnějších věcí online práce.

Na druhou stranu však k tomuto účelu chybí LTE technologie, takže když budete s notebookem cestovat, bude to chtít mít s sebou mobil s daty a zapnutým hotspotem. Podívejme se na další prvky konektivity:

 • Wi-Fi 802.11ac
 • Bluetooth 5.0
 • 2 x USB 3.1 (z toho jeden trvale napájený)
 • 1 x USB-C
 • HDMI
 • 3,5 mm kombinovaný audio jack

Nenajdeme NFC ((pro rychlý bezdrátový přenos souborů) a ani již zmíněnou LTE technologii,také Thunderbolt chybí. Na druhou stranu je potřeba uvážit i cenu, která nepatří k nejvyšším. I to dělá z notebooku Lenovo ThinkBook 13 s–IWL business model (nižší) střední třídy, který se díky dTPM (Trusted Platform Module) stává pro business i bezpečným.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

O dobrý výkon se stará poměrně velká RAM, která se dá navolit až do 16 GB, já měla variantu s 8 GB. Model, který jsem měla k dispozici, měl následující parametry výkonu:

 • procesor Intel Core i5-8265U 8th Gen
 • frekvence procesoru 1,6 – 1,8 GHz
 • operační paměť RAM: 8 GB DDR4
 • grafická karta: integrovaná Intel UHD Graphics

Když bych měla výkon shrnout, tak pro mé pracovní potřeby byl dostatečný. Notebook reaguje rychle, díky speciálnímu stand-by režimu se probouzí během 0,5 vteřiny. Opravdu. Je to tím, že ani po zavření se zcela neuspí. Ale Lenovo garantuje extrémně nízkou spotřebu i při tomto stand-by režimu. To mohu také potvrdit, ani po třech dnech stand-by režimu, kdy jsem z důvodu synovy dost nepříjemné infekce neměla na notebook vůbec čas, se baterie nevybila. Po následném otevření byla obrazovka naběhnutá ihned, snímač otisků ji opravdu rychle aktivoval.

Syn už tolik s výkonem spokojen nebyl, protože si, jak jinak, zkoušel různé online hry. Ale jak jsem již zmiňovala, notebook je pro práci a podnikání, nikoliv pro hraní náročných online her. Běžné hry se chytaly dobře, ty náročné neposkytly takový zážitek, jako na výkonnějších strojích. Frekvence procesoru i grafická karta přece jen nejsou z nejlepších. Ale opakuji, že pro pracovní účely je výkon zcela dostačující.

Výdrž baterie je největší předností notebooku Lenovo ThinkBook 13 s – IWL. Výrobce uvádí okolo 11 hodin, technické recenze, které jsem si procházela, dokonce naměřily 20 hodin průměrného pracovního výkonu notebooku na jedno nabití baterie. I mně vydržel nezvykle dlouho, takže není nutné se obávat celého dne s notebookem v terénu. Tedy pokud nebudete hrát online hry, to pak baterie ubývá před očima. Ke hraní unplugged však tento model rozhodně určen není.

Skvělou vychytávkou je rychlonabíjení, kdy se díky 65W adaptéru a rychlonabíjecímu konektoru dá za jednu hodinu dobít 80 procent baterie. To prostě není k zahození. Během pauzy v restauraci na meníčko si tak snadno dobijete na celé odpoledne, kdyby náhodou baterii už docházel dech.

Trochu zamrzí, že je nabíječka poměrně velká, hůř skladná. Lenovo umí i menší nabíječky, jako například u notebooku Lenovo YOGA 720.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Ovládání je klasické jako u jiných notebooků, tedy touchpadem a klávesnicí, případně myškou, pokud si ji připojíte. Dotykový displej tu není, a tak odpadá i možnost používat elektronické pero. To samozřejmě zpomaluje ovládání, ale s kvalitní pracovní myškou se dá všechno dohnat.

Notebook reagoval na ovládání rychle, plynule, na nic jsem nemusela čekat. Pouze po nainstalování her se vše zpomalilo, neboť hry zůstávaly na pozadí aktivní a braly velkou část výkonu (a mně chvilku trvalo, než jsem na to přišla, když hráčem nejsem…).

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

Postřehů opět spousta, pojďme je vzít, jak jsem si je zapsala. Kryt kamery se posouvá o něco hůře, než je tomu u mého Lenovo notebooku Ideapad V330-15IKB. Ale dá se zvyknout, jen se na posuvník musí rovnou jít nehtem, nikoliv bříškem prstu.

S klávesnicí jsem si skvěle rozuměla, dokud jsem měla psát texty v angličtině. Jakmile přišly na řadu české znaky, byla jsem v háji, protože všema deseti psát neumím a české znaky mi prostě chyběly. Zejména ty méně frekventované. Nastavení klávesnice na QWERTZ však problém nebyl, sama naskočila po nastavení jazyka notebooku na češtinu.

Perfektní bylo podsvícení při projíždění tunely, kde je mizerné světlo, ale já si na notebooku mohla směle i nadále psát – podsvícení jsem ponechala zapnuté celou dobu – výdrž baterie to nijak extrémně nezkrátilo, na světle nerušilo a v tunelech nebo při projíždění lesem bylo příjemné.

Hotkeys (hot klávesnice) pro Skype – pokud používáte Skype ke komunikaci, jistě se budou hodit. Mně Skype nikdy moc nejede, takže jej téměř nevyužívám, každý hovor totiž začíná několikerým opakováním věty: „Slyšíme se?“ Zkoušela jsem jiné online telefonování, a zde hot klávesy fungovaly pouze pro odmítnutí hovoru, nikoliv pro jeho přijetí. Přijmout jsem musela klasicky kliknutím myší (touchpadem) na „přijmout“, ale odmítnutí šlo klávesou pro zavěšení telefonu. Zvláštní…, ovšem z hlediska obchodní strategie asi pochopitelné, když Skype patří k Microsoftu, stejně jako Windows.

Už jsem zmínila super rychlé probouzení. Velmi luxusní záležitost! Na nic nečekáte, Lenovo ThinkBook 13 s-IWL prostě hned jede. K tomu nutno dodat, že čtečka otisků prstů fungovala spolehlivě, na rozdíl od mého notebooku Ideapad V330-15IKB.

Při zjištění, že v případě Lenovo ThinkBook 13 s–IWL jde o model pro business využití, jsem samozřejmě pátrala po zabezpečení dat. Dá se stáhnout formou různých placených aplikací, to ano. Ale já chtěla vědět, zda je součástí business modelu hned od výroby. A je. Konkrétně jde o dedikovaný čip Trusted Platform Module (dTPM). Ten podle údajů výrobce šifruje data a práci uživatelů ve spolupráci se zabezpečovacími funkcemi Windows 10.

Cortana sice patří k Windows a ne přímo k Lenovu, ale mikrofon ji umožňuje využívat. Nastavila jsem, zkusila jsem a fungovalo, stačilo promluvit a notebook se probudil a přihlásil mě do systému (místo otisku prstů). Horší to bylo s Bluetooth. Chtěla jsem propojit svůj telefon Lenovo Moto X4, který má také Bluetooth 5, s notebookem, abych docílila toho, že se notebook automaticky ihned zamkne, jakmile se telefon dostane z Bluetooth dosahu notebooku. Ale nepovedlo se, notebook stále jen hlásil, ať zkusím párování znovu, viz screenshot obrazovky. Synův MiBand 3 byl úspěšnější, tam nebylo nutné generovat PIN pro spojení, jen se odklikl souhlas.

Zvuk je notebookový, tady nikdo žádné zázraky nečeká. Lépe je pustit hudbu do sluchátek nebo externích reproduktorů. Ale filmy nebo třeba prezentace, příspěvky z konferencí, online hovory atp. jsou poslouchatelné i bez externí zvukové výpomoci.

Příjemná je i podpora Lenovo.

zpět do menu článku ↑

Kde koupit

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Vyber na Heuréce Kup na Alza.cz

8 Total Score
Lenovo ThinkBook 13 s–IWL

Lenovo ThinkBook 13 s–IWL je relativně malý a lehký (i když kovový) business model ke snadné manipulaci, co se vejde do pánské i dámské business tašky, příliš netíží, dobře se ovládá a zobrazí vše, co potřebujete, a to i venku na přímém denním světle, když to tedy není přímo sluneční úpal. Potěší dlouhá výdrž baterie, rychlé nabíjení a pohodlný touchpad i podsvícená klávesnice. Co může odradit, je absence českých znaků na klávesnici nebo chybějící Trackpoint, který mnoho uživatelů u „Thimk“ modelu čeká. Je tu dedikovaný čip Trusted Platform Module (dTPM), který poskytne šifrování nutné pro business aktivity. Konektivitu trochu kazí absence Thunderboltu a NFC, na druhou stranu je dostatek konektorů, takže všemožná zařízení kdykoliv připojíte, mobil si z něj snadno dobijete. Výdrž baterie je skvělá, předčí mnoho jiných modelů nejen od Lenovo. Nejlépe využijete Lenovo ThinkBook 13 s–IWL při obchodních (služebních) cestách.

PRO
 • • výdrž baterie
 • • rychlost nabíjení
 • • touchpad
 • • dostatečný výkon pro pracovní činnosti
 • • design a zpracování
PROTI
 • • chybí Thunderbolt
 • • na klávesnici nejsou české znaky
 • • může chybět TrackPoint
 • • obrazovka má pouze 2K (full HD)

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz