Kterou chytrou osobní váhu si koupit? Dvě jsme pro vás otestovali

Osobní váhy už také umějí být chytré. V čem? V diagnostice i dalších parametrů našeho těla, než je jen hmotnost. Chytré osobní váhy se umějí propojit s telefonem a do speciální aplikace odeslat aktuální data získaná měřením. V aplikaci pak sledujete vývoj v čase, sestavujete si statistiky a plány. Perfektní doplněk pro aktivní hubnutí nebo pro zvyšování fyzické kondice, které vůbec nemusí být s hubnutím spojeno, často naopak. Anebo pro obojí dohromady. I to je možné.

Obsah článku

Když se budete vážit na chytré váze, už se vám nestane, že byste byli naštvaní, že jste poté, co jste začali usilovně cvičit, přibrali. Váha vám totiž ukáže, že jste přibrali na svalové hmotě, ale že tuku, zejména toho viscerálního (tuk okolo a uvnitř orgánů), ubylo. A to je perfektní motivace pro pokračování v započatém úsilí a ve sledování té správné cesty k fitness.

Nabídka chytrých osobních vah je velká. My jsme vybrali jednu „značkovou“ od výrobce ETA a jednu „no name“, respektive na českém trhu netradiční a méně známou – od výrobce UMAX.

Jak si váhy v našem testu vedly? To se hned dozvíte. Jen hned na úvod musíme upozornit, že chytré osobní váhy nejsou medicínské přístroje. Nečekejte od nich přesné výsledky prvního měření. Jejich smyslem je spíše sledovat váš vývoj v čase, ne vás informovat o zcela přesném množství tuku, vody nebo svalů. Proto nebuďte překvapení, když se naměřené hodnoty budou od těch z velkých lékárenských vah lišit i o více než deset procentních bodů. Důležitý je vývoj v čase, ne samotné hodnoty.

ETA Vital Body 6780

Začněme tradiční značkou na našem trhu. Váha ETA Vital Body 6780 se dá pořídit v ceně v rozpětí od jednoho do dvou tisíc korun. Nabídne representativní a celkem robustní design. Bez spojení s telefonem funguje jako obyčejná digitální osobní váha s vážením v rozlišení po 100 gramech (například 68,5 kg). S čím můžete u této váhy počítat a jak se vám s ní bude spolupracovat?

Balení

Osobní váha ETA Vital Body 6780 je zabalena v papírové krabici, kde jsou ještě i ochranné rožky z polystyrenu, které mají váhu chránit před poškozením při manipulaci s balením. Ale jsou tak úsporně seříznuté, že chrání opravdu jen rohy. Kdyby na krabici něco spadlo zvrchu, máte po skleněné desce nato šup.

Krabice se otevírá na straně, takže všechno musíte opatrně vytáhnout. Nic pohodlného. Na krabici je fotka jak váhy, tak telefonu s otevřenou aplikací VITAL BODY, se kterou umí váha spolupracovat. V balení je ještě manuál a baterie.

Design a konstrukce

Co se designu týká, je luxusní a zaujme na první pohled. Váha je v černém skleněném provedení (z bezpečnostního skla), s LCD displejem a dvěma stříbrnými proužky, které jsou mírně do oblouku a které jsou osazeny kovovými pásky se snímacími elektrodami.

Spodní strana váhy ETA Vital Body 6780 má odolnou nosnou konstrukci tvarovanou do písmene „X“, se čtyřmi nožičkami a s místem pro baterie – napájení je na 3 tužkové baterie velikosti AAA. Sklo má zabroušené okraje a všechny rohy jsou zaoblené, což působí příjemným dojmem.

Celkově je však váha poměrně velká a zabere dost místa. Její velikostní parametry jsou následující:

 • rozměry (š x h x v): 30 × 30 × 2,2 cm
 • hmotnost: 1,5 kg
 • bezpečnostní sklo má tloušťku 6 mm

Celková nosnost této osobní váhy je 180 kg.

Nabíjení

Už jsme zmínili, že váha jede na tužkových bateriích, konkrétně 3 x AAA.

Sledované hodnoty

Co se sledovaných hodnot týká, dostala váha do vínku těchto devět kategorií:

 • hmotnost – klasická hmotnost v kilogramech nebo v librách nebo ještě v stonech (US)
 • tělesný tuk – procentuální množství tělesného tuku ve vašem těle
 • viscerální tuk – lékařské jednotky množství viscerálního tuku
 • voda v těle – procentuální množství vody v těle
 • svalovina – procentuální množství svalů v těle, včetně hladkých svalů a srdečního svalstva
 • kosti – čistá váha vašich kostí
 • metabolický věk – věk podle vaší fyzické kondice
 • kalorický příjem (BMR) – množství kalorií, které vaše tělo denně potřebuje pro správnou funkci (jindy nazýváno též jako rychlost metabolismu)
 • index BMI – asi všichni známe

Ovládání

Ovládání této chytré osobní váhy je poměrně snadné, ale ne příliš praktické. Nepraktičnost je dána tím, že váhu spárujete pouze s jedním telefonem. V aplikaci sice můžete nastavit až deset uživatelských účtů, ale stále v jednom telefonu. Takže když se budete chtít zvážit, musí být doma ten, kdo má telefon spárovaný s váhou. Párování se nezruší ani po krátkodobém vyndání baterií z váhy.

Návod na obsluhu váhy je docela podrobný, takže párování zvládne každý, i úplný začátečník. Aplikaci stáhnete buď QR kódem nebo si ji vyhledáte podle názvu VITAL BODY. Aplikaci stáhnete, zapnete, stoupnete na váhu a párování už se spustí samo. Vy ho jen odsouhlasíte. Aplikace je v češtině.

V galerii obrázků z aplikace najdete výsledky měření více lidí.

A pak přichází na řadu tvorba vlastního účtu pro sledování váhy a dalších ukazatelů. Do účtu je nutné vyplnit jméno, pohlaví, datum narození, výšku a přibližnou váhu. Pak se přepnete do vytvořeného účtu, stoupnete na váhu a počkáte, až váha při běžících kroužcích na svém displeji odešle údaje do aplikace ve vašem telefonu.

Hned se dozvíte, jak na tom se svými proporcemi a metabolismem jste. Ale pozor, chytré osobní váhy jsou určeny pro sledování vašich proporcí v čase – sledování pokroku k lepšímu nebo ke zjištění, že se vaše fyzička řítí do kopru. Přesné výsledky prvního měření nečekejte. Ale byli jsme překvapení, že opakovaná měření byla stálá. A že i cílený vývoj byl váhou hned zaznamenán – i v případě, že šlo o malé rozdíly.

Před vážením je nutné spustit aplikaci v telefonu a aktivovat správný účet uživatele (pokud v ní máte více lidí).

Možnosti párování se smartphonem a vedení uživatelských účtů

Osobní váha ETA Vital Body 6780 je kompatibilní s Androidem 4.4 a novějším, ale i s iPhone 4S a iOS 8.0 a novějším. K párování a komunikaci používá Bluetooth 4.0, takže ji spojíte i se staršími telefony.

Ale jak už jme upozornili, párování je možné pouze s jedním jediným telefonem, kde si pak můžete založit více účtů – pro všechny rodinné příslušníky, co chtějí být touto váhou analyzováni.

Postřehy z používání

Váhu nesmíte přenášet. To bylo další nepříjemné překvapení, které následovalo hned po zjištění, že se váha spáruje jen s jedním telefonem. Co se stane po přenesení? Ztratí se kalibrace a váhu musíte kalibrovat znovu. Sice to není nic složitého, ale zdržuje to.

Ne každý má prostor v bytě, kde může být váha položená a kam se na ni jen přijde zvážit. My například zasouváme váhu pod skříňku v koupelně. Takže to znamená kalibraci před každým zvážením. Kalibrace znamená stoupnout si na váhu a stát na ní, dokud displej nebliká, že kalibrace proběhla.

Pro informace o jednotlivých parametrech (nízká hodnota, normální hodnota a vysoká hodnota) jsem musela jít do návodu nebo na internet – přímo v aplikaci se přečíst nedají. Sice je to jen malá komplikace, ale celkovou míru pohodlí to rozhodně nezvýší.

Možnosti podrobnějšího nastavení jsou minimální. A sdílení s jinými fit aplikacemi také.

Párování jen s jedním mobilem, to je opravdu velké omezení. Když jsem se chtěla zvážit, musela jsem doběhnout k sousedům, aby mi sousedka půjčila svůj mobil, se kterým byla váha spárovaná. V běžných rodinných podmínkách to sice tak složité nebude, ale jakékoliv soukromí při měření a sledování je zhola nemožné. Když máte pubertální děti, které si chtějí sledovat svou hmotnost nebo fyzičku, pošlou vás váhou spárovatelnou jen s jedním mobilem velmi daleko.

Video

Hodnocení

Váha ETA Vital Body 6780 je perfektní pro ty z vás, kdo žijete sami a máte prostor, kam ji postavit, abyste se na ní mohli na stejném místě i vážit. Anebo je vhodná do rodin, kde jejich členové nemají potřebu tajit své tělesné parametry před ostatními. Váha se totiž spáruje jen s jedním telefonem, kde můžete však založit i deset uživatelských účtů a sledovat tak vývoj deseti lidí. Údaje naměřené váhou nejsou ve srovnání s námi realizovaným kontrolním měřením v lékárně moc přesné. Ale pozor, opakovaná měření byla konzistentní s těmi prvními. A hlavně: vývoj v čase sleduje váha velmi dobře. Hmotnost zaznamenává s přesností na desetiny (v případě kilogramů). Celkem váha měří devět parametrů lidského těla. Unese až 180 kg. Opět opakuji, že nejde o zdravotnický přístroj, proto nečekejte přesné výsledky prvního měření. Ale vývoj je váhou sledován dobře.

zpět do menu článku ↑

Pro váhu ETA Vital Body 6780

 • luxusní design
 • pevná konstrukce
 • velký a přehledný displej
 • možnost založit až deset účtů pro deset uživatelů
 • napájení na běžné AAA baterie
zpět do menu článku ↑

Proti váze ETA Vital Body 6780

 • vyšší cena (v době, kdy jsme testovali stála váha 1800 Kč)
 • párování pouze s jedním mobilem
 • váha se nesmí přenášet a posouvat, jinak je nutné ji znovu kalibrovat
 • méně sledovaných parametrů
 • nepřesné výsledky prvního měření (v porovnání s výsledky v lékárně na profi přístroji)
zpět do menu článku ↑

UMAX Smart Scale US20E

Chytrá osobní váha UMAX Smart Scale US20E je menší a levnější variantou. Značku UMAX u nás zatím moc neznáme, ale postupně se na českém trhu prosazuje víc a víc, hlavně ve spojení s chytrými technologiemi, 3D tiskem nebo kamerovými sety. Jak si v našem testu vedla tahle váha?

Balení

Balení je tímto výrobcem pojato malinko jinak, váha byla sice též v malé papírové krabici, ale s klasických víkem, které celé sundáte. Otevře se prostor vyložený pevnou pěnovou formou přesně pro váhu. A pěna je i ve víku, takže dokonalá ochrana výrobku ze všech stran. V balení je ještě manuál a baterie. Na obalu najdete jen fotku váhy a zelené nápisy. Že je váha spojitelná s telefonem, to poznáte podle loga Applu a Androidu.

Design a konstrukce

Váha je příjemně malá, celá bílá, povrch má z bezpečnostního skla, spodní díl je plastový. Sklo je osazeno čtyřmi stříbrnými kovovými proužky ohnutými do výsledných dvou ostřejších oblouků. Na spodní části horní desky najdeme nápis UMAX, displej ale na první pohled není vůbec vidět. Ve světle trochu rozlišíte obdélník, ve kterém displej je, v šeru vůbec. Ale při vážení se čísílka na váze krásně rozsvítí a vidíte je opravdu dobře. Měření je na dvě desetinná místa (setiny), takže displej má prostor pro pět čísel.

I spodní strana váhy je plochá a bílá (u ETY je konstrukce do tvaru písmene „x“). Čtyři nožky a prostor pro baterie, váha běží na 4 tužkové baterie velikost AAA. Nic jiného na spodní straně nenajdete (když nepočítáme štítek z výroby).

Už jsme naznačili, že váha je příjemně malá. Ale běžná chodidla se na ni pohodlně umístí tak, aby bylo možné měřit všechny kategorie, co váha sleduje. Velikostní parametry váhy jsou následující:

 • rozměry (š x h x v): 26 × 26 × 2,5 cm
 • hmotnost: 1,2 kg
 • bezpečnostní sklo má tloušťku 6 mm

Celková nosnost této osobní váhy je 180 kg. Když porovnáte s Etou, je váha o čtyři centimetry užší a o čtyři centimetry méně hluboká. To na první pohled není velký rozdíl, ale v reálu to dělá opravdu hodně, viz fotka.

Nabíjení

Už jsme zmínili, že váha jede na tužkových bateriích, konkrétně 4 x AAA.

Sledované hodnoty

Chytrá osobní váha UMAX Smart Scale US20E nabídne sledování více hodnot, konkrétně je jich jedenáct:

 • hmotnost – klasická hmotnost v kilogramech nebo v librách nebo ještě v stonech (US)
 • tělesný tuk – procentuální množství tělesného tuku ve vašem těle
 • viscerální tuk – lékařské jednotky množství viscerálního tuku
 • voda v těle – procentuální množství vody v těle
 • svalovina – procentuální množství svalů v těle, včetně hladkých svalů a srdečního svalstva
 • kosti – čistá váha vašich kostí
 • metabolický věk – věk podle vaší fyzické kondice
 • kalorický příjem (BMR) – množství kalorií, které vaše tělo denně potřebuje pro správnou funkci (jindy nazýváno též jako rychlost metabolismu)
 • index BMI – asi všichni známe
 • kosterní svaly – svaly, které jsou napojeny na kostru, tedy svaly, které jsou spojeny s pohybem těla (bez hladké svaloviny a svalstva srdečního)
 • proteiny – procentuální množství proteinu, tedy bílkovinné hmoty v těle. Ta hraje důležitou roli při budování a udržování svalů, orgánů a dalších tkání

Ovládání

Velmi snadno ovladatelná váha, která nabídne párování s více telefony a možnost manipulace s váhou, aniž by ztratila aktuální kalibraci. Vzhledem k tomu, že je celkem malá, vejde se i do stísněnějších prostor. Ale hlavně ji můžete strčit pod nábytek a kdykoliv si ji vyndat a hned se vážit.

Váha se spáruje s telefonem po té, co si do něj stáhnete aplikaci Feelfit Health Fitness Tool, která je v češtině. Párování po otevření aplikace a založení uživatelského účtu začne samo, jakmile na váhu stoupnete. Vy to jen potvrdíte.

Pak si na váhu stoupnete znovu a stojíte, dokud displej svítí nebo dokud necinkne aplikace v telefonu. Automaticky se pak zobrazí všechny naměřené hodnoty. Velkým plusem je možnost nechat si hned ukázat, co který údaj znamená, stačí na něj kliknout. Také se hned  zobrazí i škála hodnot s označením nízkého, normálního, vysokého a velmi vysokého stavu.

Do aplikace na telefonu můžete přidat další účty dalších lidí. Ale ostatní členové domácnosti se mohou s váhou spojit pomocí svých telefonů. Takže můžete pohodlně udržet informace v tajnosti a zachovat soukromí, když budete chtít. Anebo přesně naopak – můžete se emailem spojit se známými, pak se ve vaší aplikaci budou zobrazovat jejich parametry. A jim ty vaše. Skvělá motivace, když chcete hubnout s kamarádkou nebo s kamarádem.

V galerii obrázků z aplikace najdete výsledky měření více lidí.

Navíc je možný i export do Google Fit nebo do Fitbit aplikace. Takže jestli používáte sport tester (náramek či hodinky), můžete spojit sledování rostoucí fyzičky prostřednictvím testeru se sledováním skrze váhu. A jestli o nějakých chytrých hodinkách určených na sport teprve přemýšlíte, podívejte se na jejich podrobné recenze na web Nejchytřejšíhodinky.cz.

Když se jdete vážit, není nutné spouštět aplikaci v telefonu. Jen jej musíte mít v dosahu Bluetooth. Váha sama pozná, čí jsou naměřené údaje (pokud se od sebe v rodině lišíte) a zašle informace rovnou na správný účet – to když je v dosahu více spárovaných telefonů nebo uživatelských účtů najednou.

Možnosti párování se smartphonem a vedení uživatelských účtů

Osobní váha UMAX Smart Scale US20E je kompatibilní s Androidem 4.4 a novějším, ale i s iPhone 4S a iOS 8.0 a novějším. K párování a komunikaci používá Bluetooth 4.0, takže ji spojíte i se staršími telefony.

A jak už jsem zmínila, váha se spáruje s více telefony. Díky tomu se můžete vážit, kdy chcete, a nemusíte čekat, až bude doma ten, kdo má váhu na telefon napárovanou (jako je tomu u Ety).

Postřehy z používání

S váhou se může manipulovat, aniž by ztratila kalibraci. To je super, protože se může zasunout pod nábytek a nepřekáží. Pak ji vysunete a hned se můžete vážit (Eta se musí po každém posunutí kalibrovat).

Není nutné zapínat aplikaci v telefonu, než se jedete vážit, data se přenesou i tak. A automaticky se připíší tomu, komu nejlépe odpovídají – když je v dosahu více spárovaných zařízení nebo více účtů. Opět ale nečekejte přesné výsledky prvního měření. Také se od těch zdravotnických v lékárnách a v ordinacích dost liší.

Nicméně, opakovaná měření jsou konzistentní a vývoj je sledován, i když jsou změny jen malé. Dvě desetinná místa, tedy vážení na 10 g, to je celkem výzva. Ale když si na váhu stoupnete několikrát za sebou, dospěje váha ke stejnému číslu, i v těch setinách.

Potěšila možnost sdílení s aplikací Fitbit nebo Google Fit. Takže až budu testovat další hodinky od Fitbitu (zatím se mi do rukou dostaly jen Fitbit Versa), jistě propojení vyzkouším. A pak také aktualizuju výsledky v tomto testu.

Video

Hodnocení

Menší, ale šikovná váha, která toho dost udělá zcela sama, včetně aktivace aplikace ve vašem telefonu. Měří jedenáct parametrů. Můžete s ní manipulovat, aniž by ztratila kalibraci. Takže zašoupnout a zase vyndat z pod skříňky, to není nejmenší problém. S váhou můžete spárovat více telefonů, takže svá data udržíte v přísném soukromí. Anebo na to můžete jít naopak – nasdílet svá data s přáteli či s rodinou, abyste se vzájemně podporovali při dalším získávání fyzičky, případně při dalším hubnutí nebo u obojího. Cíle lze nastavit u kategorií zvlášť. Můžete sledování váhy propojit se sledováním svého výkonu a fyzičky chytrými hodinkami nebo náramky. Údaje naměřené váhou nejsou ve srovnání s námi realizovaným kontrolním měřením v lékárně moc přesné. Ale opakovaná měření byla konzistentní a vývoj v čase sledovala váha velmi dobře. Hmotnost zaznamenává s přesností na setiny (v případě kilogramů). Váha unese až 180 kg. Opět opakuji, že nejde o zdravotnický přístroj, proto nečekejte přesné výsledky prvního měření. Ale vývoj je váhou sledován dobře.

zpět do menu článku ↑

Pro váhu UMAX Smart Scale US20E

 • nižší cena (v době, kdy jsme testovali stála váha 700 Kč)
 • možnost párovat s více mobily nebo tablety
 • možnost propojit data s přáteli nebo s aplikací pro chytré hodinky či náramky
 • s váhou lze hýbat, aniž by ztratila kalibraci
 • menší rozměry a více sledovaných parametrů
zpět do menu článku ↑

Proti váze UMAX Smart Scale US20E

 • nepřesné výsledky prvního měření (v porovnání s výsledky v lékárně na profi přístroji)
 • pro provoz jsou nutné 4 x AAA (ETA potřebuje jen 3 x AAA)
zpět do menu článku ↑

Celkové hodnocení

Obě testované váhy nabídnou podobné funkce, ale každá trochu jinak. Váha ETA Vital Body 6780 je větší, robustnější a těžší, nesmí se s ní manipulovat mezi jednotlivými váženími (jinak je nutná kalibrace). Spárovat se dokáže jen s jedním telefonem nebo tabletem a sleduje 9 tělesných parametrů. V jednom telefonu můžete vytvořit účty až pro deset uživatelů, kteří si budou sledovat vývoj svých hodnot v čase (ale jen na jednom telefonu).

Na první pohled působí ETA luxusněji, je více zaměřená na design pro dobře vybavené domácnosti.

Váha UMAX Smart Scale US20E je menší, lehčí a snadněji použitelná v rodině s více členy, kde si lidé chtějí uchovat soukromí ohledně svých fyzických proporcí. UMAX můžete spárovat s více telefony, ale data jde i sdílet, pokud potřebujete, respektive chcete. Údaje lze sladit i se sledováním fyzické kondice a výkonu pomocí chytrých hodinek a sport trackerů. S váhou je možné manipulovat i mezi váženími, takže ji můžete snadno zasunout pod skříňku a vyndávat ji jen na vážení. Pohledově působí váha spíše levnějším dojmem, ale dokáže sledovat 11 tělesných parametrů.

PRO
 • Eta je luxusněji vypadající váha
 • Umax se spáruje s více telefony
 • Umax sleduje 11 fyzických parametrů
 • S Umax lze manipulovat mezi váženími
 • Data z Umax váhy lze exportovat do jiných aplikací
PROTI
 • Umax nevypadá tolik luxusně
 • Eta se spáruje jen s jedním telefonem
 • Eta sleduje 9 fyzických parametrů
 • S Etou nelze manipulovat mezi váženími
 • Eta aplikace nenabízí export do jiných systémů

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

2 komentáře
 1. Ahoj. Já sháním nějakou váhu a narazila jsem jen na značku Kern. Nemáte s ní zkušenosti?

  • Reply
   Lenka Rutteová 25.7.2020 at 8.18

   Marceli, se značkou Kern žádné zkušenosti nemáme. Pokud váhu koupíte, uvítáme Vaše postřehy.

  Leave a reply

  GeekLife.cz