Chytré finty pro domácí bezpečnost

Jak využít současný boom chytrých věcí, abyste se doma nebo při odjezdu na dovolenou cítili bezpečněji? Přinášíme přehled trendů.

IP kamery

Bezdrátové kamery s rozumnou kvalitou obrazu už dávno nejsou cenově mimo možnosti hodně z nás. Kvalitní model z Číny, na němž chybí známá značka, pořídíte už 1500 korun. Podívejte se třeba na recenzi IP kamery EasyN, kterou máme doma.

IP kamera EasyN

Nenabízí špičkové rozlišení, ale i s 1280 x 720 pixelů už se dá dobře pracovat. Instalace je snadná, stačí kameru doma zapnout a přes aplikaci, v níž načtete čárový kód, se ke kameře jednoduše připojíte. A to odkudkoliv. Nechybí ani poplachový režim, který reaguje na pohyb.

Ve vyšších cenových kategoriích se pohybuje známá značka AirLive s modelem AirLive SmartCube 300W, který stojí lehce pod 5 000 korun. Kvalita obrazu je výrazně vyšší a data umí odkládat do cloudu.

Využít ji můžete i jako chytrý zvonek.

Obecně IP kamery využijete třeba při odjezdu na dovolenou, nebo když chcete mít přehled o dětech.

Více kamer můžete snadno ovládat přes některou z mnoha dostupných aplikací pro chytré telefony.

Wi-fi žárovky

Taková hloupost, řeknete si možná. Vždyť kdo by chtěl ovládat světlo doma přes aplikaci v mobilu. Funkci zase oceníte při odjezdu na dovolenou. Třeba sada Hra světel vám umožní doma rozsvěcet přes internet, takže náhodný pozorovatel nemusí vůbec vědět, že nejste doma, ale tisíce kilometrů daleko.

Do segmentu žárovek ovládaných přes bezdrátovou síť nedávno vstoupila i IKEA, a tak jsou ceny už velmi zajímavé a do budoucna budou určitě ještě padat. A na začátek vám stačí jedna taková žárovka.

Současnou nevýhodou je relativně menší výkon oproti běžným LED žárovkám.

Domácí alarmy

Na pokročilejší ochranu bytu už také nepotřebujete drahé systémy, které se prodraží o náklady spojené s instalací. Domácí alarmy v sadě pořídíte už za cenu okolo 5000 Kč. Instalaci podle návodu zvládne skoro každý.

Notifikace v případě potíží přijde na chytrý telefon. Pokud si sami netroufáte na výběr, nechte si poradit třeba od elektro specialistů Conrad.  O tom, jak je to snadné, se můžete přesvědčit třeba v recenzi sady Panasonic Smart Home na blogu Geniální dům.

Tuning vstupních dveří

Začít můžete i drobnostmi. Třeba SMART bezpečnostní dveře od značky Adlo umějí šikovně nahradit klasické kukátko, které vás prozradí, malou krabičkou. Ta z vnitřní strany dveří nabízí 3,5″ barevnou obrazovku.

SMART dveře

 

V veřejné části nahrazuje kukátko 2 MP kamera v provedení se zvýšenou ochranou proti vandalům. Celé zařízení umí odesílat textovky nebo MMS na váš mobil, takže jste v obraze o tom, kdo se k vám chystá.

Podobně existují i třeba zámky, které můžete ovládat na dálku, jako třeba tento od značky Kwikset.

Kwikset Smart Home

Na trhu jsou samozřejmě už i zámky, které pracují s rozpoznáním obličeje nebo jen scanem oka. Na čínské Alibabě je pořídíte třeba už od 20 dolarů.

Jak vidíte, možností, jak vylepšit domácí bezpečnost, už je hodně. Máte už doma některou z popsaných technologií nebo se chystáte? Dejte vědět v komentářích.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz