Dobrá cenovka

Airbi Sponge – recenze kompaktní čištičky vzduchu

Čističky vzduchu jsou už chvíli trendy zboží. S tím, jak stoupá počet alergiků, roste i poptávka. A domácí čističky skutečně dokáží pomoci. S jednou už konkrétní zkušenosti máme, tentokrát se nám domů dostal menší kousek od značky Airbi, konkrétně model Sponge, určený pro menší místnosti.

Rychlé shrnutí

Čistička je vhodná pro menší pokoje. Hluk je snesitelný v běžném denním provozu, večer u filmu už ji poslouchat nechcete. Funguje dobře i jako vysoušeč, z menší místnosti stáhla za 24 hodin 250 ml vlhkosti. V malé místnosti za rozumné peníze svůj díl práce udělá. Tuto čističku máme z e-shopu ventilatory.cz.

Obsah recenze

Balení

Krabice je tak akurátně veliká, obalovým materiálem se zde zbytečně neplýtvalo. Uvnitř najdete čističku a návod. Před prvním použitím musíte vysunout z boční strany filtr a rozbalit jej z plastového obalu. Jinak nebude správně fungovat.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Na první pohled je čistička Airbi Sponge esteticky vyladěná. Mohla by připomínat trošku rozměrnější bezdrátový reprodruktor a kdybych neznal výrobce, design by mi připomněl produkty od Xiaomi, které zase zdařile imituje výrobky Apple. Ostudu neudělá v žádném interiéru.

Tedy až na kabel, ten očekávatelně vzhled narušuje. Díky umístění na boční straně jej schováte jedině tak, že čistička bude stát na stole a nikoliv čelem k vám. Drobnost, ale zamrzí, i když si ji vynutila konstrukce a umístění HEPA filtru.

Info: Co je HEPA filtr? Jde o high efficiency particulate arrestance“, česky řečeno „zachytávání mikročástic s vysokou účinností“. Mikročástice jsou v tomto případě všechny objekty do velikosti 300 nanometrů. [zdroj]

Eleganci přidává fakt, že je celé tělo bílé s výjimkou zkosené horní části, která je částečně černá. I ta je ale od středu překryta bílou plochou, na níž se ukrývají všechny ovládací prvky.

Na promo fotce kabel chybí…

Kromě třech tlačítek zde najdete i dvě LED světýlka. První je klasicky indikace on/off režimu. Druhá svítí pouze v případě, že se naplní nádoba na vlhkost. K ní se za chvíli dostaneme.

A propos, chybí nám tu zatím proporce. Tedy výška je 31,5 centimetrů, šířka 21,5 a hloubka 19,5 cm. Relativně drobek, který si v klidu najde místo na komodě nebo pracovním stole.

zpět do menu článku ↑

Funkce

Airbi Sponge je multifunkční. Kromě čištění vzduchu umí ještě vytahovat současně z místnosti vlhkost. Když jsem tuto funkci testoval pod schody do sklepa, kde máme vlhkost, dokázala Airbi Sponge za dva dny nonstop provozu naplnit nádržku do plna. Což je přesně 1 litr. Výrobce uvádí výkon až 750 ml / den (30 °C 80% relativní vlhkosti).

V zádveří (pod 15 metrů plochy), kde je vlhkost menší, byl výkon při teplotě pod 20 stupňů 250 ml za 24 hodin.

Líbí se mi, že se při naplnění nádržky přístroj sám vypne. O to se stará jednoduchý plovák. Nádržka jde snadno vysunout, díky dobrému tvaru po cestě nic nevyžbrndáte.

U čistění vzduchu sám nevím, jak hodnotit. Na rozdíl od vlhkosti se nemám jak ověřit, jak moc čistička stahuje nečistoty. Snad jen po delší době na HEPA (H13) filtru. Po cca 4 týdnech skoro denního provozu je filtr mírně znečištěný.

Filtr čističky po 4 týdnech
Filtr čističky po 4 týdnech

Podle specifikace HEPA filtr zachytí téměř 99 procent nečistot z ovzduší, jako je prach, bakterie, pyl, kouř, spóry plísní, atd.

Cena náhradního filtru je lehce pod 400 kč.

Za den provozu si čistička vezme 1 kWh elektrické energie. Bez započtení stálého měsíčního poplatku dodavateli tak denní provoz vyjde na cca 1 korunu [zdroj cen].

Čistička je určena pro prostory o rozloze 10-20 čtverečných metrů. Z toho plyne, že v pohodě může posloužit ve většině místností běžné domácnosti.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Je to prosté. Ovládací prvky sou pouze tři a najdete je na horní části Airbi Sponge. Nejvýše je tlačítko vypnout/zapnout. Ikona větráku vpravo nastavuje ve dvou stupních intenzitu sání vzduchu. Poslední, tedy třetí tlačítko, aktivuje funkci odvlhčovače. Stisknutí doprovází i pípnutí, takže nechybí ani potvrzení volby zvukem.

Přehled ovládacích prvků Airbi Sponge
Přehled ovládacích prvků Airbi Sponge

Čistička se po odpojení ze sítě a opětovném připojení sama nezapne. Musí ji zapnout opět stiskem tlačítka. To samozřejmě není vada. Jen tím trošku zhatila mé plány, že bych ji připojil přes chytrou zásuvku s wifi a mohl jí tak nastavit vlastní časový režim.

zpět do menu článku ↑

Hlučnost

Výrobce uvádí hlučnost 45 decibelů. V běžném provozu to není žádný problém, večer u filmu o čističce ale víte. Nejde ale ve skutečnosti o nich rušivého, prostě něco někde mírně hučí. Děti jsou hlučnější.

Hluk jsem změřil také pomocí aplikace v mobilu. Nejprve údaje přímo u čističky s výkonnějším a následně klidnějším nastavením výkonu.

Další měření je přes 2 metry od čističky, opět plný a slabší výkon. 55 dB, resp. 45 dB při normálním provozu.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

8.6 Total Score
Prcek za dobrou cenu

Za velice rozumnou cenu můžete pořídit tuto čističku do dětského pokoje či ložnice. Mírně může pomoci i jako odvlhčovač v zimních měsících, pravidelným větráním ale dosáhnete dle mě lepších výsledků. Líbí se mi vzhled, který zapadne prakticky kamkoliv.

Vzhled
9.5
Ovládání
9
Hlučnost
8
Rozměry
8
PRO
  • Vzhled
  • Multifunkce
PROTI
  • Pro menší místnosti (není nutně vada)

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

2 komentáře
  1. U měření hluku, mi chybí měření hluku pozadí, tedy měření s vypnutou čističkou ….

    Leave a reply

    GeekLife.cz