Dobrá cenovka

Naše první čistička vzduchu: Comedes Lavaero 240 v akci

Čištička vzduchu je produkt, o který bych dřív ani nezavadil. Ale pravidelné náběhy alergických reakcí u dětí v zimě a celoroční slušná prašnost (jó když bydlíte u pole…) způsobily, že se nám doma jedna ocitla. Konkrétně kompaktní model od značky Comedes.

Co se v recenzi dočtete

Konstrukce a design

Lavaero 240 je docela prcek. S rozměry 523 x 328 x 168 mm se schová prakticky kamkoliv. U nás našla první místo v jídelně vedle jedné z květin.

Design je povedený, i když vrchní guru Apple by nějaké přebytečné barvy určitě ještě ubral. Neurazí, nemusíte jej vyloženě někam zašít a mimo pohled z naprosté blízkosti nepoznáte, že to celé je z plastu. Díky tomu ovšem celá čistička váží jen 4,5 kilogramu. Pocitově bych ovšem řekl méně a pokud ji chcete přenést, je to brnkačka.

Horní část je věnována ovládacím prvkům.

Prvky pro manuální ovládání

Prvky pro manuální ovládání

Tlačítka jsou stále dotyková, nikoliv senzorová a jsou ukrytá pod kompaktní plochou. Co lze ručně navolit?

 • intenzitu čištění ve třech úrovních
 • zapnout UV a ionizaci
 • nastavit časovač vypnutí

Pro lenochy nechybí ani dálkové ovládání. To je na rozdíl od monster určených k ovládání televizorů jednoduché a maličké. Pouhých 6 tlačítek. Ale zasi si musíte zapamatovat, kolik úrovní nastavení má čistička pro každou z funkcí.

V zadní části najdete výduch pro vyčištěných vzduch, nezbytnou cedulku s daty a kabel pro elektrickou zástrčku. Ten je nakonec na celém vzhledu čističky to nejrušivější:)

zpět do menu článku ↑

Co je uvnitř čističky vzduchu

Přední víko lze jednoduchým pohybem oddělat. U hlavního těla čističky jej drží dva horní a jeden spodní plastový kolík.

Jakmile se víka zbavíte, naskytne se vám pohled samotný hlavní filtr. Ten je kombinací předfiltru, který tvoří síťka. Za ním následuje uhlíkový a HEPA filtr.

Uhlíkový filtr by se měl starat o větší molekuly, jako jsou toxiny nebo pachy.  HEPA filtr má být schopný zachytit částice větší než 0,3 mikrometru. To je o 2 řády více, než umí náš nos. A jde o současný vrchol v technologii čistění vzduchu.

zpět do menu článku ↑

Jak to funguje

Model Lavaero 240 pracuje s pěti různými technologiemi:

Dobrý popis, jak celý proces vlastně funguje, nabízí následující obrázek.

Schéma jsem si vypůjčil od prodejce čističky vzduchu na Gavri.cz

Kvalitu vzduchu by vám měl ukazovat senzor na těle čističky. V případě zhoršení se čistička sama přepne na vyšší výkon. Podle výrobce by měla zvládnout za hodinu vyčistit objem 240 krychlových metrů.

zpět do menu článku ↑

Údržba

Údržba není náročná. Zvenku stačí otřít. HEPA filtr byste měli jednou za měsíc očistit vysavačem. Předfiltr jde pak běžně umýt. Celý filtrový komplet byste ale měli jednou za 6 až 9 měsíců vyměnit a dobré na to myslet už při nákupu. Příčinou je uhlíkový filtr, který na sebe naváže jen určitý objem částic.

zpět do menu článku ↑

Moje dojmy

První zapnutí bylo příjemným překvapením. Na nejnižší počet otáček ventilátoru je čistička velmi tichá. Pokud chcete víc intenzity, už o ní jednoznačně budeme vědět. To samé se odehraje, když senzor vyhodnotí, že vzduch v místnosti je špatný.

Druhé překvapení byl okamžitý příval čerstvého vzduchu s atmosférou jarní bouřky. O to se postaral ionizátor a fakt jsem byl překvapený, jak moc to byl osvěžující pocit. Atmosféru po dobré bouřce zažil venku snad každý, takže si představu uděláte snadno.

Kvůli pokřivenému nosu nemám citlivý čich na pachy, ale Marki mi potvrdila, že čistička dobře bere i různé vůně z kuchyně.

Protože jedním z důvodu, proč se u nás Lavaero ocitlo, byl prach, rozhodl jsem se udělat test. Dobře víme, kolik se u nás napráší na volné plochy za týden až dva. Před prvním zapnutím jsem tedy všude prach utřel. Čističku jsem pak zapínal každý den ráno na 2 hodiny.

Za měsíc používání se množství prachu na plochách snížilo odhadem tak o 3/4. Proti světlu už nevídáme poletovat drobné částečky prachu. A to jsme čističce naložili, protože si si podle popisu má poradit s místností o 50 metru čtverečních. My ji nechali čistit o třetinu větší plochu.

Příkon je docela libových 55 W, takže vás provoz nepřivede na buben, stolní počítač sežere víc.

V přízemí se nám čistička jednoznačně osvědčila a už proběhly i diskuse, jestli nedáme jednu i do horního patra.

Jediné, co mi chybí, je možnost nastavit automatické spuštění čističky v nějaký čas. Ideálně, aby se buď sama zapnula ráno, nebo na noc.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

8.8 Total Score

Lavaero 240 od Comedes mě přesvědčila kompaktním provedením, snadným ovládáním a hlavně výsledky, že i domácí čističky vzduchu mají smysl. Cena není přehnaná a výrobce garantuje, že bude pro tento model vyrábět náhradní filtry ještě 7 let po ukončení produkce daného modelu. Pořízeno na Gavri.cz.

Design
9
Hluk
9
Cena
7
Ovládání
9
Hmotnost
10
PRO
 • Povedený design
 • Jednoduché ovládání
 • Rozumná hlučnost
 • Časovač na vynpnutí
PROTI
 • Nelze zapnout automaticky v určený čas

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

2 komentáře
 1. Dobrý den,

  jaké jsou pocity po měsíci a půl používání?

  děkuji

  Michal

  Leave a reply

  GeekLife.cz