Xiaomi Bluetooth MDZ-15-DA: velké překvapení mezi přenosnými reproduktory

Segment přenosných reproduktorů mě dlouho míjel. Nakonec jsem ale i já po pár posleších na garden party zatoužil nějaká mít. Nechtěl jsem ale vrážet tisíce do krabičky, která má sloužit jako nouzový poslech v situacích, kdy opravdu nejde o hifi prožitek.

K čemu reproduktor použivám? Nejčastěji doma, když při různých činnostech putuji doma nebo po zahradě. Osvědčil se ale už i na koupališti nebo pivní zahrádce:)

Obsah recenze

Balení

Od Xiaomi mám doma už několik produktů, a tak mě jejich styl nepřekvapil. Balení je minimalistické a elegantní, přesně tak, jako to má Apple, velký vzor čínské značky. Uvnitř najdete pouze samotný reproduktor  a pytlík světle šedé barvy, do nějž můžete repráček schovat při cestování. Výrobce přibalil  i kabel, těch máte  doma ale beztak haldy.

balení reproduktoru

balení reproduktoru od Xiaomi

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Vzhled reproduktoru je myslím velmi silnou stránkou tohoto modelu. Xiaomi zvolilo tvar kvádru, když větší část objemu tvoří kov. Pouze dvě boční stěny jsou z plastu.

Přední strana, kde je audio soustava, je perforovaná a vytváří elegantní vzor. Zde našlo své místo i firemní logo. Záda jsou čistá až na nezbytné technické údaje ve spodní části. Horní část je bez jakéhokoliv  narušení.

Na spodní straně jsou dvě pogumované nožičky. Ty plní i zásadní funkci, totiž odstínění vibrací. Ty jsou velmi slušné díky dobrým basům a bez nich by reproduktor jezdil po ploše,  na niž jej postavíte. A o  to nikdo nestojí.

Pokud  jde o  barvy, můžete mít několik  různých provedení, jak ukazuje obrázek níže.

barvy dostupné u Xiaomi reproduktoru

barvy dostupné u Xiaomi reproduktoru

Odstíny cílí jasně na mladou generaci a osobně jsem šel  volbou nejmenšího zla. Šampaňská zlatá podle mě aktuálně plní funkci  “luxusní barvy”, kterou dříve míval čistý hliník a následně bílá:)

A co rozměry a váha?

 • rozměry: 168 x 58 x 24,5 mm,
 • hmotnost: 270 g

Je to docela prcek.

zpět do menu článku ↑

Funkce a ovládání

Mezi ostatními reproduktor  od Xiaomi vyniká i funkcemi. Mezi sloty totiž najdete jak vstup  pro audio jack a váš zvuk tak nemusí letět jen vzduchem přes Bluetooth, ale i slot na microSD kartu. Díky tomu může reproduktor hrát i bez telefonu. Ovládání bude pravda těžší, protože nebudete mít  k ruce displej.

Ovládací prvky

Ovládací prvky

Naprostá pecka je pak vestavěný mikrofon. Už mnohokrát jsem reproduktor v kanceláři použil jako hands free řešení. Mám volné ruce a nic v uchu. Takhle dobře funguje i třeba v kuchyni.

Ovládání je pohodlné. K dispozici máte celkem 4 tlačítka:

 • vypnout/zapnout
 • ovládání hlasitosti/přepínání skladeb (2 tlačítka)
 • párování Bluetooth

Při prvním spuštění se reproduktor pohodlně spáruje s telefonem. Nelekněte se čínských hlášek, které se v průběhu ozvou. Čínštinu ostatně uslyšíte při každém spojení a taktéž při výpadku spojení.

Tlačítka hlasitosti při delším stisku slouží  k přepínání skladeb. Největší tlačítko funguje jako spustit a pauza při krátkém stisku. Naopak delší podržení reproduktor zapne, což je doprovázeno  rozsvícením bílé LED okolo tlačítka, anebo vypne.

zpět do menu článku ↑

Baterie a výdrž

Kapacita 1500 mAh by podle výrobce měla vydržet až osm hodin přehrávání. V praxi samozřejmě záleží, jak hlasitě reproduktor hraje. Rovnice  je prostá.  Čím víc decibelů, tím kratší výdrž. Mně se osvědčilo mít s sebou i powerbanku.

Jakmile se kapacita baterie sníží, začne kruhová dioda u ovládacích prvků  červeně blikat, což je fajnové řešení. Nejde to přehlédnout.

zpět do menu článku ↑

Zvuk

O zvuk se starají dva aktivní reproduktory, mezi nimiž je pasivní radiátor. Ten řeší basy.

Xiaomi repro uvnitř

Xiaomi repro uvnitř

Xiaomi  uvádí, že by repráček měl uhrát až 90 dB.  Co jsem testoval já, tak okolo 70-75  dB  už začíná být zvuk zkreslený. Samozřejmě hodně záleží, jako muziku i z jakého období posloucháte. Patnáct let staré kapely o současných basech jen snily. Každopádně hlasitost je dostačující.

A překvapivě i kvalita zvuku. Maličké reproduktory samozřejmě nemají šanci a nakonec ani ambice nahradit domácí audio systémy. U většiny hudby, co poslouchám, je přednes hodně povedený při střední hlasitosti. Jakmile zesílíte k těm 70 decibelům, slabiny se projeví a malá šířka pásma je poznat. Za mě ale říkám klobouk dolů před tím, co se dá vměstnat do takového prcka!

V řeči hifistů – frekvenční rozsah se pohybuje od 85 Hz až 20 000 Hz.

zpět do menu článku ↑

Video

Kup na Alza.cz

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

8 Total Score
Skvělá cenově dostupná volba

Xiaomi se tady docela vytáhlo. Za rozumný peníz dostanete prémiový design a ucházejícím zvukem, který překvapil každého, komu jsem něco z reproduktoru pustil. Navíc si přidejte možnost použití jako hands free i slot na paměťovou kartu a nemusíte déle přemýšlet, co si jít koupit. Mrkněte na aktuální ceny.

Vzhled
9.5
Zvuk
8
Funkce
9
Odolnost
6
Výdrž
8
Cena
7.5
PRO
 • Skvělý design
 • Možnost volání
 • Slot na paměťovou kartu
 • Rozumná výdrž na baterii
PROTI
 • Není vodě odolný
 • Bez USB-C konektoru

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

2 komentáře
 1. Jak můžete hodnotit kvalitu zvuku, když ani neuvedete kodek, který toto zařízení používá? Má podporu aptX, nebo AAC, LDAC?

  • Davide, jsem amatér a zvuk hodnotím subjektivně. Měřil jsem jen hlasitost a dělal si srovnání frekvenčního rozsahu s ostatními reproduktory v dané kategorii. Informaci o kodeku neuvádí ani samotné Mi, které reproduktor vyrábí. Pokud pouštím hudbu z mobilního zařízení, je to spíše otázka na něj, zvuk projde přes BT. Nebo se pletu?

  Leave a reply

  GeekLife.cz