Lenovo Yoga 730-13IKB – kovový konvertibl o velikosti čtvrtky (papíru)

Spousta z nás tráví mnoho času na cestách, kde s sebou potřebujeme mít všestranného pomocníka s dokumenty, tabulkami, prezentacemi, s komunikací nebo na práci v online systémech (když je v dosahu Wi-Fi) Takový cestovní pomocník by měl mít velikost asi jako čtvrtka papíru (A4), nízkou hmotnost, ale měl by být i celkem plochý, aby zkrátka zabral co nejméně místa. K tomu ještě slušnou výdrž baterie, všestranné možnosti nabíjení, SSD disk a alespoň průměrnou RAM i ROM. Když bude mít dotykovou obrazovku, tím lépe. My jsme prověřili notebook (ultrabook) Lenovo Yoga 730-13IKB. A vy se můžete podívat, jak se nám líbil, a zda bychom ho doporučili.

Obsah recenze

Balení

Balení je překvapivě luxusní a nádherně pevné. Řada kovových notebooků 730 je balena v designových šedých melírovaných papírových krabicích se sundavacím víkem. Všechny části balení jsou pečlivě chráněny černými krabičkami přesně sedícími ve vnitřním rozvržení hlavní krabice, a to i s manuály a interaktivním elektronickým perem.

Součástí výbavy je samotný notebook, respektive ultrabook. K tomu nabíječka s klasickou vidlicí do sítě, s trafem, ale samotné nabíjení už probíhá přes USB-C konektor (na Lenovo Yoga 730 už nenajdete speciální konektor určený pouze pro nabíjení). K notebooku je ještě ono elektronické pero, manuál a bezpečnostní pokyny.

Samotný notebook byl zabalen ještě v netkané černé textilii, která může krátkodobě posloužit místo brašny nebo neoprenového obalu. Mezi klávesnicí a displejem byla vložena výstelka, aby byl displej chráněn před promáčknutím od kláves. Jinými slovy, výrobce udělal vše pro to, aby se k nám notebook dostal bez sebemenších známek poškození.IMG 20190128 094654160

Design a konstrukce

Lenovo Yoga 730-13IKB je kovový krasavec. V tmavě šedém, matném hliníkovém provedení. Na víku se leskne pouze vybroušený nápis YOGA. Ve stejném lesku i odstínu jsou vyvedeny dvojité panty, které spojují dolní a horní desku, přitom jim však umožňují rotaci až o 360 stupňů. Z malého notebooku si tak snadno uděláte velký tablet.

Celková velikost je v podstatě A4, mrkněte na parametry:

  • rozměry (v x š x h): 306,8 x 216,3 x 13,9 mm
  • hmotnost: 1,12 kg

Díky nízké hloubce (nebo výšce) a i hmotnosti tohoto modelu se s ním velmi dobře manipuluje. V batohu nebo ve větší kabelce o něm v podstatě ani nevíte. Snadno se dá přenášet v jedné ruce, zkrátka je neskutečně mobilní. Jen škoda, že do něj nelze dát SIM kartu, na kterou byste mohli stahovat data. Tahat s sebou krabičku s mobilním internetem, nebo mít noťas napíchnutý do smartphonu s daty, to není úplně pohodlné řešení.

Spodní strana notebooku je vybavena dvěma menšími průduchy větrání, gumovými nožičkami a velkými otvory pro výstup reproduktorů směřujícími dolů. Díky tomu se může zvuk odrážet o podložku, na které notebook stojí. Výsledný zvukový efekt tak není k zahození. Zvuk je zajištěn značkou JBL, přičemž technologie pouštěná do sluchátek je Dolby® Atmos. Ve sluchátkách dokonalé, z repráků výrazně horší, ale poslouchatelné, zejména u videí a filmů. Na hudební reprodukci to samozřejmě není.

Levá hrana dolní desky nabídne konektory v podobě 3,5 mm kombinovaného audio jacku (vstup i výstup), dále dvě USB-C, z čehož jedno slouží i k běžnému nabíjení (jak už jsem avizovala, originál nabíječka má USB-C zakončení), druhé můžete také použít k nabíjení, ale už jen z powerbanky, nikoliv přímo ze sítě.

Pravá hrana notebooku je osazena jen vypínačem (ten není klasicky na klávesnici) a jedním USB 3.0 konektorem, který také můžete využít k nabíjení, když máte notebookovou powerbanku se zakončením na USB 3.0 nebo nižších řad.

Zadní hrana nese šest větracích otvorů, které jsou poměrně úzké, takže zvuk větrání někdy stoupá do vyšších tónů. Ale rušivý rozhodně není. No a přední hrana je ponechaná zcela prázdná, bez prvků. Vzhledem ke hladkosti bočních i předních hran není zrovna snadné notebook otevřít. Kdo má suché ruce, tomu se bude s otevíráním bojovat o něco hůř.

Mně osobně se notebook otevíral ještě hůř než nedávno testovaná Yoga 530. I zde drží desky magnet, po překonání jeho síly je chviličku pauza v odporu, potom ale musíte zase zabrat, abyste mohli notebook otevřít do polohy, jakou si přejete. Odpor je poměrně velký, ale díky němu zase celý stroj drží přesně tak, jak si jej nastavíte, a to včetně polohy stanu. Rozhodně se nemusíte bát, že by se vám na stole za chvilku rozplácnul.

Po otevření tabletu na vás vykoukne naprosto lesklý displej. Celá plocha horní desky je pod zatmaveným sklem, přičemž část okolo displeje je výrazně tmavší. A úplně vlevo dole pod ní prosvítá nápis Lenovo. V tmavém rámu nad displejem je umístěna malá čočka kamery, kterou nelze překrýt čímkoliv vestavěným (například krytkou, kterou nabídne Lenovo Ideapad V330-15IKB), můžete ji jen zevnitř deaktivovat.

Dostáváme se ke klávesnici, která je klasická lenovovská, na jakou jsme si rádi zvykli. Kvalitně podsvícená, pohodlná, s dostatečnými rozestupy mezi klávesami, s dost širokým povrchem kláves, nízkým stlačením a s příjemně jemným zvukem klapání při psaní.

Spodní deska nese ještě příjemně malou čtečku otisků prstů, přes kterou se dá prst snadno přeložit. No a samozřejmě touchpad, hezky velký, prostorný, s integrovanými ovládacími tlačítky v jeho spodní části. Rámování čtečky a touchpadu je natolik lesklé, že na sluníčku to někdy až píchne do očí.

Lenovo Yoga 730-13IKB Iron Grey

Tablet PC - Intel Core i5 8250U Kaby Lake Refresh, multidotykový 13.3" 1920x1080 IPS antireflexní, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics 620, M.2 SSD 256GB, WiFi 802.11ac, Bluetooth ...

Displej

Absolutně lesklý, dotykový a Full HD. To jsou tři základní vlastnosti displeje notebooku Lenovo Yoga 730-13IKB. Ale není to všechno. Jeho parametry můžeme shrnout do následujícího přehledu:

·         typ: dotykový a lesklý TFT/IPS LCD

·         úhlopříčka: 13,3“

·         rozlišení: full HD 1920 x 1080 Px

Jas displeje mi přišel v dostatečném rozmezí, od tlumeného, až po výrazně silné podsvícení. Ovšem i přes to je problém si na sluníčku přečíst vše, co číst potřebujete. Lesk je vysoký. Vždy napřed musíte najít správný náklon a dobré místo, kde se nebude mít co odrážet. Ale to je komplikace v případě všech lesklých obrazovek.

Práce v noci se dá s minimem jasu zvládnout, i tak by možná mohlo minimální být podsvícení ještě malinko méně výrazné. Díky podsvícené klávesnici je totiž orientace na jednotlivých klávesách snadná i v šeru a i pro ty, kde nevládnou všema deseti. Proto k dobrému přehledu na displeji zobrazeném ve tmě stačí minimum lumenů.

Rozlišení je na střední úrovni, jde o Full HD displej, kde na první pohled jednotlivé pixely sice neuvidíte, ale když se na obrazovku více zaměříte a podíváte se na ni zblízka, přece jen její rastr uvidíte. Ultra HD to prostě není, ale pro pracovní notebook a společníka na cesty to v podstatě stačí. Ještě nedávno jsem Full HD displeje považovali za špičku … Ale člověk si rychle zvykne na lepší!

Nicméně, tenhle notebook má Thenderbolt 3, takže na něj lze připojit lepší monitor, dokonce rovnou dva monitory. Jinými slovy: zážitek třeba z filmu nebo vašeho domácího videa v ultra HD rozlišení vám rozhodně neuteče.

Dotyková vrstva je krásně citlivá, reaguje okamžitě, a to jak na prst, tak na elektronické pero. Vzhledem k tomu, že jde o kapacitní dotykovku, můžete na virtuální klávesnici pohodlně psát všema deseti, i rozložení klávesnice je podobně velké jako u hardwarového provedení.

Psaní na virtuální klávesnici má smysl jen tehdy, když máte notebook otevřen na 360 stupňů (udělali jste si z něj tablet, takže hardwarová klávesnice se deaktivovala). Pokud byste zkusili psaní při běžném otevření notebooku, displej by se kýval příliš na to, abyste dokázali pohodlně psát.

Konektivita a úložiště

Notebook Lenovo Yoga 730-13IKB nabídne základní konektivitu, jakou v současnosti můžeme požadovat u ultrabooků. Velké konektory se na něj nevejdou, takže bez LAN, VGA nebo HDMI se musíme obejít. Není tu ani bezdrátové NFC nebo třeba modem (slot na SIM). Potěší však Thunderbolt 3. Pojďme se podívat, co všechno v Yoga 730 je:

·         Wi-Fi 802.11 ac

·         3,5 mm audio jack, kombinovaný, in/out

·         1x USB 3.0

·         2x USB-C (Thunedrbolt 3)

·         Bluetooth

Dva konektory všestranného připojení duálních portů Thunderbolt 3 USB-C, to je ohromná škála možností, k čemu notebook připíchnout, když je potřeba. Sice zde chybí HDMI, ale právě ony USB-C porty nabízejí všestranné připojení k displejům s vysokým rozlišením a také k vysokovýkonným datovým zařízením.Yoga 730 3

Jen si musíme uvědomit, že k připojení na externí monitor musíme pořídit redukci z HDMI nebo z DisplayPort na USB-C. Ale to není zásadní problém. Připojit lze až dva displeje najednou, k tomu je však nutné pořídit kompatibilní rozbočovač/rozšiřovač. Notebook Lenovo Yoga 730-13IKB se podle informací od výrobce s přehledem popere i s tak významným rozšířením zobrazení.

Velikost úložiště docela potěší všechny, co chtějí na notebooku pracovat, ale i se občas podívat na nějaký film uložený přímo ve vnitřní paměti. Lenovo Yoga 730-13IKB je vybaveno SSD diskem o kapacitě 256 GB, takže se sem už cosi vejde. Navíc je díky SSD technologii celý notebook příjemně tichý.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=20704?search.htm?exps=Lenovo%20Yoga%20730-13IKB” ] [maxbutton id=”2″ url=”https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+Yoga+730-13IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

Výkon a výdrž, nabíjení

Ani výkonově na tom není tento model zrovna nejhůř. Na běžné pracovní záležitosti stačí přepychově, avšak graficky náročné hry si tu moc neužijete (a displej s úhlopříčkou 13,3“ k tomu rozhodně stvořen není). Jen frekvence procesoru mohla být vyšší, i když turbo boost je dostatečný. Výkonové parametry jsou takovéto:

·         procesor: Intel® Core™ i5–8250U (8. generace)

·         frekvence procesoru: 1,6 GHz, s možností krátkodobého navýšení na 3,4 GHz

·         počet jader: 4

·         RAM: 8 GB DDR4

·         grafika: Intel UHD Graphics

·         zvuk: reproduktory JBL, technologie Dolby® Atmos® do sluchátek

Yoga 730 6Během doby, co jsem notebook používala, se nestalo, že by se zadýchal. Na vše (běžná kancelářská práce, online prostředí a online video) reagoval okamžitě. Syn si stáhl náročnější hru, tady se musel spokojit s nižším než s maximálním rozlišením grafiky, protože to se mu sekalo. Nižší rozlišení pak notebook zvládl brilantně. Ovšem znovu opakuji, že nejde o notebook přednostně určený ke hrám.Yoga 730 2

Výdrž je jednou z věcí, která mě nadchla. Až 11 hodin práce. Když si s sebou vezmete powerbanku, můžete se těšit na dlouhou zábavu nebo vyřizování všeho, co potřebujete. Pracovní den můžete zvládnout, aniž byste s sebou museli tahat nabíječku nebo powerbanku. Takže se znovu potvrzuje, že jde o perfektního společníka na cesty, který je malý, lehký, s dlouhou výdrží, a přitom poslouží jako tablet i jako notebook. Jen škoda, že na něj nelze připojit mobilní data.Yoga 730 23

Nabíjení ze sítě je velmi rychlé. Díky Rapid Charge Technology nakrmíte stroj během 15 minut na dvě hodiny plnohodnotného provozu. Nabíječka může nabíjet maximálně 65 W, což je oproti jiným Lenovo notebookovým nabíječkám, kde se kapacita točí okolo 45 W, opravdu torpédo).

Navíc je díky USB-C zakončení ušetřen jeden konektor, který v době, kdy nenabíjíte, můžete využít k jiným činnostem.Yoga 730 22

Ovládání

Ovládání je perfektní, zcela plynulé, díky dotykové obrazovce i neskutečně rychlé. Režim tabletu je volitelný, takže i když jste jen na dotykové obrazovce, můžete si vybrat, zda chcete tabletový režim nebo zachovat klasické Windows 10.

Notebook Lenovo Yoga 730-13IKB lze ovládat několika způsoby:

·         touchpad

·         dotyková obrazovka

·         interaktivní pero (na dotykové obrazovce)

·         běžná myš, není však součástí balení

Interaktivní elektronické pero dovoluje jemné pohyby po displeji, takže se na notebook i perfektně maluje nebo píše rukou. Při použití pera je odstíněno vnímání dotyků rukou, proto si můžete dlaň normálně položit na displej a mít ruku podepřenou jako při běžném psaní nebo kreslení.

Touchpad je velký, dobře se na něm „cestuje“. Ovládání je jemné, není nutné tlačit a ani pohyby opakovat. Klikat se musí tedy jen v levé části, posun po obrazovce ale funguje na celém touchpadu. I zde je zachována logika posunu jako na dotykové obrazovce mobilu nebo tabletu, takže jakmile se chcete posunout po  stránce dolů, musíte přejet (dvěma) prsty po touchpadu nahoru.

Je nutné si umět představit, kde jsou na touchpadu „tlačítka myši“, protože vizuálně nijak zvýrazněna nebyla. Levé tlačítko myši je v levém dolním rohu, pravé tlačítko myši zase v pravém dolním rohu touchpadu. Lze přenastavit i pro leváky. Tlačítka touchpadu se dají snadno stisknout a nevydávají nijak ostrý zvuk.

Při ovládání notebooku mě znervózňovalo jen kývání displeje po té, co jsem do něj trošku zatlačila prstem ve snaze o dotykové ovládání. Stejné kývání bylo nepříjemné i ve vlaku, když jsme více brzdili a vagon dělal trhavé pohyby (jako když se v autě aktivuje ABS).

Při poloze stanu nebo tabletu tohle samozřejmě nenastalo. Ale když jsem měla Yogu 730 v poloze notebooku a psala na hardwarové klávesnici, přitom občas ťukla do displeje, dost se rozkýval, takže na další gesto jsem si musela chviličku počkat, abych měla jistotu, že se dokážu trefit do správného místa. Kývání vydrželo i několik vteřin, než zcela ustalo.

Perfektní ale je možnost měnit dotykem třeba velikost zobrazení (ono klasické potažení prsty od sebe nebo k sobě). Díky tomu ani tahle 13,3“ obrazovka vlastně vůbec není malá.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=20704?search.htm?exps=Lenovo%20Yoga%20730-13IKB” ] [maxbutton id=”2″ url=”https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+Yoga+730-13IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

Postřehy z používání

Malý a chladný notebook, co je snadno přeměnitelný na velký tablet. Když s ním budete manipulovat v chladnější místnosti nebo jej v lednu po příchodu zvenčí vyndáte z batohu, bude zatraceně studený. Kov se nezapře. O to ale celá konstrukce působí pevněji, odolněji – a co si budeme povídat, i luxusněji.

Práce na něm byla rychlá, snadná, nestávalo se, že by se s něčím zapotil. Ale je fakt, že nic jiného, než dokumenty, tabulky, prezentaci, práci online a spoustu surfování po internetu jsem po něm nechtěla. I v různých online systémech se pohyboval rychle.

Syn trochu kritizoval nemožnost zapnout si World of Warships v plném zobrazení, ale k tomuhle Lenovo Yoga 730-13IKB fakt určena není.

Překvapila mě aktualizace pro Lenovo Vantage, kterou jsem si musela stáhnout, aby Lenovo Vantage vůbec fungovalo. Vzhledem k tomu, že jde o aplikaci, která má pomáhat s používáním notebooku, jde o dost divný postup, a u jiných notebooků od Lenova jsem se s tím zatím ještě nesetkala. Lenovo Vantage vždy jelo na první dobrou.

Jinak jsem si notebook spíš užívala. Je malinký, takže jsem si ho bez problémů brala do dceřina kroužku, kde na ni vždycky hodinku čekám. Díky pidi velikosti se mi vešel do příruční tašky a nemusela jsem jít s batohem, jako chodívám jindy, když si nesu svůj velký notebook Lenovo Ideapad V330-15IKB.

A díky dlouhé výdrži baterky jsem ani nemusela nijak kontrolovat stav dobití, protože jsem věděla, že tu hodinku vydrží v podstatě skoro vždycky. Notebook nás zastihl i s termínem dceřiny kontroly v Praze, takže si s námi pocestoval, dobře se s ním zacházelo i v čekárně plné lidí, nikde nepřekážel.

Lesklé displeje zrovna nemusím, vždy je totiž práce s nalezením správného úhlu natočení obrazovky. Ale tím, že je displej celkem malý, to tentokrát nebyl až takový problém. Dotykové ovládání jsem ocenila při práci s fotkami, ale i při pohybu na internetu. Pero fungovalo skvěle, i jsme s ním namalovaly obrázek – a šlo to opravdu snadno. Ruka se při práci s perem nesnímá, dá se proto opřít o displej stejně jako o papír, což velmi zpříjemňuje celou činnost.

 

Video

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=20704?search.htm?exps=Lenovo%20Yoga%20730-13IKB” ] [maxbutton id=”2″ url=”https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+Yoga+730-13IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

7.5 Naše hodnocení
Lenovo Yoga 730-13IKB kovový konvertibl ve velikosti čtvrtky (papíru)

Kovový krasavec, který funguje jako 2v1. Má velikost čtvrtky papíru a váží jen o trošku víc než litrová lahev s pitím. Díky tenkému provedení ultrabooku zabere jen minimum místa, dobře se dává do tašky i do batohu. Vzhledem k tomu, že konstrukce je kovová, je minimální pravděpodobnost, že mu ublížíte. Dílenské zpracování je dobré, nikde nic nevrže, nehýbe se, jen displej se trochu rozkýve, když ho ovládáte dotykově či perem. Pro práci je notebook dostatečně výkonný, výkon je zajištěn pomocí 8 GB RAM a také procesoru od Intelu, konkrétně i5 osmé generace. Na hry se sice moc nehodí, ale kdo chce cestovní notebook pro práci, prezentace a zábavu s multimédii, který zároveň bude mít skvělou výdrž baterie, rozhodně neudělá s koupí notebooku Yoga 730-13IKB chybu.

[maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=20704?search.htm?exps=Lenovo%20Yoga%20730-13IKB" ] [maxbutton id="2" url="https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Lenovo+Yoga+730-13IKB#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link" ]

PRO
  • pevné a kovové provedení
  • příjemné cestovní rozměry i hmotnost
  • dlouhá výdrž baterie, SSD úložiště
  • lesklý displej (pro někoho nevýhoda)
  • kombinace notebooku a tabletu, možnost používat elektronické pero
PROTI
  • cena
  • lesklý displej (pro někoho výhoda)
  • průměrný výkon
  • nesnadné otevírání notebooku
  • kývání displeje při dotykovém ovládání

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo