JBL Flip 4 je prcek, ale rozbalí to dobře

Mít s sebou bezdrátový Bluetooth reproduktor kdykoliv a kdekoliv, to není vůbec špatné. Také jsme po něm zatoužili – a už nějakou dobu si na něm doma přehráváme úplně všechno. No a vzhledem k tomu, že jde o geekovskou vychytávku, nemůže tu chybět její recenze. A protože jsme mohli vyzkoušet hned dva reproduktory (ještě JBL Charge 2+), můžeme udělat i malé porovnání. Cenově se od sebe tyhle dva modely až tolik neliší, ale výkonem a možnostmi použití ano.

Obsah recenze

Balení

Reproduktor je precizně zabalen a uložen v pevné krabičce, která má stěny ještě zesíleny tím, že je přes ně překlopeno prodloužené víko. Vše je potištěné lákavými fotkami reproduktoru, vevnitř dokonce snímkem lidí, co tančí na rajcovnou hudbu.

V balení je vedle reproduktoru ještě nabíjecí USB kabel v jasně oranžové barvě, pro JBL tolik typické. A též spousta lejster, ze kterých se toho o používání reproduktoru však moc nedozvíte. Je to pouze základní návod s vysvětlením, co znamená jaké blikání nebo svícení které kontrolky.

Podrobný návod je, jako vždy, nutné stáhnout z internetu. Ale geekové si s reproduktorem poradí i bez návodu, chce to jen chvíli zkoumání. Ovládací tlačítka a kontrolky jsou označeny celkem jasně, takže naštěstí není moc co řešit.

Příjemný je dárek přibalený k reproduktoru. Jde o 3 předplacené měsíce na Google Play Music. Ale pouze do 1. dubna 2019.

Specifikace

Bezdrátový Bluetooth reproduktor JBL Flip 4 je určen k přehrávání hudby, k handsfree telefonování a také k využití služby Siri nebo Google Now kdekoliv v terénu (když máte pro Siri a Google Now data). Reproduktor vydrží hrát až 12 hodin a je kompletně vodotěsný. Takže nezklame ani na náročnějším výšlapu po horách za jakéhokoliv počasí. Dokonce vám může spadnout do bazénu a nepocítí žádné následky (tedy pokud se zrovna nenabíjel).

Nejde samozřejmě o nejvýkonnější reproduktor na trhu, zařadila bych ho k nižší střední třídě. Za rozumnou cenu a v malém balení poskytne poměrně slušný zvuk. Pokud nejste cimprlich či hudební fajnšmekr, přehrávaná hudba se vám bude líbit. A to jak v místnosti (i větší), tak venku.

JBL Flip 4 si pamatuje dvě spárovaná zařízení. A přednost dá vždy nově připojenému. Takže pokud se s ním spárují dva telefony, mohou se nechtěně přetlačovat, když si ten druhý zapomene vypnout Bluetooth.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=JBL%20Flip%204%20?idp=6415&banner_id=17490″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/jbl-flip-4/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/reproduktory-bluetooth/jbl-flip-4-1017782001?src=sug&s=JBL%20Flip%204″ ]

Design a konstrukce

Reproduktor Flip 4 je udělán tak, aby splnil dva základní úkoly: dobře hrál a byl vodotěsný. Mimochodem, čtvrtá řada modelu Flip je první, která je kompletně vodotěsná. Může i na řeku. Ponoření vydrží až na 30 minut do až jednoho metru, krytí je na úrovni IPX7.

Vzhledem k tomu, že je to zvuková elektronika, kterou navíc musíte nabíjet kabelem, to na první pohled nevypadá moc pravděpodobně. Ale JBL si s touto výzvou poradilo, výsledek je plně funkční a dokonce i příjemný na oko.

Jak tedy výsledek vypadá? Reproduktor má tvar válce, který je snadné držet v ruce jednak díky velikosti, ale i povrchu z tkaniny a gumy. Je natolik malý, že se v pohodě vejde nejen do batůžku, ale dokonce i do kabelky střední velikosti. A ani ji nijak výrazně nezatíží – posuďte sami podle velikostních parametrů:

  • rozměry (v × š × h): 6,8 × 17,5 × 7,0 cm
  • hmotnost 515 g.

V podstatě jde o trošku širší půllitrovou lahev s pitím. A to i z pohledu hmotnosti. Náš reproduktor má modrou barvu, v nabídce je však barev mnohem víc. Ještě černá, maskáčová, červená, šedá, tyrkysová, bílá a možná i nějaké další.

IMG 20180719 155650

Už jsem zmínila, že reproduktor je válec. Většinu povrchu tvoří na omak příjemná tkanina, zbylé části jsou pogumované. Horní a dolní okraje reproduktoru jsou z gumy a jsou nepravidelné, aby nepřiléhaly těsně k povrchu podložky, na kterou reproduktor postavíte. Na koncích reproduktoru jsou totiž umístěny basové reprodukce. A řádně vibrují, stačí na ně položit prst… Bohužel jsou jen z plastu.

Na textilním povrchu nechybí značka JBL, ale jsou tu i základní ovládací prvky. Tedy čtyři tlačítka:

  • Bluetooth – zapnout vyhledávání dostupných nebo již spárovaných Bluetooth zařízení
  • mínus – zeslabit zvuk
  • plus – zesílit zvuk
  • trojúhelník – multifunkční tlačítko, podrobněji rozeberu v ovládání.

IMG 20180719 155710

Na pogumovanou část výrobce umístil další dvě ovládací tlačítka (ale nemusíte se obávat, ovládání reproduktoru není nijak složité, i přes šest tlačítek):

  • hlavní tlačítko napájení – zapnout a vypnout, které barvou podsvícení signalizuje režimy, v nichž se reproduktor právě nachází
  • tlačítko propojení – reproduktor lze totiž bezdrátově propojit až se stovkou dalších, čímž se dle tvrzení výrobce dá vykouzlit ohromný prostorový zvuk.

Na gumové části je pak ještě konektor pro nabíjení (běžné micro USB) a 3,5 mm stereo jack konektor na propojení s tabletem, telefonem či počítačem, když nechcete nebo nemůžete (třeba u staršího PC či notebooku) jet na vlně Bluetooth. Ano, i jako reprák k počítači můžete JBL Flip 4 využít.

Aby byl reproduktor vodotěsný, jsou konektory překryty precizně vyrobenou krytkou, která sedí opravdu přesně. Přesto se s ní dobře manipuluje. A při otevírání je slyšet krásné podtlakové lupnutí, v podstatě jako když vyndáte korkový špunt z lahve od vína. Jen intenzita lupnutí je samozřejmě menší.

S pogumovanou částí jsme ale ještě neskončili, najdete tu ještě pět podsvícených bodů vypovídajících o stavu baterie. A jako bonus tu je očko na provázek. A samotný provázek, který je v takové velikosti, co se pohodlně vejde na zápěstí, abyste mohli reproduktor kdykoliv kamkoliv nést s sebou. Provázek je dost silný na to, aby se nezařezával do ruky. A též dost hladký, aby nedráždil kůži. Je prostě pohodlný.IMG 20180719 150824

Dostáváme se k samotným reproduktorům. Jak jsem již zmínila, basy jsou namířeny k hornímu a dolnímu okraji válce. V případě JBL Flip 4 jsou okraje překryty plastovou uzávěrkou, na jedné straně se symbolem JBL, na straně druhé se symbolem vykřičníku, do kterého se též mluví při telefonování skrz handsfree. Výškové reproduktory jsou pak uloženy vevnitř. Mají slušný výkon – viz další podkapitolka.

Výkon a výdrž, nabíjení

Reproduktor JBL Flip 4 je vybaven dvěma duálními externími pasivními měniči o velikost 40 mm. A výkonové charakteristiky jsou následující:

  • výstupní výkon: 2 × 8 W
  • frekvenční odezva: 70 Hz – 20 kHz
  • odstup signálu od šumu: ≥80 dB

Popsáno lidskou řečí: reproduktor hraje obstojně. Zejména když zvolíte nenáročnou popovou muziku, která tím, že sama zcela vzniká v počítačích, je i pro tento typ přehrávání předurčena. Horší je to s opravdovou hudbou a zejména s tvrdšími žánry, které vyžadují výkonnější reproduktory. Poslouchat se to dá, ale při vyšších hlasitostech reproduktor už nestačí. Stejné je to se žánry vážnějšími.

IMG 20180719 150910

Nicméně venku, kde se zvuk nemůže tak odrážet o stěny, je přehrávání i rockové hudby mnohem lepší, musíte to však o trochu víc osolit. Hudba, kde převládají vyšší tóny, je z reproduktoru JBL Flip 4 téměř dokonalá.

Výdrž také nemá k dokonalosti daleko. Je až 12 hodin podle údajů výrobce. A já to můžu jenom potvrdit. Opravdu je možné nechat jej hrát bez nabíjení i půl dne. Ale ne na plnou hlasitost, samozřejmě. Když přehráváte v místnosti, tedy asi na třetinu hlasitosti, vydrží reproduktor i více než 12 hodin.

Nabíjení je snadné a poměrně rychlé. Klasický micro USB kabel (nabíječka v balení není). Během nabíjení ukazují kontrolky v počtu od jedné do pěti, jak velká část baterie je nabita. Nejdříve bliká první, ta se pak ustálí a začne blikat druhá atd. Během provozu pak svítí tolik světýlek, kolik energie v baterii ještě zbývá. Takže máme neustálý přehled o stavu baterie. Velmi příjemné.

IMG 20180719 155318

Ovládání

Začněme párováním přes Bluetooth, bez kterého se dá reproduktor pustit pak jen po propojení drátem (3,5 mm jack). Reproduktor se pouští hlavním tlačítkem umístěným na pogumované části. Po zapnutí je tlačítko podsvíceno bíle. Jakmile je reproduktor ve stand by režimu (je zapnutý, ale delší dobu nestraemujete), začne tlačítko bílou barvou blikat.

Pro spárování je nutné zapnout Bluetooth napřed na telefonu nebo tabletu. Pak stisknout Bluetooth knoflík na reproduktoru. Ozve se signál vyhledávání a hlavní tlačítko bliká modře. Když je spárováno nebo připojeno, tlačítko svítí modře. O připojení vás informuje také další zvukový signál.

Samotné ovládání je možné v podstatě třemi základními způsoby. To hlavní je streamováním přímo z telefonu, kdy v telefonu ve svém přehrávači ovládáte hudbu, případně posloucháte internetové rádio anebo streamujete rovnou z Youtube. A tři měsíce zdarma i z Google Play Music.

Druhou možností je stáhnout si aplikaci JBL Connect app, díky které ovládáte stereo, stáhnete do reproduktoru upgrade firmwaru anebo si reproduktor v telefonu (v Bluetooth) přejmenujete. JBL Connect app slouží též jako přehrávač hudby, máte zde vlastní knihovnu pro přehrávání.

IMG 20180719 150509

Ovšem je tu ještě jedna služba od JBL Connect app, a to hlasový asistent (voice assistant). Tedy, pro telefony, které podporují Siri nebo Google Now. Také příjemná vychytávka. K použití Siri nebo Google Now je nutné nejdříve v aplikaci ťuknout na „Voice Assistant“. Tím se trojúhelníkové tlačítko na reproduktoru změní na aktivační tlačítko služby Siri nebo Google Now, tedy jen je jednou krátce zmáčknete a můžete mluvit.

No a pojďme i k dalšímu ovládání na samotném reproduktoru. Abyste nemuseli pro každou blbost běhat k telefonu, můžete hudbu i telefonování ovládat přímo na reproduktoru. Už jsem zmínila, že jsou tu tlačítka na zesílení a zeslabení zvuku, na aktivaci Bletooth a také multifunkční tlačítko ve tvaru trojúhelníku.

Mimo Siri a Google Now slouží toto tlačítko k ovládání přehrávání, kdy jeden stisk přeruší přehrávání (pauza), další stisk jej znovu pustí. Když trojúhelník stisknete dvakrát rychle za sebou (dvojklik), přeskočíte na další skladbu, která je ve vašem přehrávači v telefonu, v PC nebo v tabletu.IMG 20180719 150356

Ale trojúhelník slouží i k ovládání hovorů realizovaných jako handsfree. Pokud streamujete hudbu z telefonu, telefonní hovor se automaticky přesměruje do reproduktoru. Poznáte to tak, že reproduktor začne také vyzvánět. Hovor se přijímá a ukončuje právě tlačítkem ve tvaru trojúhelníku.

Programování

Programování tu moc možné není, reproduktor slouží ke streamování nebo přímému propojení audio kabelem (3,5 mm jack). Nemá vlastní paměť a nemůžete do něj nahrát seznam skladeb, které byste si pak naprogramovali k přehrávání. Takže programujete přehrávač ve svém telefonu, tabletu nebo počítači. Změnit můžete nastavení sterea v aplikace JBL Connect, jméno reproduktoru a také do repráku stáhnout vyšší verzi firmwaru. Ale to je z programování asi vše.IMG 20180719 155640

Video

Postřehy z používání

Na reproduktor jsem si neskutečně rychle zvykla. Teď zrovna zateplujeme střechu – a reproduktor jede skoro celý den. Přes noc nabijeme a je to. Telefony na něm střídáme dva, protože ty streamování tak dlouho nevydrží. Reproduktor si pamatuje právě dvě zařízení, takže se střídáním není nejmenší problém.

JBL Flip 4

JBL Flip 4

Synovi se velmi líbí zvuk, který vydá reproduktor jak při zapínání, tak při vypínání. Příjemně zabublá s využitím důrazných basů. Mně velmi vyhovuje výdrž baterie. A také signalizace stavu baterie. Takže při troše pozornosti se dá včas napíchnout Flip 4 na nabíjení – a hudba se vůbec nemusí přerušovat.

Voice Assistant jsem vyzkoušela s právě testovaným Lenovo Moto G6 Plus, který mi byl na recenzi zapůjčen. Služba fungovala perfektně, reproduktor dokázal můj požadavek dobře zachytit, aplikace jej předala Googlu a bylo hotovo.

Co nás překvapilo celkem nepříjemně (a u JBL Charge 2+ také), je postupné zesilování a zeslabování, které v jednom bodu hlasitosti jakoby přeskočí o dva stupně. A zrovna je to v místě, které našim uším chybí, když posloucháme hudbu v menší místnosti. Nižší stupeň je málo, ten následující, co přeskočí o dva kousky, už je zase moc. Při zeslabování je to stejné. A nejde to změnit ani kombinací zeslabování a zesilování na telefonu a na samotném reproduktoru. Ten “akorát stupeň” pro menší místnosti tu prostě chybí. Všechny ostatní úrovně hlasitosti se pak posouvají postupně a plynule.

IMG 20180719 150604

Srovnání s JBL Charge 2+

Dostáváme se ke slíbenému porovnání s podobným reproduktorem. Přenosný a bezdrátový reproduktor JBL Charge 2+ je ze stejné rodiny reproduktorů, jen už bych si ho troufla přiřadit ke střední třídě (bez přívlastku „nižší“, který jsem dala k Flip 4). Model Charge 2+ je o dost mohutnější než Flip 4. A také těžší. Není tolik určen k neustálému přenášení, proto není ani vybaven očkem a provázkem na zavěšení na ruku. Nosit Charge 2+ na ruce už totiž moc pohodlné není. Ten je určen spíše na jednorázový přenos třeba van, kam jej prostě postavíte – a je o muziku postaráno.

Charge 2+ má o něco kratší výdrž baterie. Ale nabíjí se o hodně déle. Po zapnutí nenabídne tak příjemnou „znělku“ jako Flip 4. V čem je ale o dost lepší, to je samotná reprodukce zvuku. Díky větší mohutnosti a kovovým součástem (zejména na horní a dolní straně válce, odkud se linou basy) je zvuk prostě lepší. Hlavně ty basy.

V místnosti to až tolik poznat nejde, rozdíl je však při reprodukci venku, kdy Charge 2+ toho prostě utáhne víc, větší prostor. I s tvrdší muzikou. V přehrávání popu jsou ale oba reproduktory téměř srovnatelné, rozdíl je pak jen v intenzitě zvuku.

IMG 20180726 064023923

Flip 4, pokud odkládáte na podložku, musíte pouze postavit, jinak ze zvuk ztrácí. Charge 2+ je vyroben tak, aby mohl na podložce i ležet v horizontální poloze, takže je mnohem stabilnější i na nerovném podkladu (například stůl s nerovnými prkny nebo kámen, nerovná zídka apod.). Poloha „ležmo“ je omezena pouze v momentě, kdy k němu máte připojen flash disk. Charge 2+ má totiž i klasický USB konektor.

V čem je ale Flip 4 vítězem, je odolnost a přenositelnost. Flip 4 je kompletně vodotěsný, o čemž si může Charge 2+ nechat jenom zdát. Ten totiž nemá konektory nijak chráněné. Díky odolnosti je JBL Flip 4 všestrannější. A pro běžné přehrávání na cestách, při výšlapech, v kempu, v koupelně, na zahradě, při práci venku, prostě kdekoliv ho můžete využít mnohem lépe – i díky očku a provázku, pomocí kterého ho pohodlně přenášíte i na větší vzdálenosti.

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=JBL%20Flip%204%20?idp=6415&banner_id=17490″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/jbl-flip-4/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/reproduktory-bluetooth/jbl-flip-4-1017782001?src=sug&s=JBL%20Flip%204″ ]

8 Naše hodnocení
JBL Flip 4 je prcek, ale rozbalí to dobře

Pohodový a poměrně malý reproduktor vždy připravený na cesty, výlety, jako doprovod k práci nebo třeba i do bazénu. Ano, do bazénu, ne pouze k němu. Je totiž plně vodotěsný. Má dlouhou výdrž na jedno nabití, až 12 hodin. A slušný výkon, který by člověk od tak malého přístroje snad ani nečekal. Prostě !JBL. Flip 4 si pamatuje dvě spárovaná zařízení. A vedle hudby zprostředkuje telefonní hovory nebo službu Siri či Google Now. Obyčejný popík přehraje perfektně. Náročnější žánry už tak skvěle ne, ale stále je reprodukce JBL Flip4 z kategorie těch dobře poslouchatelných.

PRO
  • dlouhá výdrž
  • překvapivě dobrá reprodukce
  • paměť na dvě spárovaná zařízení, snadné ovládání
  • handsfree, Siri a Google Now
  • kompletní voděodolnost
PROTI
  • výborně reprodukuje jen popík
  • náročnější žánry jsou pouze dobře, nikoliv výborně reprodukovány
  • plastové, nikoliv kovové placičky na okrajích reproduktoru
  • přeskočen stupeň hlasitosti vhodný k pohodlnému poslechu v menší místnosti (viz text)

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

7 Komentáře
  1. Miluju tyhle dokonalé recenze, díky za ni. Vypadá to fakt dobře.

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 27.7.2018 at 5.51

      A my milujeme komentáře plné dobré náladay a upřímného úšměvu. Nabjejí! Díky za ně! 😉 P.S. Ještě bude i celková recenze na Charge 2+

  2. S Flip 4 je to tak, jak Lenka píše. Včera jsem ho dostal a fakt hraje dost dobře a bude se hodit i na loď.
    Mám tu cca rok Pegasus Orava a půjde z domu (zvuk jak z “plechovky”).
    Takže souhlasím s názorem Lenky a děkuji za vyčerpávající informace navíc,

    • Krásně napsaná recenze. Mám Flipouše 4 už dva roky. Naprostá spokojenost. Až teď mi občas vypne. Rozsvítí se červená kontrolka. Dám na nabíječku, rozsvítí se jedná bílá a za tři vteřiny se rozsvítí všechny jako že nabito.. Neporadite?

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 3.7.2019 at 21.48

      Na loď? Tak to budou super prázdniny! Ja ho též často používám, malý, přenosný, kdykoliv ozvučim kteroukoliv místnost v bytě. A jak píšete, nebudí dojem ozvučené plechovky. ☺️ Jsem ráda, že informace posloužily

  3. Krásně napsaná recenze. Mám Flipouše 4 už dva roky. Naprostá spokojenost. Až teď mi občas vypne. Rozsvítí se červená kontrolka. Dám na nabíječku, rozsvítí se jedná bílá a za tři vteřiny se rozsvítí všechny jako že nabito.. Neporadite?

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 8.12.2019 at 7.50

      Jirko, možná zkusit zkalibrovat baterii (maximálně vybít a maximálně nabít, pokud to ještě jde). Zkusila bych i podporu, pokud nějaká je, či diskuse (zatím jsem nehledala). Anebo zkusit dotaz na servis.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo