JBL Charge 2+ vás nabije dobrou hudbou, váš telefon zase energií

Značka JBL má ve světě amatérského přehrávání hudby vynikající postavení. Proto jsme si, vedle již dříve vyzkoušeného prcka JBL Flip 4, chtěli osahat i jeho zdatnějšího a samozřejmě o něco dražšího bratříčka Charge 2+. Konala se samá příjemná překvapení. Tedy snad až na menší odolnost vůči vodě a jednu drobnost s hlasitostí. Co se však hudby týká, tady už si směle můžete pustit i metálek. Charge 2+ se ho nelekne.

Obsah recenze

Balení

Typické oranžové prvky na poměrně velké papírové krabici. JBL Charge 2+ byl zabalen do více než dvojnásobně  velké krabice – ve srovnání s Flip 4. Krabice je pevná, takže poškození během dopravy opravdu nehrozí. Obchod si dokonce troufnul poslat krabici s reproduktorem jakkoliv dále nezabalenou. Jen na ni přilepil přepravní dokumenty. A reprák přišel v pořádku.

Uvnitř krabice je plastová „postýlka“ pro samotný reproduktor, molitanové měkčení. A příslušenství. V tomto případě klasický oranžový USB kabel, manuál, bezpečnostní upozornění. Pak je tu ještě i nabíječka, dokonce celosvětově použitelná. Má totiž nejen svou vidličku do zásuvky, ale ještě i dva adaptéry na další dva typy zásuvek, včetně našich.

Všechny prvky jsou v krabici zabaleny zvlášť a dobře proloženy, aby se nemohly přepravou nijak poškodit. Výrobce si v tomto opravdu dal záležet.

zpět do menu článku ↑

Specifikace

JBL Charge 2+ je přenosný, bezdrátový Bluetooth reproduktor, který zvládne i náročnější hudbu. A obslouží i venku poměrně velký prostor. V místnosti si dokáže pořádně zahulákat, samozřejmě i ve větší hale. Rozhodně se dá vzít na větší oslavu, kde jednak podbarví atmosféru, jednak zvládne nabídnout hostům dobrou hudbu k tanci. A vydrží až 12 hodin. Otázkou je, jestli tak dlouho vydrží i hosté.

Bluetooth je tu ve verzi 3.0, aby se k reproduktoru mohl připojit opravdu každý. Reproduktor je vybaven technologií Voice Logic, která dokáže během telefonních hovorů odfiltrovat ruchy pozadí. Proto i když pomocí reproduktoru telefonujete z rušnějšího prostředí, budete na druhé straně hovoru dobře slyšet.

Ale Charge 2+ rád bydlí pod střechou, třeba tou pergolovou. Nebo na terase, když prší. Je sice odolný proti postříkání vodou, takže i proti dešti, ale vzhledem k tomu, že všechny konektory má bez sebemenšího překrytí, se asi nevyplatí nechávat ho zmoknout.

Je jasné, že žádný telefon nezvládne 12 hodin streamování, k tomu surfování netem a běžné telefonní využití. I proto je možné spárovat Charge 2+ se třemi zařízeními současně. A streamování střídat. Reprák vždy upřednostní přehrávání od toho zdroje, který se připojil (nikoliv spároval) jako poslední. Anebo od toho zařízení, které začne vysílat novou skladbu. Když vašim zařízením dojde energie, můžete si je z Charge 2+ snadno dobít.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Reproduktor JBL Charge 2+ je velmi podobný svému sice méně výkonnému, ale více odolnému JBL Flip 4. Je to válec s basovými měniči umístěnými po stranách, jinými slovy na podstavách. Ten náš je v černé barvě, ale celkově jich je na trhu osm. Povrch je pogumovaný, ale mřížky reproduktorů jsou kovové. Na omak je reproduktor bytelný, celkově je o něco větší a těž JBL Flip 4. Velikostní parametry jsou následující:

 • rozměry (v x š x h): 79 x 185.2 x 79 mm
 • hmotnost: 600 g

Na podstavách jsou kovové plátky, kterými jsou překryty basové měniče. Aby mohly dobře vibrovat, jsou připevněny ke gumovým a plisovaným kroužkům. Výsledek je díky tomu více než dobrý. Na plátcích nechybí značka, tedy !JBL.

Opláštění skýtá nejen kovové mřížky reproduktorů, ale i uživatelské prvky. Povedený je nizkoučký stojánek, díky kterému může reproduktor také ležet – a stále bude hrát dobře. To zajišťuje vyšší stabilitu, když si ho přece jen chcete vzít až k bazénu.

Hned u stojánku jsou tři konektory: micro USB na dobíjení, 3,5 mm jack audio konektor (třeba na tajné telefonáty, ale samozřejmě i na propojení se zařízením, ze kterého nechcete nebo nemůžete streamovat, například starší notebook). A dále klasický USB konektor, který slouží jako výstup, sem připojíte mobil nebo tablet, když ho potřebujete dobít.

Na opačné straně opláštění jsou ovládací prvky. K nim sem výrobce umístil ještě i mikrofon, dále ledky indikující stav baterie i proces nabíjení. Když položíte reprák na podložku, jsou všechny tyhle prvky nahoře. Tlačítka ovládání nejsou nijak vyvýšená, pouze zvýrazněná podsvícením. A jsou (zleva) v tomto pořadí:

 • hlavní tlačítko napájení – zapnout a vypnout
 • Bluetooth – vyhledat, spárovat a připojit Bluetooth zařízení
 • mínus – zeslabit zvuk
 • plus – zesílit zvuk
 • skupina – možnost připojit tři zařízení najednou
 • sluchátka – ovládání hovorů

Vraťme se ještě k podstavám válcového reproduktoru. Jedna má vykrojený tvar, který umožňuje dobrou reprodukci basů i při postavení na rovnou podložku. Ta druhá nikoliv. Takže je vždy nutné se podívat, kterou stranou máte postavit reproduktor dolů.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

Výkon reproduktoru JBL Gharge 2+ je na poslech o dost silnější než u dříve testovaného JBL Flip 4. Ale přitom výstupní výkon je nižší, o celý 1W. Rozdíl, který posloucháme, je dán velikosti pasivních měničů, které u Flip 4 mají 40 mm, kdežto u Charge 2+ mohou být o kousek větší: 45 mm. Další výkonové charakteristiky jsou tyto:

 • výstupní výkon: 2 × 7,5 W
 • frekvenční odezva: 75 Hz – 20 kHz
 • odstup signálu od šumu: ≥80 dB

Už jsme zmínili, že Charge 2+ vydrží hrát i 12 hodin. Samozřejmě ne na plnou hlasitost. Ale když jsme ho měli doma, na asi čtvrtině hlasitosti (což v běžné místnosti fakt stačí), vydržel přehrávat neuvěřitelně dlouho. Když jsme jej položili na podlahu, měli jsme i nevtíravou masáž chodidel.

Reproduktor Charge 2+ zní přirozeně, hudba z něj není výrazně plechová. Má dobrou hloubku, perfektní výšky. Když je v místnosti s obstojnou akustikou, je poslech opravdu požitkem i u tvrdších žánrů. No a popík přehrajete na kdečem, tady zcela dokonale.

Díky přiložené nabíječce s výstupem 2,3 A je i nabití samotného reproduktoru celkem rychlé. Tedy, musíme vzít v úvahu fakt, že má baterii s kapacitou 6.000 mAh. S výstupem 1,8 A uvádí výrobce délku nabíjení 4 hodiny. My jsme zkusili originální 2,3 A nabíječku. A dostali se na něco přes 3 hodiny. Jenže pozor, výrobce také přímo na reproduktoru definuje vstup pouze na 2,0 A při 5 V. A originál přiložená nabíječka má 2,3 A při 5 V. Když jsme reprák napojili na doporučenou 2,0 A nabíječku, trvalo celé nabití asi 3,5 hodiny. Ale první polovina baterie byla nabitá za asi hodinu, klasika.

Kup na Mall.cz Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Ovládání reproduktoru Charge 2+ je snadné, intuitivní. A pro lidi, co už znají Bluetooth zařízení, je ovládání zcela přirozené, bez nutnosti si zvykat na nějaké nové prvky nebo postupy. Reproduktor je nutné zapnout, stisknout tlačítko se symbolem Bluetooth k připojení vašeho zařízení. No a pak už jen v mobilu či tabletu pustit streamovanou hudbu.

Můžete si stáhnout i aplikaci JBL Connect app, která slouží jednak jako přehrávač, jednak jako zprostředkovatel služby Siri či Google Now. Je v podstatě pouze potřeba vědět, že služba Siri či Google Now se zapíná stisknutím tlačítka se symbolem sluchátka. Nejdříve však musíte mód této služby nastavit v aplikaci.

Podsvícená tlačítka na reproduktoru mohou být zhasnutá, rozsvícená anebo blikat. Znamená to následující:

 • hlavní tlačítko napájení svítí, když je reproduktor zapnutý a aktivní. Jakmile přejde do stand-by režimu, začne blikat
 • tlačítko Bluetooth svítí, když je reproduktor připojen na jiné Bluetooth zařízení. A bliká, když vyhledává signál nebo se spojuje
 • tlačítko skupiny se chová podobně jako tlačítko Bluetooth
 • poslední tlačítko telefonního sluchátka svítí, když je hovor aktivní. A když telefon zvoní, tlačítko bliká.

Ovládání hlasitosti a přijímání hovorů je možné přímo na reproduktoru, aby nebylo nutné pořád probouzet telefon a hrabat se v něm.

zpět do menu článku ↑

Programování

Vzhledem k tomu, že reproduktor JBL Charge 2+ nemá vnitřní paměť na skaldby, není možné ho ani nijak předem programovat na přehrávání. Nastavení přehrávané hudby, tedy pořadí skladeb, je nutné vždy udělat v telefonu, tabletu nebo v počítači, který máte k reproduktoru připojen. K tomu použijete hudební přehrávač, případně aplikaci JBL Connect app, do které si vložíte vlastní knihivnu skladeb. Anebo streamujete přímo z hudebních kanálů a služeb.

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

Přenosný reproduktor je něco, na co si člověk velmi rychle zvykne. Kdykoliv totiž máte k dispozici svou oblíbenou hudbu. A když to okolí nevadí, můžete si ji streamovat do reproduktoru. JBL Charge 2+ má solidní výkon, který potěší i ty, kdo poslouchají náročnější žánry – bubny a basa vás prostě nezklamou. Nemusíte se bát pustit si sem rock, metal, ani klasiku nebo třeba jazz.

Co nás překvapilo celkem nepříjemně (a u JBL Flip 4 také), je postupné zesilování a zeslabování, které v jednom bodu hlasitosti jakoby přeskočí o dva stupně. A zrovna je to v místě, které našim uším chybí. Nižší stupeň je málo, ten následující, co přeskočí o dva kousky, už je zase moc (mluvím o přehrávání v místnosti). Při zeslabování je to stejné. A nejde to změnit ani kombinací zeslabování a zesilování na telefonu a na samotném reproduktoru. Ten “akorát stupeň” pro běžné místnosti tu prostě chybí. Všechny ostatní úrovně hlasitosti se pak posouvají postupně a plynule.

Spojování je rychlé, se streamováním nebyl nikdy problém, řekla bych, že zařízení se navzájem „viděla“ i na více než 10 metrů – v otevřeném prostoru. Doma fungovalo spojení i na devět metrů, přes tři zdi.

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Srovnání s JBL Flip 4

Z porovnání už jsem toho dost zmínila v textu, ale pojďme si to shrnout. Model Charge 2+ je spíše střední třída, Flip 4 nižší střední – z pohledu přehrávání náročnější hudby.  Charge 2+ je o dost mohutnější než Flip 4. A také o kousek těžší. Není tolik určen k neustálému přenášení, proto není ani vybaven očkem a provázkem na zavěšení na ruku. Nosit Charge 2+ na ruce už totiž moc pohodlné není. Ten je určen spíše na jednorázový přenos třeba ven. Ale nemusí vždy stát ve vertikální poloze, vybaven je i na položení, bez ztráty kvality přehrávané hudby.

JBL Charge 2+ se nabíjí o hodně déle než Flip 4. Po zapnutí nenabídne tak příjemnou „znělku“ jako Flip 4. V čem je ale o dost lepší, to je samotná reprodukce zvuku. Díky větší mohutnosti a kovovým součástem (zejména na horní a dolní straně válce, odkud se linou basy) je zvuk prostě lepší. Hlavně basy. Přitom ale výkon je u Charge 2+ menší.

V místnosti to až tolik poznat nejde, rozdíl je však při reprodukci venku, kdy Charge 2+ toho prostě utáhne víc, větší prostor. I s tvrdší muzikou. V přehrávání popu jsou ale oba reproduktory téměř srovnatelné, rozdíl je pak jen v intenzitě zvuku. Charge 2+ uslyšíte i z větší vzdálenosti.

V čem je Flip 4 lepší, je odolnost a přenositelnost. Flip 4 je kompletně vodotěsný, o čemž si může Charge 2+ nechat jenom zdát. Ten totiž nemá konektory nijak chráněné. Díky odolnosti je Flip 4 všestrannější. A pro běžné přehrávání v exteriéru ho můžete využít mnohem lépe – i díky očku a provázku, pomocí kterého ho pohodlně přenášíte i na větší vzdálenosti.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Mall.cz Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce

8.5 Total Score
JBL Charge 2+ vás nabije dobrou hudbou, váš telefon zase energií

Trošku mohutnější přenosný reproduktor s dobrými basy a celkově zdatnou reprodukcí zvuku. Stabilní i na křivých podkladech, protože může bez ztráty kvality zvuku i ležet. Kovové krytky nad basovými měniči vykouzlí příjemný dojem z přehrávaných skladeb. Reproduktor lze připojit pomocí Bluetooth, ale i kabelem. Navíc si z něj můžete dobít svůj telefon nebo tablet, takže streamování vydrží déle i v terénu, kde telefon běžně dobít nejde. Připojit k reproduktoru můžete i skupinu Bluetooth zařízení najednou, konkrétně tři. Samozřejmostí jsou handsfree hovory, zde s filtrací ruchů v pozadí. Pokud si chcete zpříjemnit práci doma či venku, navodit lepší atmosféru, relaxovat kdekoliv, je Charge 2+ dobrou volbou.

PRO
 • dlouhá výdrž a možnost nabíjet zde telefon či tablet
 • vynikající reprodukce vyšších tónů, ale i basů (s ohledem na velikost přístroje)
 • možnost napojit skupinu zařízení najednou
 • handsfree, Siri a Google Now
 • odolnost proti postříkání vodou
PROTI
 • chybí vodotěsnost
 • není dlouhodobě přenosný – dlouhé přenášení je nepohodlné
 • přeskočen stupeň hlasitosti vhodný k pohodlnému poslechu v menší místnosti (viz text)

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

5 komentářů
 1. K tomu problému s hlasitosťou. Tiež som to riešil na inom repráku a nakoniec som sa dopracoval v jednej diskusii k riešeniu. V android mobile je možné vo vývojárskych nastaveniach zapnúť funkciu “Zakázať absolútnu hlasitosť” (Disable absolute volume) a po reštarte telefónu a novom spárovaní je ovládanie hlasitosti v telefóne oddelené od ovládania na BT zariadení, takže hlasitosť je možné jemne doladiť.

 2. Paní Rutteová můžu se zeptat proč se najednou už neprodává?

  • Reply
   Lenka Rutteová 11.10.2018 at 5.56

   Anonyme, zeptat se můžete. Ale bohužel nejsem teď schopná odpovědět. Prodejcům do karet nevidím, takže netuším, jaké mají plány a jak si sestavují seznam toho, co budou prodávat. Nicméně je možné se jich zeptat. A pokud budete chtít, udělám to za vás. Třeba se něco dozvíme.

  Leave a reply

  GeekLife.cz