Smartomat Squarz 8 Pro – univezrální, elegantní a příjemně levné chytré hodinky

Z mnoha hodinek, které nabízí značka Smartomat, jsme si mohli vyzkoušet i hranatý a příjemně lehký a plochý unisex model Squarz 8 Pro. Dodává se ve čtyřech barvách, pouze jedna je čistě dámská (námi testované růžové provedení), další jsou černé, šedé a kovově modré. Hodinky udělaly velmi dobrý dojem hned na první pohled, jsou precizně zpracované, mají IP68 a umějí sledovat i plavání. Pojďme se ale podívat, jak zvládají udržet spojení s telefonem, notifikace, zdravotní funkce – v jejich případě i měření teploty nebo saturace krve kyslíkem, prostě se v nich pojďme trochu „povrtat“.

Obsah recenze

Balení

Hodinky Smartomat Squarz 8 Pro mi přišly v pevném, až luxusním balení, které poslouží i jako dárkové. Pevná papírová krabička a v ní pěnový držák pro samotné hodinky, pod nimi v odděleném prostoru celkem velká nabíječka a detailní návod na požití – v barevném provedení a i s fotkami ciferníků a aplikace, jak už jsme u Smartomatu zvyklí (na dobré se zvyká snadno).

Smartoma Squarz 8 Pro 2

Konstrukce a design

Hned v krabičce na mě hodinky zapůsobily moc dobrým dojmem (když tedy vynechám tu růžovou, kterou úplně nemiluju, ale to je jen barva…). Hodinky nejsou ani velké, ani malé, jsou ploché, se zakulacenými rohy, ale přitom s hranatým displejem, který moc pěkně zobrazuje. Na ruce se o rukáv nezachytávají, v podstatě není čím.

Silikonový pásek má příjemný povrch, který se nelepí na kůži. Ruka se mi pod ním nijak nepotila, když jsem neměla fyzickou námahu. Velkou část horní plochy tvoří displej, ale klidně mohl být větší, ještě by na něj prostor byl. Sklo má 2,5D podobu, je tedy vystouplé (malinko) nad tělo hodinek a po stranách jemně, ale precizně zakulacené a zapuštěné.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Smartoma Squarz 8 Pro 3

Tělo hodinek má celokovové provedení, ale přitom jsou příjemně lehké. Velikostní parametry mají následující:

  • rozměry (v x š x h): 4 x 3,2 x 1 cm
  • hmotnost (i s páskem): 33 g
  • rozměry pásku (s x š): 1,9 x 22,5 cm
  • maximální obvod zápěstí: 22 cm

Takže velmi lehké hodinky s přijatelnou velikostí těla i pro křehčí ženy. Jenže tady nastává trochu problém s páskem. Má totiž první otvory pro zapnutí až poměrně daleko – pásek je určen pro velká zápěstí. Já nejsem žádná drobinka – a hodinky nosím zapnuté na předposlední nebo poslední dírce – podle toho, co právě dělám. Požádala jsem známou s velmi útlým zápěstím, zda by si je nasadila – a plandaly. Sice se díky silikonu neprotáčely, ale na zápěstí se hýbaly. Chtělo by to přidat do balení ještě jeden pásek (jeho jednu polovinu) v S velikosti. Ta současná je stoprocentně L.

Smartoma Squarz 8 Pro 4

Pásek je navržen tak, že se jeho konec zastrčí pod samotný pásek. To je sice skvělé pro to, abyste nikde nezachytávali, ale posunete si tím displej hodinek od středu zápěstí a mírně nakloníte od těla – je méně pohodlné se na ně dívat, viz foto. Zvyknout se na to dá, nejde o žádnou velkou komplikaci, ale hned si toho prostě všimnete, jakmile hodinky nasadíte.

Samotné tělo hodinek má ze spodní strany jak klasické optické senzory, tak i senzory přídavné, kovové, které slouží k měření teploty těla. Vedle nich tu najdete samozřejmě i dobíjecí piny. Nabíječka samotná je i s plastovou objímkou na tělo hodinek, což trochu komplikuje manipulaci, ale zvyknout se dá. Rozhodně si pak nabíječku na Squarz 8 Pro nespletete s ničím jiným.

Po stranách je hladký design narušen jen jedním ovládacím tlačítkem umístěným vpravo nahoře. Pásek je vyměnitelný za jakýkoliv model o šířce 19 mm. Hodinky rozhodně nepůsobí laciným dojmem, přestože patří k těm levnějším na trhu.

Specifikace a nabíjení

Určeny jsou Smartomat Squarz 8 Pro jak pro dámy, tak pro pány. A díky jejich univerzálnímu designu se hodí i pro starší děti (když vyměníte pásek za kratší). Displej je příjemně viditelný i na slunci, takže se hodinky hodí pro každého, kdo tráví nejen při sportování dost času venku.

Umějí sledovat několik sportovních režimů a jsou nastaveny na přijímání notifikací ze spousty chatovacích aplikací. K tomu nabídnou i základní zdravotní funkce, konkrétně měření teploty, tepu, tlaku a zásobení krve kyslíkem. Nebála bych se je specifikovat i jako hodinky pro starší, kteří se nebojí nových technologií.

Nabíjení je trochu komplikovanější díky nabíjecí stanici, do které musíte tělo hodinek zacvaknout, po nabití stanici odjistit a hodinky vyndat. Ve srovnání s běžnými magnetickými nabíječkami jde o proces, který vás pár vteřin zdrží. Nicméně vzhledem k přítomnosti kovových senzorů by asi mohlo docházet ke zkratům, pokud by se ničím nevedená magnetická nabíječka netrefila do pinů, ale právě do senzorů. Výrobce si tak pojistil, že se při nabíjení nestane nehoda.

Smartoma Squarz 8 Pro 50

Na jedno nabití vydrží hodinky příjemně dlouho, rozhodně není nutné je nabíjet častěji než jednou za týden, pokud nejste příliš často v aktivním pohybu, který si necháte sledovat a zaznamenávat do historie v hodinkách (tep se v takovém případě měří kontinuálně). Pohotovostní režim, tedy bez BT propojení s telefonem umí i 15 dní na jedno nabití.

Displej

Velmi příjemný a skvěle viditelný barevný TFT displej, jehož jas se dá nastavovat na pěti stupních. Noční není příliš agresivní, ten nejjasnější dobře „přetlačí“ denní světlo, díky TFT se hodinky snadno čtou i na slunci. Tady můžeme říct: hurá do terénu!

Celkové parametry displeje hodinek Smartomat Squarz 8 Pro jsou následující:

  • typ displeje: barevný TFT
  • úhlopříčka: 1,3 palce, čtverec
  • rozlišení: 240 x 240 px

Přestože jde podle parametrů o horší obrazovku, než mají námi nedávno testované Smartomat Squarz X GPS, výsledný dojem je pro mě lepší u Squarz 8 Pro. Pravděpodobně je to tím, že mají TFT technologii, která je dostatečně jemná, ale hlavně umí využít denního světla pro zvýšení jasu. Nic jiného než super AMOLED asi nedokáže nahradit výhody TFT na slunečním světle.

Displej je samozřejmě dotykový. A reaguje na všechna gesta a dotyky svižně, není nutno tlačit a ani nijak výrazně ťukat. V základní nabídce najdete 4 ciferníky, jediný z nich je spíše dámský, ostatní jsou neutrální.

Na své si přijdou jak hledači designu, tak ti, kdo na hodinkách chtějí mít spoustu informací hned na domovské obrazovce. Chybmožnost nastavení doby, po kterou mají hodinky zůstat rozsvícené, ale možnost rozsvítit displej otočením zápěstí tu je. Jen pozor, na samotné rozsvícení si počkáte  1 – 2 vteřiny poté, co dokončíte pohyb zápěstím směrem k očím. Takže žádný spěch.

Na fotce vidíte displej z poloviny ve stínu a z poloviny na slunci, abyste si udělali obrázek o tom, jak krásně TFT spolupracuje se světlem. Opravdu se netřeba bát, že byste na hodinky při venkovním sportování neviděli nebo museli vytvářet dlaní stín.

Smartoma Squarz 8 Pro 12

Ovládání a operační systém

Díky základnímu ovládacímu tlačítku se dá v hodinkách, resp. v jejich menu celkem snadno pohybovat. Tlačítko totiž slouží jak k vypnutí a zapnutí hodinek, tak k probuzení a uspání displeje, ale kdekoliv v menu jej použijete, tam se vrátíte o jeden krok zpět.

Oproti výše zmíněným Squarz X GPS mi tady citelně chybělo druhé tlačítko, které by mě hned hodilo na základní obrazovku (domů), ale na pomalejší cestování v nabídce Squarz 8 Pro jsem si nakonec také zvykla. Co mi však vůbec nevyhovovalo, byl návrat na hlavní obrazovku, kdykoliv hodinky zhasly. Zkrátka, když jsem někde v menu moc dlouho přemýšlela, vyhodily mě z něj hodinky ven. Někdy jsem cestovala i třikrát, než se mi podařilo vše obsloužit tak, jak to vyhovovalo mně.

Logika gest je tu následující:

  • gesto shora dolů přes domovskou obrazovku vás dovede do rychlého nastavení a informací o hodinkách, kde je k mání jas displeje, stav nabití baterie, zda máte zapnutý noční režim a také možnost vejít rovnou do nastavení hodinek
  • gesto zespod nahoru přes domovskou obrazovku vede do notifikací, které se v několika zástupcích ukládají v paměti
  • gesto vpravo přes domovskou obrazovku otevře základní přehled o vaší denní aktivitě. Najdete tu kroky, ušlou vzdálenost, splálené kalorie. Srolovat můžete o obrazovku dolů na měření tepu, ještě níž na přehled o posledním spánku a úplně nejníž na QR kód, pomocí kterého párujete hodinky s telefonem, resp. s aplikací v telefonu
  • gesto vlevo přes domovskou obrazovku vede jak jinak než do hlavního menu, kde najdete tři obrazovky se čtyřmi ikonkami, celkem 12 položek, na něž se podrobně podíváme ve funkcích
  • gesto vpravo kdekoliv v menu vás vrátí o krok zpět – proto je výběr mezi obrazovkami situován svisle. Navíc je po straně dospleje vždy tolik malých koleček, kolik je listů v menu dané funkce. A vyplní se to kolečko, na jehož pozici stojíte. To dost zpřehledňuje nabídku.

Hodinky lze nastavit a ovládat i pomocí mobilní aplikace, jak to ostatně od chytrých hodinek také očekáváme. S ovládáním samotných hodinek žádný problém nebyl, vše jelo jako na drátkách. Občas se zadrhla komunikace mezi hodinkami a telefonem, ale na to se podíváme až v konektivitě. O operačním systému a ani o chipsetu se výrobce nezmiňuje.

Funkce

Funkcí nabízejí hodinky Smartomat Squarz 8 Pro bohatou škálu (z pohledu méně náročného zákazníka, na něhož značka cílí). Jsou tu jak funkce komunikační, tak zdravotní nebo sportovní, hodinkám nechybí základní statistiky přímo v ciferníku. Jednotlivé funkce si trochu popišme:

  • kroky – klasické sledování ušlých kroků, najdete tu však i ušlou vzdálenost a spálené kalorie
  • aktivity – celkem 7 sportovních režimů a k tomu i výpis historie – to je nabídka, která čeká pod ikonou aktivit. Sleduje se tu běh, chůze, chůze na pásu, běh na pásu, jízda na kole, turistika a také plavání
  • spánek – zde si zobrazíte údaje o poslední noci
  • zdravotní funkce – sem výrobce zahrnul měření tepu, tlaku a saturace krve kyslíkem
  • notifikace – v aplikaci si nastavíte, o které notifikace stojíte, možností je poměrně hodně. Zobrazí se i se jménem odesílatele a se začátkem zprávy. K notifikacím se lze vrátit, několik z nich se uloží v paměti.
  • alarm – klasický budík, tentokrát už mě byl schopen probudit, vibruje totiž o dost silněji než u Squarz X GPS
  • hudba – jde o dálkový ovladač přehrávání hudby v mobilu
  • QR kód – pomocí něj spárujete hodinky s aplikací v telefonu
  • časovač – odpočítávání času
  • stopky – co dodat?
  • teplota – měření tělesné teploty na zápěstí. Je celkem přesné, dá se na něj spolehnout. Jen pozor, pokud si jej nastavíte, nesmíte se v noci příliš chumlat do peřin, jinak se přehřejete a hodinky vás probudí šíleným poplachem, že máte nad 37 stupňů a že si musíte ihned překontrolovat naměřenou teplotu certifikovaným zdravotnickým teploměrem. No, asi je vám jasné, jak se mi pak usínalo, po takovém probuzení…
  • nastavení – tady si můžete nastavit jas obrazovky, zapnout dálkové ovládání foťáku v mobilu, zadat vyhledání telefonu (ten začne zvonit, když je v dosahu BT signálu), přečíst si o hodinkách nebo je resetovat do továrního nastavení.

Konektivita a komunikace

Jako většina chytrých hodinek, komunikují Smartomat Squarz 8 Pro s okolím pomocí Bluetooth (zde ve verzi 4.0). Další komunikační kanály nečekejte, ani GPS, ani Wi-Fi. Nízká verze Bluetooth je příjemná hlavně pro majitele starších mobilů, protože je s hodinkami také spárují. Co se nároků na operační systém v mobilech týká, nejnižší verze Androidu je možná Android 5.1, u Apple telefonů to je iOS 9.0 a vyšší.

Zastavme se ale u komunikace mezi telefonem hodinkami. Tady, ač nerada, musím zmínit, že spojení nebylo vždy dokonalé. Když jsem se od telefonu příliš vzdálila, tak se spojení samozřejmě přerušilo, to je jasné, Bluetooth má jen minimální dosah. Jenže jakmile jsem se vrátila zpátky, nenastalo připojení zpět k telefonu během několika vteřin, ale až po několika minutách, případně vůbec – a musela jsem v aplikaci ťuknout na obnovu dat, aby se hodinky uráčily se propojit. Přitom Smasrtomat tohle umí lépe, jak mi předvedli třeba na hodinkách Smartomat Squarz X GPS. Dodejme, že nepružné připojívání zpět k aplikaci znamená mimo jiné promeškání dění v mobilu, například hovoru (když jedete ve ztišeném režimu nebo jste v městském hluku).

Smartoma Squarz 8 Pro 46

Ani po spuštění aplikace se hodinky hned samy nepřipojí a musím je k tomu skrz aplikaci popostrčit. Vložila jsem screenshot z aplikace, kde je červená tečka u hodinek, což znamená nepřipojeno. Ale přitom jsem u telefonu byla s aktivními a spárovanými hodinkami na ruce.

Aplikací pro hodinky Smartomat Squarz 8 Pro je LinkTo Sport. Je poměrně přehledná, hlavně hned na začátku nabídne průvodce, ale bohužel v angličtině. Samotná aplikace pak je v češtině, pohyb v ní je snadný a není nutné se s ní nějak dlouho učit. Důležité je zapamatovat si, že data se aktualizují v nabídce statistik pomocí svajpu směrem dolů.

Čeština je v aplikaci dost pofiderní, takže musíte zapojit možkové závity, abyste odhadli, co tím chtěl básník říct. Třeba „nastavit“ je tu přeloženo jako „určit“. Někde je slovo „určit“ i místo jednoduchého „ano“.  Párkrát jsem se i zasmála.

Postřehy z používání

Hodinky Smartomat Squarz 8 Pro se mi nosily dobře, jsou pohodlné, nikde netrčí a hlavně netíží, netlačí ani při práci nebo cvičení. Pásek nijak netahal za kůži, ale je navržen pro větší zápěstí, naštěstí je vyměnitelný. Dobře viditelný displej se dá snadno přečíst i na slunci, takže ani při pobytu venku nebyly potíže se dozvědět, co se v hodinkách právě odehrálo, kolik mi čeho naměřily nebo kdo mi napsal.

Rozhodně jsem je nijak nešetřila a dělala s nimi vše, včetně vaření, pečení (viz foto), jen to plavání nevyšlo. Do sprchy jsem je raději sundávala, protože, jak mě ve Smartomatu informovali, hodinkám nevadí a priori voda, ale změny teploty, čemuž v teplé sprše prostě nezabráníte.

Smartoma Squarz 8 Pro 1

Propojení mezi telefonem a aplikací trochu pokulhávalo, ale například měření tělesných funkcí bylo naopak stabilní. Krevní tlak hodinky spíše podhodnocují, kdežto saturaci krve kyslíkem uvádějí ve vyšších hodnotách, než máme naměřeno z lékařského přístroje. Samozřejmě, že hodinky Smartomat Squarz 8 Pro nejsou zdravotnickou pomůckou – a podle toho je nutné k nim i přistupovat. Vše je jen orientační, ale když si zjistíte, kolik máte k měření přidat, pro základní přehled jistě poslouží dobře.

Ne zcela funkční propojení s aplikací mi přišlo divné, a tak jsem aplikaci odinstalovala, hodinky resetovala a vše pak znovu nastavila. Do aplikace se registruje emailem a heslem. A co myslíte, že po mně aplikace chtěla, když jsem se do ní chtěla přihlásit, až jsem ji nainstalovala podruhé? No, email to rozhodně nebyl, přestože právě na email jsem se sem registrovala. Dostala jsem jen možnost přihlášení přes FB, Twitter, Google+, Line nebo LinkedIn. Takže jsem se holt musela registrovat znovu – a samozřejmě na další email. O logice tohoto kroku v aplikaci jsem si myslela své, tady to prostě nedotáhli, kam měli.

Smartoma Squarz 8 Pro 42

Hodnocení

Smartomat Squarz 8 Pro

Anrdoezrs.net
as of 2.3.2024 9.54
7 Naše hodnocení
Smartomat Squarz 8 Pro

Menší a hlavně lehké, elegantní hodinky pro ženy, muže, starší děti, ale i pro odvážnější seniory. Design je totiž natolik neutrální (když vynecháme barvu tohoto modelu) a hodinky natolik příjemné na ruce, že se hodí pro každého. Dobře viditelný TFT barevný displej nabídne čtyři vkusné ciferníky a informace o všem, co v danou chvíli potřebuje začínající a méně náročný uživatel znát. Ovládání je snadné, plynulé a vše je intuitivní. Trošku pokulhává propojení mezi hodinkami a telefonem, proto jsou vhodnější pro ty z vás, kdo nepotřebují mít spolehlivý přehled o všech notifikacích z mobilu, ale hodinky pořídí spíše pro přehled o své aktivitě.

PRO
  • rozumná cena
  • barevný TFT displej se skvělou viditelností na slunci
  • snadné ovládání
  • měření teploty, tlaku a saturace kyslíkem
  • dotyková vrstva s rychlou a spolehlivou odezvou
  • dálkové ovládání hudby a fotoaparátu v mobilu
  • paměť na notifikace
PROTI
  • rozsvícení displeje otočením zápěstí má prodlevu 1 – 2 vteřiny
  • hodinky se nespojí s telefonem ihned po té, co se dostanou do jeho blízkosti
  • chybí GPS
  • spíše fitness náramek v hodinkovém designu

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

12 Komentáře
  1. Jsou v češtině ? Díky

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 1.1.2021 at 16.17

      Hodinky jsou v angličtině, ale s výstižnými piktogramy, takže pochopitelné. Aplikace je česky. Na fotkách vše můžete vidět.

  2. Dobrý den, mám to tak jen já nebo je normální,ze u jízdy na kole nejsou vidět ujete kilometry? Dekuju za odpověď

  3. Taky by mě zajímaly ty kilometry na kole…mně se také nezobrazují, ani trasa když jdu pěšky nebo běžím…to mně teda vadí.

  4. zdravim,dají se hodinky sparovat a aby fu govali s mobilní značkou Huawei p40 lite?diky

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo