Philips HUE – dálkově ovládaný inteligentní světelný systém pro fajnšmekry

Philips HUE. Chytrá LED technologie od prémiové značky je spojená s intuitivním ovládáním vašich interiérových svítidel, Philips je průkopníkem v této oblastí. Spojení žárovek, svítidel, bezdrátového ovládání a chytré aplikace do vašeho mobilního telefonu či tabletu vám umožní měnit doma náladu podle potřeby.

Kapitoly článku

Co HUE umí?

Hlavní výhodou je možnost ovládat osvětlení na dálku. Byt může být osvětlený, když přijdete domů, nebo odjedete na dovolenou. Silnou stránkou je také automatizace nebo řízení osvětlení ve větších blocích, typicky v celých místnostech.

Výhodou je rozšířenost systému do Philips. V App Store nebo Google Play naleznete spoustu zajímavých aplikací, ve kterých pravidelně získáváte nové scény, dostanete se k mnohem pokročilejšímu nastavení nebo si dokonce můžete světla synchronizovat s hudbou a obohatit si tak například zážitek ze sledování filmů.

Jak HUE funguje?

Jak HUE funguje?

Výhodu mají vlastníci televizorů značky Philips s funkcí Ambilight. Těm budou světla v místnosti doplňovat podsvícení od televize automaticky.

HUE také zablikáním a změnou barvy dokáže upozorňovat, na různé události jako jsou například příchozí hovory, textové zprávy, maily nebo nastavený budík. Záleží, jak si systém nastavíte.

Výhodou je možnost ovládat světla přes hlasové ovládání telefonu platforem Android nebo Apple. To sice stále nepodporuje češtinu, ale pro ovládání chytrých žárovek si vystačíte s několika jednoduchými příkazy v angličtině. Stojí to za to, hlasové ovládání je mnohdy rychlejší a pohodlnější.

zpět do menu článku ↑

HUE v akci na videu

Jak to celé vypadá v akci asi nejvíc asi napoví tenhle záznam z demo bytu.

 

zpět do menu článku ↑

Základní komponenty

Bridge

Bridge, to je centrální mozzek HUE systému. Slouží „most“ mezi vaší aplikací v mobilu či tabletu a žárovkami či LED pásky. Bridge také umožní, aby byl HUE systém spojitelný s okolním světem zvenku mimo vnitřní síť. S ním můžete ovládat přes mobil či tablet všechny funkce vašeho domovního osvětlení odkukoliv, kde budete připojeni k internetu.

Brisge umí propojit až 50 zařízení. Dosah je okolo 30 metrů, ale důležité je, kolik je v cestě překážet. Pochopitelně musí být zapojená do elektrické sítě a routeru.

Bridge pro HUE

Bridge pro HUE

HUE aplikace

Základem ovládání HUE je mobilní aplikace. Tu použijte ke změně barev, jasu, funkcí a všeho ostatního. Ke stažení ji najdete v App Store nebo Google Play.

Světla lze pochopitelně řídit jak jednotlivě, tak pro celé místnosti. Záleží na vás, jak si je v aplikaci seskupíte. Navíc můžete vytvářet i tzv. Scény. V tomto Philip úspěšně napodobuje i český produkt od ElkoEP známý pod značkou INELS, o kterém jsem psal zde.

Ovládání se ale obejde i bez vás. Jde nastavit podle času, a tak vás mohou ráno vítat světelné scénáře, stejně tak s nimi můžete měnit bez hnutí prstem domácí atmosféru i večer.

Největší frajeři využijí i automatizaci přes IFTT nebo aplikaci Tasker pro Android.

myHUE portál

HUE portál je webová stránka či chcete-li kontrolní panel, který vás spojí s vaším HUE odkudkoli i bez mobilního telefonu.

zpět do menu článku ↑

Jak na to?

  1. Zakupte jednu z produktů řady chytrých světel HUE.
  2. Instalujte žárovky
  3. Připojte bridge – automaticky se zapne. Bridge je součástí každé základní sady HUE.
  4. Stáhněte si aplikaci Hue– a postupujte podle instrukcí. Aplikace je zdarma.
  5. Rozšiřujte – svůj systém HUEmůžete rozšířit až na 50 Philips HUE žárovek a svítidel.

Světelný systém po nastavení bude schopen svítit, jakožto běžné žárovky. Nechá se řídit přes příslušné aplikace v „chytrých“ telefonech.

zpět do menu článku ↑

Verdikt

Chcete jít do Philips Hue? Vše, co potřebujete je Starter Kit nebo samostatný Bridge a Philips Hue aplikaci na svém chytrém telefonu nebo tabletu. Zapojení i párování je triviální a odměnou je vám možnost měnit doma atmosféru i možnost zvýšené ochrany domava, pokud jste na cestách. Drobnou nevýhodou je vyšší cena, ta je ale oprávněná rozsahem funkcí i podpory pro různé aplikace.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

1 Comment
  1. Toto je taky zajímavý způsob. Já používám bezdrátovou RGB žárovku http://eshop.elkoep.cz/rf-rgb-led-550—detail-1E23000101.aspx a k ovládání používám mobilní aplikaci. Je fajn si změnit barvu a jas osvětlení, když chce člověk relaxovat.

    Leave a reply

    GeekLife.cz