Dům pod palcem. Jaká je chytrá sada iNELS?

Produktům pro chytřejší domácnost, které na trhu najdete pod značkou iNELS, jsem se na zoubek podíval už několikrát. Tentokrát se mi pod prsty dostala asi nejrobustnější sada s názvem Dům pod palcem.

iNELS je značka českého producenta ELKO EP, jenž do segmentu moderní elektroniky šlape velice slušně. V dubnu jsem testoval sadu Hra světel a také Jeden olvadač za všechny a obě sady představují snadný způsob, jak si rozumně “tunit” domácnost, pokud jste fanda do elektro.

D§m pod palcem od iNELS

Dům pod palcem už názvem naznačuje, že se bude snažit pokrýt co nejvíce míst, kde můžete svou domácnost udělat chytřejší. V sadě proto najdete:

 • chytrou krabičku, která posílá RF signál ke komponentům
 • 2 kousky bezdrátových LED žárovek s možností měnit barvu
 • bezdrátovou kameru D-Link DCS-933L/E
 • multifukční zásuvku (16A/4000W)
 • router D-LINK GO-RT-N150 (2,4 GHz)

V komu všemu pochopitelně patří aplikace pro iOS a Android a spousta kabelů.

Výhrady mám za sebe pouze k žárovkám. Jedná se o LED s výkonem 9 W, resp. 550 lumenů, což je docela slabá hodnota a žárovky se tak hodí spíše pro lokální osvětlení tam, kde potřebujete světlo cílit, jako je třeba nízko visící lampa na stolem. Což nemusí být na závadu, jen s tím musíte počítat.

Pokud už doma máte wi-fi router, ten přiložený od D-Link nepotřebujete. Protože  se jedná o levný model, který seženete od 350 korun, nemusíte se ani moc trápit vyhozenými penězi.

Instalace

Zapojení není obtížné, ELKO EP se snaží, aby si se vším poradili i laici a přidává do balení i dost detailní návod, kde myslí i na takové věci, jako osvěta o ztrátě signálu při průchodu různými materiály. Nevýhodou papírového návodu je pak skutečnost, že může mírně zastarat oproti tomu, jak aktuálně vypadá třeba aplikace pro Android, která je v aplikačním obchodě k dispozici pod mírně jiným názvem a i jinak vypadá.

Nejdůležitější komponent v sadě je chytrá krabička, která řídí vše ostatní. Tu propojíte s routerem. Pokyny z mobilní aplikace pak krabička “překládá” a posílá do světel, zásuvky nebo žárovek. Kamera pochopitelně funguje on-line, ať už po kabelu, nebo bezdrátově.

Velkou výhodou je, že sada je přednastavená a veškeré konfigurace jsou tak velmi snadné. Jen si díky většímu množství prvků vezmou více času. Zvláště, pokud si s nastavením vyhrajete a prvky rozdělíte do místností. Samotná sada totiž může sloužit i jako základ pro další prvky, které si koupíte třeba později.

Na webu ww.dumpodpalcem.cz si takto můžete sestavit i vlastní sadu, kam lze doplnit:

 • ovladače
 • spínače
 • stmívače
 • prvky pro regulaci teploty
 • audio prvky

Využití

Konfigurace této sady jasně směřuje k zabezpečení domácnosti. Kamera, ovládávaná zásuvka a ovládání světel na dálku si přímo říká o využití při odjezdu na dovolenou.

Možnost měnit barvy žárovek využití ti, kteří si chtějí doma dělat atmosféru. Když mi bylo 20, měl jsem doma na večer zelené žárovky, teď už mě to moc neláká a i když si můžete nastavit prakticky jakoukoliv barvu, výsledek mi moc neseděl. Ale to je věc vkusu.

Co se mi ale líbí hodně, je myšlenka, která se za chytrými sadami ukrývá. Příležitost relativně levně a technicky snadno přidat nové cesty v ovládání bydlení nebo zvýšení pohodlí při ovládání je opravdu skvělá. Díky výběrů prvků, o nichž jsem psal výše, si každý může poskládat, co potřebuje. Tato konkrétní sada se může hodit jen někomu, ale pokud to zrovna nejste vy, máte další možnosti.

Podívejte se také na video prezentaci celé chytré sady.

Máte s nějakým produktem iNELS zkušenosti? Budu rád, když se o ně podělíte v komentářích.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

7 komentářů
 1. Reply
  Karel Hausmajer 11.8.2016 at 11.42

  …když se žárovka odporoučí do věčných lovišť, kolik stojí? Zdenku setkal jsi se prosím s vazmekem typu univerzálního Wifi nástavce do kterého by se dala namontovat nová žárovka?… Výhody nemá cenu zmiňovat

  • Je dost drahá, necelých 1 400 Kč. ideálně by měla umřít v záruce. Někteří prodejci dávají záruku 5 let, ale nevím, že by u ELKO EP tohle bylo.
   Bazmek nástavec by byl super, ale nic takového jsem zatím nenašel, asi to nikoho nenapadlo, nebo je to v něčem obtížné.

 2. Reply
  Karel Hausmajer 11.8.2016 at 11.45

  myslim na tohle… https://www.emberlight.co/

 3. Mam doma vyrobky ELKO EP, konkretne sadu Hra svetel, kde jsou tri tyto zarovky. Nevim sice jak velkou vydrz ma zarovka, ale celkove mam zkuset s jejich relatky. Tam zaruka na 5 let je a maji ji pro všechny vyrobky. Takze si nemyslím, ze by byl probldm s reklamaci, kdyby se cokoliv stalo.

 4. zařízení se zdá fakt základní, ale moc jsem nerozuměl návodu na webu… zůstanu u klasických LED žárovek

  • Hned bych to nevzdával. Návod je prostý. Jen se namontuje a spáruje. Toť vše.
   Každopádně je to hodně o vkusu, mého tatu bych k tomu taky nepřemluvil.

  Leave a reply

  GeekLife.cz