Naše dojmy z 27″ herního monitoru AG271QX

Když mi došla nabídka na testování 27″ herního monitoru AG271QX od AOC, zajásal jsem. Herní monitor jsem na stole ještě neměl. Odklidil jsem svůj stejně velký monitor od LG (IPS) a jal se rozbalovat krabici.

Kapitoly recenze

Design

Zde si dovolím poznamenat, že můj pracovní kout zřejmě neposkytl takovému designovému krasavci, jakým monitor od AOC je, důstojné místo pro vlastní prezentaci. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že tento monitor prostě nebyl navržen proto, aby stál jen tak někde u zdi.
Červeně lakovaná záda monitoru i minimalistický, ale funkční stojan jsou parádní a není je třeba nijak schovávat.

AG271-monitor-AOC-4-min

Kovový stojan umožňuje nastavení výšky, naklonění i natočení a na boku podstavce najdete posuvné měřítko, takže monitor snadno nastavíte do původní pozice. Hezká vychytávka.

zpět do menu článku ↑

AMD FreeSync

“Vlajková loď” mezi vychytávkami v monitoru, technologie Adaptive-Sync, je kompatibilní s technologií AMD FreeSync v rozsahu 30 až 144Hz. Pokud vám počítač zcela nestíhá, pak funkce eliminuje při hraní nepříjemné trhání obrazu a i při nižší snímkovací frekvenci zobrazí obraz plynuleji. Podmínkou pro fungování této vychytávky je grafická karta od AMD, což se ovšem ve většině českých eshopů nedočtete.

zpět do menu článku ↑

Parametry monitoru AG271QX

 • uhlopříčka 27″ (68,6 cm)
 • rozlišení QHD (2560 x 1440)
 • odezva 1ms
 • jas 350 cd/m2
 • statický kontrast 1000:1
 • reproduktory 2x3W

Maximální obnovovací frekvence fantastických 144 Hz.

Matný povrch obrazovky monitoru sluší a obraz do něj dostanete skrz tyto konektory:

 • HDMI
 • DisplayPort
 • DVI
 • D-SUB (VGA)

HDMI porty jsou verze 1.4 a 2.0. a port HDMI 1.4 podporuje i MHL standard pro připojení mobilních zařízení.

Výrobce se chlubí tím, že jeho technologie Flicker-Free eliminuje blikání LED podsvícení a tím ulevuje unaveným očím při dlouhodobém vysedávání u monitoru.

Zajímavá je i funkce Picture boost, která umožňuje nastavit si pro jistou oblast monitoru jiný jas. A pak je tu také jeden nabíjecí port USB, který funguje i při pohotovostním režimu monitoru.

zpět do menu článku ↑

Fotogalerie

zpět do menu článku ↑

Je pro někoho problém TN panel?

Herní monitory využívají často panel typu TN. Tato starší technologie má obecně oproti IPS panelům jisté nedostatky. Nižší pozorovací úhly, větší barevné posuny při pohledu ze strany a většinou i horší barevné podání. Za to nabízí rychlejší odezvu, což je parametr, který zajímá hráče. Ona horší barevnost často plyne z pouze 6-bitové barevné hloubky a následném dopočítávání barev, což ovšem není případ tohoto monitoru (užívá 8-bit).

Subjektivně mohu říct, že co do barevnosti kvality obrazu, jsem po nastavení monitoru horší barevné podání oproti IPS nepozoroval. Obraz byl perfektní po celé ploše. Snad jen podání šedé/bílé barvy se mohlo zdát trochu do zelena, ale právě proto tu máme uživatelské vyvážení bílé barvy.

zpět do menu článku ↑

Video s monitorem AG271QX v akci

Ukázka hraní na monitoru začíná v tomto anglicky mluveném videu v čase 5:53.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

 

8.9 Total Score
Dobrá volba pro hráče

Cena monitoru není zrovna lidová, ostatně 27" panel IPS od stejného výrobce můžete pořídit za 5500 korun a v případě AG271QX překračuje 12 tisíc korun.  Faktem ale je, že tento model je vyladěný pro herní využití. Velmi potěšil výklopný stojánek na sluchátka nebo ovladač, na který si můžete namapovat nastavení monitoru a na jeden stisk tak měnit parametry, což se hodí například pokud pracujete u počítače od rána do večera a mění se vám výrazněji osvětlení pracovní plochy (té reálné) nebo pokud často měníte zdroje videosignálu. Méně potěšil zdroj o velikosti menší cihly.

Kvalita obrazu na hry
9.5
Pozorovací úhly
6
Odezva
10
Konektivita
10
PRO
 • Skvělá odezva
 • Parádní obnovovací frekvence
 • Celokovový stojan
PROTI
 • Slabší pozorovací úhly
 • Nutnost vyladit po rozbalení
Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz