Moje dojmy ze 4K monitoru 28″ iiyama G-Master Gold Phoenix GB2888UHSU

Osahal jsem si další monitor s vysokým rozlišením. Tentokrát se jednalo o 4K model od značky iiyama G-Master Gold Phoenix GB2888UHSU-B1.

První dojem

Velikost displeje je hodně použitelných 28″, pro našince více řekne 71 cm. Monitor samotný je velmi robustní, celá hmota je ale ukrytá v zadní části, takže při práci vám monitor určitě jako macek připadat nebude. Při montáži jsem si ale vzpomněl na svoji první CRT 19″, protože iiyama G-Master Gold Phoenix váží skoro 8 kilo. Na “vině” je určitě i fakt, že na napájecím kabelu nenajdete trafo, je někde v těle monitoru a nějaké gramy navíc přidá.

Konektory a výbava

Většina konektorů je ukrytá ve spodní hraně a je k nim díky tomu docela špatný přístup. Trošku pomůže pivot, který na monitoru nechybí, ale i tak je štěstí, že ke kabelům nemusíte nijak často.

28" 4K Ultra HD Monitor G-Master Gold Phoenix GB2888UHSU

28″ 4K Ultra HD Monitor G-Master Gold Phoenix GB2888UHSU od iiyama

 

Konektorová výbava je bohatá:

 • VGA
 • 2xHDMI, 1xHDMI/MHL
 • DisplayPort
 • Konektor pro sluchátka
 • USB hub: UP 1 x USB 3.0 / DOWN 2 x USB 3.0

Na monitoru najdete i reproduktory, ty ale použijete spíše v nouzi.

Konektory na GOLD PHOENIX - 28” G-MASTER 4K

Konektory na GOLD PHOENIX – 28” G-MASTER 4K

Konstrukce mi přišla bytelná. Už jsem zmínil pivot, který vás může uchránit od bolestí krční páteře. Monitor můžete otáčet i do stran v úhlu 45° nebo nahoru či dolů.

Ovládací prvky mě naopak trošku trápily. Nejedná se o mechanická tlačítka, ale dotykové senzory ukryté za mírným vyboulením. Nápad je to dobrý, ale pokud jsem zobrazil menu, zůstalo viditelné pouze krátkou dobu a musel jsem ho aktivovat znovu. Opět je štěstí, že do nastavení nemusíte často.

Obraz

Maximální rozlišení je 3840 x 2160 při frekvenci 60Hz a poměru stran 16:9. S nastavením barev jsem si musel hodně vyhrát, než vypadaly k mé spokojenosti. Iiyama monitor osadila starší technologií TN a rozdíl oproti IPS prostě poznáte.

GOLD PHOENIX - 28” G-MASTER 4K zezadu

GOLD PHOENIX – 28” G-MASTER 4K zezadu

Iiyama v kanceláři

Při kancelářské práci nebo surfování je monitor skvělý. Kombinace velké fyzické plochy a vysokého rozlišení je opravdu silně návyková. Někde vás bude rozčilovat snaha současných designerů o mobile-first přístup, kdy online služby – často od Google – mají jednotný design pro všechna zařízení, a tak najezdíte kurzorem hodně zbytečných metrů:)

Naopak u zpravodajských webů, které bývají zhusta obsypané reklamou, je vysoké rozlišení ku prospěchu. Celé to najednou vypadá více kompaktně a reklama není pocitově tak výrazná.

Boční profil monitor GOLD PHOENIX - 28” G-MASTER 4K

Boční profil monitor GOLD PHOENIX – 28” G-MASTER 4K

Iiyama a hry

Tady jsem byl hodně zvědavý. Hi-res gaming vyžaduje u nových her hodně silný stroj, u nižších rozlišení na takovém monitoru hry prostě nevypadají dobře. Bohužel musím říct, že s hrami jsem měl velký problém. Monitor od iiyama měl nějaké problémy s pozicováním kurzoru myši, kdy jsem jej sice viděl a mohl s ním hýbat, ale do určitých částí obrazu se nedalo dostat. Systém evidentně zobrazoval kurzor v menu her jinde, než kde byl ve skutečnosti.

Předpokládám ale, že problém byl někde u mě. Jen se mi nepovedlo na něj přijít a úpravy v menu her tak pro mě byly nedostupné.

Zkoušel jsem hrát Far Cry 4 a plném rozlišení jsem dosáhl velmi nízkého frame rate na sestavě i7, 16 GB RAM a nVidia GTX680. Novější sestavy možná zajistí lepší výsledky. U starších her až takový problém nebyl a vysoké rozlišení jim vizuálně pomohlo.

Závěr

Iiyama G-Master Gold je cenově dostupný monitor, který dobře využijete při práci. Díky pivotu si každý nastaví výšku, jakou potřebuje a udělá něco málo pro své zdraví. Fanoušci her, pokud už chtějí hrát ve vysokém rozlišení, budou váhat díky použití TN panelu, zda jít touto cestou.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz