Jak přesně měří fitness trackery a aplikace?

Fenomén Quantified Self je v posledních letech nejvíce viditelný díky boomu fitness náramků nebo aplikací, jako například Moves. O tom, že přesnost jejich měření se bude lišit, není sporu. Jaké jsou ale skutečné výsledky, o tom hovoří výsledky studie publikované na stránkách Journal of the American Medical Association.

V testu byly použity následující náramky a aplikace v různých mobilech. Mezi aplikacemi byly Moves  na Galaxy S4 a iPhone 5s,  Withings Health Mate na iPhone 5s a Fitbit na iPhone 5s. Zařízení nošené na ruce zastupovaly Nike Fuelband (recenze zde), Fibit Flex (recenze zde), a Jawbone UP24. Poslední testovanou skupinou byly trackery nošené u pasu, Fitbit One, Fitbit Zip, a Digi-Walker SW-200.

Test probíhal v srpnu 2014 na běžeckém pásu, který se pohyboval rychlostí 3 míle/hod (4,8 km/hod). Účastníci starší 18 let (pro přiblížení – průměrný věk byl 28 let a 71% procent z nich byly ženy) ušli vždy dvakrát 500 a 1500 kroků a počet krokům ještě osobně počítal asistent. V osmi z 560 měření zařízení nebo aplikace nepracovaly správně a tato měření nebyla do výsledku započítána.

Závěry měření

Zdroj: QuantifiedSelf

Autoři originálního článku nedali k dispozici přesná data z pokusu, ale jen jejich závěry. Tím obecným je, že jak zařízení, tak i aplikace jsou obecně schopné měřit poměrně přesně ušlé kroky. Nejpřesnější byly krokoměry nošené na pasu, kde se sledovaná odchylka pohybovala v rozmezí od −0.3% to 1.0%. Největší odchylky pochopitelně zaznamenaly náramky pro zápěstí, jejichž software se musí vypořádat s počítáním a eliminací pohybů, které nesouvisí s kroky.

Sám jsem uživatelem Fitbitu Flex, na ruce jej mám už 12 měsíců. Zásadní rozdíly vidím v momentě, kdy nechám náramek na pravé ruce, kterou používám dominantně. Pokud tedy chcete nosit náramek na ruce, zařiďte se jako já, případně si pořiďte doplňky, které vám například tracker z Fitbit Fexu umožní nosit při běhání třeba na botě. Samostatné aplikace a krokoměry za pas jsou přesnější, ale nemusíte je mít vždy s sebou.

Zároveň se nabízí otázka, jestli je přesnost měření to hlavní, co uživatelé očekávají. Já se na svůj Fitbit dívám spíše jako na motivační záležitost. Neplním cíle každý den, ale na podzim jsem díky vizualizacím a zápisům, které mě baví, zhubnul šest kilogramů.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz