Další kousky od Philips Hue v naší domácnosti

Před rokem jsem si společně s Google Home pořídil i chytré osvětlení od Philipsu, které budete znát pod značkou Hue. Hlasové ovládání světel ale všem doma nesedí, a tak jsem musel sbírku vybavení rozšířit o vypínače.

Obsah recenze

Balení

Z eshopu E1.cz mi dorazil balíček, v němž byla další žárovka včetně vypínače a ještě jeden vypínač samotný. Rozdíl mezi cenou samotného vypínače a dvojbalení žárovka+vypínač je okolo stokoruny, proto se vyplatí si pořídit kombo, i když chcete jen vypínač. Prostě budete mít záložní žárovku za stovku, jinak stojí přes 500,- Kč.

Takto vypadá originální balení Philip Hue vypínače

Takto vypadá originální balení

Balení je úsporné, pěkně zalisované s plastu vám dorazí jen vypínač, žárovka a instrukce na instalaci. Uvnitř vypínače jsou i baterie, vše stačí jen vytáhnout. Ve vypínači je ještě plastový izolační pásek, který brání náhodnému sepnutí do doby rozbalení. Ten musíte jen vysunout a vyhodit do tříděného odpadu.

zpět do menu článku ↑

Konstrukce a design

K žárovce toho není mnoho co říct. Vyzařovací úhel je 180 stupnů. Světelný výkon pak 806 lumenů. To je dostačující jako běžné osvětlení do místnosti, ale pokud v ní chcete dělat nějakou práci, která zatěžuje oči, pak je to hodnota spíše slabší a sem směřuje moje největší výtka k žárovkám Hue. Nejsou k dispozici s většími světelnými toky. Obyčejné LED žárovky už pořídíte se světelným tokem 1000 a více lumenů bez problémů.

Ovladač  se skládá ze dvou dílů. Větší část funguje jako držák pro skutečný ovladač. Philips chytře vymyslel magnetické uchycení, takže ovladač v držáku skutečně drží a rozhodně z něj nemá šanci vypadnout. Určitě si umím představit, že jej ale doma založíte a pak budete hledat. Až tak je samotný ovladač malý.

Držák můžete uchytit na stěnu například na dvojici vrutů. Nebo jej můžete přilepit například na skříň. K tomu Philip rovnou na držák přidal samolepící pásku. Vymyslet, kam držák přidělat, je trošku oříšek. Nejspíše budete mít doma jako já klasické vypínače a jste podvědomě naučení k nim natáhnout ruku pro ovládání světla. Proto je nejlepší místo hned vedle běžného vypínače. Druhá dobrá volba jsou samotné dveře do místnosti.

zpět do menu článku ↑

Instalace

Jen připomínám, že pro správné fungování musíte mít doma už Hue Bridge, což je krabička, která se přes protokol Zigbee stará o komunikaci s celý ekosystémem Hue. Je také rozdíl, jestli zapojujete jen vypínač nebo i žárovku, která s ním dorazila.

Pokud chcete přidat jen vypínač, musíte v mobilní aplikaci (je v češtině, nemusíte se ničeho bát) v sekci Nastavení a pak Nastavení příslušenství zvolit Hue Dimmer Switch a zvolit možnost 1. Ta je přesně pro případ, že vypínač nebyl zatím s ničím spárován.

Pokud je jste koupili kombo, vyberete Možnost číslo 2.

Ze zadní strany vypínače musíte tenkým předmětem, třeba špendlíkem, zahájit párování s vaším domácím Hue Bridge. Vypínač se tak spojí se sítí. Jakmile je zařízení nalezeno, nabídne vám přehled všech světel, které máte doma a k jednom z nich vypínač přiřadíte.

Stejně jako všechna ostatní zařízení si vypínače můžete pojmenovat, což se hodí, pokud jich máte více.

S instalací vám pomůže i toho video. Je sice v angličtině, ale je velmi přehledné.

zpět do menu článku ↑

Funkce

Ovládací tlačítka na vypínači jsou celkem 4. Obě krajní slouží k vypnutí a zapnutí, prostřední pak pro ovládání intenzity světla, tedy stmívání. A protože jde o chytré žárovky, v aplikaci si můžete nastavit další scénáře, které ovladač provede, pokud tlačítko stisknete třeba dvakrát či třikrát. Zapnout tak můžete světlo třeba rovnou v nočním režimu.

Zmáčknutí tlačítka nedělá žádný výrazný hluk, ozve jen tiché cvaknutí.

Phillip Hue umí nastavit i různé scény, které můžete zapnout. Stejně tak Philips umí i rutiny vázané na čas, ať už konkrétní nebo dynamický. Zde jde o zapínání podle východu a západu Slunce, což je fajn funkce. Jde i zhasnout světla podle pozice získané z GSP. Využítí? Světla zhasnou, jakmile jdete domů. Využít můžete i časovače.

Bohužel se zatím nepropracoval k pokročilejší automatizaci a jestliže chcete třeba světla rozsvítit a zhasnout v určitý čas v různých místnostech, doporučím vám externí aplikace, jako třeba Yonomi nebo Wink, které mají práci s rutinami zvládnutou lépe.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

8.5 Total Score
Podařený doplněk k osvětlení Philips Hue

Vypínač k žárovkám Hue je prakticky nutnost, pokud nechcete světlo ovládat stále z telefonu nebo pomocí hlasového asistenta. Funkčně i konstrukčně mu není co vytknout, případné výtky směřují spíše k Hue jako celku. Výhodou je rozhodně mobilita ovladače.

PRO
 • povedený design
 • ovladač může být i mobilní
 • dvě metody uchycení
 • více funkcí k tlačítkům
PROTI
 • původní domácí vypínač světla musí být stále zapnutý
 • po výpadku elektřiny se světla samy rozsvítí

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz