Film: Doctor Strange 80%

Do kin ve čtvrtek vstoupil nový film Doctor Strange, na který jistě netrpělivě čekali všichni fanoušci comicsového světa firmy Marvel. A protože těch není málo, pokusím se vyhnout spoilerům.

V samotném filmu sice diváky nečeká žádný z dosud ve filmech představených comicsových hrdinů , ale to vlastně nevadí.

Film popisuje přerod neurochirurga Strange v mocného kouzelníka. A dá se čekat, že tento hrdina se stane jedním z důležitých členů Avengers. O tom jak bude fungovat spojení reálného světa se světem astrálním a mnohými dalšími dimenzemi si ale napíšeme až v květnu 2018 a 2019, kdy do kin vstoupí Avengers: Infinity War (první počin Marvelu, který bude na dvě části a kde se potkají hrdinové Avengers spolu s hrdiny Strážců Galaxie).

Doctor Strange

Pokud jste si oblíbili herce Benedicta Cumberbatche jako Sherlocka z BBC, pak vás jistě potěší, že v novém filmu si střihl typově hodně podobného hrdinu.

Arogantní a přechytralý neurochirurg Strange s fotografickou pamětí a nedostatkem empatie si pečlivě buduje svou kariéru i reputaci. Jednoho dne však tvrdě narazí a jeho dosavadní svět se začne rychle bořit jako domeček z karet. V zoufalé snaze zachránit vše, pro co žil (tedy především sebe a svou práci), se brzo dostává na mizinu a hledá způsob, jakým by napravil své pochroumané tělo. Co vše mu odhalí v nepálském klášteře tajemná mistryně Pradávná ztvárněná (jako vždy skvělou) Tildou Swinton?

Jednoznačnou odpovědí na otázku “Proč kino a ne třeba DVD?” je vizuální stránka filmu. Čekají vás hrátky s realitou, které předčí ty ve filmu Počátek, čekají vás hrátky s časem a tak si můžete užít destrukci i zpětnou destrukci a podíváte se i za bytostí Dormammu z temné dimenze. Tato dimenze, kde neexistuje čas se sice topí ve tmě, ale jinak je také dost neónová. Prostě ty triky si velké plátno opravdu zaslouží. Tvůrcům se také velmi dobře podařilo obsadit hlavní herce a Cumberbatch v titulní roli skoro nesleze z plátna.

I tento film má ale své mouchy. Děj nezabíhá do zbytečných detailů v popisu dimenzí, takže ne vždy jsou jasná pravidla. Dějově se mísí mnohokrát viděné s nijak výjimečným comicsovým schématem Člověk->pád->učení a vzestup->hrdina->boj se zlem. K záporům řadím i to, že jinak dobrý záporák Mads Mikkelsen bohužel zas tolik prostoru nedostal.

SPOILER ALERT PRO FANOUŠKY AVENGERS:

Ze šesti kamenů nekonečna se konečně vyloupl ten poslední. V této chvíli samozřejmě pouze spekuluji, ale z obsazení plánovaných Avengers: Infinity War lze vydedukovat, že se konečně brzo všechny kameny nekonečna potkají (pro malou rekapitulaci zde najdete popisy kamenů). Mezi herci je i filmu uváděn Josh Brolin, který již dvakrát namluvil Thanose, majitele Rukavice nekonečna. 

A pozor, jako téměř vždy vás čeká potitulková scéna. Vlastně hned dvě. V té první se objeví jeden ze starých Avengerů a v té druhé, na samém konci titulků, vás čeká epilog k celému filmu. Vzhledem k tomu, že tou dobou už byly 2/3 kina pryč, myslete na to.

Doctor Strange: 8/10, pro skalní fanoušky Avengers o bod víc.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz