Elektrosmog okolo nás. Jak se mu bránit?

Elektromagnetismus se je všude okolo nás. Většina z nás si ani neuvědomuje, jak je naše tělo bombardováno elektromagnetickým polem z vysílačů, nabíječů, světel, zdrojů, elektrických kabelů, vysokého napětí apod. Vše elektrické a elektronické vyzařuje určitou energii do svého okolí. Ta poté proniká okny a stěnami až do naší ložnice a ozařuje nás. 

Je to ale zvyšující se problém naší doby. Přibývá elektroniky a bezdrátových přenosů. Čím dál více se staví BTS (BTS jsou základnové stanice mobilních operátorů) a na světě je více a více telefonů. Existuje bezdrátové nabíjení telefonu, zvonky, wifi sítě apod.

O co jde?

Magnetické pole se udává v uT (mikroTesla) a elektrické pole ve V/m (volt na metr). Jako bezpečné a doporučené se považuje pole silné:

 • 0.1 uT pro 50 Hz. To znamená elektrická síť a vše co je na 230V (prodlužovačky, lampičky, televizory, kabely ve zdi, světla apod.)
 • 5 V/m pro 50 Hz. –//–
 • 0.5 V/m pro frekvence nad 900 Mhz* (telefony jsou 900, 1800 apod)

Pro místa kde se zdržujeme dlouho třeba v ložnici kde spíme nebo pracoviště se doporučuje hodnota maximálně:

 • 0.025 uT ! pro 50 Hz

Ve městě ale není šance držet se v těchto bezpečných a doporučených hodnotách. Mimo to je okolo nás denně přibývá  tolik elektroniky, že se pravidelně zvyšují bezpečnostní limity pro vyzařování. Schválně si porovnejte doporučené limity výše s aktuálními limity pro vyzařování platné v Česku pro běžného obyvatele:

 • 200 uT při 50 Hz
 • 10 000 V/m při 50 Hz
 • 90 V/m pro frekvence nad 900 Mhz*

* Reálně jsou hodnoty rozděleny podrobněji. 10 Mhz – 400 Mhz – 61 V/m; 1.8 GHz – 127 V/m apod.

Pro vaši představu jsem provedl měření ve svém bytě na okraji města a následně u babičky na vesnici. Hodnoty ve městě jsou vysoké a velmi nad doporučenými hodnotami. Naproti tomu vesnice je na tom naprosto krásně.

zpět do menu článku ↑

Elektrosmog v městském bytě

Na fotce níže vidíte můj byt. Strana od balkónu je situována od města, kdežto strana s kuchyní a ložnicí směrem do města. Ve městě je hromada BTS vysílačů, wifi sítí, bezdrátových technologií apod. Viditelně se mi prokázalo, že směrem od města jsem vysoce ozařován všemožnými frekvencemi. Chci vám jen připomenout, že doporučená hodnota je 0.1 uT ! Postel má hodnotu 2.25 uT což je vysoko nad doporučeným limitem. Navíc pro spánek se doporučuje 0.025 uT. Také jsme doma ještě před měřením zjistili, že v ložnici se necítíme dobře, ale v obýváků je nám o hodně lépe. Spánek taky nemáme dobrý.

zpět do menu článku ↑

Elektrosmog na vesnici

Oproti tomu jsem měřil i u své babičky na vesnici. Přestěhovala se nedávno z města a je spokojená, lépe spí a nebolí jí tak často hlava. Její byt je nyní na okraji městečka v dolině daleko od BTS a mimo vysílače. Jediná věc je vysoké napětí, které ale i tak vede 40 metrů daleko.

Její byt je podstatně méně ozařovaný než byt můj. Jediné co jsem jí doporučil je vypínat rádio ze zásuvky. Zapíná jej jednou za rok, a proto je zbytečné se jím nechat ozařovat. Stejně tak okolo televize je hodnota zvýšená. Stejně jako u mne není u postele (gauče) dodržená doporučená hodnota 0.025 uT, ale pořád je to o řád nižší než můj byt.

zpět do menu článku ↑

Jak se bránit proti elektrosmogu

V extrému se vyhýbat co nejvíce všemu elektrickému. Samozřejmě ne vždy to lze, zvláště když pracujete celý den v kanceláři s počítačem a celý den nad vámi svítí zářivky. Také mobilní telefon není vhodné mít u postele spolu s nabíječkou a prodlužovačkou. Pokuste se držet vše elektrické minimálně 30-60 cm od postele. Matrace z kovových pružin je taky dobrá anténa, a proto není ke spánku vhodná. Hodně lidí používající často telefon se naučilo využívat handsfree. Opravdu tato vychytávka ušetří vaší hlavě podstatně méně energie než samotný telefon. Při telefonování nezapomínejte, že stavba telefonu utlumuje sílu signálu až o 70% směrem přes display k hlavě, než ze zadní části telefonu.

Nepoužívejte doma wifi, popřípadě ji přesuňte do obýváku. Hlavně mimo ložnici. Nejlepší řešení je nastavit na routeru, aby se v noci sama vypínala. Mnoho lidí také na noc nastavuje v telefonu režim letadlo, který zamezí komunikaci telefonu s BTS základnou.

Dalším řešením jsou speciální a velmi drahé záclony s příměsí kovových vláken, které dokáží velmi účinně odstínit vše z ulice a města co k vám proniká okny. Doporučeno je tahat elektroinstalaci v kovových trubkách zabraňující vyzařování z kabelu přes stěnu do pokoje.

Přístroje kupujte s uzemňovacím kolíkem. Méně díky uzemnění kostry vyzařují do okolí.

Doufám, že jsem vám alespoň lehce objasnil na praktickém měření realitu elektrosmogu v dnešním světě. Není skoro šance se před ním schovat, ale jde jej omezit.

7 komentářů
 1. Čim to změřit?

 2. Reply
  Milsolav Ponkrác 7.10.2017 at 4.19

  1) Intenzita elektrického pole se měří ve V/m, intenzita magnetického pole se měří v A/m.

  2) To co má jednotku Tesla je indukce magnetického pole.

  3) To co je zdrojem střídavého magnetického pole jsou v reálném bytě především cívky měničů, spínaných zdrojů (tedy napájecí zdroje, trafa, zásuvky s ochranou proti přepětí, UPSky).

  4) Dosáhnout měřitelné úrovně magnetického pole pro 50 Hz (měřák mi funguje od 0,01 mikrotesla) se mi nedaří nikde – s výjimkou toho, že si to člověk sám vyrobí ad 3) – a to ještě v krátké vzdálenosti.

  5) Zatímco silně přeceňujete citlivost člověka k magnetickému poli, nesmírně podceňujete citlivost k rádiovému poli v oblasti mikrovln. Vaše doporučené hodnoty byste nepřežil ve zdraví příliš dlouho, ty doporučené hodnoty byly upraveny směrem nahoru z politických důvodů – nevyhovoval jim plánovaný americký radar v Brdech, překračoval je, a tak z politických důvodů byly upraveny doporučené hodnoty polí mikrovln směrem nahoru. Ale kdybyste jen pár měsíců pobýval byť jen v desetině intenzity doporučených hodnot pro mikrovlny, asi byste šel rychle zdravotně do zadele.

  6) Jak jistě víte, rádiové vlny jsou elektormagnetické vlny. Tedy elektrické a magnetické pole je mezi sebou svázáno pevným vztahem (tzv. impedancí vakua, která je cca 377 ohmů). To platí ve vzdálenosti od dvou vlnových délek od zdroje. Proto se u výšších frekvencí uvádí jen elektrické pole, protože magnetické se dá rovnou vypočítat násobením konstantou.

  7) Stínit elektrické pole záclonou s kovovými vlákny je trochu méně účinné, než si představujete. Zvláště u 50 Hz má stínění naprosto nulovou účinnost. Určitou účinnost má pro mikrovlny, ale toto stínění vám může intenzity elektrického a magnetického pole také zvýšit, když si neuvědomíte prostý fakt, že záleží ze kterého směru jde vysílač.

  8) Stínit magnetické pole je nesmírně těžké, a prakticky to nemáte šanci vůbec zrealizovat. Zatímco stínit elektrické pole je možné (pokud víte jak), u magnetického pole k tomu potřebujete materiály s vysokou permeabilitou – a zde je obrovský problém.

  9) Mnoho zánětů šlach a syndromů karpálního tunelu vzniká z bezdrátových klávesnic, myší, a také z používání notebooků, tabletů a Wi-Fi. Řada těchto zdravotních problémů rychle mizí, pokud je to v počátečním stadiu, a rychle toho necháte. Je to proto, že ve všech těchto případech máte vysílač přímo na ruce nebo pár centimetrů od ruky – a ty intenzity rádiového pole jsou dosti vysoké – řádově překračují i 10 V/m. (Nervy přenášejí impulsy napětím o zlomečku voltu, zatímco tyto intenzity tam naindukují do nervu i desetinásobek až stonásobek napětí. Něco odstíní kůže, ale u povrchových nervů nic moc. Je vůbec div, že člověk v takové intenzitě funguje.)

  10) Jak už jsem psal, člověku nedělá problém vyšší intenzita magnetického pole, doporučená hodnota jako bezpečná je mnohem výše. Ostatně při vyšetření magnetickou rezonancí není problém být vystaven hodnotám 1500000 mikrotesla, abych použil vaše jednotky. Ovšem v případě mikrovln mohu říci, že už když se budete blížit desetině vaší doporučené hodnoty, bude vám pěkně blbě.

  Atd.

  Milsolav Ponkrác

 3. Na měření se používají speciální spektrální analyzátory, které dokáží měřit dané frekvence a jejich sílu. 😉 Existují i ručičkové měřáky.

 4. Spektralni? Jakoze rozborem svetla?

 5. Koho zajímá celá problematika podrobněji, čemu se vyhýbat, a hlavně co ta vyzařování způsobují podle vědeckých studií, mrkněte na odborné stránky http://www.elektrosmog-zony.cz
  Doporučuji také knihu Vědecké důkazy a studie např. v knize Doba jedová č.7 – ELEKTROSMOG.
  Vše tam je vědecky vysvětleno a vzadu odkazy na stovky studií

 6. dobrý den,
  zlepšuje obranu proti elektrosmogu výstavba rodinného domu ze sendivčové kce beton_tep.izolace_beton?
  díky za odpověď

  Leave a reply

  GeekLife.cz