Xiaomi Mi Band 3 už umí zobrazit, co vám kdo napsal

Jestli jste příznivcem chytrých náramků od Xiaomi (Mi Band), ale trošinku vám ve „dvojce“ chybí vnitřní obsah notifikací, máte ohromnou šanci si teď polepšit, a přitom se stále spolehnout na stejnou a už ověřenou značku. Xiaomi totiž v létě uvedlo na trh model Mi Band 3, který ukáže nejen, kdo vám volá (což po určitých úpravách zvládla i „dvojka“), ale také vás nechá přečíst obsah SMS, obsah zprávy z chatu nebo i email. Čeština je zatím trochu kostrbatá, ale to se čase snad vychytá.

Našima rukama prošly Mi Band, Mi Band 2 i Mi Band 3, takže je můžeme směle porovnávat a ocenit (nebo opačně) změny, které přináší současná nejnovější řada, tedy Mi Band 3. Pojďme se podívat, co od něj můžete čekat (a v čem má stále ještě mezery).IMG 20181029 143507

Obsah recenze

Balení

Mi Band 3 přijde v elegantním, malém, krychličkovém balení. Krabička je papírová a tradičně bílá. Inovací je plastové výklopné víčko, přes které je krásně vidět displej Mi Bandu 3. Displej je zabalen zvlášť, silikonový náramek také. Vše má papírové i plastové výložky a výklenky, takže pevnost a bezpečnost obalu je zaručena.

V balení je vedle displeje a silikonového náramku ještě i nabíjecí kabel s koncovkou přesně pro náramek. A ještě nezbytný základní manuál s kvanty bezpečnostních opatření. Adaptér do sítě samozřejmě nehledejte, jde o výrobek za několik stovek korun.

Konstrukce a design

I Mi Band 3 je vodotěsný, takže vydrží tlak do 50 metrů, respektive 5 ATM. Můžete s ním tedy nejen do sprchy, ale i do bazénu nebo na řeku. Vodotěsnost se týká samotného displeje, oné pecičky. Ne přechodu mezi silikonovým náramkem a pecičkou. Dem vám může zatéci kdykoliv (a ničemu to nevadí, pecičku vyndáte a celý prostor náramku i pecičku opláchnete pod tekoucí vodou – nebojte se, nic se nestane, mám to vyzkoušené).

Pojďme k samotnému designu. Xiaomi zůstalo u tradičního pojetí, tedy pecička v silikonovém náramku. Pecička v něm drží pevně, rozhodně se nemusíte bát, že by vypadla. Z náramku se pecička vyndává, jen když chcete náramek dobít. Anebo umýt.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Nově je pecička na povrchu oblá. mi Band 2 má pecičku na povrchu zcela placatou, kdežto trojka je vypouklá. Tím se stal náramek o trochu prostorově výraznějším. A lidem, kteří si zvykli na minimalismus jedničky či dvojky, může větší rozměr trojky zpočátku trochu vadit. Ale jde o zvyk, který se překoná poměrně snadno a rychle.

Silikonový náramek doznal také změn. Hlavně v místě, kam se zasouvá pecička. Okolí držící pecičku na místě je totiž mnohem tenčí, než jej měla Mi Band 2. Takže na první pohled padá podezření, že toho Mi Band 2 náramek nevydrží tolik co Mi Band 3. Ale to se nedá předjímat, musíme počkat, jak se situace vyvine a jestli silikonový náramek opravdu bude chtít prasknout nebo ne.

Koncovky a zapínání zůstaly stejné, tedy na čudlík do správné dírky. Navíc je řemínek ukončen očkem, takže by se nemělo stát, že by náramek spadl z ruky, i kdyby se náhodou zapínání vysunulo. Dírky v náramku jsou pěkně blízko sebe, takže je snadné trefit správnou velikost na všelijaká zápěstí, a to včetně dětských.

Základní pojetí pecičky Mi Band 3 zůstalo stejné. Jde o černý oválek, který má dole senzor tepu, z jedné kratší strany konektory pro nabíjení a nahoře samotný displej, včetně pověstného dotykového kolečka sloužícího k ovládání.

Avšak u Mi Band 3 už není kolečko jediným ovládacím prvkem náramku, protože displej je nově dotykový, reaguje na poklep i gesta všemi směry. kolečko zůstalo a slouží k ovládání některých nabídek uvnitř jednotlivých funkcí. Podrobněji v ovládání.

Náramek je standardně k dispozici v černé barvě. Můžete si ale pořídit originální nebo dokonce i neoriginální řemínek z různých materiálů a v nejrůznějších designových verzích. Dokonce i s masivním perforováním vhodným pro sportovce.

[maxbutton id=”2″ url=”https://chytre-naramky.heureka.cz/xiaomi-mi-band-3/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=miband%203″ ] [maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=19377search.htm?exps=mi%20band%203″ ]

Specifikace a nabíjení

Xiaomi Mi Band 3 je určen každému, kdo chce mít celkem podrobný přehled o dění ve svém telefonu. A základní přehled o svých pohybových aktivitách i o tepové frekvenci. Mi Band 3 měří kroky, tep, ušlou vzdálenost (výpočtem) a spálené kalorie (výpočtem). Dodá však přehled o všem, co se v mobilu událo (pokud u daných aplikací máte povoleny notifikace).

Také vás nechá přečíst si, co vám kdo napsat. Odpověď z Mi Band 3 možná není. Lze si však přečíst každou textovou zprávu nebo i email. A když vám někdo volá, zobrazí se na displeji jeho jméno, jak jej máte v kontaktech uloženo. Takže náramek je každého, kdo mít stálý přehled o mobilu, kdo potřebuje být stále k dispozici a nezmeškat hovor nebo třeba pracovní email, přestože se zrovna pohybuje v terénu.

Zajímavou vychytávkou je možnost odmítnout hovor stisknutím tlačítka náramku. Mi Band 3 samozřejmě měří i tep a kroky, ale nejde o vyloženě sporttester, takže měření není nijak přesné. Zajímavé je sledování fází spánku a jeho délky, porovnávání s lidmi podobné věkové kategorie a stejného pohlaví.

Nabíjení je klasicky snadné, rychlé a jen jednou za čas. Náramek totiž vydrží i dvacet dní podle výrobce. A podle našich zkušeností i víc. Závisí na množství notifikací během dne a četnosti měření tepů, protože tyhle dvě funkce vybíjejí baterku nejvíce. Četnost rozsvěcení displeje je také významným „vybíječem“. Náramek zobrazuje, kolik procent baterie ještě má. A když se blíží vybití, zavibruje na ruce a upozorní, že se potřebuje nabaštit.

Mi Band 3 se nabíjí originální nabíječkou, při adaptéru s nižším výstupem do 1 A (který se doporučuje) trvá nabití téměř dvě hodiny. Baterie má kapacitu 110 mAh, což je o dost víc než v případě Mi Band 2 (který měl 70 mAh). Trojka však má větší displej s vyšším rozlišením, který bere více energie, takže ve výsledku je výdrž na jedno nabití podobná – něco přes 20 dní.

Displej

Právě displej doznal největších změn. Je větší a jemnějším zobrazením, navíc toho dokáže zobrazit více. Hlavně je však dotykový, takže si s „trojkou“ už můžete celkem dobře pohrát. Než si postupně pozobrazujete všechny možnosti a funkce, chvíli to zabere.

Displej je OLED, podsvícený, takže se zobrazením na přímém slunci má trochu problém. Ale to vyřeší přistínění rukou. V šeru nebo ve tmě je vidět luxusně. Displej má následující parametry:

  • úhlopříčka: 0,78 palce
  • OLED, s podsvícením
  • rozlišení: 128 x 80 px

Displej je dostatečně jemný na to, aby dokázal smysluplně zobrazit nejen základní notifikaci typu: z které aplikace vám teď něco přišlo na telefon. Umí zobrazit i celý obsah zprávy, kterou jste právě obdrželi. A to je pro uživatele náramků řady Mi Band ta nejpříjemnější změna oproti „dvojce“.

Dorou vychytávkou je možnost nechat rozsvítit displej gestem otočení ruky zápěstím nahoru. V aplikaci pak lze nastavit i to, aby takovéto rozsvěcení náramku fungovalo pouze přes den, když jste vzhůru. V noci může být automaticky deaktivováno. Tohle je nutné ocenit, jde o vychytávku, kterou mnoho modelů hodinek nebi náramků doposud postrádá.

Co se na displeji dá zobrazit?

  • čas, datum a den v týdnu, na výběr jsou tři podoby domácí obrazovky
  • kroky, ušlá vzdálenost, spálené kalorie, stav nabití baterie
  • aktuální srdeční tep (měří se průběžně nebo jen na vyžádání)
  • přehled o počasí na aktuální den a na další 2 dny dopředu
  • stopky, tichý režim, budík, funkce hledání telefonu
  • notifikace (přeposlané zprávy nebo hovory z telefonu)

Ovládání a operační systém

Ovládání je dotekové, kdy se kombinují dotyky a gesta. Dotyky na ovládacím tlačítku na spodní straně displeje, gesta po celém displeji, a to buď do stran, nebo nahoru a dolů. Logika ovládání je celkem snadná. Jen je příkazů možných docela dost, proto to chce chviličku, než si na nové ovládání zvyknete a než se vám zažije, kterým gestem se chcete k čemu dostat. Ale za hodinku už nebude co řešit.

Náramek je samozřejmě nutné nejdříve spárovat s telefonem, a to přes aplikaci Mi Fit. Ta doznala za poslední roky výrazných změn a je srovnatelná se slavnějšími aplikacemi známějších značek. Už to není žádná popelka, poskytne pro běžného uživatele dostatečnou službu. Jakmile máte spárováno (návod v manuálu, obrázkově), můžete se v náramku začít hrabat. nejdříve je však nutné si v aplikaci nastavit, co bude na náramek chodit, co má náramek zobrazovat, jak často bude měřit tep, jak se bude rozsvěcet nebo jak a kdy vás má budit.

Pojďme se podívat na detaily ovládání:

  • rychlý dotyk nebo otočení zápěstí nahoru – rozsvícení displeje
  • gesto nahoru nebo dolů – rolujete v základní nabídce, kde jsou kroky, tep, počasí, aktivita (cvičení), notifikace, další funkce (označeno jako „more“ neboli více)
  • gesto vlevo nebo vpravo – listování zvolenou nabídkou. Takže když najedete gestem nahoru třeba na kroky, pak na krocích uděláte gesto vlevo nebo vpravo. A tady se vám postupně ukáží tyto další údaje patřící do kategorie kroky
  • dlouhé podržení ovládacího tlačítka: zadání příkazu, který je zobrazen na obrazovce, například zahájení měření tepu, začátek měření času stopkami, začátek aktivity nebo vymazání notifikací. Dále se zmáčknutím tlačítka odmítá telefonní hovor.

Že se dá v nabídce listovat doprava nebo doleva poznáte podle linie pod položkou, kde je znázorněno, že se skládá z několika obrazovek. Takže když například nemáte žádné notifikace, není pod nimi linie. Ale pokud máte notifikaci, ukáže se pod nabídkou notifikací linie, která ukáže, kolik notifikací tu je (vejdou se maximálně 3 notifikace). Navíc je počet notifikací zobrazen číslem i na základní obrazovce notifikací.

Co se operačního systému týká, uvádí výrobce, že jde o klasický MIUI. Podporuje i SmartLock, tedy odemykání obrazovky pouhou přítomností náramku.  Víme také, že v případě Xiaomi https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=19377search.htm?exps=mi%20band%203 jde u hardwaru o jednojádrový procesor.

Funkce

Celková nabídka funkcí náramku Xiaomi mi Band 3 vypadá tak, jak jsme popsali v ovládání – základní linie nabídky, ve které cestujete nahoru a dolů. A v jejíchž položkách můžete listovat vlevo nebo vpravo. Konkrétně vypadají funkce takto:

  • kroky obsahují: kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, stav baterie
  • tep – klasické měření tepu
  • počasí – na aktuální den, na příští den a na přespříští den
  • cvičení (aktivity)
  • notifikace – maximálně pět posledních notifikací, přičemž když je text delší, rozdělí se do více obrazovek. Na spodní lince se zobrazí, kolik obrazovek je notifikacemi zabráno, přičemž ta poslední obrazovka je obsazena nabídkou na vymazání notifikací. Když však chcete notifikace jen vymazat, nemusíte jimi listovat až na konec. Stačí jen dlouze podržet ovládací tlačítko a vše je vymazáno. Do notifikací chodí i připomenutí událostí z kalendáře v telefonu
  • ostatní (more) – do ostatních se vešly stopky, tichý režim, funkce vyhledání telefonu, změna vzhledu domovské obrazovky a informace o náramku

Když to shrneme, náramek má tyto sportovní funkce:

  • měření tepové frekvence
  • krokoměr
  • výpočet spálených kalorií
  • měření vzdálenosti

Co se sportu týká, podle výrobce je náramek vhodný pro: běh, triatlon, turistiku, fitness, lyžování, golf, veslování, jachting. Neměří ale každou aktivitu zvlášť. V aplikaci jsou zvlášť měření vyhrazena pouze venkovnímu běhu, běžeckému pásu, jízdě na kole venku a samozřejmě chůzi.

V souhrnu pak najdete třeba i trasu, ale ta nebyla sledována přes GPS, nýbrž akcelerometrem. Takže ve výsledku není zcela přesná. Pro orientaci a sledování vlastních pokroků však dostačuje. Ovšem opakuju, že Mi Band 3 není náramkem pro sportovní nadšence. Je spíše pro běžné, každodenní použití.

Náramek zvládá i další funkce, a těmi jsou:

  • indikátor stavu baterie – v procentech
  • monitoring spánku – detaily v aplikaci
  • vzdálené ovládání telefonu – odmítnutí hovoru nebo vyhledání telefonu
  • již zmíněné notifikace z telefonu
  • vibrace při budíku nebo notifikacích, případně třeba při gratulaci, že jste dnes dosáhli vytáčeného cíle.

Cvičení se dá v náramku přerušit nebo zcela stopnout. Pokud ho přerušíte (dlouhým zmáčknutí ovládacího tlačítka), tak jej opětovně spustíte letmým dotykem na trojúhelník (šipku), jakože „play“. Pokud chcete cvičení vypnout, dlouze zmáčknete ovládací tlačítko, abyste se dostali do pauzy, pak jej zmáčknete ještě jednou. A cvičení bude ukončeno.

Konektivita a komunikace

Náramek Mi Band 3 má pouze základní konektivitu, a tou je Bluetooth 4.2 BLE. Takže pozor, s telefony, co mají nižší řadu Bluetooth náramek nespárujete! V takovém případě (když má váš telefon Bluetooth 4,1 a nižší) sáhněte po Xiaomi Mi Band 2!

Konektivita Mi Band 3 pro účely, pro které si ho pořizujeme, bohatě stačí. Náramek je schopen komunikovat s telefony s operačními systémy Android 4.4 a vyšší, iOS 9.0 a vyšší. Ale opravdu pozor na verzi Bluetooth na vašem mobilním telefonu. S nižšími než 4.2 nebude spojení stabilní a bezproblémové.

Pro zobrazování výsledků sportovních výkonů můžete využít i aplikaci Xiaomi Sports App. Lze v ní i nastavit dvaceti čtyř hodinové sledování tepové frekvence. Ale pozor, to výrazně zkrátí životnost baterie.

Postřehy z používání

Náramek používáme už několik týdnů a zatím jsme maximálně spokojení. Nabití vydrží více než dvacet dní, náramek informuje o tom, co se v telefonu děje. Já jsem ho pořídila synovi k telefonu Xiaomi Redmi Note 5.

Syn jezdí do školy i ze školy autobusem, jeden z kroužků má s pohyblivým načasováním, jezdí do vedlejší obce za kamarádem, do jiného kroužku jde pak až od kamaráda, takže s ním potřebuju být v mobilním spojení a potřebuji, aby se mu některé události připomínaly na zápěstí (znáte kluky, v hlavě nosí vše, jen ne své povinnosti). Ve škole telefon nesmí mít zapnutý zvuk (zcela oprávněně). Jenže po škole si nevzpomene, aby zvuk zapnul. Proto náramek na ruku, který jednak zavibruje, jednak i zobrazí, co jsme mu napsali nebo co se mu teď vlastně připomíná. A zatím tenhle záměr funguje skvěle.

Na ovládání náramku si musel chvíli zvykat, do té doby jsem měla náramek jen já, model Xiaomi Mi Band 2, kdy se jen ťuká na kolečko. Tady to chce trochu se zamyslet, kdy a kam posunout prst po obrazovce nebo kdy na delší dobu podržet ovládací kolečko. Ale až pochopíte logiku ovládání, jde to zcela samo.

Co mě trochu zklamalo, je způsob nasazení pecičky do náramku. Pecička už totiž není pravidelně oválná i na bocích, jak tomu bylo u „dvojky“, ale má po stranách jakoby výřez, takže dolní strana je stejně široká jako horní, kdežto prostředek je užší. A o to hůř se pecička do náramku nasazuje nebo z ní vyndává. Někdy mám i strach, že praskne, zatím se naštěstí nestalo – asi s tím výrobce počítá a materiál zpevnil. Vyndávání a vracení chce grif, je fajn si ho několikrát vyzkoušet a přijít na „cestu nejmenšího odporu“.

Funkce vyhledání mobilu mě fakt dostala. Mobil začal tak strašně nahlas pištět tak pronikavým zvukem, že mi málem upadly uši. Ale na vyzvánění v něm má syn nastavený zcela jiný tón. Od výrobce je asi nastaveno, aby se telefon ozval tím nejvýkonnějším tónem. Ještě teď mi píská v uších…

Náramek se dobře nosí, nepřekáží, nezachytává. Na slunci je hůře čitelný, ale stín ruky stačí k vyřešení této drobnosti. Podrobné notifikace jsou tím nejlepším, co Mi Band produkty zatím nabídly. Tep, spánek, kroky bereme jako zpestření informací o proběhnutém dni. Ale například na golfovém hřišti byl syn překvapen, že dokonce i 8 tisíc kroků, přestože je hřiště jen devítijamkové. Nezdá se to, ale člověk se tu nachodí…

Mně náramek nezapočítával kroky na eliptickém trenažéru, ale naopak je počítal, když jsem okopávala záhony po té, co jsme zlikvidovali letošní rajčata (je říjen). Ale tyhle drobnosti nijak neubírají funkčnosti náramku, od kterého čekám hlavně přehled o čase a o dění v telefonu, ohleduplné a tiché buzení nebo upomínky z kalendáře.

Aplikace zobrazí všechny důležité věci, uchovává v paměti cvičení a výkony, informuje o spánku, jeho průběhu. Z všeho dokáže vytvořit statistiky a také vyhodnotit váš stav, zejména ohledně spánku. Porovnává vás s ostatními uživateli podobného věku a stejného pohlaví (pokud tedy své údaje uvedete aspoň trochu podobné vašim skutečným). V aplikaci si nastavujete důležité věci, které po svém náramku chcete.

Z aplikace Mi Fit nebo ze Xiaomi Spors App můžete výsledky svých aktivit exportovat do aplikace, kde si sdílíte vaše sportovní výsledky s kamarády nebo fanoušky, můžete k exportu použít aplikaci MiFit Exporter. Díky ní vše snadno můžete ukládat například do Endomondo a dalších běžně používaných sportovních aplikací. Export je do souborů GPX.

Video

Hodnocení

[maxbutton id=”2″ url=”https://chytre-naramky.heureka.cz/xiaomi-mi-band-3/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”6″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=miband%203″ ] [maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=19377search.htm?exps=mi%20band%203″ ]

9.5 Naše hodnocení
Xiaomi Mi Band 3 už umí zobrazit, co vám kdo napsal

Velmi dobrý náramek za minimální cenu. Tedy pokud nevyžadujete přesné sledování tepu, kroků nebo dokonce trasy pomocí GPS. Tohle vám Mi Band 3 nenabídne. Zajistí však, že vždy budete vědět, co se zrovna děje ve vašem mobilu, umožní odmítnout hovor v momentu, kdy se vám telefonování vůbec nehodí. Nebo si v něm přečtete, co vám právě kdo napsal – ano, zobrazuje se i obsah zprávy nebo emailu. Provoz náramku nijak neobtěžuje, protože nabíjíte po více než dvaceti dnech. Hrozí tedy maximálně to, že zapomenete, kam jste si před dvaceti dny odložili nabíječku. Náramek ukazuje, kolik baterie v procentech mu ještě zbývá. Dotykové ovládání a orientace v nabídce jsou relativně snadné, jen to chce na začátku k tomu v klidu sednout a pochopit logiku, se kterou výrobce náramek programoval. Pak už to jde samo. Náramek vydrží jakoukoliv vodu nebo špínu, řemínek je univerzální velikosti, takže ho mohou nosit třeba i děti.

[maxbutton id="2" url="https://chytre-naramky.heureka.cz/xiaomi-mi-band-3/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link" ] [maxbutton id="6" url="http://www.anrdoezrs.net/links/7635520/type/dlg/https://www.mall.cz/hledej?s=miband%203" ] [maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/?idp=6415&banner_id=19377search.htm?exps=mi%20band%203" ] 

PRO
  • nízká cena
  • zobrazovaný obsah notifikací
  • dlouhá výdrž baterie
  • dotykové ovládání
  • široká škála možností přizpůsobení nastavení náramku dle potřeb
PROTI
  • náramek se hůře nasazuje do řemínku a z něj vyndává
  • měření kroků i tepu je jen orientační

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo