Potřebujete webkameru? Udělejte si ji zdarma z mobilu

Když začala korona situace, z obchodů prakticky zmizely webkamery. Jestli ji nutně potřebujete, mám pro vás s mobily s Androidem tip, jak ji zdarma a během pár minut ve Windows udělat z mobilního telefonu.

V Google Play si stáhněte aplikaci IP Webcam. Ta díky připojení do domácí sítě použije foťák vašeho mobilu jako webkameru. K provozu budete potřebovat také instalovat ovladač pro Windows, ten je zde http://ip-webcam.appspot.com/.

Tip: Při používání doporučuji nechat telefon v nabíječce.

V nastavení aplikace si můžete zvolit hlavní parametry:

 • rozlišení přední a zadní kamery, maximum je omezené kvalitou vašeho snímače
 • který snímač bude hlavní, doporučuji zadní kameru, která má vždy lepší rozlišení
 • orientaci obrazu
 • počet obrázků za sekundu
 • zda se má snímat i zvuk
 • zapnutí/vypnutí osvětlení u kamery
 • zda má zůstat zapnutý i displej

Nastavení má ještě mnohem více možností, které ale pro běžnou práci nevyužijte.

V nastavení dále zvolíte vysílání v lokální síti. Aplikace se připojí přes wifi a na IP adrese, kterou vám aplikace vytvoří, máte možnosti dalšího nastavení. Vybrat musíte, jakou technologií se bude obraz vykreslovat.

Ukázka nastavení aplikace v prohlížeči počítače

Před prvním použitím kamery restartujte aplikaci, která má v počítači kameru využít (Skype, Zoom, prohlížeče pro Google Meet a podobně). Bez toho aplikace v systému PC novou aplikaci neobjeví.

Pro spuštění kamery zapněte v aplikaci poslední položku v menu s názvem Start server.

Při používání přes wifi berte v potaz, že obraz z kamery má určité zpoždění, to může být až 2 sekundy. Jestli je to pro vás problém, připojte telefon k PC přes kabel. Odezva se znatelně sníží.

Také doporučím pořídit si na mobil nějaký stojánek, spodní perspektiva snímání obrazu není lichotivá pro nikoho:-) . Ideální je tripod, protože s ním dostanete telefon výše na stole. Obyčejný tripod pořídíte za cenu okolo 400-. Kč. Kdo chce ušetřit, položí mobil třeba na menší krabičku.

Tip: S touto aplikací můžete také udělat domácí hlídací kameru ze starého mobilu.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

4 komentáře
 1. A jak se udělá domácí hlídací kamera? Respektive to nahrává ve smyčce 24 h? Na disk mobilu? Díky

  • Nahrává na disk v mobilu. Video rozdělí na menší celky podle času, který mu zadáš. Můžeš nastavit automatické mazání starých videí, když dochází volné místo. V placené Pro verzi jde integrovat Tasker, který třeba podle pohybu vykoná nějakou akci.

   Spíš bych to viděl na takovou tu kameru, kam koukneš živě, co dělají děti venku a tak. K tobě na barák bych doporučil profi řešení:)

 2. Reply
  Míša Burešová 25.5.2020 at 19.16

  Dobrý den, děkuji za radu. Máte pravdu, když přišla karanténa, pak všechny kamery z obchodů náhle zmizely. Zbývají jen drahé webové kamery, a to pro mě není příliš rozumné. Udělal jsem podle vaší rady a podařilo se mi připojit telefon jako webovou kameru. Jsem rád, že je to levnější a rychlejší než objednání kamery z obchodu. Děkujeme za sdílení, hodně štěstí!

  Leave a reply

  GeekLife.cz