Temu: Víte, jak funguje a znáte i jeho rizika?

Temu je online platforma, která vzbudila pozornost svým rychlým proniknutím na mezinárodní trh. U zákazníků má úspěch, u odborníků na bezpečnost nebo marketing vyvolává spíše obavy. Proč?

Temu je dalším zářným příkladem globalizace internetového obchodu. Využívá model zprostředkování obchodu podobně jako Ebay nebo AliExpress. Samotné Temu není přímým prodejcem, ale poskytovatelem platformy pro jiné obchodníky.

Krásně také ilustruje pravidla, že cena není nejlepší strategie, protože vždycky může přijít někdo, kdo umí být levnější, než vy.

Chytré využívání sloganů typu “Nakupovat jako milionář” má přilákat zákazníky touhou po exkluzivnosti za dostupnou cenu.

Nakupování jako hra – s vašimi slabinami

Podle neurologa Bena Rheina, je tzv. gamifikace, tedy použití herních principů základem úspěchu. Všude blikající světla a neustálé příležitosti vyhrát kupony nebo zboží zdarma působí na mozek.

Temu také používá trik, kdy u produktů zobrazuje celkové hodnocení prodejce. Proto někdy vidíte větší počet hodnocení, než prodejů dané položky. Tento trik se řadí mezi tzv. temné vzory (dark patterns) a jde o manipulativní techniku.

Celkově je prostředí Temu jasně zaměřené na lidi, kteří se potýkali s problémy s nutkavým jednáním.

Ben Rein, PhD, je postdoktorand a výzkumník na Stanfordově univerzitě. Je autorem 18 recenzovaných vědeckých prací. Získal ocenění za výzkum od NIH, Society for Neuroscience a Sigma Xi.
2024 02 15 12h56 03
Všimněte si počet prodaných (Sold) a celkového hodnocení. Čísla nesedí, protože nesouvisejí s produktem

Někteří jsou jednoduše náchylnější k rozvoji závislostí na věcech, jako jsou videohry a sociální média. Temu připadá jako nové rozšíření nedávných trendů v sociálních médiích (hyper-odměňování, emoce, upoutávání pozornosti) do nakupování.

Ben Rhein, PhD (zdroj)

Co stojí za nízkými cenami Temu?

Zdají se vám ceny neuvěřitelně nízko? Má to své důvody.

Velké objemy nákupů umožňují Temu snižovat náklady a nabízet zboží za atraktivní ceny. Třeba jen v USA pošle Temu za jediný den milion balíčků podle Wall Street Journalu (12/2023[1]) .V Německu má zkušenosti s Temu už každý čtvrtý Němec[2]. Není to ale jediný faktor.

Část prodejů může být i dotovaná. Temu totiž nechce vydělávat na vašich objednávkách hned. Cílem je tzv. Customer life time value a koncept Top of mind.

Customer Life Time Value (CLTV) představuje celkovou hodnotu, kterou zákazník přinese firmě po celou dobu svého vztahu s ní. Pomáhá firmám pochopit, kolik by měly investovat do získání nových zákazníků a udržení stávajících.
Top of mind označuje značku nebo produkt, na který si zákazníci vzpomenou jako první v dané kategorii, když jsou dotázáni.
Tento pojem ukazuje na míru povědomí značky a její dominanci v myslích spotřebitelů ve svém segmentu.

Obě dlouhodobé strategie se naplno projevují i v investicích do reklamy, na kterou se teď podíváme.

Najednou vidíte Temu všude?

Důvodem jsou až brutální investice do marketingu. Ten šokuje jak reklamní analytiky, tak i konkurenty. Ti totiž vliv Temu jasně cítí v reklamních akcích, kde přicházejí o pozice nebo se na nich udrží jen za vyšší ceny.

Online tržiště totiž výrazně zvýšilo své výdaje na reklamu, aby získalo zákazníky prostřednictvím sociálních médií, placeného vyhledávání a televize, s ročním nárůstem reklamních výdajů o 1000% za prvních 11 měsíců roku 2023. Do reklamy jen v USA za období září až prosinec 2023 investovalo Temu více než 517 milionů dolarů[3].

Podle vlastních údajů Temu spolupracovalo už s více než 10 tisíci influencery po celém světě.

Jaká chce Temu oprávnění v mobilu?

Temu nekompromisně tlačí uživatele k nákupu přes mobilní aplikaci. Důvody jsou jasné. Temu tak získá konkrétní data o zákazníkovi a pomocí notifikací jej může kdykoliv oslovit zdarma. Samotná aplikace je ale terčem kritiky a ze Spojených států i varování.

Aplikace si vyžádá 24 oprávnění[4], včetně přístupu k informacím o síti Wi-Fi, Bluetooth, fotografiím a videím, kontaktním informacím a platebním údajům. Analytici už vyjádřili obavy ohledně potenciálního neoprávněného sběru citlivých dat.

Vycházejí i z případu sesterské aplikace Temu s názvem Pinduoduo, která porušovala pravidla sběru dat a kterou Google pozastavil v Google Play v březnu 2023 poté, co bylo odhaleno, že verze nabízené mimo obchod Google Play obsahují malware[5].

Na přehled oprávnění se můžete podívat na této stránce.

V Číně má navíc vláda možnost zabavit firmám jakákoliv data pro vlastní potřebu. Možná si říkáte, že údaje o vás k ničemu nejsou. I jednotlivosti ale tvoří velké vzorce, které se následně dají využít.

Aplikace v mobilu má i další výhodu pro Temu. Mobil máte po ruce prakticky vždy. Můžete tak nakupovat kdykoliv a i naprosto impulsivně. Chemické reakce ve vašem mozku při velkých nákupech za pár šupů vyvolají příště opětovnou touhu po další odměně.

Z vašeho pohledu aspoň jedna dobrá zpráva. V prosinci 2023 zavedlo Temu možnost dvoufázové autorizace účtu (2FA)[6].

Temu v hledáčku českého státu?

V polovině února se objevily u zprávy[7], že na fungování Temu se chce podívat i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle tiskové mluvčí úřadu aktuálně pracují na nějaké analýze. Žádné závěry ale ještě nebylo možné komentovat.

Podle českých eshopů Temu nehraje fér

V březnu Asociace pro elektronickou komerci (APEK), sdružující přes 680 českých e-shopů, upozorila, že místní obchodníci jsou v nevýhodě. Online prodejce Temu, který láká na neobvykle levné zboží hlavně z Číny, na svém webu porušuje řadu českých a evropských pravidel.


Způsob, jakým Temu uvádí „slevy“, je v rozporu s pravidly, která zpřísnila nedávná novela zákona o ochraně spotřebitele, aby odpovídala evropským normám. Na rozdíl od českých e-shopů, na které dozorové orgány dohlížejí, aby odvozovaly slevy od nejnižší ceny zboží v posledních 30 dnech, Temu vychází z doporučené maloobchodní ceny. Tento postup, proti kterému se nové právní předpisy staví, jasně znevýhodňuje poctivé prodejce dodržující pravidla.

Jaké jsou uživatelské zkušenosti a recenze Temu?

Někteří zákazníci chválí Temu za extrémně velký výběr produktů a atraktivní ceny, které jsou často nižší než u konkurence. Na druhou stranu, často se za zapomíná na rizika spojená s nákupy ze zahraničních obchodů. Jako je delší dodací lhůta nebo potenciální komplikace se záručním servisem.

Temu je platforma pro třetí strany, tudíž kvalita služeb i produktů může být nekonzistentní. Při nákupu zboží od neznámých značek je dobré pečlivě kontrolovat hodnocení a recenze prodejců.

Každý nákup na Temu převádí vaše peníze do Číny, což je stále totalitní země, kde lidé mizejí bez soudu a prokazatelně existují i koncentrační tábory. Dokonce i Jack Ma, zakladatel kolosu Alibaba, zmizel na tři měsíce z veřejnosti poté, co kritizoval vládu.

Jack Ma je pro přiblížení podobně viditelný podnikatel jako u nás Andrej Babiš. I ten často mluví o totalitě v Česku, z očí veřejnosti ale stále ne a ne zmizet.

Platforma si pečlivě hlídá zákaznickou zkušenost. Například nabízí odškodnění za jakékoliv zpoždění zásilky. A moje osobní zkušenosti?

Z Temu koupil několik drobností, které si vyhlédla dcera k vánocům. Našel jsem tam také filtry do robotického vysavače Neato, které u nás nelze už sehnat. Po obou nákupech jsem Temu hned odinstaloval.

Moje doporučení, pokud už chcete na Temu nakupovat:

  • nekupujte drahé zboží, které byste mohli chtít reklamovat
  • nekupujte impulsivně díky ceně
  • použijte virtuální platební kartu
  • omezte povolení aplikace

Co vy a Temu? Máte zkušenosti? Setkali jste se už s nějakým podvodem nebo se výrobek lišil od propagačních obrázků?

Zdroje:

  • [1] https://www.wsj.com/business/logistics/this-retailer-launched-last-year-and-its-shipping-a-million-packages-a-day-a8ca4cf7
  • [2] https://www.handelsblatt.com/unternehmen/handel-konsumgueter/temu-der-unaufhaltsame-aufstieg-des-amazon-rivalen-01/100005800.html
  • [3] https://www.modernretail.co/marketing/ive-never-seen-anything-like-this-temus-ad-spend-soars-as-it-embarks-on-a-marketing-blitz/
  • [4] https://www.komando.com/security-privacy/temu-data-risks/887048/
  • [5] https://thecorporatemagazine.com/temu-was-charged-with-data-troubles-behind-the-sister-app-and-was-arrested-for-malware/
  • [6] https://www.sourcesecurity.com/news/temu-introduces-two-factor-authentication-enhance-security-co-1701762972-ga-npr.1701763423.html
  • [7] https://www.lupa.cz/clanky/nukib-proveruje-temu-cinsky-e-shop-vzal-utokem-cesko-a-je-oznacovan-za-malware-sbirajici-data/

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Tags:

18 Komentáře
  1. Já osobně nakupuju z TEMU a cokoliv jsem si objednala tak jsem se nestačila divit tak hodně muziky za tak málo peněz, za mě si nemůžu na temu stěžovat vše mi došlo a i relativně brzo, mám jak elektroniku tak oblečení různé doplňky a super 👌

  2. Odpověď Avatar photo
    Zdeněk Dvořák 4.3.2024 at 9.07

    Levné to je, otázka je, za jakou cenu. Pravidla pro materiály a práci mají dodavatelé v Asii leckdy jiná, než u nás.

    • Tak se podívejte po českých e-shopech, kde pře-prodejci nabízejí totéž zboží za x-násobně vyšší cenu. Když mám na výběr dvě stejné věci za různou cenu, koupím si levnější.

    • Děkuji za článek. Uvažovala jsem nad nákupem na Temu, ale po přečtení mám jasno. Přikládat do ohně velmi špatným pracovním podmínkám v Asii a nechat sbírat svá data vážně nechci. Přijde mi smutné, že jsou tyto okolnosti spoustě lidí úplně jedno a hledí opravdu jen na to, aby si koupili co nejvíc za co nejmíň..

      • Odpověď Avatar photo
        Zdeněk Dvořák 10.3.2024 at 7.43

        Díky Eliško za Váš přístup. Já zájmu o nízkou cenu rozumím, když má někdo hluboko do kapsy. Temu ale spíš podporuje impulsivní nákupy nesmyslů. Zatím jsem taky nikde neviděl praktické řešení reklamací.

        • Reklamoval jsem 2 ks výrobku.
          Nemusel jsem poničené výrobky vracet, peníze mi vrátili!!!
          Vše se vyřešilo po telefonu přes chatbot!!!

        • Avatar photo
          Zdeněk Dvořák 5.4.2024 at 5.18

          Chápu, je to komfortní. Teď si na chvíli představte, že provozujete ten obchod. Za jakých podmínek se vám vyplatí takový přístup?

    • Odpověď Avatar photo
      Marie Chroustová 9.3.2024 at 16.40

      Nevím proč do článku mícháte pana Babiše?Proč by měl mizet? Jsem ráda, že ho máme a je nás hodně! Ať raději zmizí ten váš Fiala, to nikoho mrzet nebude!A proč nám děláte politické školení o Číně?

      • Vážená paní Marie Chroustová, je mi Vás upřímně líto. Bez urážky vždy přemýšlím, jestli lidé jako Vy jsou bez základního vzdělání, nebo pouze zmanipulovaní jedinci, nebo bývalí komunisti a STbáci. Rád bych věřil, že jste upřímná a čestná paní, bohužel špatně informovaná nebo nevzdělaná …¨Hezký den

      • Odpověď Avatar photo
        Zdeněk Dvořák 9.3.2024 at 17.05

        Paní Marie, klidně si to přečtěte ještě jednou nebo i víckrát, není to náročné na pochopení.

  3. Ach jo, soudruzi. Článek měl být o Temu a měl obsahovat to, proč bych jako zákazník měl nebo neměl nakupovat do Temu. Ta agitka počínaje Babišem a konče koncentráky v Číně mi připomíná má mladá léta, kde se také nic neobešlo bez Sovětského svazu na věčné časy a podpory bojujícího Vietnamu. Úplně stejně snaživci, jen kopou za druhou stranu, asi je to tady v genech, ale to mne netrápí, jsem zvyklý. Problém vidím v tom, že autor píše že je nutná virtuální platební karta a už v článku nikde nepíše proč, cokoliv relevantního, jak Jendu okradli, vyluxovali mu účet nebo něco takového. To jsou rady vycucané z prstu, pokud nejsou odůvodněné. Já to čtu, abych se dozvěděl něco o lidech, kteří narazili na nějaký problém a vůbec mne nezajímá politika. opa z Kataru nikomu nesmrdí, ale z Číny se všichni zblázníme? Pokud se to teda nesmí nakupovat od Temu tak snad máme stát, který zakáže co se nesmí a dovolí a co se má. Ale aby bylo vše v šedé zóně a čekalo se kdo co udělá a pak přišli pánové v dlouhých kožených bundách sebrali hříšníka, to je pěkně popsáno v románu 1984, kde také lákali každého aby udělal chybu a bylo koho ukazovat s tím, že to měl vědět co se smí a nesmí. Takže agitku autora beru jako něco takového, jako kdo volí jinou stranu než tu, kterou podporují všechna média v čr tak volí zlo. A dáma s předkusem nám to natluče do hlav natvrdo. Tedy jalové kecy a omezení práv na vlastní rozhodnutí plus manipulace. Ne od Temu, ale odjinud. Otázka je, zda je nutná ta virtuální karta a proč nebo zda nás jen někdo po legraci straší. Mělo by to být to samé co jiná tržiště si myslím, snad. A z Číny je dnes úplně všechno, takže v tom bych problém neviděl, jestli to koupím tady nebo onde. pokud je to levnější, jen lépe. Otázka je, zda už někoho okradli a naúčtovali více než bylo na obrazovce, to mě zajímá a nikde to nemůžu najít.

    • Odpověď Avatar photo
      Zdeněk Dvořák 16.3.2024 at 7.20

      Díky dobrý muži nebo soudruhu, jestli to máte raději, že pamatujete. Jako majitel webu, který si tu dobu taky pamatuje, Vám dám dobrou radu. Založte si také takové stránky a napište si tam, co chcete. U nás to jde. V zemi, odkud pochází Temu, to mají jak?

      Virtuální karta není třeba. Přesto ji banky vydávají a lidem s obavami doporučují obecně. Já ji nemám, znám i lidi, co neplatí kartou online, aby je neokradli. Fér, máme možnost volby.

      Soudruzi z Číny také nikoho neokradájí. Dodají, co mají, dokonce i reklamace fungují. Na rozdíl od Gottwalda totiž vědí, že ten provaz, na kterém chtějí soupeře oběsit, si od něj nemají koupit, ale mají mu ho prodat. A to opakovaně.

      • Můj názor je, že vietnamšťí prodejci jsou zde desítky let a TEMU nahrazuje
        zboží pro lidi z Číny a jiných zemí a že Irsko-Dublin je za vším co se týká TEMU , pro mě je to jen nový e-schop, který funguje v mnoha zemích a bude dál fungovat…
        Proč je u nás tak draho ? Proč jsou značkové oblečení made in China?

        • Avatar photo
          Zdeněk Dvořák 25.3.2024 at 13.28

          Protože kdyby se dělalo u nás, bude stát ještě víc a nekoupíte si to.

  4. Zdenek Dvorák ty tvoje kecy si strč do prdele soudruhu zkurvenej

    • Vela vas si neuvedomuje, ze napr. ten cesky/slovensky krajcir, aby konkuroval temu, musi tiez zacat predavat za misku ryze. Ale potom bude moct jest len tu ryzu a nebude moct ist do staroceskej restauracie. Nasledne restaurater zarobi menej, bude musiet kupovat lacnejsie suroviny z dovozu a domaci pestovatelia/chovatelia… Atd…

    • Odpověď Avatar photo
      Zdeněk Dvořák 2.4.2024 at 17.17

      Díky za komentář a posílám klíčenku.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo