Usnadněte si život i na cestách: Tipy na chytré vychytávky

6.6.2022

Cestujete, ale zároveň si rádi užíváte komfort chytré domácnosti? Plánujete delší cestu nebo zkrátka často pendlujete? Ať už pracovně nebo za dobrodružstvím, i život cestovatele je možné vychytat do posledního detailu.

Co v článku najdete?

Zavazadlo

Chytré kufry a batohy

Jako zavazadlo spolehlivě poslouží kdejaký kufr či batoh z kvalitních materiálů. Pokud však chcete od svého zavazadla něco víc, nemusíte se spokojit pouze se základní funkčností. Zavazadla vám mohou výrazně zpříjemnit cestování a předejít některým cestovatelským nepříjemnostem.

Na cestách přijdou vhod především tzv. anti theft batohy (= bezpečnostní batohy), které jsou vybaveny proti kapsářům a zlodějům. Kapsy mají chytře rozmístěné, tak aby znemožnily jednoduché odcizení předmětů třeba i v rušných letištních halách. Na českém trhu je velmi oblíbená značka XD Design, jejíž batohy mají navíc vyztužení proti proříznutí, uzamykatelné kapsy a vyvedený USB slot na povrch batohu.

Tip: mrkněte na naše články na téma chytré oblečení.

Dnešní běžně dostupné kufry jsou vybaveny různými chytrými funkcemi jako např. externí nabíječkou, easy pass systémem nebo sledovacím zařízením s bluetooth. Takové kufry můžete nalézt např. u značky Samsonite

A kdo by chtěl opravdu něco extra – pro pohodlný pohyb po letišti nebo jednoduše pro zábavu, v nabídce Samsonite najdete i kufr s integrovanou koloběžkou. Zdlouhavé přesuny z jedné strany letiště na druhou tak dostanou úplně jiný rozměr.

kufr kolobezka2 1

Elektronická jmenovka

Ztráta zavazadla během letištního procesu je nepříjemná záležitost, která potkala již nejednoho cestovatele. Minimum, co pro případné navrácení ztraceného zavazadla můžete předem udělat, je pořízení jednoduché jmenovky, kterou na své zavazadlo připnete. Na jmenovku napíšete své jméno, telefonní číslo a adresu a následně doufáte, že vás letecká společnost či jiný nálezce kontaktuje. Pokud však chcete mít osud svého kufru ve svých rukou, doporučujeme podívat se po chytrých visačkách, jako je např. jmenovka Dynotag. Jednoduše ji spárujete se svým chytrým telefonem a v případě ztráty či odcizení jste schopni vyhledat přesnou lokaci. Zároveň se dostanete upozornění na email pokaždé, když vaši cedulku bude někdo číst. 

smart tag 1

Cestovní organizéry

Organizéry nejsou kdovíjakou high-tech vymožeností, ale času vám mohou ušetřit spousty – obzvlášť potřebujete-li něco v kufru najít nečekaně během cesty. Jedná se o soupravy textilních obalů v různých velikostech, které se do kufru seskládají efektivně jako stavebnice. Do každého takového obalu sbalíte své věci určité kategorie – rozdělíte je např. na kosmetiku, čisté prádlo, elektroniku, atd… Jednotlivé obaly můžete označit cedulkami a tak se nestane, že byste na letišti náhle museli vybalovat celý kufr kvůli malé power bance.

Komfort na cestách

Ultra lehká výbava

Pokud i na cestách rádi kultivujete určitý standard komfortu, potřebujete k tomu více vybavení. Více vybavení bohužel znamená vyšší váhu a vyšší váha, kterou táhnete na zádech, zase míru komfortu snižuje. Věčné dilema cestovatelů! Proto je vhodné zaměřit se na hmotnost každého jednoho předmětu a vybírat vybavení v kategorii “ultra lehké”. Hledat můžete třeba v obchodě Pod7kilo, kde najdete ty nejlehčí a nejkvalitnější cestovatelské produkty na trhu – od spacáku až po péřovou bundu.

Skladný a lehký překapávač

Milovníci kávy zbystřete. Pokud si svou oblíbenou překapávanou kávu chcete vychutnávat i na cestách, nebude to už problém ani na těch nejdobrodružnějších výletech. GSI Ultralight Java Drip je ultra skladný 10 gramový překapávač, který se vejde i do malé kapsy. Uděláte si v něm jak čaj, tak kávu a vaše cesty udělá značně příjemnějšími.

Mini žehlička nebo žehlička ve spreji

Jsou-li vaše cesty spíše pracovní a formální, než-li jakkoliv dobrodružné, určitě oceníte rychlou možnost přežehlení košile či halenky. Oblečení se v kufru velmi snadno pomačká a pokud v destinaci chcete trochu reprezentovat, mít možnost si oblečení přežehlit je nezbytné. V lepších hotelech vám tuto službu často poskytnou, ale spoléhat se na to nedá. Vám se pak nabízí dvě chytrá řešení.

Můžete si s sebou sbalit malou skladnou cestovní žehličku nebo vsadit na “žehličku” ve spreji. Sprej se prodává v lahvičkách o 100 ml, můžete jej tedy vzít s sebou i do příručního zavazadla. Jednoduše jej pak v destinaci nastříkáte na zmačkaná místa oblečení, vyhladíte rukou na rovném povrchu (např. na posteli) a během chvilky jste připraveni i na tu nejformálnější poradu.

2021 06 04 09h48 35 1
Žehlička ve spreji Faldy Travel 100 ml

Výbava pro dobrodruhy 

Filtrační lahev

Sbalit si dostatečnou zásobu vody na cestu je někdy nadpozemské dilema – obzvlášť v zemích, kde neteče pitná voda z kohoutku. Buďto zatížíte své batohy potřebnými litry vody nebo budete cestou strádat a doufat, že brzy narazíte na obstojný zdroj vody. Nejlepším řešením na podobná dilemata je filtrační lahev! Lahev Platypus QuickDraw je schopna vyfiltrovat 99,9999% bakterií a 99,9% prvoků a váš batoh zatíží pouhými 67 gramy. Díky lahvi se můžete spolehnout na přírodní zdroje vody a nemusíte vždy vyhledávat civilizaci pro doplnění.

Solární nabíječka

Dobíjení telefonu bylo donedávna na dobrodružných cestách a výpravách do přírody velmi komplikované. Na nějakou dobu pohodlně poslouží vysokokapacitní power banka, ale pokud jste plánovali delší cestu, mnohdy jste museli plánovat i zastávky mimo divočinu na dobití všech zařízení. Pak ale přišla na trh solární nabíječka, kterou si oblíbilo spousty dobrodruhů, stopařů a cestovatelů. Jediné, co potřebujete pro dobití svého foťáku či telefonu je sluneční svit. Mnohé solární nabíječky dostupné na trhu dobíjí i za nepříznivého počasí. Jako zdroj jim stačí běžné denní světlo.

Vychytávky pro rodiče

Kufr a odrážedlo v jednom

Jedna z nejdůležitějších zásad bezproblémového cestování s dětmi je umět své potomky při dlouhých čekacích dobách zabavit. Jakmile se dítě začne nudit, začne mu být nepříjemně a cíl cesty bude stále v nedohlednu, pohodová jízda dopravním prostředkem se může lehce proměnit v noční můru –  jak pro vás, tak pro vaše spolucestující. Samozřejmě s sebou nechcete balit hromadu hraček z domova, proto je potřeba myslet prakticky. Jedním ze skvělých “vynálezů” jsou dětské kufříky, které se během čekání na letišti promění ve veselá odrážedla a postarají se o zábavu vašich nejmenších. Vy do nich však můžete sbalit dětské oblečení a ušetřit tak místo ve svém vlastním zavazadle. Tyto dětské kufříky 2 v 1 vyrábí třeba značka Trunki nebo Samsonite.

Dětský “busy box”

A protože odrážedlo pomůže spíše při přestupech a přesunech, je potřeba myslet i na dobu strávenou v dopravním prostředku. Čím vaše dítě zabavíte? Uvědomte si, kolik různých aktivit do letadla plánujete pro sebe. Knihy, podcasty, hry v mobilu, seriály, případně luštění sudoku… Nemyslete si, že se vaše mladší verze spokojí jen s jednou hračkou. Chytrým řešením jsou proto tzv. busy boxy, které si můžete buďto vyrobit a nebo zakoupit již předpřipravené. 

Výroba takového busy boxu je poměrně jednoduchá. Potřebujete jen skladnou a snadno uzavíratelnou krabičku či kufřík, do kterého poskládáte veškeré možné aktivity pro dítko – ideálně skladné předměty, které jej zabaví na místě. Může to být dětská knížečka, jednoduchá karetní hra, malá sada pastelek s bločkem nebo oblíbené plyšové zvířátko. Pokud nepatříte mezi kreativní rodiče nebo na výrobu nemáte čas, předpřipravené cestovní krabičky pro děti najdete třeba v některých knihkupectvích.

Náramek proti nevolnosti

Trpí vaše děti nevolností v autě, autobuse nebo letadle? Chcete se obejít bez prášků? Vyzkoušejte Sea-Band náramek proti nevolnosti. Funguje na principech čínské medicíny – stimuluje akupresurní bod P6 a jeho účinnost je klinicky ověřena (účinek téměř u 90% dětí). Ať už jste fanoušky východní medicíny nebo ne, za vyzkoušení to jistě stojí. Ať už pro vaše děti nebo klidně i dospělé účastníky zájezdu.

Krosna na dítě

Chystáte se do hor, do přírody, na túry? Pro malé dětské nožičky mohou být dlouhé cesty terénem problematické. Abyste na svých oblíbených trasách nemuseli dělat kompromisy, doporučujeme pořídit pomocníka v podobě krosny na dítě. Jedná se o turistický batoh, který slouží zároveň jako nosítko. Do části batohu umístíte věci a výbavu a do sedátka umístíte svého malého parťáka. Existují i krosničky, které lze v případě potřeby rozdělit na menší batůžek a nosítko a váhu si tak na pochodu mohou rozdělit rodiče mezi sebe. Vaše dítě může trávit v nosítku čas, kdy bude unavené a vy nemusíte dělat předčasné zkratky ani návraty.

Pro rodiče tu máme i tipy na další vychytávky.

Zdeněk Dvořák

Zdeněk Dvořák

Zajímá mě všechno nové, zajímavé a trendy. Navíc rád píšu o tom, co jsem sám zkusil. A kvůli tomu GeekLife před devíti lety vznikl. Odebírejte náš RSS kanál.

Komentujte jako první!

Komentujte

GeekLife.cz
Logo