Tentokráte jsme dostali příležitost vyzkoušet si na pár týdnů elektrický zubní kartáček od TrueLife. Výrobce se specializuje na péči o miminko, péči o zuby, o tělo a zdraví a též o vzduch v interiéru. Dalo se proto předpokládat, že kartáček nebude jen tak nějakou „hrkávkou“, kterou dnes seženete v každém supermarketu. Hned na začátku vám prozradím, že předpoklad byl v podstatě správný. A v recenzi ukážu detaily, které mě potěšily, ovšem i ty, co považuju za zklamání.
Kartáček TrueLife Sonic Brush K150 UV zatím není na českém trhu k dostání. V prodeji bude pravděpodobně od přelomu září a října. K recenzi jsme tento model dostali ještě před jeho oficiálním uvedením na český trh, abyste mohli čas do uvedení na český trh v klidu využít, třeba pro srovnání s dalšími modely.
Balení
Skvěle zabaleno v pevné papírové krabici vyložené lisovanými profily tak, aby se opravdu nic nemohlo poškodit, poškrábat. Ale krabice velká, nejprve jsem si myslela, že se kurýr spletl, když mi balíček předával. Po otevření se ukázalo, že velikost balení je dána především nabíjecí základnou s UV „komůrkou“, v níž se mohou hlavice kartáčku nechat sterilizovat.
V balení TrueLife Sonic Brush K150 UV byla jak již zmíněná nabíjecí stanice, tak tři typy hlavic kartáčku (sensitive, standard a whiten). K tomu cestovní pouzdro, adaptér a manuál. Každá z hlavic je vybavena svou prodyšnou plastovou krytkou, což mi velmi vyhovovalo. V cestovním pouzdru je i ochranná čepička pro trn, na který se hlavice kartáčku nasazují. Odhaduju, že slouží k přenosu kartáčku tehdy, když se vám nechce se „tahat“ s celým pouzdrem.
Design a konstrukce
Do redakce nám dorazilo černé provedení TrueLife Sonic Brush K150 UV. Jak už jsem uvedla, výrobek se skládá z několika komponentů, a tak je popíšu každý zvlášť. Ještě ale pár slov k certifikacím – kartáček je nositelem známky RoHS, tedy evropské certifikace ohledně látek v elektronice. Jistí si proto můžeme být, že kartáček neobsahuje nijak vysoké koncentrace nežádoucích příměsí, jako je kadmium, rtuť, olovo, bifenyly apod.
UV Sterilizátor a nabíjecí základna
V popisu začnu nabíjecí stanicí. Ta není nijak malá, neboť její součástí je i UV sterilizátor s prostorem až pro tři kartáčkové hlavy. Sterilizace se zapne při každém nabíjení, ale UV lampy svítí jen krátce – po dobu, která stačí k likvidaci většiny virů a bakterií, které se na kartáčku mohou během manipulace s ním usadit.
Manipulace se sterilizátorem je snadná, vše jde lehce, ani nasazení a sundávání hlav není žádným problémem. Zapíná se zcela automaticky – po každém otevření a opětovném zavření dvířek. Netřeba žádného tlačítka nebo naplněnosti stojanů pro hlavice.
Samotná základna váží 175 g a její půdorys je 133 x 57 mm – takže na polici či na umyvadle si vyžádá poměrně dost místa. Odolná proti vlhkosti nebo stříkající vodě je více než dost, výrobce uvádí IPx7. Dvířka od UV sterilizátoru jsou zatmavená, aby lampa neohrožovala oči. Když dvířka někdo během sterilizace otevře, téměř ihned se lampa vypne, se zavřením dvířek se opět uvede do provozu.
Tělo kartáčku
Tělo kartáčku je také černé, se stejným stupněm ochrany proti vodě. Potěšilo mě, že je celkem štíhlé, na průřezu téměř kulaté, na většině plochy pokryté matným neklouzavým povrchem. A příjemně lehké. Skvěle se drží – i přes fakt, že mám poměrně drobné ruce. Manipulace s kartáčkem je snadná, neklouže, a přitom se s ním snadno v ruce otáčí, posouvá, zkrátka pohybuje. Velikostní a další konstrukční parametry těla kartáčku jsou následující:
- rozměry: (š x h x v): 27 x 27 x 191 mm (bez hlavice kartáčku)
- hmotnost: 100 g
- odolnost: IPx7
Na přední stranu umístil výrobce průhledné zatmavené plastové „sklíčko“. Má dva výřezy pro ovládací tlačítka. Jedním se kartáček zapíná a vypíná, plus se přehazují režimy (čištění, bělení, masáž), to druhé slouží ke změně intenzity, ta je tu k dispozici v 5 stupních pro každý režim. Pod ovládáním je menší a ne příliš výrazný displej, který informuje o zvoleném režimu a intenzitě. Přestože je kartáček poměrně lehký, působí bytelně, přitom dostatečně měkce na to, aby bylo příjemné s ním zacházet.
Hlavice kartáčku
V balení jsou v základu tři hlavice s různými vlastnostmi. Sice mají všechny tři stejný podlouhlý tvar s vlasem seříznutým mírně do obloučku, ale každý z nich je jinak tvrdý. Hlavice je velmi podobná klasickému zubnímu kartáčku. A díky obloukovému profilu jsem měla pocit efektivnější práce vlasu během čištění – delší vlas na obou koncích kartáčku přece jen lépe dosáhl i mezi zuby.
Nejměkčí je hlavice označená jako Sensitive, středně tvrdá je Standard. Nejtvrdším vlasem je osazena hlavice kartáčku s označením Whiten (bělící). Na tělo kartáčku se jen jednoduše nasunou, vlasem směrem k ovládání. I sundávání je snadné, netřena žádného šroubování, otáčení a ani zkoumání, jak vlastně by to mělo být. Kartáček vás sám navede.
Cestovní pouzdro
I cestovní pouzdro je v černém provedení. Ovšem z nijak pevného plastu, velikostně přijatelné. Vevnitř má pro každou část vybavení určeno „parkoviště“, aby se během převozu nic nehýbalo. Na dně najdeme dvě sady větracích otvorů. Dál už pouzdro není vybaveno ničím jiným, bohužel ani slotem pro USB nabíjení, který jsem tu čekala jako běžnou nutnost pro cestování. Zvykla jsem si už totiž, že když beru s sebou svůj sonický kartáček, stačí mi nabíječka k mobilu na to, abych si jej případně dobila.
Co mi na pouzdře ještě dost vadilo, byl systém jeho otevírání. Pro otevření je totiž nutné prstem dost velkou silou odtlačit sponu, která drží obě poloviny pouzdra u sebe. Abych se do pouzdra dostala, musela jsem buď zapojit nehty, nebo pouzdro trochu zmáčknout, aby se pokřivilo (už jsem poznamenala, že moc pevné není), a tím aby trochu povolila zavírací spona.
Výkon a výdrž, nabíjení
Sonický zubní kartáček TrueLife Sonic Brush K150 UV je vybaven pěti stupni výkonu v každém ze tří vibračních režimů. Všechny trvají 2 minuty a kartáček dělá kratičkou pauzu každých 30 vteřin. Výrobce v manuálu popisuje režimy kartáčku přibližně takto:
- CLEAN – základní mód pro čištění zubů
- WHITEN – čištění s leštěním pro vybělení zubů
- MASSAGE – pulsování pro jemnou stimulaci dásní.
Ve srovnání s jinými kartáčky, se kterými už jsem měla tu čest, je intenzita vibrací o něco větší, kartáček v ústech více lechtá – a musela jsem si na čištění s ním trochu zvykat i přes to, že sonický kartáček používám poměrně běžně. Ale evidentně je ten můj už trochu unavený…
Co se výsledků čištění týká, můžu posloužit jen subjektivním pocitem – ale i ten je u takového přístroje důležitý. Při zachování postupu „nejprve mezizubní kartáček (mechanický), pak elektrický kartáček“ byly výsledky čištění skvělé. Neměla jsem pocit, že by někde zůstával plak, zuby byly po vyčištění krásně hladké. A když jsem před čištěním měla kávu nebo červené víno, byly zuby po vyčištění o nějaký ten tón světlejší.
Nabíjení je extrémně snadné. Jen zapnout stanici do elektřiny a kartáček postavit na nabíjecí hrot. Samotné nabíjení je bezdrátové, aby bylo možné zachovat vysokou ochranu proti vodě a vlhkosti. Nabíjený kartáček svítí červeně, nabitý zeleně. První nabití jsem nechala proběhnout 24 hodin, to další už jen cirka přes noc.
Co se výdrže týká, je velmi dobrá. Akumulátor nabídne kapacitu 700 mAh, což vydrží pro jednoho člověka s režimem čištění dvakrát denně na několik týdnů. Výdrž se samozřejmě zkracuje, pokud si sem tam dopřejete po čištění i masáž dásní apod., nebo je vás v rodině na tento kartáček více.
Udělala jsem pokus a pouštěla kartáček naprázdno do vybití. Tou dobou už měl za sebou (na původní nabití) necelé 2 týdny ostrého provozu pro jednoho člověka. A vydržel dalších více než 100 cyklů. I jsem si chvílemi říkala, že ho snad neudolám… 😉 Abych trochu nasimulovala odpor hmoty, která bývá kartáčkem čištěna, zastrčila jsem ho čisticí hlavou mezi sedací a opěrnou část gauče.
Počet kmitů za minutu neuvedu, neb jsem ho nenašla. U juniorské varianty TrueLife Sonic Brush Junior je uveden přímo v manuálu, ale u Sonic Brush K150 UV tahle informace vyloženě chybí (nebo jsem ji nenašla).
Ovládání
Velmi snadné ovládání, pouze dvěma tlačítky. Hlavním tlačítkem sloužícím pro vypnutí a zapnutí se kartáček uvádí do provozu. Pokud během asi vteřiny tlačítko stisknete znovu, měníte jím režim, v němž kartáček pracuje. Pokud ho necháte jet po několik vteřin, znamená další stisknutí hlavního tlačítka už jen vypnutí kartáčku. Intenzita se dá změnit kdykoliv během provozu slouží k tomu druhé a menší ovládací tlačítko, umístěné pod tím hlavním.
Velmi oceňuji na ovládání kartáčku a jeho použití, že je prakticky nemožné ho nechtěně vypnout během provozu. Alespoň mně se nikdy nestalo, že bych během čištění šmátla po kartáčku tak, aby se vypnul. Tlačítko pro vypnutí a zapnutí je umístěno v místě, kde se kartáček při používání většinou nedrží, navíc se musí zmáčknout trošku důrazněji, aby reagovalo. U jiných kartáčků jsem si právě na nechtěné vypínání musela vždycky dávat pozor.
U kartáčků už jsme si zvykli na 30vteřinové intervaly, kterými kartáček upozorní na to, že je vhodné přejít na další čtvrtinu určenou k čištění. Pro základní orientaci je to skvělé, ale stresovat se požadovanou rychlostí čištění rozhodně netřeba. Když kartáček po dvou minutách provozu automaticky vypne, zase si ho jen zapnete – a po skončení čištění vypnete. Po vypnutí udržuje poslední použitý režim a intenzitu. Takže když máte v oblibě třeba CEAN na 5. stupni intenzity, netřeba pokaždé nastavovat (to jedině v případě, že si mezitím vyčistil zuby někdo další – a v jiném režimu) .
Postřehy z používání
Postřehů z používání sonického kartáčku TrueLife Sonic Brush K150 UV jsem sice už vypsala habakuk, ale ještě mám potřebu se zmínit o černém provedení kartáčku. Je na něm všechno hned vidět. Zejména na nabíjecí stanici. Ale i ve spojeních mezi plastovými částmi. Vodní kámen i pasta se usazují bíle, takže i nejmenší množství, které na základně nebo na kartáčku zaschne, je hned znát. Po cirka 10 dnech používání už to fakt nevypadalo dobře – a základnu jsem musela cíleně očistit.
Ještě pár slov k režimům čištění. Nejprve jsem si myslela, že mi bude chybět režim „soft“, který bývá u sonických kartáčků určen pro uživatele s citlivými dásněmi. Ale musím říct, že ho dokonale nahradil měkký zubní kartáček Sensitive a běžný režim čištění.
Já jsem byla nejvíc spokojená s režimem CLEAN puštěným na 5. stupni intenzity, ale s použitím právě soft hlavice. Hlavici standard jsem používala s 2. stupněm intenzity čištění. A vyloženě jsem si užívala MASSAGE na 4. stupni intenzity (od trojky se čtyřka lišila nějakým rytmickým prvkem, těžko se popisuje. Ale vyhovoval mi).
Bělení – WHITEN – jsem vyzkoušela za tu dobu jen dvakrát, ono se to s ním nemá přehánět. Přiznám se, že jsem na omak nebyla schopná poznat rozdíl mezi Standard kartáčkovou hlavou a hlavou Whiten. Výrobce je odlišuje barevně a hlavně popisem. Hlavice Seinsitive je o dost měkčí než zbývající dvě.
UV sterilizátor jsem moc nepoužívala – nejsem na to zvyklá a hlavně nemám potřebu udržovat ani na kartáčku extra sterilní prostředí. Ale věřím, že pokud někdo trpí záněty dásní, nebo když v rodině zrovna nějaká viróza, UV sterilizace se náramně hodí.