Spaste svoje oči! Boj proti modrému světlu

Každý, kdo se dlouhodobě dívá do monitoru nebo displeje s LED technologií, tu situaci zná. Oči schnou, štípou a večer možná nemůžete usnout. Za to podle výzkumů může tzv. modré světlo, které kromě únavy očí narušuje i tvorbu melatoninu. Co proti tomu můžeme dělat?

Samotný “boj” proti snížení tvorby melatoninu, jehož nižší produkce v těle má pro nás negativní účinky, je vlastně jednoduchý. Jak pro počítače, tak pro mobilní telefony už dnes existují aplikace, které umějí nevhodnou složku světla odfiltrovat. A nestojí to žádné peníze, je chvilku nastavování nebo denní sebekázně.

f.lux

F.lux je aplikace, která je dostupná pro všechny počítačové platformy (Windows, MAc, Linux) a funguje i na iOS a (rootnutém) Androidu. Její úspěch spočívá v tom, že barvu světla na zobrazovači mění automaticky podle denní doby a vaší zeměpisné poloze.

Nastavení f.lux

Nastavení f.lux

Vybrat si můžete teplotu světla i rychlost automatické změny teploty barvy.

Aplikace samozřejmě není vhodná pro ty, jejichž práce závisí na tom, že na displeji vidí věrné barvy. Grafici a designeři mají tedy smůlu. V nastavení jsou i doplňkové možnosti, jako vypnout na hodinu, vypnout do východu Slunce a podobně nebo napojení na systém Philips Hue.

Subjektivně můžu říct, že se mi večer u počítače se zapnutým f.lux pracuje mnohem lépe.

Blue Light Filter (Android)

Na mobilu používám aplikaci Blue Light Filter, kterou v Google Play najdete pod názvem Filtr s Modrým Světlem.

Aplikace Filtr s modrým světlem pro Android

Aplikace Filtr s modrým světlem pro Android

Ta sice nemá žádné automatické nastavení, ale je pořád k dispozici v horní liště telefonu. Večer ji prostě vypnu a ráno zase zapnu.

Hlavně na takové to večerní čtení na mobilu před spaním to funguje perfektně a určitě doporučuji vyzkoušet.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

1 Comment
  1. A od verze 9.3 je v iOS standardně k dispozici funkce Night Shift, která funguje stejným způsobem.

    Leave a reply

    GeekLife.cz