Signal – když chcete své SMS a hovory šifrované

Závislost na datech a konektivitě je v současnosti nevyhnutelná. A data jsou hodnotná, jak svědčí často reportované útoky různých skupin na poskytovatele nejrůznějších služeb i státy. Možná si říkáte, o moje data nikdo nestojí. Ale jeden nikdy neví. A přitom je tak snadné začít. Dneska ukáži jednu aplikaci, která vám pomůže zabezpečit (nejen) textové zprávy.

Aplikace se jmenuje Signal. Vyvíjí ji nezisková skupina Open Whisper Systems a je zdarma pro Android i iOS.

Takto vypadají kontakty na Signalu

Takto vypadají koverzace na Signalu

Co Signal umí

Mezi dvěma uživateli Signalu umí šifrovat textové zprávy, obrázky, ale i hovory. Může tak docela nahradit ostatní komunikační kanály. Video hovory jsou však prozatím v beta verzi a musíte je samostatně aktivovat v záložce Nastavení -> Rozšířené. Šifrovací klíče nejsou uloženy na žádném centrálním místě.

Využívat můžete i mizející zprávy. Před odeslaní stačí zvolit, za jak dlouho doručená zpráva sama zmizí. Začít můžete na 5 vteřinách, nejdelší prodleva před smazáním je týden.

Konverzace ale můžete se Signalem zabezpečit i na desktopu. Pro Mac i Windows, resp. Chrome browser existují aplikace. U těch po instalaci provedete propojení pomocí QR kódu a máte své kontakty přímo v počítači.

Jak Signal rozjet a nastavit

Po instalaci Signal nabídne možnost přetažení historie nalezených komunikací k sobě, o nic z minulosti nepřijdete. Můžete ji také použít jako náhradu za SMS aplikaci. Zprávy mezi dvěma uživateli Signalu budou šifrované, ostatní nikoliv.

Dál si můžete nastavit i přístup k samotné aplikaci na heslo, stejně jako automatické zamčení aplikace po určité době neaktivity.

K dalším možnostem nastavení patří pokročilé nastavení notifikační diody (pokud to váš telefon umí, nebo ji vůbec má) nebo různé barvy pro různé kontakty z vašeho adresáře.

Zajímavosti

Předchůdcem aplikace Signal byl program RedPhone. Ten si možná vybaví pozorní čtenáři knih ze série Milenium od Stiga Larssona. Signal také dostal maximální možné hodnocení od Electronic Frontier Foundation, co je organizace, která se od roku 1990 věnuje ochraně občanských svobod v digitálním světě.

Stahujte: Android | iOS

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz