
Zavedená německá značka před nedávnem vyslala na trh nové tablet PC s označením SurfTab Twin 11.6″. Tablet s oddělitelnou klávesnicí pohání Windows 10 a pomoci k prodejům mu má hlavně nízká cena. Jak se s levným zařízením pracuje a komu je vlastně určené?
Co v recenzi najdete
Vzhled a konstrukce
TrekStor SurfTab twin 11.6 na první pohled připomíná běžný netbook. Jde o malé zařízení, které je ale poměrně tlusté a těžké. Váha samotná – udávaných 1400 gramů mi pocitově přišlo na tak na dvě kila – jde na vrub skutečnosti, že klávesnice musí udržet displej, v němž je ukrytá veškerá elektronika a baterie. Plastový povrch mi na první dojem připomněl semiš a velmi dobře na něm zůstávají otisky a různé šmouhy.
Protože jde o tablet PC, můžete displej od klávesnice oddělit a používat jej jako poměrně přerostlý a těžký tablet. O pevnost spojení se starají silné magnety, displej má po nasazení mírnou vůli, ale nejde o nic tragického.
Na těle tabletu najdete:
- 2 USB konektory (1 x 3.0 a 1 x 2.0)
- audio jack
- microHDMI
- slot na microSD kartu
- tlačítko pro zapnutí
- ovládání hlasitosti
- Reproduktor a USB v klávesnici
- Hlavní část konektorů
- Detail spoje klávesnice a displeje
Na klávesnici se výrobce přidal po jednom USB vstupu na každé straně.
Hardware
Prodejní cena jasně naznačuje, jak silný hardware uvnitř najdeme. Úsporný čtyřjádrový procesor Intel Atom x5 (Cherry Trail/4. generace), konkrétně model Z8300 o frekvenci 1.44/1.84GHz není zrovna na čele výkonnostních žebříčků. Další varovný prst ukazuji na 2 GB RAM, které v tabletu jsou. Jde opravdu o totální minimum, se kterým můžete používat Windows 10 a to se ještě musíte hlídat. Pár otevřených záložek v nenasytném prohlížeči Chrome udělá svoje. Na trhu je k sehnání o něco dražší verze se 4 GB RAM a pokud SurfTab Twin 11.6 zvažujete zakoupit, určitě si vyberte kus s větší porcí operační paměti.
Data a operační systém jsou uloženy na 32 GB eMMC. Technologicky OK, velikostně slabší základ, který naštěstí můžete rozšířit microSD kartou. U verzí s větší RAM má pak základní disk prostor pro 64 GB dat.
O grafický výkon se stará Intel HD Graphics. Takže opět jen nutný základ.
Baterie má kapacitu 7500 mAh. Výdrž není úplně špatná, ale doba nabíjení s dodanou nabíječkou je dost dlouhá. Výstupní proud nabíječky je 2 A.
Software
Pracovat budete s Windows 10 edice Home (32 bit). Prostředí je tedy důvěrně známé. S připojenou klávesnicí máte klasické desktopové rozhraní, jakmile ji odpojíte, systém sám nabídne změnu na rozhraní tabletové.
Možnost používat na tabletu Windows mi přijde hodně zajímavá. Při práci mi totiž můj běžný tablet s Androidem neumožňuje dělat vše tak, jak jsem zvyklý a stejné to bylo, když jsem používal SlateBook x2 od HP. Tady problém odpadá.
Běžná práce s Windows je bezproblémová. I základní procesor a porce RAM postačují. Jakmile ale tabletu více naložíte, začne se někdy zadýchávat. Řešení? Musíte se přizpůsobit. Otevírat méně záložek a zavírat nepotřebné programy. Protože jde opravdu o levný stroj, dá se to očekávat, ale je to trošku kontrast s obchodním názevm „Hvězdný tablet“, který k modelu Trekstor nasadil:)
Díky Windows můžete ale instalovat všechny aplikace, na které jste zvyklí.
Klávesnice
Protože se tělo TrekStor SurfTabu Twin muselo podřídit 11.6″ úhlopříčce displeje, došlo na zmenšování některých kláves a některé běžně používané funkce jsou dostupné pouze se stiskem Fn klávesy.
Klávesnice má docela vysoký zdvih a při psaní slušně klape. Použitý plast působí laciným dojmem, což by nevadilo, pokud by povrch kláves nebyl hladký. Při psaní tak prsty občas kloužou.
Pochopitelně chybí podsvícení.
Samostatnou kapitolou je touchpad. Chápu, že je malý a s ohledem na dotykový displej by to až tak nevadilo. Na dotyky ale často reaguje podivně, stávalo se mi, že místo kliknutí „na levé tlačítko myši“ se spustila funkce vázaná přesně na to opačné. Tady je low cost vidět na celé čáře.
Při psaní musím ocenit, že výrobce využil těla displeje k tomu, se při vyklopení se celá klávesnice mírně nakloní směrem k uživateli.
Displej
Výrobce si pohlídal to hlavní. Displej je totiž IPS s rozlišením Full HD, tedy 1920 na 1080 a obraz je na tak levný přístroj velmi dobrý. Jako obvykle u dotykových displejů se ani tady nevyhnete použití lesklého skla, což mě zatím ještě pořád rozčiluje, i když dotykovým displejům u notebooků už přicházím na chuť.
Dotyková vrstva má svoje mouchy. Někdy je opravdu těžké se trefit a jindy displej dotyk vyhodnotí jinak, než byste čekali. Prostě opět komplikace, se kterými u levného tabletu musíte počítat.
Maximální úhel, pokud kterým můžete displej vyklopit, není moc velký. Mně osobně seděl, ale znám lidi, co displej při práci vyklápí mnohem hlouběji.
Konektiva
O připojení k internetu se postará wifi. Moji domácí 5 GHz síť tablet nevidí, takže předpokládám, že pracuje pouze s frekvencí 2,4 GHz. Pro přenos dat po domácí síti je to určitě škoda. Z dalších nechybí ani Bluetooth 4.0. Na internetu jsem našel i zmínky o modelech s LTE modemem, v českých e-shopech ale takový model zatím není.
Sestavu portů jsem popsal výše, je jich dost a díky microHDMI můžete tablet připojit k jinému zobrazovacímu zařízení.
Zvuk
Tablet hraje poměrně hlasitě, ale naprosto bez basů. Zážitky u filmů nečekejte, hudbu si dejte se sluchátky.
Video
Na tabletu najdete i kameru s rozlišením 2 Mpx. To asi o její kvalitě říká vše.
Je to presna recenze. Pri multitaskingu je slaba RAM rychle znat, rekl bych, ze to bude velka slabina. Zvuk je otresny, dale mi velmi vadi port JEN na mikriSD kart, presto,ze jak na druhe strane displeje i na klavesnici, je dostatek mista pro plnohodnotnou ctecku. Samotna kapitola je baterie a jeji nabijeni. Nesouhlasim s tvrzenim, ze jeji vydrz je dobra. Mne to vychazi tak na max. 5 hodin, coz, pri absenci motoru, je opravdu malo. A jde to velmi dobre a jednoduse spocitat. Nabijecka je TRISTNI a dodava jen slaboucke 2A. Tyto dva ampery jen stezi UDRZUJI baterii v konkretnim stavu. Mam tim na mysli, ze nabijecka neni schopna tabletPC pri praci efektivne dobijet, spise jen se snazi zabranovat jeho vybijeni. Znamena to, ze tablet zere ca. 2A, cimz je vydrz baterie jasne dana – 7,5Ah delime 2A a vychazi nam hrde 3,15 hodin vydrze, ovsem do UPLNEHO vybiti. Jiste, stazenim jasu displeje na minimum a nepretezovani procesoru muze vydrz baterie prodlouzit, a to je onech 5 hodin. stabilni obsazeni SDILENE 2GB pameti je kolem 1,7GB, takze kazde dalsi okno, ci zalozka, se na vykonu znacne podepisuje. Zapomente na strihani 2 hodinovych videi a hrani narocnych her. S temito cinnostmi se zde nepocita. Naopak me potesila schopnost, nacist a pouzivat muj externi 2TB disk. Dosud jsem pouzival Lenovo 8GB/1TB/Win7, coz bylo jiny kafe. Ale odesel za duhovy most bez rozlouceni, tiskarnu penez doma nemam, tak jsem hledal – pro svoje surfovani a sledovani filmu – nejlevnejsi reseni. Funguje to, ovsem… Bacha na vykon! Pokud jej chcete, tak JEDINE se 4GB! Pak nebudete litovat.
Já se teď těším na Lenovo Miix 320, který mně při představení zaujal.
A nevíte co mám dělat, když mi nefunguje pevná klávesnice? Někde jsem něco vypnul?
Tablet už v ruce nemám. Děje se to i po restartu? Podíval bych se také do nastavení na metodu zadávání textu.
Jako poslední možnost pak vidím reset do továrního nastavení.