Měsíc s chytrými hodinkami od Samsungu. Jaké jsou Gear S3 Frontier?

Recenzím chytrých hodinek se věnuji rád. Umožňuje mi to zkoušet různé modely a udělat si názor na tento segment, aniž bych si musel nějaké koupit. Potom, co jsem měl zatím jen chytré hodinky s Androidem, přišla změna a na měsíc se mi na ruce usadil model od Samsungu s názvem Gear S3 Frontier, který pohání jejich vlastní systém Tizen. Jak s ním žije?

Obsah recenze

Konstrukce a design

Samsung Gear S3 Frontier jsou spíše sportovní hodinky určené spíše na pánskou ruku. Nahrává tomu jak velikost, tak i celkový styl. Pro příznivce konzervativnějšího provedení hodinek má Samsung v záloze verzi Classic.Tomuto dojmu hodně napomáhá ovládací kolečko okolo displeje. Hodinky jsou docela tlusté, lépe řečeno by bylo vysoké. V chladném počasí, kdy jsem měl ruku v mikině a ještě bundě byl docela problém je z rukávu vysunout.

samsung-gear-s3-frontier

Jasně sportovní design

Na pravé straně najdete dvě tlačítka a na spodní straně pak populární senzor na tepovou frekvenci. Za sebe musím říct, že mě tento trend monitoringu úplně míjí  a když už, tak mě zajímá, jak se můj pohyb vyvíjí obecně.

Senzor na snímaní tepové frekvence

Senzor na snímaní tepové frekvence

U sportovní verze Frontier  dostanete silikonový pásek. Ten je na horní části vroubkovaný. Na ruce drží velmi dobře, měl jsem až dojem, jako by se přisával. K nějakému zapocení dojde jen v případě, že  pásek opravdu hodně utáhnete. Nečistoty se na něm zachytávají v rozumné míře a vzhledem k odolnosti proti vodě na úrovni IP68 jej můžete klidně umýt i s celými hodinkami.

Detail pásku ze spodní strany

Detail pásku ze spodní strany

Na levé straně se ukrývá malý reproduktor, který využijete hlavně pro telefonování. To byla funkce, která mě hodně mile překvapila a řadím ji vysoko mezi důvody, proč chytré hodinky koupit. Ale o tom později.

zpět do menu článku ↑

Specifikace

Jde o top model z produkce Samsungu a na vnitřnostech si proto Korejci dali záležet.  Hodinkám dominuje 1.3″ kruhový Super AMOLED displej s rozlišeném 360×360 , chráněný Gorilla glass SR+.

Hodinky v celé kráse

Hodinky v celé kráse

O svižný pohyb se stará dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz, interní paměť pro data je4GB a procoseoru sekunduje 768 MB RAM.  Už jsem zmiňoval odolnost proti vodě IP68. O komfort používání se stará bezdrátové nabíjení, které má ovšem stinnou stránku. Potřebujete nabíjecí kolébku. Pokud si ji nevezmete na cesty, jste v pasti. Tady bych raději viděl běžné bezdrátové nabíjení, kdy byste využili svoji běžnou  nabíječku standardu QI.

Li-ion Baterie má kapacitu 380 mAh a deklarované 3 dny fungování nejsou problém, pokud si rozumně nastavíte práci s notifikacemi a netrváte na neustále zapnutém displeji. V porovnání s prvními hodinkami s Androidem jde o značný posun. V praxi vám to ale stejně nedá a do kolébky je dáte vždy navečer nebo obden.

 

zpět do menu článku ↑

Displej

Displej nabízí, jak je to u AMOLED zvykem, naprosto excelentní černou barvu a celkově mu není co vytknout. Na dotyk reaguje bez problémů a k ovládání jsem jej využíval častěji, než otočné kolečko. To zase plní ochrannou funkci, díky němu je displej zapuštěný. Nevím jak vy, ale mám ve zvyku se nechtěně čas od času praštit rukou od futra dveří a často to schytají právě hodinky. Takže ochranu určitě ocením.

samsung-gear-s3-frontier

Displej na Gear S3 Frontier je skutečně velmi povedený

zpět do menu článku ↑

Ovládání a operační systém

Už jsem to nakousl. K ovládání slouží kombo dotykový displej, otočné kolečko a dvojice tlačítek. Horní tlačítko slouží k pohybu zpět v systému nebo k zapnutí displeje, jestliže nepoužíváte gesto. Spodní tlačítko vyvolá menu.

Kolečkem se pohybujete v položkách menu nebo vyvoláte pohotovostní obrazovku. Těch můžete mít několik a jejich princip je stejný, jako ve smartphonech. Připnete si na ně zástupce pro nějakou událost nebo widget. Snadno se tak dostanete k agendě, kalendáři, předpovědi počasí nebo nějaké aplikace.

Ovládací tlačítka na Gear S3 Frontier

Ovládací tlačítka na Gear S3 Frontier

Ve snadnosti ovládání si Samsung a jeho OS Tizen (zde ve verzi 2.3.2) zaslouží pochvalu. Vše je opravdu intuitivní. K dokonalosti potřebujete mít ideálně i telefon od Samsungu, aby spolu komunikovaly systémové aplikace. Nofitikace a komunikace s aplikacemi se řídí přes aplikaci Samsung Gear v telefonu. V ní najdete i systémové informace o aktuální kapacitě nebo volné RAM.

Kde se mi Tizen naopak nezamlouvá, tak je nabídka aplikací. Je fajn, že máte k dispozici třeba Spotify, čehož mnohokrát využil můj starší syn, aby mi na dálku v mobilu zapnul hudbu, když jsem hodinky nechal v koupelně. Ale celkově je nabídka slabá a některé klíčové aplikace nejsou vůbec. To je případ třeba Google Maps. Swarm, který používám a kde by mi chytré hodinky hraní usnadnily, do nich jde dostat pouze neoficiálně a nepohodlně.

Podporu pro Messenger nebo Hangout má Tizen zase vyřešenou dobře. A třeba nabídka ciferníků zase žádné terno není.

zpět do menu článku ↑

Konektivita a komunikace

S mobilem je Gear S3 Frontier spojený přes Bluetooth 4.2. Pokud dojde ke ztrátě BT spojení, umějí se hodinky připojit na místí síť i přes wifi, ale počítejte s velkou spotřebou. Nechybí ani NFC a GPS.

Volání přes hodinky je velká pecka. V situacích, kdy vám nevadí, že hovor někdo uslyší, je to velmi pohodlné. Nemusíte hledat telefon, při práci máte zase volné obě ruce. Zvuk není extra kvalitní, co se týká hlubokých tónů, ale hlasitost je dostačující.

Tizen myslí i na snadnou textovou komunikaci, kdy si můžete nastavit vlastní texty pro rychlé odpovědi. Výbornou úsporu času představují hodinky i při práci s e-mailem. Zprávy, které nepotřebují další řešení, prostě přečtete, archivujete nebo označíte jako vyřízené, pokud používáte Inbox by Gmail.

Moje doporučení je si ale dobře pohrát s nastavením notifikací. Hodinky z vás snadno udělají ještě většího otroka. Zkuste je proto využít jako filtr notifikačního tlaku a nastavte si, co skutečně potřebujete vidět. V telefonu o nic nepřijdete, jen vás hodinky nebudou stále odvádět od toho, co právě děláte.

zpět do menu článku ↑

Moje dojmy

Dříve jsem zkoušel hodinky od LG a Sony. Zatímco LG mě dost od chytrých hodinek jako novinky odradily, Sony už byly mnohem lepší. Srážel je jen místy nevychytaný Android Wear ve starší verzi. U Gear S3 Frontier je toho k vytknutí jen málo. Konstrukce je prvotřídní, s hodinkami se na rozdíl od konkurence nemusíte bát ani do vody. Výdrž se také výrazně posunula. Zbývá jen ten vlastní operační systém, k němuž bude těžké přivádět vývojáře.

Pohybově motivační funkce mě spíše rušily a někdy i rozesmály díky překladu do češtiny. Třeba když mi stroječek sdělil, že dlouho sedím a je čas se jít roztáhnout.

Za zapůjčení hodinek děkuji e-shopu CZC.cz.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

9.4 Total Score
Takřka dokonalá nová generace

Hodně tedy záleží, co od hodinek čekáte. Pokud jde o fitness funkce, rychlou komunikaci přes IM nebo volání, pak moc lepších variant není. Jakmile ale potřebujete něco extra, můžete narazit. Přesto na trhu budou tyto hodinky hledat konkurenci jen těžko.

Konkstrukce
10
Design
9
Hardware
10
Software
8
Konektivita
10
PRO
 • Kvalitní konstrukce
 • Špičkový a odolný displej
 • Velmi slušná výdrž
 • Rychlé nabíjení
PROTI
 • Operační systém Tizen
 • Vazba na další Samsung produkty

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

3 komentáře
 1. Koupil jsem si je take,jako hodinky super,akorat při propojení s telefonem od Xiaomi konkretně MI4 64GB,notifikace chodí občas a každou chvilku se odpojují,před nim jsem mel gear S2 a ty s Xiaomi fungovali dobře,nějake napady?PPředem děkuji za napady.

  Leave a reply

  GeekLife.cz