Měsíc s chytrými hodinkami Sony Smartwatch 3

Několik týdnů jsem měl mě ruce chytré hodinky Smartwatch 3 od Sony. Jsou to už druhé hodinky na platformě Android Wear, které jsem mohl vyzkoušet, navíc mám od Sony i mobil, takže mě zajímalo, jestli má spojení více produktů jedné značky nějaké extra výhody.

Jak vypadají

Smartwatch 3 neoslní takovou tou elegancí, kterou od hodinek leckdo čeká. Sází totiž na sportovní design. Eleganci jim upřít nemůžete, mnohem viditelnější je ale v reálu, než na produktových fotkách. Pásek je plastový, lze jej za vyměnit za jeden kovový, který hodinkám dodá trošku konzervativní nádech, pokud je třeba. Ovšem připlatíte si. Ti, kteří na hodinkách design upřednostňují, se musejí podívat jinde. Designové ústupky u Sony mají ovšem svůj význam.

Sony Smartwatch 3

Zdroj: https://www.flickr.com/photos/bestboyzde/15066402148

V čem vynikají

Sony totiž nabízejí poměrně dost věcí, které ostatním chytrým hodinkách chybějí. Předně je to nabíjení za pomoci standardního microUSD, i když je s ním spojená určitá ergonomická komplikace. Nemusíte se bát, že si zapomenete nějakou nabíjecí kolébku. Dále sekunduje odolnost na úrovni IP68, vody se tedy opravdu bát nemusíte, i když i tady existují určitá pravidla. Z první generace Android Wear mají Smartwatch 3 taky největší kapacitu baterie. A samostatný modul GPS jinde nenajete. Pozitiv na první pohled je tedy dost, jak je to v praxi?

Nabíjení a výdrž

Začnu nabíjením. MicroUSB je opravdu skvělé, kabelů je všude „dost“, protože tento formát je prostě standard. Hodinky se navíc nabíjejí dost rychle, během půl hodiny jsou více, než z poloviny nabité, takže se opravdu nemusíte bát, že byste se někde ocitli nadlouho takříkajíc bez šťávy. Samotný konektor se ukrývá u krajní spodní části těla hodinek a pro nabíjení je lepší tělo vytáhnout z pásku. Není to nezbytné, ale ušetříte hodně nervů.

Sony Smartwatch 3

A co výdrž? Ta je naprosto zásadně spojená s užíváním, které je u mě dost specifické. Mám vypnuté prakticky všechny notifikace, na hodinkách vidím pouze hovory, textovky a Hangouty. S tímhle nastavením jsem se dostal na necelé dva dny výdrže v průměru, sem tam i přes dva a to bez vypínání na noc. Pár komplikací ale bylo. Dvakrát se mi hodinky vybily neobvykle rychle, i záznam spotřeby ukazoval razantní skok. Přičítám to některé aplikaci, i když žádná v procentech spotřeby netrčela. Pokud si zapnete wifi modul v hodinkách, na spotřebě je to poznat. A ještě větší peklo nastane s GPS. To je všem určené jen pro běhání, kde se snad dostanete domů dříve, než se hodinky vybijí.

Výdrž SONY Smartwatch 3 na baterii

Docela standardní graf výdrže na baterii

A co voda?

Jaká je odolnost IP68? S hodinkami jsem se párkrát vysprchoval. Fungují bez problémů. Zvládly i koupaliště, kde si pod vodní hladinou pobyly slušně. Pořádně jsem jim naložil v prašném prostředí při broušení dřeva, vše bez problémů. Co má ale s prachem problém, je hodinkový pásek. Prach lapá a drží opravdu slušně, a i když stačí jej otřít, nepůsobí to prostě hezky. Každopádně velkou odolnost považuji za jednu ze zásadních výhody Sony.

Displej

Sony do hodinek nasadilo jiný typ displeje, než většina konkurence, konkrétně TFT IPS. Díky tomu za denního světla vidíte obsah displeje, aniž byste museli hodinky rozsvítit. Dokonce platí, že čím více světla, tím lépe! Barvy pravda dostávají na frak, ale pro sledování času to opravdu stačí. Za tmy je ale situace jiná a displej musíte rozsvítit. Externího světla stačí ale opravdu minimum, například pouliční lampa. Tohle se mi na hodinkách opravdu moc líbilo.

Operační systém

Srdcem hodinek je ale operační systém. S přechozím modelem od LG mi dost vadil Android Wear. Na ovládání jsem si nezvykl, na dotyk zařízení často nereagovalo a prostředí nebylo z nejrychlejších. S novou verzí je ale vše jinak, prostředí je svižné a neotravuje při obsluze. To ale neznamená, že by si nezasloužilo zásadně vylepšit. Neoplývá dvakrát ergonomií a vyloženě rozčilující je například nemožnosti si uspořádat seznam aplikací podle vlastní potřeby. Wear vám natvrdo přiřadí první tři podle toho, jak moc je používáte a zbytek je podle abecedy. Navíc na malém displeji zbytečně plýtvá místem, když je na řádku pouze jedna aplikace.

Naštěstí lze launcher nahradit rozumnější alternativou, ale Google by měl na systému rychle zapracovat, pokud chce prodeje hodinek posunout do zajímavých objemů. Nakonec totiž až tak nesejde na tom, jestli máte hodinky od Franty nebo Pepy, ale jak se chovají a vzhledem k nemožnosti výrobců prostředí upravit je to prostě otázkou pouze pro Google.

Na co jsem si docela navykl, je hlasové ovládání. Hlavně odpovídání na zprávy má nepopiratelné kouzlo, i když čeština dá občas systému zabrat. Jako přidaná hodnota je to fajn a můžu je přiřadit mezi důvody, proč koupit.

Závěr

Sony Smartwatch 3 mě v rámci své produktové kategorie docela oslovily. Po pravdě ale musím říct, že pro pořízení chytrých hodinek zatím marně hledám důvod. Jsou fajn, mého vnitřního geeka uspokojují, ale má dospělejší část pořád vidí málo přínosů.

Je to ale tím, že moc necestuji nebo nesedím za volantem. Například pro amatérské sportovce, kteří si nechtějí měřit tepovou frekvenci hodinkami, jsou Smartwatch 3 perfektní volbou. Těm stačí si vzít hodinky, nahrát do nich muziku, mít BT sluchátka a mohou telefon nechat doma. Navíc jejich cena setrvale klesá. Sony každopádně chválím a děkuji CZC.CZ za zapůjčení.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

1 Comment
 1. Reply
  Plíhalová Jaroslava 28.10.2016 at 3.56

  Nevíte, kde se dá koupit řemínek.
  Děkuji za odpověď

  Leave a reply

  GeekLife.cz