Nový český fitness snímač, který slibuje komplexní monitoring zdraví pomocí krátkého ranního měření. To je Elonga. Jak se liší od běžných fitness trackerů? Několikatýdenní testování ukazuje pozitiva i momenty, co mi tak úplně neseděly. Pokud uvažujete o zařízení pro sledování kondice, stresu a aktuálního stavu těla i psychiky, jste tu správně. Jdeme na to.
- Co je vlastně Elonga?
- O Elonga už jsme několikrát informovali
- Balení
- Konstrukce a design
- Nabíjení a výdrž
- Jak se Elonga používá
- Aplikace Elonga se mění: už je bez předplatného
- Srozumitelnost výsledků měření
- Elonga doporučuje, co dělat dneska a co zvládnout za týden
- Postřehy z používání a situační kontext testování
- Hodnocení
Co je vlastně Elonga?
Elonga nejsou ani chytré hodinky, ale ani fitness náramek. Od takových zařízení se dost liší. Jak?
Projekt Elonga umožňuje monitorovat fyzický a duševní stav uživatele. Přitom s minimálním úsilím: jen pomocí senzoru, který si nasadíte jednou denně na několik minut na předloktí, nejlépe hned po probuzení.
Sledované parametry se mnohém se liší od fitness náramků a chytrých hodinek. Odlišné jsou i algoritmy pro zpracování naměřených hodnot a jejich interpretaci.
Každý den vyhodnotí připravenost těla na fyzickou zátěž, vyhodnotí míru stresu, plus připraví optimální rozvržené fyzické zátěže na právě ten den. Optimální v tom smyslu, aby se uživatel nepřetěžoval v době, kdy na to tělo není připraveno, ale zároveň aby se nenásilně posouval k lepším výkonům (ve dnech, kdy měření vyšlo s vysokou „readiness“, tedy připraveností).
O Elonga už jsme několikrát informovali
O Elonga nepíšu poprvé, níže jsou další informace. Takovými jsem byla vybavena, než jsem domů dostala balíček Elonga k testování:
- Elonga z Česka bude váš nový fitness kouč
- Až do stáří zdraví, s pomocí Elonga. Český startup má první úspěchy na cestě za klienty
A níže už se budu věnovat jen tomu, co mi Elonga předvedla v praxi doma.
Recenze bude čistě uživatelská: nejsem odborníkem ani na jednu z oblastí, na něž Elonga cílí. Ale dozvíte se právě to, co přinese běžnému laikovi, což je vlastně většina z nás.
Balení
Balení drobné, ale přesto pevné. Obsahovalo samotný snímač, s už navlečeným řemínkem tak, aby stačilo jen jeho obvod přizpůsobit předloktí. A nabíjecí kabel. Koncovka má dva magnety, takže žádné otvory ve snímači nejsou. To zvyšuje jeho odolnost proti prachu i vodě. V balení byla i nezbytná dokumentace.
Konstrukce a design
Snímač není nijak designový. Tvůrci necílili na vzhled, ale na funkčnost. Navíc si jej nasazujete jen ráno ještě v posteli, takže se s ním nikde ani nebudete prezentovat. Jak tedy vypadá?
Už z fotky je čitelné, že jde o kus plastu s logem Elonga, na řemínku, s jedním tlačítkem zapínání/vypínání. Další fotky ukazují, že má silně svítící diodu ve třech barvách: zelená, modrá a červená. Každá z nich signalizuje něco jiného, viz níže.
Diody jsou dost nepříjemné poránu. Už od druhého měření jsem se jim vyhýbala – orientovala jsem snímač tak, aby mi k očím nemířil. Já jsem (i v létě) zvyklá ráno na šero, zatahuju na noc, co se dá i nedá. A tahle svítivá bomba do očí je potom fakt moc. Stačila by jistě mnohem slabší dioda: pochybuju, že by se někdo po ránu měřil na plném denním světle nebo slunci.
Důležitější jsou ale samotné snímací součásti Elongy: všechny najdeme samozřejmě na spodní straně zařízení. Snímač má poměrně velkou plochu, protože se nasazuje na předloktí (z vnitřní strany ruky).
Nabíjení a výdrž
Nabíjí se Elonga jen jednou za hóóódně dlouhou dobu. Jenže nepoznáte, za jakou. Baterie dostala kapacitu 90 mAh, takže na spoustu měření. Vzhledem k tomu, že pracuje jen cirka 5 minut denně, výdrž bude fakt dlouhá (mám ji cirka měsíc, a furt jede).
Jenže nepoznáte, jak dlouho ještě aktuální dobití vydrží. Jinými slovy: před odjezdem na delší čas si ji doma raději vždycky dobijte.
Aktualizace: stav baterie se zobrazí v aplikaci. Přiznám se, že jsem to zcela přehlédla. Díky čtenáři za upozornění!!
Jak se Elonga používá
Naprosto snadno. Ráno po probuzení (já teda někdy až po ranním odskočení si na malou) jen nasadíte, zapnete, v aplikaci necháte spárovat, spustíte měření, pak cirka tři minuty jen v klídku ležíte a necháte se snímat. V aplikaci to pak jemně cinkne, že je hotovo. Během pár vteřin se vygenerují výsledky, a hned na ně navazující doporučení pro daný den.
Toť vše, co se týká samotného snímače.
U aplikace je to o fous složitější. Máte dvě možnosti, jak s ní zacházet: buď ji propojit s fitness aplikací (v mém případě Google Fit, kterou mám propojenou s Mi fitness), a nechat si sem automaticky nahrávat záznamy o své celodenní aktivitě.
Anebo nic nepropojovat a svou aktivitu si sem zadávat manuálně (a když zapomenete, některé činnosti už za zapomenutý den doplnit nepůjde).
V aplikaci si můžete nastavit oblíbené sporty tak, aby vám je Elonga doporučovala jako první v řadě. Aplikace třídí sporty podle zátěže na srdce: na lehkou, střední a vysokou. A v počátku, když budete začínat od nuly, jak jsem si to v aplikaci nastavila já, vám Elonga bude navrhovat jen lehké činnosti.
Na obrátkách bude nabírat, až vás trochu pozná (a za předpokladu, že vám readiness – připravenost na zátěž – nebude skákat nahoru a dolů).
Aplikace Elonga se mění: už je bez předplatného
Aktualizace březen 2025:
Elonga ruší všechny úrovně předplatného a nově poskytuje všem uživatelům členství ElongaPlus+ zdarma. To znamená doživotní plný přístup ke všem prémiovým funkcím bez dalších poplatků. Tato změna platí pro všechny stávající zákazníky, kteří si již Elonga zakoupili.
Připomeňme, že zpočátku byla aplikace zdarma jen na jeden měsíc. Výrobce se rozhodl ji zpřístupnit všem. Na to konto ovšem o něco zvýšil pořizovací cenu snímače.
Elonga aplikace (ElongaPlus+) toho umí poměrně dost:
- denní měření
- sdělení hodnot připravenosti (readiness), regenerace a stresu
- přístup k tipům, trikům a jiným článkům od týmu Elonga.
- slovní interpretaci všech hodnot
- pohybový plán a každodenní doporučení na míru
- trendy a vývoj naměřených hodnot v čase
- pokročilé hodnoty typu fitness score.
Srozumitelnost výsledků měření
Aplikace ElongaPlus+ umí všechny výsledky podat s detailním slovním komentářem. Ten vás nenechá na pochybách ohledně toho, co vám bylo naměřeno, a co si z toho vzít do aktuálního dne nebo i do budoucna.
Překvapilo mě, že se tvůrci nebojí ani zdravotních soudů typu: tohle není úplně běžný výsledek, souviset může se zdravotními problémy. Myslím, že když se uživateli podobná hláška vylíhne v měřeních několik dní po sobě nebo v několika týdnech víc než jednou, přiměje ho ke zvýšení pozornosti a třeba k objednání na prohlídku u lékaře.
Elonga doporučuje, co dělat dneska a co zvládnout za týden
Po ranním měření vám Elonga vyplivne několik čísel a pár komentářů. Ale to až po několika dnech používání tak, aby si vás algoritmus osahal a dával reálnější výsledky. Prvních pět měření je víceméně kalibračních, šestý den dostanete první „readiness“ skóre a konkrétnější závěry.
Od šestého dne díky měření zjistíte svoji:
- úroveň regenerace (bývala většinou mezi 4 a 9)
- stupeň připravenosti (readiness) na fyzickou zátěž (lítala mi od skoro nuly až po stovku)
- hladinu stresu (nezklamalo, pod 5 jsem se nikdy nedostala. Hlava mi spouští šrotování snad ještě před probuzením)
- fitness skóre (postupně krásně rostlo)
- funkční věk (lítal podle toho, jak se zkombinovala regenerace a readiness, v rozmezí asi 3 let)
- denní a týdenní plán aktivit (postupně přidával na náročnosti, ale nenásilně).
To vše v časových přehledech a s grafickým zpracováním. Plus s doporučeními a odbornými komentáři.
Postřehy z používání a situační kontext testování
Elonga snímač mi domů přišel, když jsem fest marodila. Pár dní vysoké horečky, pak na deset dní antibiotika, takže ve výsledku 14 dní vyplesknutá v posteli a s minimem aktivity, protože jsem na ni neměla sílu. Elonga mi přišla asi v polovině tohoto období.
A tak jsem si řekla, že ji nastavím na úplnou nulu: do aplikace jsem do vstupních parametrů zadala v podstatě nulový denní pohyb s tím, že jediné, co fyzicky dělám, je lehká chůze.
Aplikace se tomu vcelku ochotně přizpůsobila. Naordinovala mi na první dny opravdu jen tu chůzi s tím, že po několika dnech začala zvyšovat počet kroků. Začínala na 3 000 krocích za den. Teprve za týden mi začala přidávat středně náročnou aktivitu (jógu na pár minut).
A k vysoké zátěži jsme se spolu propracovaly až po několika týdnech (v těch vedrech jsem nijak nespěchala, navíc mi readiness po každé větší zátěži vždycky spadlo úplně dolů). Už aby byl podzim!!!
Vstáváte na budíka?
Jestli vstáváte s budíkem, posuňte si ho o 5 minut dřív. I to je realita s Elonga snímačem. Z rána vám prostě těch 5 minut odkrojí. Ale kdo chce být důkladně změřen, musí to skousnout.
Co z toho kontextu plyne? Elonga je i pro gaučové povaleče (kteří to ale chtějí změnit)
Elonga není snímač jen pro ty, kdo už aktivně sportují. Může si ji pořídit kdokoliv, i ten, kdo se doteď moc nehýbal. Aplikace se tomu fakt přizpůsobí a nebude po něm chtít horentní výkony během pár týdnů.
I bych řekla, že právě pro začátečníky je skvělým rádcem: upozorní na dny, kdy by tělu další pohyb spíš uškodil. Regenerace je nutná. A začátečník ještě nepozná, kdy potřebuje oddechnout déle, a kdy může pokračovat i jen po kratší pauze. Readiness totiž vychází mnohdy jinak, než se ráno po probuzení cítíte. Respektive u mě to tak bylo. Někdy jsem si říkala, že dnes OK, ale Elonga mě zastavila.
A jindy jsem měla spíš neutrální pocit, ale readiness vyšla vysoko. Jediné, co jsem tipla vždycky přesně, byl stres. Vždycky jsem věděla, jestli mi Elonga naměří vyšší nebo nižší hladinu, to je zkrátka cítit dobře.
Manuální doplňování aktivit je nepohodlné. Raději si zařiďte propojení
Co mě v začátku trochu brzdilo, bylo doplňování aktivit do aplikace. Chtěla jsem si vyzkoušet, jak to jde s manuálním zadáváním. No, moc intuitivní to není, trvalo mi pár dní zapamatovat si, do které záložky musím vlézt, aby mi aktivita šla přidat.
Zarazilo mě, že aktivity, které mi Elonga naordinovala, šly označit jako splněné jen v ten den, kdy jsem je měla dělat. Klidně hned ráno ještě v posteli. Aplikaci nepřišlo divné, že sotva jsem si po probuzení změřila hodnoty, hned jdu označit denní dávku kroků za splněnou.
Ale jakmile jsem si vzpomněla až další den, už jsem do předchozího dne mohla zaškrtnout jako splněné jen aktivity další: odlišné od těch, co mi Elonga na ten předchozí den naplánovala.
Takže je pro uživatele mnohem přívětivější, když si Elonga aplikaci propojí například s Google Fit (a ten si propojíte s aplikací, v níž funguje váš fitness náramek nebo chytré hodinky), ale aktivitu sleduje i samotný mobil.
Denní aktivita se tak sama promítne do Elonga aplikace, a vy se nemusíte stresovat, jestli jste si včera zapsali, či nezapsali.
Výsledky měření se liší mezi dny s rozdílnými aktivitami
Snažila jsem se během testování naplánovat si dny kompletně od sebe odlišné (mírou fyzické aktivity) tak, aby tělo bylo v různých stupních únavy nebo odpočatosti. A čekala jsem, zda se to na výsledcích měření projeví. Odpověď asi už tušíte: projevilo.
Mimochodem, odpoledne se nezměříte
Nevím, zda je Elonga nastavena na čas nebo na tepovku, ale během dne vás odmítne změřit (tepovku měří ihned po zapnutí, ostatní parametry až při zapnutí ranního měření). Důsledně vyžaduje měření po probuzení.
Interesting!
Tkank you!
Hezká recenze, pobavila. Ps: Indikátor stavu baterie nechybí, je znázorněn v aplikaci.
Jee, díky!
A vidíte, baterky jsem si tam celou dobu nevšimla… Jdu omrknout ☺️