Power bank Powerseed PS-6000S – recenze

Přestože výrobci mobilů či tabletů dokáží stabilně zvyšovat jejich výkon, na poli baterií zatím žádný viditelný posun bohužel není. Jen málokterý telefon či tablet dokáže při běžném použití vydržet déle, než jeden den, pokud je zatížíte intenzivně, doba provozu se počítá v hodinách. Řešením mohou být externí baterie, známé jako power bank. Jednu takovou jsem si koupil a dnes se na ni podíváme.

Powerseed PS-6000S je kompaktním výrobkem producenta Powerseed, který nabízí celou řadu externích baterií s různou kapacitou. Číslovka 6000 v názvu výrobku označuje kapacitu zvolené power bank, tedy 6000 mAh. Tu jsem si zvolil, protože vlastním telefon Nexus 4, jehož baterie má kapacitu 2100 mAh, a současně Nexus 7 první generace, který živí baterie s kapacitou 4325 mAh. Na cestě tedy svůj telefon můžu nabít prakticky skoro 3x, nebo jednou takřka obě zařízení.

PowerSeed PS-6000S

Příslušenství

Výrobce externí baterií dodává v praktickém pouzdru, k němuž dále dostanete:

  • velmi krátký kabel USB-microUSB (18cm)
  • redukci micro-USB na mini-USB
  • redukci microUSB-Apple konektor (30PIN)

Vybrat si u nás můžete bílé nebo černé provedení, já mám to druhé, které je díky lesklé povrchové úpravě skvělým lapačem otisku prstů. Kabely jsou v balení ovšem bílé. Moje doporučení je si do cestovního obalu přidal nějaký delší USB-microUSB kabel, protože držet v ruce telefon s připojenou dvousetgramovou baterií například ve vlaku prostě není pohodlné.

Hmotnost a rozměry

Váha samotné power bank  je 195 gramů, celé balení s příslušenstvím pak váží 266 gramů. Rozměry baterie jsou 11 x 6,5 x 2 cm.

Konektory a nabíjení

Powerseed PS-6000S obsahuje tři konektory. MicroUSB slouží k nabíjení samotné externí baterie, dva USB výstupy pak k připojení nabíjených zařízení. Baterii můžete dobíjet třeba z počítače nebo notebooku, doba nabíjení pak ale bude velmi dlouhá. Bez obav můžete použít běžné nabíječky k telefonům nebo tabletů, přičemž platí, že čím větší výstupní proud nabíječka má, tím dříve je nabíjení dokončeno. Hlídejte si pouze napětí 5V.

I proto má Powerseed dva výstupní konektory, jeden má totiž velmi slušný výstupní proud 2,1 A, druhý už výrazně pomalejší 1A. Pro srovnání, originální nabíječka k tabletu Nexus 7 od ASUS má výstupní proud 2A, nabíječka LG k Nexus 4 pak 1,2 A. Pokud tedy nabíjíte pouze jedno zařízení, můžete si určit “rychlost” nabití, ovšem za cenu větší spotřeby, protože platí, že čím větší výstupní proud, tím větší spotřeba z celkové kapacity.

Rychlost nabíjení

Udělal jsem si doma praktický text. Při použití 2.1 A výstupního proudu se můj Nexus 4 (2100 mAh) z 15% na 100% nabíjel 2 hodiny a 24 minut. To je dost dobrý čas, který s běžnou nabíječkou dodávanou k telefonu nebo tabletu (viz. výše) nemůžete dosáhnout. Čas s nižším dostupným proudem jsem neměřil, ale lze očekávat, že doba bude cca o polovinu delší.

Obsluha

Stav nabití ukazují 4 LED, které jsou umístěné ve stříbrném pásku na horní části zařízení. Ty se rozsvítí automaticky, pokud power bank dobíjíte, anebo po zapnutí tlačítka on/off, které je hned vedle. To musíte také zapnout, pokud chcete začít dobíjet připojené zařízení. Zdá se to sice jako opruz, jedná se ale o ochranu proti zbytečnému vybíjení externí baterie.

Zkušenosti

Baterii jsem měl možnost otestovat při cestování a pobytu v Brně na nedávno proběhlém Marketing Festivalu. Telefon jsem si na cestu zapomněl nabít a tak mi baterie dobře posloužila už ve vlaku. S delším kabelem jsem telefon nabíjel i za chůze, kdy jsem měl Powerseed ve vnitřní kapse bundy a kabel mi vedl do kapsy kalhot, kde nosívám mobil:) Na samotné konferenci pak baterie hezky krmila tablet, na němž jsem sledoval program, novinky na Twitteru a vyřizoval e-maily.

Od teď už se nebudu bát ani cest do Prahy, které moje hračky energeticky  vždy spolehlivě zruinovaly. Power bank bude dobrým společníkem i na dovolenou, až tedy na nějakou pojedeme. Za cenu 700,- Kč je to skvělá investice.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

20 Komentáře
  1. Jak je to asi velký? Ptám se, jestli se vejde třeba do náprsní kapsy pohodlně i s kabelem 🙂 Já si koupil před rokem energii na cesty od Sony a je to až moc velký :-/

  2. Odpověď
    Miloslav Kombajn Hamrik 1.12.2013 at 12.01

    Ja uz par mesicu vlastnim RAIKKO 5200 mAh a docela spokojenost, jen nesmis zapomenout nabit baterku 😀 a priste pujdu do 8000 minimalne. kdyz si udelam z mobilu v buse hotspot, docela to vybiji.

  3. Já si asi před dvěma měsíci pořídil toto http://www.alza.cz/energy-sistem-extra-battery-10000-d457469.htm má 10 000 mAh a mobil s tím nabiji 4-5x. Což vydrží i na pár denní fesťák 🙂 V pohodě se to vejde do zadní kapsy nebo do bundy 😉

  4. Odpověď
    Martin Persich 25.2.2014 at 22.57

    Uvedené zařízení sice nevlastním, ale formulace “… protože platí, že čím větší výstupní proud, tím větší spotřeba z celkové kapacity.” je podle mého technickým nesmyslem a doporučuji v článku opravit! Spotřeba bude (samozřejmě přibližně, akumulátory nejsou úplně lineární prvek) vždy stejná. Je jedno, zda-li zařízení nabíjím proudem 2 A po dobu jedné hodiny nebo proudem 1 A po dobu dvou hodin. Vždy odeberu energii 2000 mAh ! Je to stejné, jako když před nějakou dobou jeden redaktor technického sloupku nejmenovaného internetového periodika vyzdvihoval “ekologičnost” rychlovarné konvice s polovičním příkonem vzhledem ke konkurenci, ale vzápětí kritizoval, že doba vaření je dvojnásobná!

    • Zdravím Martine, díky za opravu, podívám se na to. Měl jsem na mysli to, že při použití většího proudu se rychleji vybije samotná power bank, což je snad technicky v pořádku a prostě jsem to špatně popsal, je to tak?

      • Uplna hamotina to neni. Kazda baterie ma sve idealni parametry nabijeni a vybijeni. Napr.: Kdyz jedes nekam autem 2* rychleji, jsi tam za polovicni cas. Ovsem propalis vice PHM, coz zalezi na parametrech vozidla.
        Jinak krasne a prehledne popsana vlastni zkusenos s PB.
        Dik

        • Ahoj, snad to má výrobce dobře promyšlené, když takto nastavil výstupy. Každopádně šlape pořád dobře. Včera jsem ale objednal ještě 10 400 mAh od Xiaomi, taky tu o ní napíšu. A díky za pochvalu, cením si jí.

  5. ahoj, ak po nabití nabíjanie nezastavím (napríklad to nechám nabíjať cez noc a zobudím sa až po 8 hodinách), vybije sa nabíjačka kompletne alebo je to natoľko “smart”, že nabíjanie zastaví automaticky?

    • Ahoj, toto řeší SW v telefonu, většinou to funguje tak, že baterie se přestane dobíjet po dosažení 100% a znovu se začne nabíjet ne hned při poklesu na %, ale později. Sám ji takto občas používám a nikdy se mi nestalo, že by se externí baterie přes noc vybila.

    • To netuším, ale z principu se ti neaktivní dobíjené zařízení přes noc nevybije o tolik, aby vyčerpalo celou kapacitu externí baterie.

  6. Měl bych dotaz. Nabíječka k mému mobilu HTC Desire 500 má výstup 1A. Můžu to nabíjet i přes USB výstup 2,1A ??
    Díky

  7. Ještě jeden dotaz. K dobíječce jsou dodávány dva další konektory. Zajímá mně ten 19-ti pinový, který by měl být pro tablety. Mám tablet Samsung Galaxy Tab 3 10.1, a když porovnám konektory, tak tvarově jsou stejné, ale při bližším ohledání jsem zjistil, že mají piny přesně na opačné straně, takže to vůbec nelze použít. Je to vada, nebo to je použitelné třeba jen na Apple výrobky?? Díky

  8. Odpověď
    Layla Snowbrooke 27.1.2015 at 19.35

    Funguje tato nabíječka i na Iphone 5 či na Iphone 5s?

  9. Dostal jsem k Vánocům jeden takovýto powerbank od firmy powerseed ale ztratil jsem ten konec na nabíjení. Ten kabel mám ale chybí mi ten konec. Nevíte kde by se dal sehnat?

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo