Otestovali jsme NETGEAR AirCard 810 Mobile Hotspot

NETGEAR-AirCard-810-Mobile-Hotspot

Možnost otestovat mobilní Hotspot 4G LTE / WiFi od značky NETGEAR byla lákavá a nabídky jsem využil. Postřehy z testovaní přináším v krátké recenzi, kde jsem se zaměřil zejména na HW a SW vybavení a funkčnost celého řešení v reálném nasazení.

Balení

Zařízení s příslušenstvím je účelně zabaleno do malé krabičky, kde se místem neplýtvalo. Rozhodně si domů nepřinesete krabici plnou vzduchu. Kromě samotného zařízení a nabíječky je přibaleno základní příslušenství. USB 3.0 kabel, USB redukce Micro USB – USB A Female (tzv. Jump boost cable). V neposlední řadě také základní manuál ve všech jazycích, kromě češtiny.

Ještě se vrátím k nabíječce. Jedná se o univerzální nabíječ 100 – 240V. Co je ale klíčové, že nabíjí proudem 1A. To by mělo zajistit rychlé dobití vyjímatelného lithium-ion akumulátoru, který má solidní kapacitu 2930 mAh a měl by zajistit dostatečnou výdrž. V průběhu testu se mi akumulátor nepodařilo vybít. Při použití na 1 – 2 denně, se bez problému dostanete na výdrž několik dnů. Odběr bude samozřejmě ovlivňovat počet připojených klientů, kvalita mobilního signálu a jestli bude v provozu WiFi 2,4 nebo 5 GHz.

Funkce

Hlavní funkcí je bezdrátový WiFi přístup k internetu prostřednictvím mobilního připojení. Je tedy třeba vložit SIM kartu, v tomto případě formátu microSIM (3FF) a mít vhodný datový tarif. Zařízení může také sloužit jako modem připojený k PC prostřednictvím USB kabelu nebo jako záložní zdroj energie pro dobití mobilního zařízení.

NETGEAR-AirCard-810-Mobile-Hotspot

NETGEAR-AirCard-810-Mobile-Hotspot

Nastavení je možné několika způsoby. Nejsnazší je využít integrovaný dotykový QVGA kapacitní displej o rozměru 2,4“, doplněný o dvě boční tlačítka „zpět“ a „domů“, která jsou také dotyková. Bohužel velice špatně reagují na dotyk, pokud zařízení leží například na stole. Situace je lepší, až v momentě, kdy zařízení vezmete do rukou.

Dobře čitelný displej reaguje na dotyky spolehlivě a menu je navrženo intuitivně. Bohužel chybí čeština. Další možností pro zkušenější uživatele je konfigurace prostřednictvím webového prohlížeče. Pokud jste přihlášení na WiFi zařízení, pak stačí zadat adresu http://netgear.aircard nebo http://192.168.1.1. Webová konfigurace nabídne více možností, jako například možnost pracovat s DHCP, NAT, PAT. To ocení například firemní zákazníci, kteří využívají privátní APN a potřebují například překlad portů (PAT). Poslední možností je použít mobilní aplikaci, která je k dispozici pro Android, iOS, Windows Phone.

Displej přehledně zobrazuje vše potřebné. Horní lišty, které zobrazuje stavové informace, síla signálu, typ sítě, do které je modem přihlášený, název operátora, a procentuální stav akumulátoru. Na hlavní obrazovce lze nechat zobrazovat název WiFi sítě a heslo. Užitečný je přehled o spotřebovaných datech, což v případě FUP na datových tarifech bude zejména v Česku nutnost. Dále zbývající počet dní do nového zúčtovacích období, a tedy obnova FUP. Počet připojených klientů. Propagační materiály říkají, že lze připojit až 15 klientů. Bral bych to s rezervou, jednak „strašák“ v podobě FUP a druhá věc je reálná propustnost. Spodní část displeje je věnována nastavením pro WiFi, zprávy a nastavení zařízení. Jednoduché a přehledné.

Displej hotspotu v akci

Displej hotspotu v akci

Plná podpora českých 3G a 4G LTE sítí. Zejména 4G LTE, které je u nás spuštěno ve většině případů na frekvenci 800 MHz (Band 20). Lze připojit externí antény, prostřednictvím dvou konektorů TS9 umístěných na spodní straně zařízení a tím zlepšit příjem a stabilitu mobilních signálu. Stačí projít eBay a je k dispozici nepřeberné množství antén pro uvedený typ konektoru. Jen je potřeba si ale dát pozor, aby anténa zohledňovala v Česku podporovaná 4G LTE pásma 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz a 2600 MHz.

WiFi část je 802.11ac podporující 2,4 a 5 GHz pásmo, což už by dnes měl být standard moderních zařízení. Anténní systém použitý pro WiFi je 2×2 MIMO a měl by zajistit solidní pokrytí. Ale pozor, v provozu může být pouze 2,4 GHz nebo 5 GHz, nikoliv obě pásma zároveň. Další nemilé překvapení je v případě použití tzv. hostovské (Guest) Wifi sítě, kterou nelze kombinovat se spuštěnou 5 GHz WiFi. K dispozici je standardní zabezpečení v podobě WPS klíče. Samozřejmě si lze jednotlivé WiFi sítě pojmenovat v rámci SSID, tak jako u běžných routerů.

Pro nabíjení a komunikaci slouží nový USB3.0 Micro-B konektor. Spíše bych uvítal klasický micro USB, který je stále zastoupený u většiny zařízení.

Provoz

Citlivost interní antény pro příjem signálu ve 3G a 4G sítích je dostatečná a nezaznamenal jsem výraznější problém i při slabém signálu. Při slabém signálu je tady stále možnost připojit externí antény. WiFi vykazuje ve srovnání s klasickým routerem, který má externí antény, o cca 10 – 20% nižší úroveň signálu a to jak pro 2,4, tak 5 GHz pásmo. Ale i přesto, že HotSpot má pouze interní WiFi antény, poskytuje velice slušné pokrytí. Navíc lze regulovat vyzařovaný výkon ve třech stupních. Lze nastavit, že se modem připojí do mobilní sítě ihned po zapnutí nebo připojíte ručně z úvodní obrazovky.

Závěr

Díky velikosti, váze a samotnému tvaru zařízení je předurčeno pro cestování. Perfektně se přenáší v tašce, batohu a klidně i v kapse u bundy, apod. Na stole nepřekáží, ale hodil by se stojánek. Dostatečná citlivost zajistí kvalitní spojení s mobilní sítí. Teď už zbývá vybrat, kde nakoupit.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

1 Comment
  1. Jakou má výdrž baterie, přikonstatním používání?

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo