Nike+ Fuelband SE: Zkušenosti po čtyřměsíčním používání

Fitness náramek Nike+ Fuelband jsem sledoval od jeho prvotního představení. Nic podobného tu doposud nebylo a byl jsem u něj unešený. To bylo před více než dvěma lety. Od té doby zažívají fitness náramky a chytré hodinky obecně velký boom. 

Co vlastně Nike+ Fuelband umí? Jak jsem již psal, jedná se o fitness náramek, který nepracuje s žádnou určitou a široké veřejnosti známou měrnou jednotkou. Nike pro tento náramek vymyslelo vlastní jednotku s názvem Fuel (palivo). Aktivita je sledována během celého dne.

Nike+ Fuelband

Co Fuelband měří a ukazuje:

 • počet kroků – velkou nevýhodou je, že uživatel je sice informován o počtu kroků, ale nedostane se mu žádné konkrétní jednotky, pouze Nike Fuel. Ve skutečnosti tak není jasné, kolik ušel.
 • počet spálených kalorií
 • aktuální čas – důležité je vědět, že displej náramku je defaultně vypnutý a nezobrazuje žádnou hodnotu. Aktuální čas zobrazíte rychlým dvojitým stiskem jediného tlačítka náramku.
 • Nike Fuel
 • pokud máte zapnutý workout, zobrazují informace vztahující se k němu

Aplikace a programy

Zaznamenané hodnoty můžete zobrazit přímo na displeji náramku, případně na přes Bluetooth připojeném iPhone, dále pak ve webovém rozhraní Nike+. Co se týká bezdrátového párování s telefonem, mimo aplikace pro platformu iOS je dostupná i aplikace pro Android. Ostatní platformy mají smůlu.

Pro spárování s počítačem použijete USB konektor, který je umístěný na konci pásku a který slouží také k jeho zapínání. Program pro spárování je dostupný na platformy Windows i OS X.

Nike+ Fuelband aplikace

Styk s vodou a barvy

Další důležitou vlastností, která mnoho uživatelů zajímá, je vodotěsnost. První Fuelband není vodotěsný, pouze vodě odolný. Dá se s ním sprchovat a kontakt s vodou mu nevadí. Ale do bazénu si jej určitě neberte. U druhé generace náramku, tedy mnou recenzované SE, byla ochrana proti vodě vylepšena (waterproof).

U druhé generace Fuelbandu však nebyla vylepšena jen vodě odolnost. Zatímco první generace byla dostupná pouze v černé barvě, u SE jsme se dočkali i tří barevných verzí, zelené, růžové a červené.

Právě zmiňovanou červenou variantu jsem vlastnil. Ona červená nebyla ani tak červená, spíše oranžová. Nutno podotknout, že v České republice není náramek oficiálně dostupný. Dal se složitě objednat z oficiálního Nike Storu, ale i přesto je najdete v nabídce různých eshopů u nás u nás. je Jeho cena byla v době objednání (leden 2014) 139 EUR, aktuálně se dá sehnat od 2500 do 4 tisíc korun.

Nike Fuelband SE barvy

Nedostatky

Co mi vadilo? Zejména to, že vás náramek nijak neinformoval o výdrži baterie. Respektive dvakrát dlouhým stiskem tlačítka jste si mohli zobrazit aktuální stav baterie, ale když jste se nepodívali, mohl se náramek vybít v tom nejméně vhodném okamžiku. Přitom stačilo, aby náramek např. zavibroval. Výdrž náramku byla odhadem kolem jednoho týdne, což nebylo tak špatné.

U konkurenčních náramků je velký trend režim spánku, jeho monitoring a následně graf o tom, jaký byl váš spánek. To Fuelband neumí. Respektive umí zaznamenat jako aktivitu spánek, ale kromě pohybu a jeho délky se nic jiného nedozvíte. A už vůbec vás nevzbudí.

S náramkem jsem byl ale spokojený. Byl stylový, jeho design neotřelý a pro mnoho lidí možná trochu sci-fi. I tak jsem jej po čtyřech měsících poslal dál a řeknu vám proč. V době objednání jsem navštěvoval posilovnu, kde náramek své uplatnění našel. Přišel jsem do posilovny, nastavil jsem si Fitness workout a náramek pak zaznamenával celou mou aktivitu v posilovně. To bylo super a cool. Problém byl právě v neurčitých jednotkách. Viděl jsem počet spálených kalorií, čas strávený workoutem a počet získaných Fuelů.

Jenže protože jsem i běžec a Fuelband neumí zaznamenávat běh podobně jako Sportband nebo Sportwatch, u běhu na pásu jsem si musel brát Sportwatch. Nevím, co Nike vedlo k tomu, že nelze zaznamenávat běh. Respektive vím, je to tím, že produkty na běh nabízí. Jenže já nechci nosit na každý sport jiný náramek.

A když jsem po zimě přestal do posilovny chodit a věnoval jsem se spíše běhu, náramek pro mě byl poněkud zbytečný. Spíše taková stylová hračka za čtyři tisíce korun bez praktického využití. Kdyby uměl zaznamenávat běh a zobrazoval hodiny pořád, asi bych s ním neměl problém. Jenže to neuměl a zřejmě umět nebude. Nike totiž další vývoj tohoto náramku stoplo.

Závěr

Pokud se věnujete řadě sportům, ve kterých hýbete rukama, bude pro vás Fuelband zajímavým doplňkem, který vás díky pěkně udělaným grafům a statistikám bude informovat o vaší aktivitě. Náramek ale určitě není určený pro běh, cyklistiku a další sporty, ve kterých je hlavní činnost vykonávána dolními končetinami.

Je mi xadvacet, běhám, píšu blog, starám se o fanpage DJ Wiche a kličkuju mezi Prahou a Šluknovskem a baví mě LRG a Nike.

11 komentářů
 1. Náramek se mi moc líbil, nicméně měl jsem starší variantu a po 4 měsících tlačítko přestalo fungovat poté co jsem se ráno probudil a snažil se ho zmáčknout – neúspěšně. Náramek jsem vrátil na reklamaci a NIKE mi obratem vrátil peníze na účet bez jakékoliv komunikace. Přemýšlím, že si ho koupím znovu, ale nemám jistotu, že tlačítko opět nepřestate fungovat.

  • Co se týká tlačítka, s tím jsem osobně problém neměl, ale je fakt, že zas tak dlouho se u mě Fuelband neohřál. Ale asi bych se toho nebál. Zvlášť, když jak sám píšeš, je reklamace tak bezproblémová.

 2. O koupi Fuelbandu jsem hodně přemýšlel, ale nakonec jsem couvl a jsem asi i rád. Je hodně kazový a představa, že mám krokoměr, který neměří kroky mě rozesmívá dodnes:)) A hlavně jak říkáš – to nezaznamenávání běhu naprosto nechápu a kupovat tohle i hodinky od Nike na běh mi zas přijde přehnaně drahé.

  • Jak jsem psal – ono je to logické. Nike nechce udělat náramek, který bude umět vše – tím by zazdil své ostatní produkty. Jinak pokud chceš měřit běh, není nic jednoduššího než si stáhnout spolehlivou a celosvětově hojně užívanou aplikaci Nike+. Pakliže nechceš běhat s telefonem, což preferuji já, dá se pořídit Nike+ Sportband, což je malý nenápadný náramek s čipem do boty. Psal jsem o něm na svém blogu. Další dotazy rád zodpovím.

  • Měli to zvláštně nedotažené, o tom není sporu.

 3. Ahoj, mohla bych se zeptat, kde jste náramek pořídili? Jak to jde přes oficiální stránky Nike? Já jsem už zoufalá, nemůžu ho nikde sehnat. Jsem rozhodnutá mu dát šanci i přes poruchovost a ostatní zmíněné nedostatky. Díky moc za radu, Alča

 4. Ahoj, chci se zeptat, zda nemáte zkušenosti s zprovozněním spíše tedy s nezprovozněním náramku. Když ho zapojí do pc tak mi to u aplikace napíše: Nike+ is currently unavailable. Nevíte někdo co s tím ??nechce se mi tím pádem náramek zapnout. Díky moc

 5. Dobrý den, používám náramek už přes rok, hodně mě baví, ale teď jsem zaznamenal, výkyvy v počítání, zdá se mi, že mi nefunguje tak jak má, hodně sportuji a splnit můj limit 2000 fuelů
  nebyl problém, najednou jako když utne mám max za den 130. Včera 4 hodiny sportu,
  posilovna 2 hodiny, nohejbal 2 hodiny a max 85 fuelů a asi 40 kroků Poradíte mi co s tím ? Kontroloval jsem i nastavení v PC a tam mám snad vše dobře, tak nevím.

  Děkuji za odpověď a pěkný den LK

  Leave a reply

  GeekLife.cz