Motorola One hrdě kráčí českými obchody. Má totiž co nabídnout!

Brzy dostaneme k testování nový počin od Motoroly: Motorola One. Přesně tak, nejde o Lenovo Moto, ale o čistě Motorolu. A proč One? Protože Motorola uzavřela úzkou spolupráci s Googlem a využila  a využije do telefonů jeho operační systémy z programu Android One.

Představení Motorola One v Bratislavě

Nás, co testujeme a představujeme mimo jiné i Lenovo Moto telefony, pozvala Motorola v polovině října do Bratislavy na podrobné představení telefonu Motorola One. A nešlo jen o klasickou prezentaci telefonu tak, jak ji marketing běžně připravuje. V Bratislavě jsme se totiž celý den mohli přímo lidí ze slovenského centra Motoroly ptát na vše, co jsme chtěli ohledně nového modelu (a nejen tohoto modelu) vědět. Úžasná zkušenost a díky za ni!

Hlavní myšlenkou Motorola One je dobrý telefon za lidovou cenu

Motorola si vede své statistiky prodejů (samozřejmě) a vysledovala, že největší zájem je o její produkty z řad střední nebo nižší střední třídy. Konkrétně modely řady G tvoří téměř padesát procent všech prodejů Lenovo Moto telefonů.

Přitom řada G je už velmi dobře vybavena, ale stále se prodává za cenu nižší střední třídy. Poměr cena/výkon prostě táhne. A uživatelé už jsou dnes schopni ohodnotit výkon telefonu v mnoha aspektech. Neorientují se již jen podle velikosti RAM a vnitřního úložiště.

Vnitřní konfigurace a nabídka funkcí telefonu už zajímá většinu uživatelů

Uživatelé hodnotí, vedle výše zmíněných charakteristik, i fotoaparát, aplikaci pro úpravu fotek, takt procesoru, jeho energetickou náročnost, možnost použít dvě SIM karty i paměťovku současně nebo třeba dostupnost služby Google Lens. Samozřejmě i další  vychytávky na zjednodušení základních úkonů s telefonem.

Tohle je podle zástupců Motoroly hlavní důvod, proč se zrodila myšlenka na Motorolu One v takové podobě, v jaké byla uvedena na trh.

Android 9 Pie? V Motorole One už příští rok. V každé!

Operační systém, se kterým se Motorola One nyní prodává, je zatím ještě ve verzi Android 8.1.0. Ale v příštím roce se počítá s upgradem na Android 9 Pie. Respektive: Motorola garantuje, že příští rok tento upgrade poskytne všem uživatelům Motorola One.

Navíc jsou zaručeny tři roky aktualizací, tedy tři roky čistého Androidu přímo od Googlu. A to rozhodně není málo. Za rok se totiž s Motorola One počítá i pro Android Q.

I přes nátlak Googlu se podařilo zachovat Moto funkce a displej, největší tahouny telefonů od Motoroly

I přestože Google vyžadoval zachování čistého Androida, prosadila Motorola do nového telefonu alespoň několik z tak oblíbených Moto funkcí. A jestli je ještě neznáte, mrkněte na ně třeba do recenze Lenovo Moto G6 Plus, kde jsem se snažila Moto povely, funkce a displej podrobně popsat.

V Motorole One jich sice tolik není, co v Moto G6 plus, protože Google prosazoval co nejčistší verzi Androida, ale ponechány zůstaly ty hlavní, kvůli kterým si Moto telefony lidé často oblíbí:

Povely Moto:

 • dvojitým zatřesením zapnout svítilnu – perfektní vychytávka. Světlo máte hned. Nemusíte nic odemykat, zapínat. Jen zatřesete.
 • Otočením pořídit Rychlý snímek – stačí dvakrát překlopit telefon v ruce a spustí se fotoaparát, stejným gestem pak snadno přepnete přední a zadní čočku fotoaparátu.

Displej Moto:

 • chytrá zamknutá obrazovka, kde se i v zamknutém stavu zobrazí notifikace, přitom jejich zobrazení nijak extra „nežere“ baterku. Pokud je notifikace z komunikační aplikace (SMS, Messenger, email atd.), můžete na zamknuté obrazovce rovnou i odpovídat. Dokonce displej moto zobrazí i případnou delší historii textové komunikace, která běžela během aktuálního zamknutí obrazovky. Tohle má perfektní využití pro velmi rychlou práci s telefonem, bez nutnosti jej odemykat.

Google Lens v telefonu za šest tisíc!

Dalším tahounem Motoroly One je funkce Google Lens. Ano, ona sama je ještě v plenkách, ale už se dá dost dobře využít. O co jde? Vyfotíte to, co vás zaujalo. A zeptáte se Googlu, co to je. Třeba jaký je to model bot, jaká je to motorka, o jaké se jedná sluneční brýle nebo jaké že okřídlené zvíře to sedí na zábradlí vašeho balkonu.

V mnoha případech už Google dokáže najít odpověď. A ano, Google Lens se dává do mobilů už nějakou dobu. Ale ne do těch za šest tisíc! V tomto ohledu je Motorola jednou z prvních značek. Stejné je to pak s foťákem a foto aplikací.

Duální foťák a vymakaná foto aplikace v telefonu nižší střední cenové třídy

Motorola One, jak jsme byli v Bratislavě informováni zástupci společnosti Motorola, nabídne nejen oblíbený duální fotoaparát, ale také dost vypracovanou aplikaci, která s fotoaparátem pracuje. Upravit si můžete fotky a sekvenční snímky buď ještě před jejich snímáním, během něj nebo samozřejmě po něm.

Které funkce jsou ve foto aplikaci zajištěny? Kvanta. Jaké parametry má vůbec přední a zadní čočka fotoaparátu? Více než dobré! Ale jmenujme z focení to, co je podle zástupců Motoroly nejžádanějšími parametry focení:

 • přední čočkou můžete snímat fotky až v 8 MPx rozlišení
 • i selfie můžete dělat v různém nastavení a s různými režimy
 • ve fotce využijete spot color, tedy práci s barvami, kdy například zvýrazníte jen jednu barvu a ostatní necháte zešednout
 • funkce cinemagraph uloží do jedné fotky ve formátu „.gif“ několik snímků za sebou, kdy ve výsledku se budete dívat jakoby na filmový spot, kde se pohybuje však jen to, co k pohybu vyberete. Velmi veselé, už jsme mnohokrát odzkoušeli!
 • funkce cinemagraph bude možná i v selfie fotografiích
 • funkce slow motion, kde můžete snímat spousty snímků za vteřinu a pak si video pustit zpomaleně, přitom ale dobře vidět každý detail. V mobilu střední cenové třídy
 • funkce timelapse neboli časosběr, což je v podstatě focení jednoho místa v různých časech, přičemž se snímky v aplikaci následně spojí do plynulého videa

Úložiště bez hranic, NFC technologie nebo USB-C konektor

I tyhle vychytávky a vylepšení na novém telefonu Motorola One můžete snadno použít. A i tyhle zdánlivé drobnosti jsou podle zástupců Motoroly tím, co by mohlo prodeje Motoroly One držet docela vysoko. K tomu ještě rychlonabíjení, rychlá odezva systému nebo poměrně dlouhá výdrž baterie. A přesunutí čtečky otisků prstů dozadu při zachování možnosti odemknout telefon skenem obličeje. Velikost telefonu, která je tak akorát.

Nechejme se překvapit, zda měli pravdu. Nutno však dodat, že mě docela přesvědčili. A na telefonu si teď ověřuju, že co řekli, za tím si mohou stát. Motorola je prostě legendou, která byla u zrodu samotných telekomunikací a také mobilních technologií.

Motorola je podepsaná pod řadou patentů, inovací i předělových modelů. S příchodem Applu a éry smartphonů ztratila svou pozici, ovšem s podporou čínského Lenova dostala znovu šanci se pustit do boje o zákazníka. S Motorolou One si myslím, že má šanci.

Dalším odvážným kouskem je Moto Z, které je prvním telefonem s přístupem k nové 5G síti. 5G je 10 krát rychlejší než 4G! Moto Z má možnost napojení na mnoho modulů Moto Mods. Že nevíte, co jsou Moto Mods? Tak si počkejte na recenzi telefonu Moto Z3 Play, kterou pro vás právě připravujeme! Její součástí budou i Moto Mods.

Kompaktnost především!

Telefon se má vejít do kapsy. To je známé heslo známého pána. A Motorola se ho v případě Motoroly One rozhodně držela. Telefon je velmi kompaktní, lehký, ani příliš malý a ani příliš velký – prostě pro běžné uživatele, na běžné použití, v běžném životě zcela akorát! Displej je vykrojený, i když s výraznějšími postranními rámečky. V rozlišení HD + a poměru 19:9.

Ale počkejte si na podrobnou recenzi, brzy bychom ji měli dát do kupy, protože s telefonem si už pár dní hrajeme! Zatím jsme docela spokojení…

Kup na Alza.cz Kup na Smarty.cz

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz