Lenovo Moto G5s PLUS – čím překvapí celokovová střední třída?

Když k Moto G5 přidáte PLUS a ještě speciální edici, výsledkem je G5s PLUS. A když si rozkliknete technické parametry, přenese vás to do vyšší střední třídy. Cena však odpovídá třídě nižší střední. Měli jsme možnost si telefon na pár týdnů vyzkoušet. Výsledný dojem byl velmi příjemný (zejména s přihlédnutím k ceně okolo osmi tisíc).

Jde tedy o special edition, mírně pozměněnou Moto G5 PLUS variantu, které přibylo pár drobností a která hlavně zdokonalila design a tělo telefonu. Tady si Lenovo zajistilo nejvíce plusových bodů.

Obsah recenze

Balení

Balení Moto G5s a G5s PLUS se od sebe příliš neliší. Opět zelená krabička, tentokráte se zeleným i vnitřkem. Opět moto papouška a jeho peří ve skvostné barevnosti a schopnosti zaujmout naše oči zejména v polarizovaném světle. Z horní strany krabičky papoušek v celé své kráse, ze strany boční pak již jen detail per. Ten je opět použit i jako tapeta továrního nastavení.IMG 20171212 115045377 1

Co v krabičce najdete? Vedle telefonu je tu ještě nabíjecí USB kabel, nabíjecí adaptér s výstupem 3 A, jehla k vysouvání zásuvky pro SIM kartu a paměťovou kartu a nezbytné základní pokyny k používání telefonu.

Design a konstrukce

Designově se varianta plus od té základní liší pouze svou velikostí. Takže jde opět o nenápadný model, který rozhodně nebude nikde působit výstředně. Díky tomu je vhodný pro kohokoliv, kdo nepotřebuje upoutat pozornost svého okolí barevnými specialitkami. Měli jsme zapůjčený telefon v šedém provedení, který je opravdu velmi decentní. Ale rozhodně ne nudný, protože v různých světlech se kovové tělo jeví různými odstíny, dokonce až po lehce měděný.IMG 20171210 114924442

Kompaktnost telefonu už je mírně „ohrožena“ tím, že jde o model s úhlopříčkou 5,5 palce, ale v klasickém širokoúhlém formátu. Takže je mírně větší než základní G5s varianta. Je tu samozřejmě k dispozici zmenšení ovládané plochy displeje pro použití jednou rukou – a v tento moment už telefon v jedné ruce bez problémů ukočírujete.

Konstrukce je velmi pevná – kombinace kovu a skla. Hned na první omak uvěříte, že jde o pořádný stroj, žádnou plastovou hračku. Nevrže, neskřípe, nekroutí se. A do ruky je velmi příjemný. Díky kovovému provedení je však telefon i celkem těžký. Má zaoblené hrany, a to usnadňuje ovládání jednou rukou. Zakulacené jsou i rohy. Velikostní parametry jsou tyto:

  • rozměry (v x š x h): 153,5 x 76,2 x 8 mm
  • hmotnost 168 g.

Pokud si překliknete na základní G5s, tak zjistíte, že jediný parametr, ve kterém je G5s PLUS menší, je hloubka: o 0,2mm.

IMG 20171212 111414036

Co najdete na zadní straně? Kromě designových vychytávek, kterými je profilované logo a broušené proužky v horní a dolní části, ještě mikrofon pro natáčení videa. A fotoaparát s rozlišením 13 Mpx. Ten vás však upoutá na první pohled.

Jde totiž o dvoučočkové provedení, kdy čočky jsou v postavení lidských očí. Tento dojem je umocněn i tím, že čočky jsou v kulatém orámování a pod nimi jsou ještě i dva blesky, každý v jiném barevném provedení. Výsledkem je samozřejmě focení s možností zajistit mnohem větší dojem hloubky, než který se vám povede na běžném jednočočkovém fotoaparátu.

Fotoaparát je také vystouplý, ale také to ovládání telefonu při jeho odložení na podložku nijak vadit nebude. Na displej nemusíte tlačit, stačí se ho jemně dotýkat. Takže si telefon nebudete  rozhoupávat, přestože fotoaparát vyčnívá do prostoru.IMG 20171212 111633687 e1513504846494

Z předního pohledu je MOTO G5s plus od základní varianty k nerozeznání. Tedy, dokud je nepoložíte vedle sebe, protože plusko je větší. Celkový vzhled je však identický. Takže: relativně úzké rámečky okolo displeje (cca 3 mm), výrazně širší horní a dolní okraj, cca 2 cm. Nahoře je prostor pro 8 Mpx fotoaparát a blesk, sluchátkový reproduktor, mikrofon.

Dole je pro změnu čtečka otisků prstů, která se díky MOTO aplikaci může proměnit i v hlavní ovládací tlačítko, telefon pak ovládáte dotykem a gesty na tomto tlačítku. To vám ušetří dost místa na displeji. Čtečka při rozlišování otisků nikdy nezaváhala ani na vteřinu. Zvládla prst ze všech úhlů.

A pak jsou v dolní části ještě senzory (gyroskop, světelný senzor, senzor přiblížení – proximity).

Co je umístěno na hranách telefonu? Vlevo je vysouvací šuplík pro SIM a SD kartu (mimochodem, super nápad udělat sloty SIM a SD v podobě šuplíčku, protože sundávání krytu, jako například u moto E4, kterou mám já, to je dost nepříjemná činnost).IMG 20171210 150142417 HDR e1513505477533

Pravá hrana má klasickou kolébku hlasitosti a hlavní ovládací tlačítko pro zapnutí, vypnutí, uspání a probuzení telefonu. A také pro screenshots, pokud stisknete obě tlačítka zároveň. Prostě Android. Horní hrana má 3,5 mm jack pro sluchátka a mikrofon, a ta dolní zase hlavní reproduktor, mikrofon a také microUSB slot. Přestože jde o plusovou variantu, zůstalo Lenovo u starého microUSB. Jestli je to výhoda či nevýhoda, to si rozhodněte sami.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Lenovo%20Moto%20G5s%20PLUS?idp=6415&banner_id=15353″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://mobilni-telefony.heureka.cz/lenovo-moto-g5s-plus-4gb-32gb-dual-sim/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”5″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/8477123/type/dlg/https://www.kasa.cz/?sn.q=lenovo%20moto%20g5%20plus” ]

Displej

Neskutečně citlivý. Jinou charakteristikou začít ani nemohu. Opět jde o kvalitní IPS Full HD displej, který je dobře pozorovatelný z mnoha úhlů. Barvy jsou syté, spíše v teplejších tónech. Displej nabídne na první pohled vyšší kvalitu než G5s, přestože má podobné základní parametry. Jeho zobrazení je kontrastnější, a to i díky grafickému čipu vyšší řady. Konkrétní parametry:

  • úhlopříčka: 5,5 palce
  • rozlišení: 1920 × 1080 px
  • jemnost 424 PPI

Během používání telefonu nebylo nutné doteky ani gesta opakovat, displej vše snímal bez chybičky i tehdy, když jsem fotila telefon venku, v chladu a silném větru. Ruce jsem měla jak rampouch a totálně suché. U staršího tabletu už jsou mé suché ruce problém, G5s plus si s nimi však bez zaváhání poradil.

IMG 20171210 115545713 HDR

Celkem samozřejmostí už je tvrzené sklo, které displej pokrývá. I ono je po obvodu zaoblené, aby splynulo s tělem telefonu a aby nebylo nepříjemné do ruky. Jas, respektive jeho rozsah, je dostačující jak pro venkovní slunečné, tak vnitřní noční použití. Vzhledem k tomu, že jsme telefony obdrželi v prosinci, jsme si s ním sluníčka moc neužili (letos teda fakt ne). Ale když vykouklo ve svém nízkém zimním úhlu, stále jsem na displej viděla velmi dobře.IMG 20171210 123554678 HDR

Displej se snadno nastavuje a upravuje k vašemu obrazu, klasicky delším sáhnutím na jedno místo. Hlavní zobrazení displeje se zmenší a vyjede nabídka pro tapety, widgety i nastavení displeje. Suprový je i režim rozdělené obrazovky. A vzhledem k její velikosti jsem ho měla ponechaný téměř celou dobu běžného používání. Jen na brouzdání po internetu a někdy na dokumenty a tabulky jsem ho vypínala.

Konektivita a úložiště

Vybavení telefonu po stránce hardwarové, zejména v oblasti pamětí, je opravdu vynikající. Interní paměť je totiž 32GB, můžete ji však s microSD kartou rozšířit o neskutečných 256 GB! Místa pro vaše fotky, hudbu, filmy a všechno ostatní bude prostě dost. A vše stále s sebou.

Telefon je samozřejmě vybaven i veškerou konektivitou, kterou od současných zařízení očekáváme. Využívat můžete:

  • dvoupásmové Wi-Fi
  • 4G LTE
  • Bluetooth 4.2,
  • GPS a GLONASS, A-GPS
  • NFC

NFC (už konečně i v ČR) můžete ocenit také v obchodech, kdy lze platit přímo telefonem. Tedy, pokud se vybavíte aplikací Android Pay a pokud vaše banka tuto formu placení již zavedla.

Výdrž a výkon

Osmijádrový procesor vyšší rady a velká RAM zajistí opravdu slušný výkon pro opravdu náročné použití přístroje. Posuďte sami:

  • procesor: Qualcom Snapdragon 625 Octa Core o taktu 2,0 GHz
  • RAM: 4 GB

Silné vnitřnosti hodné telefonu vyšší střední třídy. Když si prohlédnete vybavení některých notebooků a u mnoha z nich najdete také 4GB RAM, je to prostě důvod k pousmání. Ano, pokud máte G5s PLUS, tak držíte v ruce výkonný stroj, který se jen tak něčeho nezalekne.

O hraní náročnějších her jsem požádala potomstvo (a ani jsem moc prosit nemusela). Pootvírali jsme kde co, k tomu pak spustili i náročnou hru. A výsledek? Vše frčelo jako na drátkách. Ani načítání webovek či velkoobjemových videí nemělo zpožďování. Grafický čip je Adreno 506, který už podporuje Vulkan Api a je schopen zvýšení výkonu až o 30% oproti variantám nižším. Ovšem ani tak není telefon primárně určen pro 3D hry.

Výdrž telefonu obstarává baterie s kapacitou 3000 mAh. V tomto případě jde o průměrné číslo, ale díky vyšší řadě procesoru je zajištěn ekonomičtější provoz. Vyměnit baterii nelze. Při běžném používání nám vydržela skoro 4 dny (ze začátku tedy ani ne jeden, protože jsme telefonu prostě nedali pokoj). Ale zvládl i týden, když byl v normálním režimu (sem tam hovor, textovky, sem tam internet, chvilku hra).

Díky rychlonabíječce s výstupem 3 A je telefon dobitý v podstatě mrknutím oka. Prvních padesát procent naskočí ani ne za půl hodiny. Celá baterie potřebuje cca hodinu dvacet.

I plusová varianta jede na Androidu 7.1.1 (Nougat) a budiž nám potěšením, že jde o téměř čistou verzi, s několika málo přídavky Moto. Čím je však přídavků méně, tím jsou v případě MOTO užitečnější. Používání telefonu zpříjemňují, vylepšují, zjednodušují. Jde zejména o Displej Moto a Povely Moto, které se (z mého pohledu) opravdu povedly! Tady je jejich přehled, abyste si mohli udělat představu:

Povely Moto

  • Navigace jedním tlačítkem – již zmiňované ovládání systému pomocí gest přes čtečku otisků – nahradí tři virtuální systémová tlačítka v dolní části displeje.
  • Dvojitým zatřesením zapnout svítilnu – nemusíte nic odemykat, zapínat. Jen zatřesete.
  • Otočením spustit fotoaparát (když dvakrát překlopíte telefonem v ruce, spustí se fotoaparát, stejným gestem pak přepnete přední a zadní čočku).
  • Gestem zmenšit obrazovku (tahem prstu diagonálně dolů zmenšíte obrazovku pro ovládání jednou rukou)
  • Zvednutím ztišit vyzvánění – když vyzvání telefon a vy ho zdvihnete, hned se ztiší. Takže do doby, než přijmete hovor, už nebude zvonit.
  • Otočením zapnout režim Nerušit – pokud otočíte telefon displejem dolů, zapne se režim nerušit (tichý režim).

Displej Moto

  • Noční zobrazení (displej redukuje intenzitu modrých barev – během tmy anebo v zadaném čase),
  • Displej Moto (telefon, i když je zamknutý, zobrazí notifikace, nechá vás na ně odpovědět a zobrazí i případnou delší historii textové komunikace)

Postřehy z používání

Už jsem naznačila, že já sama používám Moto E4, takže přesednout na G5s PLUS pro mne bylo snadné. Na lepší se totiž vždycky dobře zvyká. Zde to bylo umožněno zejména displejem, rychlostí telefonu a také onou aplikací Moto.  V Moto E4 je jich totiž mnohem méně. A dost mi začaly chybět. Hlavně lucerna, fotoaparát a ztišení telefonu.

Ocenila jsem i tzv. bloatware, který ale v případě Lenova nebývá protivně komerční. Líbilo se mi totiž, že například Dokumenty, Prezentace či Tabulky, které s externí klávesnicí využívám při cestování, nemusím stahovat a zdržovat se s tím. Při této velikosti displeje se mi pracovalo fakt dobře.Screenshot 20171210 141137

Zklamaná, a to velmi, jsem však ze zvuku. Jedná se sice o jediné výraznější zklamání, ale nepříjemné. Tohle Lenovo nezvládlo. Anebo jsme měli kus postižený nějakou nedokonalostí. Základní G5s varianta totiž hraje velmi dobře a celkem přirozeně, i když je puštěná nahlas a i když v ní pustíte ráznější hudbu. Ale plusovka zněla plechově. Strašně plechově. A dát ji nahlas? To bylo za trest… Ve sluchátkách byla pohoda.

Pojďme zase k lepším stránkám telefonu. Fotoaparát se dvěma čočkami. Oba fotoaparáty, přední i zadní, disponují světelností f/2.0. Papírově celkem dobré, realita v mírném šeru byla o něco slabší. Ale pokud jsme dodrželi dobré světlo a také podmínky pro zobrazení hloubky, byly fotky opravdu plastické. A ostré. Bohužel se to přes běžný web nedá moc zprostředkovat. Škoda. Aplikace k úpravě fotek je vybavená průměrně, žádné rozšířené možnosti.

Fotoaparát umožňuje zvolit si focení pomalého pohybu a také používat profesionální režim. V něm pak nastavujete focení ručně. Včetně ohniskové vzdálenosti, barevných tónů fotografie nebo jasu. Jas lze samozřejmě měnit i v automatu, ale ovládání je tu nepřesné. Příjemné zpestření: v profesionálním režimu při nastavování jednotlivých hodnot slyšíte zvuk, který odpovídá manipulaci s klasickou zrcadlovkou.

Ale pozor, fotoaparát je již z výroby vybaven například čtečkou QR a EAN kódů, takže se nemusíte stahovat s doplňkovou aplikací. K fotoaparátu se dostanete velmi snadno. Stačí telefonem dvakrát otočit. Funguje to spolehlivě.

Bezdrátové nabíjení – tohle mě v nabídce ovládání zvuků telefonu trochu překvapilo. Jde totiž vypnout nebo zapnout zvuk bezdrátového nabíjení. Ale jinak jsem o bezdrátovém nabíjení nenašla nikde ani zmínku.

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Lenovo%20Moto%20G5s%20PLUS?idp=6415&banner_id=15353″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://mobilni-telefony.heureka.cz/lenovo-moto-g5s-plus-4gb-32gb-dual-sim/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ] [maxbutton id=”5″ url=”http://www.anrdoezrs.net/links/8477123/type/dlg/https://www.kasa.cz/?sn.q=lenovo%20moto%20g5%20plus” ]

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo