8 důvodů, proč číst knihy elektronicky

Přemýšlíte nad koupí čtečky, ale nemůžete se rozhodnout, zda by pro vás měla smysl? Pročtěte si 8 důvodů ke čtení knih elektronicky. Ty už vám s rozhodnutím jistě pomohou.

Pro ty, kteří se se čtečkou setkávají poprvé:

Představte si menší tablet, určený výhradně pro čtení elektronických knih. Na rozdíl od klasického tabletu využívá e-ink displej, který je šetrný k očím a umožňuje číst i na přímém slunci. Disponovat může i jemným podsvícením do šera nebo tmy. Díky nízké spotřebě energie vydrží čtečka na jedno nabití i několik týdnů. Lze v ní používat paměťovou kartu s vysokou kapacitou, ale třeba i wifi připojení.

1. Spousta knih v jediném přístroji

Průměrná e-kniha zabere mezi 2,7 a 4,5 MB. Pokud má čtečka úložiště o kapacitě 16 GB, pojme minimálně 3 500 knih! To je pravděpodobně více, než jich ve skutečnosti vlastníte, takže prostor pro ukládání knih je víc než značný.

Vedle e-knih si do čtečky můžete uložit i dokumenty PDF a další formáty, které chcete kamkoliv vzít s sebou, a přitom je nemuset „nahrávat“ do cloudu. Některé modely vás pustí na internet, takže s nimi můžete nouzově surfovat webovkami a vyhledat si, cokoliv potřevujete.

2. Komplaktnost skvělá pro cestování

Čtečka se pyšní kompaktní velikostí. V tenkém provedení srovnatelném s malou knížkou se snadno vejde do kabelky, batohu, tašky a dokonce i do vnitřní kapsy bundy. Na dovolenou tak s sebou můžete vzít buď několik těžkých papírových knih, nebo jen jednu lehkou a praktickou čtečku. Některé mají dokonce jen velikost mobilu.

3. Do vany i na pláž

Čtení ve vaně nebo u bazénu, to by si užil snad každý. S voděodolnými čtečkami Kindle Paperwhite a Oasis se dá vychutnat bez obav. Tato zařízení disponují certifikací IPX8, která zaručuje odolnost i při potopení do sladké vody. V praxi to znamená, že čtečka vydrží ponoření do hloubky 2 metrů po dobu 60 minut. Takže i když vám náhodou sklouzne do vany, nic se nestane. Na potápění v moři to sice není, ale kdo by si s sebou pod mořskou hladinu bral knížku, že?

4. Lepší dostupnost knih

Situaci, kdy si chcete koupit knihu, ale není skladem, a dotisk se neplánuje, zná asi každý. U ebooků se tohle nestane. Jedinou výjimkou je ukončení licence k prodeji, s čímž ovšem nijak pravidelně nesetkáte. Navíc: zakoupené e-knihy máte obvykle trvale dostupné v eshopu, kde jste je pořídili.

Jestliže právě vyšla žhavá novinka a vy ji chcete číst hned, v elektronické verzi si ji můžete přečíst okamžitě. Ať už sedíte doma, nebo cestujete hromadnou dopravou. Netřena čtení odkládat, až na dny po té, co bude dost času zajít do knihkupectví.

Od roku 2022 disponují všechny modely konektorem USB-C. Nabíjení tak zvládnete s nabíječkou, kterou používáte pro svůj mobilní telefon – s výjimkou produktů Apple. Ovšem: na rozdíl od mobilu, který pravděpodobně nabíjíte denně, maximálně obden, si s čtečkou elektronických knih takové starosti dělat nemusíte. Jedno nabití vám vydrží až na šest týdnů, pokud budete číst půl hodiny denně s vypnutým bezdrátovým připojením.

5. Nižší ceny u e-knih

U elektronických knih se cena logicky snižuje o náklady na papír a dopravu k vám domů. Cena ebooků se dlouhodobě pohybuje o zhruba 50 korun níže než u tištěných verzí. Kupujete-li knihy pravidelněji, můžete značně ušetřit. I přes nižší nákupní cenu však podpoříte autora i prodejce.

6. Noční čtení bez lampičky

Osvícený displej je dnes již standardem u všech novějších modelů čteček, zejména značky Kindle. Počet LED diod, které se o osvětlení starají, se však liší. All New Kindle nabídne 4, Paperwhite 17 a nejdražší Oasis dokonce 25. I ten nejmenší počet ale postačí k pohodlnému čtení v noci bez toho, abyste rozsvícenou lampičkou rušili vedle spící osobu.

Pokud stojíte o čtečku od jiného výrobce, pohlídejte si podsvícení nebo možnost dokoupení dodatečného světýlka na osvícení displeje čtečky.

7. Číst můžete, i když jste čtečku nechali doma (platí pro Kindle)

Amazon, výrobce Kindle, nabízí i aplikaci pro chytré telefony. Obsah Kindle se synchronizuje s aplikací přes datové připojení. Vzhledem k tomu, že mobilní telefon máte prakticky vždy u sebe, umožňuje vám to číst i bez čtečky, například během nečekaných pauz.

Možnost číst knihu všude a plynule navazovat na to, kde jste doma skončili, je k nezaplacení. Ať už se chystáte na cestu do práce, čekáte u doktora nebo si jen chcete zkrátit čas ve frontě, s aplikací Kindle máte vždy po ruce svou zábavu a poučení.

Aplikace umožňuje i okamžitý nákup a čtení novinek. Stačí si knihu poslat e-mailem na váš Amazon účet. Některé e-shopy to dokonce udělají za vás, pokud jim sdělíte adresu spojenou s vaším účtem.

8. E-knihy se dají vypůjčit v knihovně. Dokonce zdarma

V České republice si můžete půjčit i e-knihy, a to díky spolupráci knihoven s platformou PalmKnihy. Počet výpůjček se liší podle knihoven a je nutné používat aplikaci PalmKnihy. Číst se dá na Androidu, na iOS a u vybraných čteček s Androidem. Pro výpůjčku je nutné mít účet v knihovně a u Palmknihy e-mailovou adresu shodnou s e-mailem registrovaným pod vaším účtem v knihovně. E-knihy se pak zobrazí v aplikaci ke čtení, většinou na dobu jednoho měsíce.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo