Jak vidí bitvu konzolí PC hráč?

Hry jsem odjakživa hrál na PC (a teď na někdy mobilu). Občas jsem měl doma na zkoušku Playstation, ale herní styly, co mě doopravdy bavily, na konzolích nebyly vůbec nebo byly velmi špatně ovladatelné. Teď už ale na PC hry nemám tolik času, takže mě čas od času napadne, jestli by pro občasný relax nějaká ta konzole nestála za to. Jak vybírat?

Co vybrat?

Uvažovat se dá dneska vlastně jen o dvou. Xbox a Playstation. V minulosti mě docela oslovilo Nintendo Wii, které ale zůstalo u zásadní jednoduchosti a ovládání pohyby se naučila i konkurence. Takže tu máme strojek od SONY jako legendu, a Microsoft se svým Xboxem, který se ji  pořád snaží dohnat.

Xbox One nebo PS4

Cenově jsou si v základu obě konzole velmi podobné. Třeba v Datartu, se kterým mám dobré zkušenosti díky bezchybnému řešení reklamace tabletu, zaplatíte aktuálně 10 790,- Kč za Playstation 4. Současná Cena Xbox One je o tři stokoruny nižší. K oběma konzolím dostanete jeden bezdrátový ovladač. Podle čeho se tedy rozhodnout? Kritérií se nabízí hned několik:

 • výkon/hardware a software
 • příslušenství a ovládání
 • dostupné hry

Výkon, hardware a software

Z pohledu hardware jsou si konzole docela podobné. Sílu jim dodává podobný procesor. Ve prospěch Playstation hovoří vyšší taktovací frekvence u operační paměti (RAM). Ten je taky podle různých popisů o něco výkonnější, než Xbox One. U konzolí si většinu hardware uvnitř vyměnit nemůžete, nicméně u Playstation jde vyměnit pevný disk, kam se ukládají data her. Prostor pro hry je mimochodem u obou konzolí v základu stejný – 500 GB. Xbox One zase podporuje spuštění her v rozlišení 4K, což Playstation umím pouze pro obrázky a videa, hry si musejí vystači s FullHD (1080p). Na druhou stranu, už máte doma 4K televizi?

Krásné srovnání Xbox a Playstation dvou posledních generací

Obě konzole disponují BlueRay mechanikou, čímž zároveň získáte přehrávač pro tento formát. Připojit je k internetu lze obě jak bezdrátově, tak i kabelem. Druhá varianta je pro hraní her rozhodně lepší. Prostorový zvuk také najdete u obou soupeřů. S oběma konzolemi můžete v případě potřeby surfovat na internetu. PS4 má vyšší spotřebu a je hlučnější.

Příslušenství a ovládání

Mimo základní ovladače lze k oběma konzolím se koupit modul pro ovládání her pohybem. Playstation má svůj Move, Microsoft pak Kinect. Jako propracovanější se mi jeví Kinect, za což je ovšem třeba sáhnout hlouběji do peněženky a přidat k ceně konzole další skoro 4 tisícovky. Sony zase s Playstation hezky cílí i na svůj další hardware, kdy můžete vzdáleně hrát hry z konzole na konzoli PS Vita, ale hlavně také na mobilech značky SONY. Mám doma Z3 Compact a Playstation by tady u mě získal nějaké plusové body.

V základu dostanete pouze jeden ovladač, další si musíte koupit sami. Ceny jsou opět podobné pro obě konzole, připravte si tisícikorunu a víc.

Hry pro konzole

Podle mě ta nejdůležitější část rozhodovacího procesu. Pokud se budu držet Datartu, v nabídce je nyní 39 her pro PS4 a 31 her pro Xbox One. NA PS4 jde podle Wikipedie koupit 337 her, pro Xbox One 191.  Celkové počty ale nejsou, každá z konzolí má totiž svoje exkluzivní špeky.

Na PS4 jsou to třeba závody Drive Club, střílečka Kill Zone. U Xbox One například legendární střílečka Halo. Zásadní herní pecky ale najdete na obou konzolích. Patří sem třeba GTA 5, s nímž můžete strávit desítky hodin, čerstvý Battlefield Hardline i jeho předchůdce Battlefield 4. Ceny her jsou u konzolí dost podobné a jako kritérium pro výběr je nemá cenu hodnotit. Z nabídky si myslím vybere opravdu každý.

Finále

Za sebe bych tak nějak víc tíhnul k PS4. Nezajímá mě moc pohybové ovládání a dal bych se přesvědčit silnějším výkonem i větší nabídkou her. Pokud bych ale jako hráče započítal i děti, pak by se mi víc líbil Xbox One, protože na mě dělá dobrý dojem Kinect, i když je poměrně drahý.

Jaká by byla vaše volba?

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

6 komentářů
 1. Měl jsem Xbox 360 a při přechodu na novou generaci jsem se dlouho rozmýšlel, co pořídit. Zvažoval jsem výkon, exkluzivní tituly, design atd.. Nakonec se misky vah přiklonily na stranu PS4 a to kvůli jedné, pro mě zásadní věci – ovladači. Byl jsem zvyklý na gamepad z X360, skvěle mi padne do ruky a to samé jsem očekával i od nového ovladače z Xbox One. Jenže ten je o něco větší a při jeho vyzkoušení jsem zjistil, že na pohodlné mačkání bumperů můžu zapomenout. Zvolil jsem proto DualShock, potažmo PS4.

  Gamepad je přeci jen kus HW, který hráč aktivně používá i několik hodin v kuse. A když mu nesedí, skvělá grafika mu křeč z ruky nevyžene. Takže všem doporučuju nevybírat konzoli jen na základě výkonu. Běžte do některého elektra nebo navštivte známé, vezměte do ruky gamepad a něco si zahrajte.

 2. ja bych zustal spiš u PC podle mě si lidi kupujou konzole protože nemaji na pořadny intel a nvidia grafiku

  Leave a reply

  GeekLife.cz